atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

DUYGU DURMAZ “BİZ, BERABER OLUNCA GÜÇLÜYÜZ”

54394330_10157032388278077_659256928517488640_n

 

 

 

 

 

 

 

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz’ın eşi Dr. Duygu Durmaz soruları yanıtladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz’ın eşi Dr. Duygu Durmaz’a Aliağa’yı, sorunlarını ve Aliağalı kadınları sorduk. Aliağa Devlet Hastanesi’nde 2004 yılından beri cildiye doktoru olarak görev yapan Duygu Durmaz, kendi bakış açısıyla sorunları değerlendirdi, Özcan Durmaz’ın kadına yönelik projelerine değindi.

1) Duygu hanım uzun yıllardır Aliağa Devlet Hastanesi’nde görev yapıyorsunuz. Dolayısıyla, vatandaşla iç içesiniz. Size göre Aliağalıların en büyük derdi, sorunu nedir?

Aliağa’nın en büyük sıkıntısı, ülke genelinde de yaşanan hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı ve işsizlik. Özellikle genç ve kadın nüfusun istihdam sorunu maalesef aile bütçesini de olumsuz etkiliyor.

2) Çalışma hayatının içinde bir kadın olarak yer alıyorsunuz. Aliağa gibi emek ve emekçi kendi olan bir ilçede kadınların iş hayatındaki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Kadın işgücünden yeteri kadar faydalanıldığını düşünüyor musunuz?

Emek ve emekçi kenti Aliağa, sizin de bildiğiniz gibi ülke ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Aktif olarak çalışan önemli sayıda fabrika ve işyeri var. Bununla birlikte Aliağa’da işsizlik azımsanamayacak boyutlarda. Kadınlar ise bu konuda en dezavantajlı kesim. Kadın istihdamı bir ülkenin, bir şehrin gelişmişlik göstergelerinden biri. Çalışan kadın, güçlü aile, güçlü ekonomi, güçlü sosyal hayat anlamına gelmektedir. Kadınlarımızın toplumumuzun geleneksel yapısı nedeniyle aile odaklı görevleri bulunmaktadır. Bu geleneksel dayatmanın dışına çıkmaya çalışan kadınlarımız da nitelikli eğitim engeline takılmakta, nitelikli işlerde istihdam edilememektedir. Burada eğitimde fırsat eşitliğinin yaşamsal önemi karşımıza çıkmaktadır. Bize düşen en önemli görev, kız çocuklarımızın okumasını maddi olarak desteklemektir. Aliağa’mızda okuma yazma bilmeyen kadınımızın kalmaması önceliklerimiz arasında olmalı. Bununla birlikte çalışma hayatında benzer eğitim düzeyine ve becerilerine sahip kadınlarımız erkeklere nazaran üst düzey nitelikli görevlerde daha az istihdam edilmektedir. Her yıl açıklanan toplumsal cinsiyet uçurumu raporuna göre 2018 yılında türkiye cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi açısından 149 ülke arasında 130’uncu sırada yer almakta. Bilim, teknoloji, mühendislik gibi bilgi, beceri gerektiren alanlarda kadınlar yeterince temsil edilememektedir. Bize düşen görev, kadınlarımızın eğitimini desteklemek, niteliklerini artırmak ve hak ettikleri görevlerde eşit olanaklarda çalışmalarını sağlamanın güvencesi olmaktır.

3) Eşiniz, CHP’nin Aliağa Belediye Başkan Adayı. Projeleri arasında kadınlara yönelik pek çok vaat bulunuyor. Bunları yeterli buluyor musunuz? Kadınlara yönelik projelerle ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir? Özcan Durmaz’ın kadına ve kadın sorunlarına bakış açısını bize kendi gözlemleriniz doğrultusunda anlatır mısınız?

Eşim, hayatın her alanında el ele, omuz omuza beraber çalıştığı kadınlarla ilgili ‘kadın varsa güçlü bir demokrasi, kadın varsa güçlü bir ekonomi, kadın varsa güçlü bir sosyal hayat’ olduğunu düşünür, bir kadının toplumun her alanındaki var oluş mücadelesini destekler. Aynı zamanda anne olan kadınlarımızın aile içi sorumluluklarında destek olup Aliağa’nın ekonomik hayatına adaptasyonlarını artırmayı amaçlamaktadır. Bunun için mahallelerde kurulacak kreş ve anaokullarının, etüd merkezlerinin kadınların çocuklarını güvenli ellere bırakarak iş hayatında daha etkin yer almalarını sağlamayı planlamaktadır. Ayrıca, özellikle kırsal kesimdeki kadınlarımızın el emeği göz nuru ürettiklerini satmalarına aracılık edecek kadın emeği projesi ile hem kadınlarımızı ve köylülerimizi memnun edecek, hem de Aliağa’mızı yerli turizmde önemli bir cazibe merkezi haline getirecektir.

4) 31 Mart yerel seçimlerinden sonra halkın tercihi Özcan Durmaz olursa, siz de Aliağa’nın ‘first lady’si olacaksınız. Bu durumda siz de özellikle kadınlara yönelik etkinliklerde aktif rol alacak mısınız? Aliağa’da kadına yönelik pozitif ayrımcılık yapılması için kendinize özgü çalışmalarınız olacak mı?

Aliağa’da eğitimli kadın sayısının artması, mesleki beceri kursları ile niteliklerinin artırılması pozitif ayrımcılıkta elimizi güçlendirecektir. Aile hayatı desteklenen kadın, titiz ve kararlı yapısı nedeniyle bir çok işverenin tercihi olacaktır. Kadınların içinde bulunduğu her türlü etkinliğe, faaliyete her zaman destek ve öncü olacağıma sizin aracılığınızla tüm Aliağalı kadınlarımıza söz veriyorum. Biz, beraber olunca güçlüyüz.

  1. 5) Son olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili Aliağalı kadınlarımıza ne mesaj vermek istersiniz?
Emek en yüce değerdir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.