atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa Slider

ALİAĞA CHP’DEN EMEKÇİ KADINLARA 3 BİN KARANFİL

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Örgütü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle çeşitli ziyaretlerde bulunarak kadınlara 3000 karanfil hediye etti.

İlçe yönetimi, kadın kolları, belediye meclis üyeleri ve gençlik kolları Aliağalı 3 bin bayana kadınlar günü anısına karanfil hediye etti. Çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret eden CHP Aliağa İlçe Örgütü ayrıca Aliağa Demokrasi Platformu üyeleri ile birlikte Helvacı’da bir tekstil atölyesini ziyaret ederek kadın işçilerin de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak karanfil hediye etti.

YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİ ATILIYOR.

ALİAĞA, AFYONKARAHİSAR İLE İŞBİRLİĞİ’NE GİDİYOR

ALİAĞA, AFYONKARAHİSAR İLE İŞBİRLİĞİ ARAYIŞINDA

ALİAĞA İLE AFYONKARAHİSAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ


ko-toplu

Aliağa Ticaret Odası(ALTO) bölgesel etkinliğini arttırmak, üyelerine ve ülkeye katma değer sağlamak için girişimlerine devam ediyor.

ALTO ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) bölgesel anlamda yatırım ortamının gelişmesine katkı sağlayacak ortak projelerde işbirliğine gidebilmek, üyelerinin yararına olabilecek bilgi ve deneyimlerini düzenli olarak paylaşabilmek için kardeş oda protokolü imzaladı.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser:“Afyonkarahisar son yıllarda planlı yatırımlarla gelişiyor”

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser Afyonkarahisar’ın son yıllarda tarım, gıda, sanayi, maden gibi konularda önemli yatırımlar yaptığını ve bu yatırımların karşılığını almaya başladıklarını söylerken, “Aliağa gibi ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan firmaların ve ihracatın kapısı olan limanların bulunduğu bir bölge ile işbirliğine gidecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İmzaladığımız bu protokolle ihtiyaçlar doğrultusunda sosyal ve ekonomik bazı konularda ALTO ile işbirliğine gideceğimize inanıyorum” dedi. Afyonkarahisar’da son yıllardaki yatırımların hızını ve etkinliğini Valilik, kaymakamlık ve belediye ile koordine çalışmalarına bağlayan Serteser, bu birlikteliğin Afyonkarahisar’ı daha iyi noktalara taşıyacağına inandığını belirtti.

ALTO Başkanı Adnan Saka:”Bilgi ve deneyimlerin paylaşılması hızlı ve etkin gelişmemizi sağlayacaktır”

ALTO Başkanı Adnan Saka Oda olarak ulusal ve uluslararası birçok bağlantı kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bilgi alışverişi ve sağlam diyalogların kurulması ile kendilerini daha hızlı ve etkili geliştirebileceklerini iyi bildiklerini ifade eden Başkan Saka:”Son bir yıl içinde uluslararası anlamda Paris Ticaret Odası(Fransa), Seine et Marne Ticaret Odası(Fransa), Münih Ticaret ve Sanayi Odası(Almanya) ziyaret edildi. Kendi bölgemizde bulunan Torbalı ve Tire Ticaret Odaları ile benchmarking(kıyaslama) yapıldı. Ege Bölgesi Ticaret Odaları ve Borsalarını kapsayan Ortak Akıl Toplantıları düzenlendi. 3 ay ara ile gerçekleşen toplantılardan beşincisini geride bıraktık. Şimdi bir adım daha ileri giderek ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olan; bünyesinde tarım, gıda, maden, sanayi gibi birçok dinamiği barındıran ve Anadolu’ya ulaşımda bağlantıların kesişme noktası olan Afyonkarahisar ile Kardeş Oda Protokolü imzaladık. Protokol ile var olan ilişkilerimizi sağlam şekilde temellendirmek istedik. Böylelikle ulusal ve uluslararası projelerde işbirliğine daha kolaylıkla gidebileceğiz. Hatta birlikte yer aldığımız projelerle sadece kendi üyelerimize değil Ege Bölgesinin tamamına etki etmeye çalışacağız. Hedeflerimizin gerçekleşmesini ve çalışmalarımızın ülkemize katma değer sağlaması en büyük dileklerimizden” dedi.

Protokolün imzalanmasının ardından ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ALTO Başkanı Adnan Saka ve ALTO meclis üyelerine yeni tamamladıkları binalarını gezdirdi ve bölgedeki yatırımlar ile ilgili verdi.

Saka:“Aliağa yatırımların planlanmasında Afyonkarahisar’ı örnek alabilir”

ATSO binasının her türlü detay düşünülerek inşa edildiğini, bölgedeki yatırımların önünün açılmasının ve son yıllardaki planlamanın da oldukça dikkat çektiğini belirten ALTO Başkanı Adnan Saka Aliağa olarak özellikle yatırımların yolunun açılması konusunda Afyonkarahisar’ı örnek alabileceklerini söyledi. Aliağa’daki yatırımlar ile ilgili sit alanlarından, imar planlamalarındaki eksikliklere birçok sorun olduğunu da ifade eden Saka, “Örneğin Aliağa’ya bugün bir otel yatırımcısı geldiğinde Otel yapılacak bir yer imar planlarında görülmüyor. İlçenin hemen 2 km yakınında 3 farklı kuyuda 100 °C’ ye yakın ısıda su bulunuyor ama kuyular nedensiz bir şekilde kapalı tutuluyor ne bir sera ne bir termal turizm ile ilgili planlamalar bulunuyor. Afyonkarahisar’da ise tarların arasına otel yapılmasına müsaade edilmiş ve ne de iyi olmuş. Dilerim Aliağa’da benzer uygulamalar ile ilgili gelişmeler yaşanır” dedi.

ALİAĞA’NIN GELECEĞİ HALKA SORULDU

ALTO İLKLERE ÖNCÜLÜK YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Viz-katilimcilar

Aliağa Ticaret Odası’nın(ALTO) organize ettiği Kent Vizyonu Toplantıları halkın katılımıyla gerçekleşen toplantı ile son aşamaya geldi.

Herkesin Görüşü Alınmaya Çalışıldı

ALTO Aliağa’nın geleceğini belirlediği toplantılarda sırasıyla iki ay boyunca Oda meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşları, Aliağa Belediyesi Meclis üyeleri, Aliağa Belediyesi ve Aliağa Kaymakamlığı idari amirleri, ilçenin siyasi parti temsilcileri, ilçe basını ile farklı toplantılarda bir araya geldi.

Halk Toplantısında Hedefimiz 100 Kişi İdi, 128 Kişi İle Bir Araya Geldik

Son olarak da 128 kişinin katıldığı halk toplantısı gerçekleşti. ALTO Başkanı Adnan Saka halkın katılımı toplantısı için hedeflerini 100 kişi olarak belirlediklerini, ancak talebin fazla olması nedeniyle 128 kişi ile toplantıyı gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

5 Ana Başlıkta 110 Temel Soru İle Katılımcıların Görüşleri Alınmaya Çalışıldı

Prof. Dr. Meltem Onay’ın her gruba farklı olarak hazırladığı soruların sorulduğu ve tartışıldığı toplantılardan elde edilen veriler yine Onay ve ekibi tarafından rapora dönüştürülerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacak. Sorular 5 ana başlıkta, sanayi, çevre, lojistik, kent yaşamı ve turizm konularında 110 temel soru ve alt sorular ile hazırlandı. Toplantı sonunda ayrılan yarım saatlik dilimde unutulan konular olma ihtimaline karşılık katılımcılara sorular dışında görüşlerini ifade edebilecekleri serbest kürsü imkanı verildi.

Bu Çalışmanın İlçenin Geleceğine Işık Tutmasını Bekliyoruz

İlçenin faydasına olacak bir projenin son aşamasına geldikleri için mutlu olduklarını belirten ALTO Başkanı Adnan Saka Halkın Katılımı Toplantısına katılan ve sürece destek veren herkese teşekkür etti. Saka Kent Vizyonu Toplantıları isimli projeye Türkiye Cumhuriyeti anayasa çalışmalarından esinlenerek başladıkları söylerken, “İlçedeki herkesin düşüncesini alarak ilçenin planlanmasından, ticari ve sosyal yaşama birçok konuyla ilgili istatistiklere, görüşlere ulaşmaya çalıştık. Projenin son aşamasında halk ile bir araya geldik. 128 kişinin katıldığı Halkın Katılım Toplantısında 13 yuvarlak masa kuruldu. Yuvarlak masalara oturan kişiler farklı niteliklerden olmasına dikkat edildi. Katılımcıların özgürce görüşlerini ifade edebildiği toplantı masa moderatörleri tarafından yönetildi. Söylenen her şey kayıt altına alındı. Umarız süreç sonunda oluşturulacak rapordan ilçenin yararına olacak projeler üretilir. Bizim bu çalışmadan birçok proje üretileceği konusunda inancımız tam. Hatta bu raporun ilçenin mevcut yerel yönetimine ve gelecekteki yerel yönetimlere ışık tutacağına inanıyoruz” dedi.

Başkan Saka, raporun hazırlanmasının ardından izlenecek yol haritasının belirlemek için Aliağa’ya hizmet etmiş ve görüşleri ile çalışmaya katkı koyabilecek kişilerle bir araya geleceklerini, bu son toplantı ile de Kent Vizyonu Toplantılarının sona ereceğini belirtti.

ALİAĞA’DA DÜĞÜN VAR!

YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİ ATILIYOR

yenimah-dugunsalonu1

- ALİAĞA BELEDİYESİ, KASIM AYINDA TEMELİNİ ATTIĞI ÇOK AMAÇLI SOSYAL KOMPLEKSİN ARDINDAN, YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN DA TEMELİNİ ATIYOR

- ALİAĞA’NIN YAŞAM VE KONUT YOĞUNLUĞUNUN BULUNDUĞU EN BÜYÜK MAHALLESİ YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNA KAVUŞUYOR. ALİAĞA BELEDİYESİ, “YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİNİ 17 NİSAN ÇARŞAMBA GÜNÜ ATACAK. TÖRENE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU DA KATILACAK

 

Aliağa’nın hızlı gelişen yerleşim yerlerinden olan Yeni Mahalle modern düğün salonuna savuşuyor. Aliağa Belediyesi, Yeni Mahalle Düğün Salonunun temelini 17 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’de Yeni Mahalle Çarşamba pazarı karşısında düzenlenecek törenle atacak. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katılacak.

 

YEŞİL ALANLAR İÇİNDE MUTLULUĞA ADIM ATILACAK

Aliağa Belediyesi, kentin gelecek 30 yılında hizmet verecek yeni tesisleri bir bir kente kazandırıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında temeli atılan Çok amaçlı sosyal kompleks tamamlanma aşamasına gelirken, bu kez kentin en büyük yaşam alanı olan Yeni Mahalle’de önemli bir sosyal tesise start veriliyor. Yeni Mahalle Çarşamba Pazarı karşısına inşa edilecek olan 2 bin m2 kapalı alan, 7 bin m2 yeşil alana sahip Yeni Mahalle Düğün Salonu ve Belediye Hizmet Noktası, kentte önemli bir sosyal ihtiyacı karşılayacak.

 

YENİ MAHALLE’YE BELEDİYEDEN MODERN DÜĞÜN SALONU

Bin kişilik düğün salonu, Nikah Salonu, Gelin Odası, Sanatçı orkestra hazırlık odası, Fotoğraf Stüdyosu, Kafeteryaya sahip olacak tesiste Belediye hizmet birimleri de faaliyet gösterecek. Peyzaj alanları, çocuk oyun grupları ve yeşille iç içe açık alanlarıyla tesis bölgeye hareketlilik getirecek. 2 bin m2 kapalı, 7 bin m2 açık olmak üzere 9 bin m2’lik alan üzerine kurulacak olan tesis mahallenin cazibe ve yaşam merkezi olacak. 17 Nisan Çarşamba saat 11.00’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı törenle temeli atılacak olan tesis bu yıl hizmete açılacak.

BAŞKAN TURGUT OĞUZ: “YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUMUZ NİCE MUTLULUKLARA, NİCE UMUTLARA MEKÂN OLACAK”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, hızla büyüyen Aliağa’nın gelecek 20-30 yılına hizmet edecek modern tesisleri kente kazandırdıklarını ifade ederek, “Yeni Mahalle Düğün Salonumuzu, Aliağa’da çok büyük ihtiyaç olan bir semte kazandırıyoruz. Nikâh ve düğünler artık her ayrıntısı düşünülerek amacına uygun inşa edilmiş bu sosyal tesiste yapılacak. Yeşil alanlara, Çocuk oyun gruplarına önem verdik. 24 saat yaşayan, bölgeye nefes aldıracak bir tesis inşa ediyoruz. Yeni Mahalle Düğün Salonumuz nice mutluluklara, nice umutlara mekân olacak. Aliağa’ya kazandıracağımız için çok mutluyum” dedi.

Başkan Oğuz, Kasım ayında kent merkezinde temelini atılan Çok amaçlı Sosyal Kompleksin tamamlanma aşamasında olduğunu hatırlatarak, iki projeyle kente sosyal canlılık yaşatacak önemli iki tesis kazandırılacağını sözlerine ekledi.

 

TEMEL ATMA TÖRENİNE DAVET

Yeni Mahalle Düğün Salonu ve Belediye Hizmet Noktasının temelinin 17 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’de atılacağını söyleyen Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, herkesi temel atma törenine davet etti.

Eğtim-İş ten Kamuda Türbana Tepki

9485

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Eğitim İş Sendikası düzenlediği basın toplantısı ile Memur-Sen’in kamu kuruluşlarında ki türban tutumunu eleştirdi. Eğitim – İş Aliağa Şubesi’nde Genel merkezce hazırlanan basın açıklamasını yönetim kurulu adına Mehmet Koruculu okudu.

Kamu görevlilerinin görevleri başında herhangi bir inanç grubuna vurgu yapamayacağını söyleyen Koruculu aksi halinde kamu hizmetlerinin taraflı yapıldığı algısı oluşacağını belirtti. Koruculu “Bütün inanç türlerine eşit mesafede durmak zorunda olan laik devlet kadrolarında görev almak isteyen yurttaşlar, devletin tarafsızlığına gölge düşürmemeyi hedefleyen ve bu yönüyle farklı inanç gruplarını barındıran toplumlarda iç barışın temelini oluşturan bu gerçeği bilerek kamu görevlisi olmaya talip olurlar. Kamu görevlisinin “sadece kamu hizmeti sunduğu zaman dilimi ile sınırlı olmak üzere” uymakla yükümlü olduğu kılık-kıyafet yükümlülüğü, görev başındayken iç dünyasında ve özel yaşamında kıyafetiyle özgürce inancını yaşamasına engel teşkil etmez. Çünkü laik devlet, yurttaşının belirli bir inanca sahip olması ya da hiçbir inanca aidiyet hissetmemesi nedeniyle baskı altına alınmasını somut hukuk kurallarıyla yasaklar” dedi.

Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen, Memur-Sen’nin Türk Eğitim-Sen’in de desteği ile anayasanın temeli olan laiklik ilkesine karşı saldırı başlatıldığını ifade eden Koruculu “Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in inanç özgürlüğünün gereği olarak sunmaya çalıştıkları kamuda türban dayatması, özü itibariyle tüm yurttaşlara eşit olarak sunulan inanç özgürlüğünü yaratan hukuki ve siyasi düzeni ortadan kaldırmaya yönelen sorumsuz bir girişimdir.Muhafazakarlık perdesinin arkasına saklanan sözkonusu “gerici” sendikal anlayış, toplumun tamamını kucaklayacak din ve inanç özgürlüğü için değil, tam aksine toplumun baskın dini inancının diğer tüm inanç gruplarını boğması için mücadele etmektedir” dedi.

Kamuda türban girişimi için başlatılan eylemlerin düzenleyenler açısından büyük bir hüsranla sonuçlandığı, İzmir’de söz konusu eylemlere katılımın düşük olduğunu belirten Mehmet Koruculu “Sözde sivil itaatsizlik eylemi adeta, üyelerinin Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen’e itaatsizlik eylemine dönüşmüş bulunuyor. Memur-Sen düzenlediği eylemin altında kalınca, kılık kıyafet konusunda “sözde itaat etmeyeceklerini” ilan ettikleri devlet yöneticilerine mevzuatı değiştirmeleri için yalvarma süreci başlattı. AKP iktidarının ileri gelenleri ile Cumhurbaşkanı’na mektup yazarak içine düştüğü bataktan kurtarmaları için yardım dilenen Memur-Sen’i, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşma hedefinin en paha biçilmez basamağını oluşturan laik devlet modelini tahrip etme yolunda denedikleri “omurgasız sendikacılık” yöntemleri nedeniyle kınıyoruz.

Sendikamız, kamu kurumlarında yaşanan tek tük ihlallerin sorumlularının cezalandırılmalarına yönelik hukuki hazırlıklarını tamamlamıştır. İhlallerle ilgili soruşturma açılıp açılmadığı, açıldıysa sonuçları hakkında ilgili makamlardan bilgi istenmesinin ardından görevlerini kötüye kullanan sorumlular hakkında kapsamlı hukuki girişim zaman geçirmeksizin başlatılacaktır” dedi.

Diğer Makaleler...

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.