atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa Slider

ALİAĞA CHP’DEN EMEKÇİ KADINLARA 3 BİN KARANFİL

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Örgütü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle çeşitli ziyaretlerde bulunarak kadınlara 3000 karanfil hediye etti.

İlçe yönetimi, kadın kolları, belediye meclis üyeleri ve gençlik kolları Aliağalı 3 bin bayana kadınlar günü anısına karanfil hediye etti. Çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret eden CHP Aliağa İlçe Örgütü ayrıca Aliağa Demokrasi Platformu üyeleri ile birlikte Helvacı’da bir tekstil atölyesini ziyaret ederek kadın işçilerin de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak karanfil hediye etti.

ALİAĞA’DA ''İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TEŞVİK PAKETİ'' TANITILDI

 

Toplu-Fotoraf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstihdam Seferberliği 2019 desteklerini iş dünyası ile paylaşmak ve yatırımcıların verilen desteklerden faydalanabilmelerine katkı sağlamak amacıyla Aliağa Ticaret Odası ile İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi işbirliği, SGK ve İŞKUR ortaklığı ile Aliağa Ticaret Odası’nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda “İstihdam Seferberliği Yeni Teşvik Paketi” programı adına yürütülen çalışmalarda görevli kurumlar SGK ve İŞKUR temsilcileri; istihdam teşviklerini işverenlere ve firma temsilcilerine anlattı.

Toplantıya, SGK İzmir İl Başkan Yardımcı Bayram Özer, İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Emin Dank, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Meclis Başkanı Adnan Saka, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Erdem, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Şaban Atalan, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Y. Kemal Aygün, Burak Öztabak, Koray Örnek, İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyesi Arif Saral ile çok sayıda işveren katıldı.

Ertürk: ‘İş dünyamıza 8 farklı teşvik sunuluyor’

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, başlatılan seferberlik ile işsiz sayısının düşürülmesi ve işadamlarının ülke ekonomisine katkı sunmasının amaçlandığını belirtti. Başkan Ertürk, "Bizde 'Burası Türkiye Burada iş var' sloganı ile başlatılan kampanyaya Aliağa olarak 'Burası Aliağa, Burada İş var' diyerek destek veriyoruz. İçinde bulunduğumuz konjonktür dolayısıyla bu tür teşviklere çok ihtiyacımız var. Bu seferberlik kampanyası ile birlikte iş dünyamıza 8 farklı teşvik sunuluyor. Bizde burada tüm iş dünyasına çağrıda bulunuyoruz. Gelin teşviklerden yararlanın, böylece hem işveren olarak avantajlardan yararlanın hem de bölge ve ülke ekonomisine destek olun” dedi.

Dank: ‘İŞKUR olarak işverenlerimize teşviklerle ilgili detayları aktarmaya hazırız’

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk’ün ardından söz alan İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Emin Dank ise, İstihdamı artırma adına Devletin İŞKUR kanalıyla yürüttüğü çok önemli teşvikleri olduğunu ifade ederek, “Aliağalı işverenlerimizin istihdam seferberliği için yapacakları katkılar için şimdiden teşekkür ediyorum. Çünkü istihdam ülkemizin en önemli sorunlarından birisi ve bu sorunun ortadan kaldırılması için İŞKUR olarak elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. İŞKUR olarak siz değerli işverenlerimize güncel tüm teşviklerden faydalanabilmeniz için konu ile ilgili detayları her zaman aktarmaya hazırız” diye konuştu.

Seferberliğin detayları anlatıldı

İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Emin Dank’ın konuya ilişkin yaptığı konuşmaların ardından 2019 İstihdam Seferberliği hakkında detaylı bilgilendirmeye geçildi. İstihdam seferberliği hakkında SGK İzmir İl Başkan Yardımcı Bayram Özer, SGK Aliağa İlçe Müdürü Nuray Emengen Erdal ve Çiğli İŞKUR Müdürü Funda Özsan ile İŞKUR Yetkilisi Anıl Tamburacı işverenlerin hangi koşullar altında teşvikler üzerinden personel istihdam edebileceklerinin detaylarını aktardı. İŞKUR temsilcisi Tamburacı, İşbaşı Eğitim Programları üzerine ağırlık verdiği konuşmasında program ile istihdam edilen çalışanların işverenlere maddi yükünün olmadığının altını çizerek hangi statüde işletmelerin bu programdan yaralanabileceğini anlattı. İŞKUR’un sunumda İlave İstihdam Teşviki, Kısa Çalışma Uygulaması, 3 Aylık Ücret Desteği Programı, Nitelikli İşgücünün Yetiştirilmesine Yönelik Destekler üzerine de bilgiler verildi. Sunum, SGK'nın istihdam teşvikindeki işveren sağladığı kolaylıkların anlatılmasıyla devam etti. SGK İzmir İl Başkan Yardımcı Bayram Özer, istihdam seferberliği programından yararlanan işverenlerin çalıştırdıkları personel ödenekleri ve kurumun bu kapsamda verdiği hizmetleri aktardı. Yapılan sunumların ardından katılımcıların sorularına geçildi. Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

ALTO BASIN BÜLTENİ

 

KENT PARKI VE GENÇLİK MERKEZİ AÇILIYOR

aliaga-serkan-acar-bayburtlular-ziyareti_1_2

DEV PROJELER ALİAĞA’YI UÇURACAK

Sivil Toplum Kuruluşlarına yaptığı ziyaretler kapsamında Bayburtlular Derneği üyeleri ile bir araya gelen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, gelecek beş yılda gerçekleştirilecek projelerle Aliağa’nın hızla şehirleşme sürecine gireceğini söyledi.

Dernek binasında gerçekleşen ziyarette Başkan Serkan Acar’ı dernek başkanı Hacı Bayram Söylemez ile üyeler karşıladı. Yaklaşık bir saat süren ziyaret sohbet havasında gerçekleşirken Başkan Serkan Acar, gelecek beş yılda yapılacak projelerden bahsetti. Dernek Başkanı Hacı Bayram Söylemez ise Başkan Serkan Acar’a bugüne kadar yaptığı ve yapacağı hizmetlerden ötürü teşekkür etti.

KENT PARKI VE GENÇLİK MERKEZİ AÇILIYOR

Son beş yılda daha iyi bir Aliağa için çalıştıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağamızda hızla devam eden sanayileşmeye karşın vatandaşlarımız için daha fazla sosyal yaşam alanları oluşturduk. Mavi Bayraklı Ağapark ile Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı bunların en önemlilerindendi. Yine bu kapsamda Yeni Mahalle’de 110 dönüm alan üzerine projelendirdiğimiz Kent Park ile eski belediye atölyesinin yerine projelendirdiğimiz Aliağa Gençlik Merkezi de çok yakın bir zamanda tamamıyla hizmete girecek” dedi.

DEV PROJELER ALİAĞA’YI UÇURACAK

Gelecek beş yılda Aliağa’da birçok devasa proje gerçekleştirileceğinin de altını çizen Başkan Serkan Acar, “Ege Üniversitesi, yeni devlet hastanesi, hippoterapi merkezi, meslek ve çevresel hastalıklar hastanesi, TOKİ, çevre yolu ve battı çıktı gibi projeler Aliağa’yı çok kısa bir sürede il olma konumuna getirecek” dedi.

DEV KAMPÜS ALİAĞA EKONOMİSİNE CANLILIK KATACAK

Ege Üniversitesi’nin 50 bin öğrenci kapasiteli bir kampüsü Aliağa’da kuracağının bilgisini veren Başkan Serkan Acar, “Ege Üniversitesi’nin Aliağa’ya kuracağı uluslararası standartlardaki dev kampüsü ile Aliağamız eğitim ve öğrenci kenti olacak. Onkoloji bölümünün yanı sıra birçok fakülte ve yüksekokul Aliağa’da eğitim verecek. Ayrıca sanayi kuruluşları ile entegre çalışacak arge merkezleri olacak. 50 bin öğrenci Aliağa ekonomisine canlılık katacağı gibi birçok özel sektör yatımını da beraberinde getirecek” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK MESLEK VE ÇEVRESEL HASTALIKLAR HASTANESİ ALİAĞA’YA

Çaltılıdere Mahallesinde temelleri atılan meslek ve çevresel hastalıklar hastanesinin Türkiye’de sağlık alanında çok büyük bir açığı kapatacağını ifade eden Başkan Serkan Acar, “Türkiye’de üç ilde meslek hastalıkları hastanesi bulunuyor. Aliağa’ya kurulacak olan hastane ise özgün kimliği ile Türkiye’nin ilk meslek ve çevresel hastalıklar hastanesi olacak. Sadece iş kazaları ya da yanık ünitesi ile değil kök hücre laboratuvarlarından tanı merkezine kadar önemli bölümlerle hizmet verecek. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin hastaneyi yıl sonuna kadar tamamlama gibi bir planlaması var. Hastane tamamlandığında yılda 10 milyon hastaya sağlık hizmeti verilecek” dedi.

TOKİ’DEN ALİAĞA’YA 5 BİN KONUT

Dernek üyelerinin TOKİ hakkındaki sorularını da yanıtlayan Başkan Serkan Acar, “TOKİ ile yaptığımız görüşmelerde TOKİ’den Aliağa için 5 bin konut istedik. İlk etapta Yeni Mahallede 600 konutluk bir proje için talep toplama işlemleri devam ediyor. Bugüne kadar altı bin civarında bir başvuru olduğunu öğrendik. 600 konutun tamamlanmasının hemen ardından diğer etaplar için de çalışmalar başlayacak” dedi.

BAŞKAN SERKAN ACAR’A TEŞEKKÜR

Ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade eden dernek üyeleri özellikle meslek hastalıkları hastanesinin yapımı konusunda göstermiş olduğu girişim ve çabalardan ötürü Başkan Serkan Acar’a teşekkür ettiler. Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.

aliaga-serkan-acar-bayburtlular-ziyareti_2

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ÇALTILIDERE KİRLİLİKTEN EĞİTİMLE KURTULACAK

aliaga-universiteALİAĞA’YA DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

50 BİN ÖĞRENCİ ALİAĞA’YA GELECEK

EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA’NIN ŞEHİR OLMA SÜRECİNİ HIZLANDIRACAK

Aliağa’yı bilimin, kültürün, eğitim ve gençliğin başkenti yapma vizyonundan vazgeçmeyen Aliağa Belediyesi, bu hedefine Ege Üniversitesi ile birlikte hayata geçireceği dev üniversite kampüsüyle ulaşacak.

Avrupa’da 21 ülkenin altına imza attığı protokol ile yükseköğretim uluslararası standarta kavuşuyor. Türkiye’deki pilot uygulama ise Ege Üniversitesi’ne verildi. Ege Üniversitesi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın da girişimleriyle uluslararası standartlarda yapacağı dev üniversite kampüsünü Çaltılıdere bölgesine kurma kararı aldı.

50 BİN ÖĞRENCİ ALİAĞA’YA GELECEK

Kurulduğu 1952’den bugüne kente bir üniversite kampüsü kurulması için çaba sarf eden Aliağa Belediyesi’nin özlemi Başkan Serkan Acar’ın son dört yıldır gösterdiği yoğun mesaisi sayesinde son buluyor. Aliağa Belediyesi ile Ege Üniversitesi’nin birlikte hareket ettiği kampüs projesinde Onkoloji bölümü de dâhil birçok fakülte ve yüksekokul yer alıyor. Uluslararası uygunluk açısından Türkiye'de ilk olacak kampüs Ege Üniversitesi'nin merkezden sonraki en büyük kampüsü olacak. Tamamlandığında 50 bin öğrenciye eğitim verecek olan dev kampüs Aliağa’nın şehir olma sürecini de hızlandıracak.

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI HIZ KAZANACAK

Aliağa’nın tarihini değiştirecek olan Avrupa standartlarındaki üniversite kampüsü kentin ekonomik kalkınmasına ve istihdamına önemli katkılar sunacağı gibi Aliağa’yı bilimin, kültürün, sanatın, eğitimin ve gençliğin adresi yapacak. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Aliağa’da sanayi ve eğitim arasında güçlü bir bağ oluşturulacak. Kampüsün hizmete açılması ile birlikte bölgede özel sektör yatırımları da hız kazanacak.

ÇALTILIDERE KİRLİLİKTEN EĞİTİMLE KURTULACAK

Çaltılıdere bölgesinde kurulması planlan dev kampüs, bölgede bulunan taş ocaklarının oluşturduğu çevre kirliliğini de sonlandıracak. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları ile yemyeşil bir alana dönüşecek olan kampüs ve çevresi, Avrupa’nın nadide kampüsleri arasındaki yerini alacak.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN 50 BİN ADET ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTA

aliaga-belediyesi-bez-canta-dagitimi_3BEZ ÇANTA DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR

Daha yeşil ve daha temiz bir Aliağa için “Aliağa’mı Seviyorum” projesini başlatan Aliağa Belediyesi, proje kapsamında bugüne kadar vatandaşlarına ücretsiz olarak 50 bin adet çevre dostu yüzde yüz pamuktan üretilmiş bez çanta dağıttı.

Dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifatlara yol açan ve doğada kaybolması binlerce yılı alan plastik poşet kullanımını sıfıra indirmeyi hedefleyen Aliağa Belediyesi, şubat ayında başlattığı bez çanta dağıtımlarına devam ediyor. Aliağa Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından pazar yerleri, market önleri ile Hilal Masadan dağıtılan çanta sayısı 50 bine ulaştı.

Vatandaşlar, Aliağa merkez kapalı pazar yeri, Yeni Mahalle çarşamba Pazar yeri, Yeni Şakran ve Helvacı’da kurulan pazar yerlerinin yanı sıra kentin farklı noktalarında bulunan market önlerinde yapılan dağıtımlara yoğun ilgi gösterdi. Naylon poşet yerine yüzde yüz pamuktan üretilmiş çevre dostu bez çanta kullanımı teşvik eden proje vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Çantaların ön yüzünde kalp figürü üzerine işlenmiş “Aliağa’mı Seviyorum” görseli de vatandaşlardan ayrı bir beğeni kazandı.

Bez çanta dağıtımlarına devam edeceklerini belirten Aliağa Belediyesi Zabıta Müdürü Kürşat Bahadır Turan, bez çanta dağıtımında hedeflerinin 75 bin olduğunu söyledi.

Vatandaşların ilgisinden de oldukça memnun olduklarını ifade eden Turan, “Çanta dağıtımlarımızı kentin farklı mahallelerinde kurulan pazarlarda ve market önlerinde kurduğumuz stantlarda gerçekleştiriliyoruz. Vatandaşlarımıza ilgilerinden ve çevreye duyarlı yaklaşımlarından ötürü teşekkür ediyoruz. Dağıtımlarımıza önümüzdeki haftalarda merkez kapalı Pazar yerinde kuracağımız stantlarda devam edeceğiz” dedi.

aliagabelediyesi-bez-canta_4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

DURMAZ “KOMİSYON RAPORU, YÖNETİLEMEYEN BÜTÇENİN TABLOSUDUR.”

IMG_7322CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Aliağa Belediyesi’nin 2018 Denetim Komisyon Raporu’nu değerlendirdi.

Aliağa Belediyesi’nin 2018 yılına ait gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerine ait Denetim Komisyonu Raporu açıklandı. Rapordaki verilere göre, Aliağa Belediyesi’nin ortağı olduğu şirketlerle birlikte toplam borç stoku 236 milyon 336 bin 924 lira 48 kuruş olarak tespit edildi.

Komisyon raporunun oldukça ilginç veriler barındırdığını ifade eden CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz “Bu rapor, Aliağalıların parasının nasıl sorumsuzca dağıtıldığının, belediye bütçesinin nasıl yönetilemediğinin çok açık göstergesidir. Daha önceden kulağımıza çalınan bazı hususlar dolayısıyla zaten bu tabloyu tahmin ediyorduk. Komisyon raporu Aliağa Belediyesi’nin neden borç batağına düştüğünü, neden pek çok firmayla icralık olduğunu ve kimlere çıkar sağlandığını da net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

“BORÇLANMA BİR MECBURİYET HALİNE GELMİŞ”

Raporda bazı hesaplamaların yanlış yapıldığını da ifade eden Durmaz “2018 yılı Aliağa Belediyesi’nin varlıkları toplamı 189.070.410,77 TL olarak belirtilmesine rağmen, gerçekte varlıkların net toplamı amortismanlardan arındırılmış haliyle 131.288.474,57 TL’dir. Bu haliyle Aliağa Belediyesi’nin varlıklarının toplamının borçları karşılamaya yetmediği, borçlanmadaki artışın beraberinde faiz yükündeki artışı da getireceği ve belediyenin mevcut faaliyetlerini devam ettirebilmesi için borçlanmanın bir mecburiyet haline geldiği açıkça görülüyor. Bu tablonun kabul edilebilmesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

BORÇ YÜKÜNDE YÜZDE 572 ARTIŞ

Aliağa Belediyesi’nin 2014 yılı borç toplamı 41 milyon lira iken 2017 yılı hesaplarında bu borcun yüzde 268 oranında artarak 110 milyon lirayı aştığını belirten CHP Aliağa Belediye Başkanı Özcan Durmaz “2017 yılından 2018’e kadar ise mevcut borç tutarı yüzde 86 artarak 236 milyona ulaşmıştır. Yani Aliağa Belediyesi’nin mevcut borç stoku 2014-2018 yılları arasında tam yüzde 572,4 oranında artış göstermiştir. Dönem içinde bazı belediye arazilerinin satışı ile elde edilen gelirler olmasa mevcut rakam 300 milyon liralara ulaşacak seviyededir. Belediye varlıklarının neredeyse iki katına yaklaşan bir borç miktarının izahı hiçbir şekilde yapılamaz” diyerek raporda yer alan bazı noktalara değindi.

“DOĞRUDAN TEMİNLE İHALEDEN KAÇILMIŞ”

“Raporda açıkça görülüyor ki, pek çok mal ve hizmet alımı ihaleden kaçmak için doğrudan temini mümkün kılacak parçalara ayrılarak piyasadan temin edilmiş, bu alımlar da hep aynı firma üzerinden yapılmıştır. Örneğin bir çiçek marketten toplamda 2.145.688,40 TL tutarında mal alımı görülürken, sözkonusu alımlar 47 ayrı fatura ile belgelendirilerek ödemelerin doğrudan temin bedeli altında kalması sağlanmıştır. Yine aynı şekilde, bir filo kiralama firmasından 98 adet alışla 457.712 TL ödeme yapılmıştır. Bu ve buna benzer 43 ayrı işlemde ihaleden kaçmak için doğrudan temin yöntemiyle mal ve hizmet alımına gidilmiştir.

Bu alımlara ilişkin piyasa araştırmasında fiyat teklifi alınan diğer firmaların da ya aynı adreste faaliyette bulunduğu ya da firma yetkilileri arasında akrabalık ilişkisi olduğu açıkça görülmekte. Bazı firmalara aynı gün içinde 2 ayrı fatura ile 2 ayrı ödeme yapılmış olması da, işi doğrudan temine dahil etmek için kurulan kumpasın bariz delilidir.”

95 BİN NÜFUSA 206 BİN BAYRAK

“Bütün bunların dışında, geçtiğimiz bir yıllık süre zarfında Aliağa belediyesi tarafından 150’si ilçe dışına gönderilmek üzere toplam 1000 adet cenaze çelengi alımı yapılmıştır. Oysa TÜİK 2017 yılı verilerine göre Aliağa’da toplam 415 kişi vefat etmiştir. Dolayısıyla, Özel Kalem Müdürlüğü’nce gerçek ihtiyaca uygun talep müzekkeresi oluşturulmadığı da açıkça görülmektedir. Yine benzer bir örnek verecek olursak, Aliağa Belediyesi geçtiğimiz bir yıl içerisinde toplam 206 bin bayrak yaptırmıştır. Aliağa’nın nüfusunu göz önüne alacak olursak, ortalama olarak kişi başına iki bayrak düşmektedir.

Yine 2018 yılı içinde çıkılan ihalelerde oluşturulan ihale komisyonlarının da uygun personelle oluşturulmadığı raporda açıkça görülmektedir.”

274 FİRMAYA BORÇ

“Belediyeler, meclis kararı olsa dahi bütçe gelirlerinin yüzde 10’undan fazla borçlanma için İçişleri bakanlığı iznine ihtiyaç duymaktadır. Oysa ki Aliağa Belediyesi, faizleriyle birlikte toplamda 30 milyon lira iç borçlanma yapmıştır. Bu rakamın yüzde 10 sınırını aşan 20.284.243.26 TL’lik bölümü için gerekli izin alınmamış olup 5393 Sayılı Belediye kanunu’nun 68/e maddesine aykırı davranılmıştır.

Aliağa Belediyesi’nin 2018 yıl sonu itibariyle piyasada 274 firmaya borcu bulunmaktadır. Alacaklı firmaların 215’inin 10 bin liranın üzerinde faturası olduğu ve bunların 13’ünün 1 milyon liradan fazla alacağı olduğu göz önüne alınırsa ne kadar vahim bir tabloyla karşı karşıya kalındığını daha iyi anlaşılabilir.”

104 İŞÇİNİN NE GÜNAHI VARDI?

“Hepinizin bildiği gibi, gelir gelmez kadro fazlalığını gerekçe göstererek 104 personeli işten atan sayın Serkan Acar, şu an Aliağa Belediyesi’nde 933 personelle hizmet vermektedir. Bu personelin 664’ü Aliağa Belediyesi Personel Limited Şirketi yüklenici firma personeli olarak görülmektedir. Madem ki bu kadar personel ihtiyacı vardı, o 104 emekçinin ne suçu vardı? Belediye kasasından bu kadar gereksiz harcama yapılırken 104 işçinin maliyeti mi fazla gelmişti?”

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE BİR KONSER BEDELİ KADAR YARDIM

Aliağa Belediyesi’nde savurganlığın had safhaya eriştiğini vurgulayan Özcan Durmaz “Kiralanan araç sayısının fazlalığından tutun da Sosyal ve Kültürel İşler bünyesinde kullanılmak üzere alınan marka telefonlara kadar sayısız gereksiz harcama yapılmıştır. Piyasa araştırması doğru dürüst yapılmadan, ihalesiz ve adrese teslim şartnamelerle satın alınan mal ve hizmetlerle Aliağa Belediyesi çok büyük zarara uğratılmıştır. Bunun vebalini kimse kaldıramaz. Bir yandan har vurup harman savrulurken, öte yandan gerçek harcama kalemleri sadece göstermelik tutulmuştur. Örneğin bir tek Sertap Erener konseri için 318 bin lira harcama yapılıp business class uçak biletleri, 7-8 bin liraları bulan yemek faturaları çıkartılırken, ilçemizdeki ihtiyaç sahiplerine yapılan ayni ve nakdi yardımların toplamı sadece 355 bin lira olarak gerçekleşmiştir. Sosyal belediyecilik bu değildir. Aliağa halkı bunun hesabını mutlaka soracak, sorumlulara gereken cezayı kesecektir” şeklinde konuştu.

KAYNAKLAR DOĞRU VE VERİMLİ KULLANILMIYOR

Serkan Acar döneminde gerçekleştirilen ve ‘prestij projeleri’ olarak adlandırılan Avcı Ramadan, Ağapark, Sanat Sokağı, İzmir Caddesi gibi yatırımların toplam bedelinin ise 20 milyon lira bile tutmadığını ifade eden CHP Aliağa Belediye Başkanı Özcan Durmaz “Sayın Belediye Başkanının 5 yılda eline geçen bütçe ile gerçekleştirdiği yatırımlar ortadadır. Aliağa’da kaynak var, bu kadar büyük borç yüküyle karşı karşıya kalınmasının nedeni, kaynakların doğru ve verimli şekilde kullanılmamasıdır. Biz göreve geldiğimizde tüm harcamalarımız halka açık, şeffaf şekilde yapılacak, mal ve hizmet alımları en uygun fiyatla Aliağa esnafından temin edilecektir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla ilçemizde refah artacak, belediyemiz de bu borç yükünden en kısa sürede kurtulacaktır.” dedi.

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 5 / 236

5

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.