atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa Slider

ALİAĞA CHP’DEN EMEKÇİ KADINLARA 3 BİN KARANFİL

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Örgütü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle çeşitli ziyaretlerde bulunarak kadınlara 3000 karanfil hediye etti.

İlçe yönetimi, kadın kolları, belediye meclis üyeleri ve gençlik kolları Aliağalı 3 bin bayana kadınlar günü anısına karanfil hediye etti. Çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret eden CHP Aliağa İlçe Örgütü ayrıca Aliağa Demokrasi Platformu üyeleri ile birlikte Helvacı’da bir tekstil atölyesini ziyaret ederek kadın işçilerin de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak karanfil hediye etti.

ALİAĞA’DA KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLERİ BAŞLADI

aliaga-kutuphane-haftasi_1Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi, bu yıl 55’incisi kutlanan Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerin ziyaretçi akınına uğruyor. Düzenlenen etkinlikler ile öğrencilerde okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin arttırılması amaçlanıyor.

Aliağa Helvacı Ortaokulu beşinci sınıf öğrencileri kütüphaneler haftası etkinlikleri kapsamında 14 bin kitap envanterine sahip ve 11 bin kayıtlı üyesi olan Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi’nin konuğu oldu. Öğretmenleri eşliğinde kütüphaneye gelen öğrenciler, kitapları inceledikten sonra Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin’den kütüphane ve kitaplar hakkında bilgi aldı. Uzun süre kitapları inceleyen öğrenciler Aliağa Kent Kitaplığı’nın 10.yayını Atlas Coğrafyası’na da büyük ilgi gösterdi.

ALİAĞA HELVACI ORTAOKULU MÜDÜR YARDIMCISI JÜLİDE YAZGANARIKAN: “OKUDUKÇA GELECEĞİMİZ AYDINLANACAK”

Okumaya ve okuma etkinliklerine büyük önem verdiklerini belirten Aliağa Helvacı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Jülide Yazganarıkan, “Kaymakamlığımızın başlattığı kitaba dokunan eller projesini destekliyoruz. Hem bu sebeple hem de kütüphaneler haftası dolayısıyla Nadir Nadi Kütüphanesine ziyarette bulunduk. Okudukça geleceğimizin güzelleşeceğine ve aydınlanacağına inanıyoruz” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ SOSYAL, KÜLTÜREL VE İDARİ İŞLER MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KARATEKİN: “ÖĞRENCİLERİMİZİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin erken yaşta kazandırılması gerektiğini ifade eden Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, “Aliağa Belediyesi olarak 1991’den bugüne tüm Aliağa’ya hizmet veriyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kütüphaneler haftası etkinlikleri kapsamında tüm öğrencilerimizi kütüphanemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Geleceğimizin mirasçıları olan çocuklarımıza kütüphanemizi ve kitaplarımızı tanıttık. Bilgiyi öğrenmenin ve hayatta başarılı olmanın birincil koşulu okumakla sağlanacağını anlattık. Kitapların solmayan birer çiçek olduğunu okumanın ise çağdaşlaşmayı ve kültürel birikimi arttıracağını anlattık. Hafta boyunca da her okuldan öğrencilerimizi kütüphanemizde ağırlamaya devam edeceğiz” dedi.

aliaga-kutuphane-haftasi_4

aliaga-kutuphane-haftasi_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN SERDAR BERK’TEN ESNAFA HATIRLATMA

aliaga-serdar-berkHafta sonu yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde günü boyunca alkollü içki satışının yasaklandığına dair genelge yayınlandı.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 79.Maddesi ve Yüksek Seçim Kurulunun 28 sayılı kararı gereğince oy verme günü olan 31 Mart 2019 Pazar günü sabah 06.00’dan gece 24.00’e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallelerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, seçim günü yasaklarına ilişkin olarak şunları söyledi: Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar hariç olmak üzere, köy kasaba ve şehirlerde ateşli silahların, patlayıcı maddelerin, saldırı ve savunmada kullanmak üzere yapılmış, her türlü kesici ve delici aletin, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddelerin taşınması yasak olacak”

Başkan Berk ayrıca, Oy verme günü oy verme süresince 08.00 – 17.00 saatleri arasında kahvehane, kıraathane, internet kafeler gibi bütün umumi eğlene yerlerinin kapalı kalacağı ve eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verebilecek. Seçim yasaklarına ve kurallarına uymak şartıyla oy verme günü saat 18.00’den sonra düğün yapılabilecektir” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

SAĞLIK VE ÜNİVERSİTE YATIRIMLARI ALİAĞA’NIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

aliaga-serkan-acar-tek-yurek-derne-ziyareti_4Aliağa Tek Yürek Kadın Dayanışma Derneği yönetimi ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Serkan Acar, meslek hastalıkları hastanesinden yeni devlet hastanesine kadar beş yıllık süreçte kente kazandırılacak olan sağlık projeleri hakkında bilgiler verdi.

Dernek binasında gerçekleşen ziyarette Başkan Serkan Acar’ı dernek başkanı Berrin Argunhan ile üyeler karşıladı. Argunhan, yaklaşık iki saat süren ziyarette Başkan Serkan Acar’a beş yıl süresince yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür etti.

Aliağa’nın önemli projelerle yıldızının parlayacağını ve kaderinin değişeceğini belirten Başkan Serkan Acar, Türkiye’nin dördüncü İzmir’in ise ilk meslek hastalıkları hastanesinin temelini atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 

TÜRKİYE’NİN İLK İLK MESLEK VE ÇEVRESEL HASTALIKLAR HASTANESİ ALİAĞA’YA AÇILACAK

Aliağa’ya kurulacak olan meslek hastalıkları hastanesinin özgün bir hastane olacağını ifade eden Başkan Serkan Acar, “Türkiye’de meslek hastalıkları hastanesi Ankara, İstanbul ve Zonguldak’ta bulunuyor. İlk meslek ve çevresel hastalıklar hastanesi de Aliağa’da açılacak. Sadece iş kazaları değil mikrocerrahi, yanık ünitesi, kök hücre laboratuvarları ile tanı merkezi yer alacak. 200 yatak ve üstü kapasite ile hizmet verecek olan hastanenin yılda 10 milyon ziyaretçisi olacak” dedi.

A SINIFI BÖLGE HASTANESİ

Yeni devlet hastanesi için de imar plan tadilatlarında sona gelindiğinin altını çizen Başkan Serkan Acar, “Yeni Mahalle mezarlık bölgesine 253 dönümlük alan üzerine inşa edilecek olan yeni devlet hastanesi Aliağamızın uzun yıllardır var olan sağlık problemini çözüme kavuşturacak. 301 yataklı A sınıfı tam teşekküllü bölge hastanesi sadece Aliağa’nın değil bölgenin de sağlık ihtiyacına cevap verecek nitelikte olacak. İmar tadilatlarından hemen sonra ihale aşamasına geçilecek ve iki yıl içerisinde hizmete açılacak” dedi.

EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA’YA AYRI BİR VİZYON KATACAK

Aliağa’nın Ege Üniversitesi kampüsü ile onkoloji gibi sağlık bölümlerine de ev sahipliği yapacağını sözlerine ekleyen Başkan Serkan Acar, “Çaltılıdere bölgesine kurulacak Ege Üniversitesi Aliağa’ya ayrı bir vizyon katacak. Onkoloji, sağlık bilimleri, fen bilimleri, mühendislik bölümlerinin yanı sıra sanayi kuruluşları ile entegre çalışabilecek arge merkezleri de kampüs içerisinde yer alacak” dedi.

aliaga-serkan-acar-tek-yurek-derne-ziyareti_2

aliaga-serkan-acar-tek-yurek-derne-ziyareti_1ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI TÜYAP’TA SERGİLENECEK

aliaga-kent-kitapligi-tuyap-fuari_1Son beş yılda ücretsiz olarak dağıttığı kültür yayınları ile okurlarına dev bir kültür arşivi sunan Aliağa Belediyesi, Aliağa Kent Kitaplığı adı altında yayınladığı tüm eserleri 6-14 Nisan tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan TÜYAP Kitap Fuarı’nda sergileyecek. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da kitap fuarına bizzat katılarak Aliağa Kent Kitaplığı’na ait kitapları tüm Türkiye’ye tanıtacak.

Aliağa Belediyesi TÜYAP Kitap Fuarı’nda şu kitapları tanıtacak; 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa” ile 120 sayfalık “Aliağa Coğrafyası”

 

Fuarda ayrıca kitapların hazırlanmasında emeği geçen akademisyenlerin yer alacağını belirten Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, “Fuarda kitap tanıtımlarının yanı sıra imza ve söyleşi günleri de olacak. Aliağalıları şimdiden TÜYAP fuarına davet ediyoruz” dedi.

Fuara Aliağa Kent Kitaplığı’nın tüm eserleri ile katılacaklarını da sözlerine ekleyen Karatekin, “Fuara başka hiçbir ilçeye nasip olmayacak zengin bir yayın içeriğiyle katılacağız. Aliağa’nın bu kültür iklimini nasıl oluşturduğunu bir kez de orada dinlemelerini rica ediyorum. Aliağa’da kültür vizyonu ortaya koyan ve bizleri her zaman kültürel çabalarımızda motive eden, yol gösteren, önümüzü açan Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

aliaga-kent-kitapligi-tuyap-fuari_2

DURMAZ’DAN HAYATI UCUZLATACAK PROJELER

55512130_2080904945545496_3497875332126474240_o

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, halkın seçimden önce geçimi düşündüğünü belirterek Aliağa’da refah seviyesini artıracak projelerini anlattı.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlere günler kala, CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz seçim heyecanının sokağa yansımadığını, bunun sebebinin ise ekonomideki kötü gidişat olduğunu ifade etti. Durmaz, Aliağa’da hayatın konforunu artıracak projeleri hayata geçireceklerini ancak esas yapmak istediklerinin vatandaşın rahat nefes almasını sağlamak olduğunu söyledi. Durmaz “Halkımız şu anda seçimden çok geçim derdine düşmüş durumda. Pahalılık had safhada, ekonomideki daralma toplumun her kesimini olumsuz şekilde etkilemekte. Her şeyden önce, bu hale nasıl geldiğimizi sorgulamamız lazım. Sürekli cepten harcayan, üretim yapmayan, betona, yola ve binaya yatırım yapan bir devlet politikası sonucunda bu yaşananların ortaya çıkması kaçınılmaz bir sonuçtur. Yerel yönetimler de üretimi ve yatırımı teşvik edici projeler yerine hizmet adına sadece yol, park yapmakla yetinip ‘makyaj belediyeciliği’ ile halkın gözünü boyama kolaycılığına kaçınca, Aliağa gibi sanayi devlerinin bulunduğu bir ilçede bile işsizlik tavan yapmış, küçük ve orta ölçekli esnafımız maalesef kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Biz, belediye başkanı olduğumuzda elbette Aliağa’mızda hayatın konforunu artıracak projelerimizi hayata geçireceğiz. Bunların hepsini köylerde, esnaf ziyaretlerimizde ve ev toplantılarında anlatıyoruz. Ancak projelerimizin hepsinde göreceğiniz gibi, önceliğimiz halkın cebine dokunmak, vatandaşımızın rahat nefes almasını sağlamak, ek gelir kaynakları oluşturmak ve varsa cebinden çıkan fazlalık masraflara engel olmaktır.” dedi.

İSTİHDAM ALİAĞA’DAN SAĞLANACAK

Bununla ilgili olarak eğitimden kadın emeğini değerlendirmeye kadar pek çok konuda proje geliştirdiklerini söyleyen Durmaz “Mesela eğitimde hemşerilerimizin sırtına yüklenen kamburu hafifleteceğiz. Taşımalı eğitimle her ay hemşerilerimizin cebinden çıkan 300-400 lira ek masrafı engelleyeceğiz. Açacağımız kreş, etüd merkezi ve lise/üniversiteye hazırlık kurslarıyla dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarına ücretsiz, daha iyi eğitim imkanı sunacağız. Üniversiteyi kazanan kardeşlerimiz için kuracağımız ‘Toplumsal Destek Fonu’ aracılığı ile burs vereceğiz. Bütün bunların yanı sıra, mesleki eğitim atölyelerimizde genç kardeşlerimizi bölgemizdeki kuruluşların ihtiyacına göre meslek sahibi yapacak, istihdamın öncelikle Aliağalı hemşerilerimiz arasından sağlanması konusunda ısrarcı olacağız.” diye konuştu.

KADIN EMEĞİ VE ÜRETİCİ KOOPERATİFLERİ

Kuracakları Kadın Emeği Kooperatifi ile ilçedeki tüm kadınların çalışma hayatında daha aktif yer almasını ve ekonomik bağımsızlığını kazanmasını hedeflediklerini belirten Özcan Durmaz, aynı şekilde çiftçi emeğinin de değer kazanacağını söyledi. Durmaz “Kadın emeğini ve köylümüzün, çiftçimizin emeğini kooperatifler aracılığıyla değerlendireceğiz. Kadınlarımız evlerinde ürettiği el emeği göz nuru ürünleri, reçelini, sarmasını kooperatif aracılığıyla satacak, ekonomiye katkı koyacak. Çiftçilerimizin ürünü tarlada kalmayacak, aracıların elinde üç otuz paraya mahkum bırakmayacağız. Etini, sütünü yine kooperatif aracılığıyla alıp cebine daha fazla para girmesini sağlayacağız. Bütün bu ürünleri, ilçemizin belirli noktalarında kuracağımız gıda satış noktaları ve yerli esnafımız aracılığıyla halkımıza aracısız ulaştırıp daha ucuza, daha kaliteli ürün almasını sağlayacağız.” dedi.

“ÜRETİCİ PAZARI MARKA OLACAK”

Daha önce eski belediye binasının altında faaliyet gösteren ekmek fabrikasını tam kapasitesiyle çalışır hale getireceklerini de söyleyen Durmaz, halkın temel tüketim malzemelerini en uygun fiyata almaları için çalışacaklarını sözlerine ekleyerek “Aliağa Kapalı Pazaryeri’nde pazar günleri ‘Kadın ve Köylü Pazarı’ kuracağız. Kadınlarımızın ve köylülerimizin ürettiklerini satmalarına aracılık edeceğiz. Bu pazarın tanıtımını da İzmir genelinde çok iyi yaparak çevre ilçelerden kendi araçlarıyla ya da İZBAN’la vatandaşların gelmesini sağlayacağız. İZBAN’la pazaryeri arasında minibüs esnafımızla ring hatları düzenleyerek tüketicilere de ücretsiz ulaşım sağlayacağız.” diyerek bütün bunların yanı sıra belediye aşevlerinin ihtiyaç sahiplerinin hizmetinde olacağını ve buralarda yerli üreticiden alınan malzemelerle Aliağalı kadınların yemek yapacağını sözlerine ekledi.

51047883_2054524291516895_6908065449456435200_o

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 236

6

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.