atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Helvacı Gençlik ve Dayanışma Derneği Kadınlar Festivalinde Stant açtı.

4332750d-2918-4618-a334-233bd261ea14-300x225İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında bu yıl 10.’sunu düzenlediği “Kadın Festivali” Kültürpark 3 No’lu Hol’de, binlerce İzmirli kadının katılımıyla gerçekleşti.

Renkli görüntüler ve ilginç gösterilere sahne olan festivalin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Tunç Soyer ile birlikte ilçe belediye başkanları ve eşleri de katıldı. Konuşmaların ve söyleyişlerin ardından Başkan Aziz Kocaoğlu ve davetliler daha sonra festival kapsamında açılan stantları dolaştı.

Kadın Festivali kapsamında Aliağa ilçesinde faaliyette bulunan Helvacı Gençlik ve Dayanışma Derneği üreten kadın destek amacıyla açtığı yöresel ürünleri sergilendiği stant ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Helvacı gençlik ve dayanışma derneği üreten kadın programı çerçevesinde 8 mart dünya emekçi kadınlar günü münasebetiyle izfaşta düzenlenen etkinliğe katıldıklarını belirten Dernek Başkanı Serkan Sever “Üreten kadına destek olmak amaçlı stant yerimizde üç gün sürecek olan etkinliğe el emekleriyle ürettikleri ürünlerini sergilemek isteyen bayanlara yardımcı olmak isteriz. Dernek olarak kadınların yanında olmaktan ve desteklerimizi her daim devam ettireceğimizi bildirir emekçi kadınlar gününün anlamına yakışır bir şekilde yaşanması temennilerimle.” dedi.

www.aliagamedya.com

ALİAĞALILARDAN BEZ ÇANTAYA YOĞUN İLGİ

aliaga-belediyesi-bez-canta-dagitimi-1-300x200Aliağa Belediyesi’nin daha yeşil ve daha temiz bir Aliağa için hayata geçirdiği “Aliağa’mı Seviyorum” projesi kapsamında dağıtılan bez çantalar yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Aliağa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine kapalı pazar yerinde beş bin adet bez çanta dağıttı.

Dünyanın ekolojik dengesine zarar veren ve doğada yok olma süresi binlerce yılı alan alışveriş poşetlerinin kullanımını ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi, yüzde yüz pamuktan üretilmiş organik binlerce bez çantayı vatandaşlarına ücretsiz olarak dağıtıyor. Bir ay önce başlatılan proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 25 bin adet bez çanta vatandaşlarla buluşturuldu.

Aliağa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerince Aliağa merkez kapalı pazar yeri, Yeni Mahalle Pazar yeri, Yeni Şakran Pazar Yeri, Helvacı Pazar Yeri ile ilçenin muhtelif yerlerinde bulunan marketlerde dağıtımlar yapıldı. Her seferinde yoğun bir ilgiyle karşılanan dağıtımlarda çantaların ön yüzünde kalp figürü üzerine işlenmiş “Aliağa’mı Seviyorum” görseli de vatandaşlardan ayrı bir beğeni kazandı.

ÇANTA DAĞITIMLARI DEVAM EDECEK

Vatandaşların ilgisinden son derece memnun olduklarını belirten Aliağa Belediyesi Zabıta Müdürü Kürşat Bahadır Turan, “Aliağa’mı Seviyorum projesi doğanın korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi adına önemli projedir. Aliağalı vatandaşlarımızın da bu projeye sahip çıkması bizleri mutlu etti. Gelen talep üzerine bu hafta ve önümüzdeki haftalarda dağıtımlarımız devam edecek” dedi.

ALİĞA BLD.BSN.BLTN.

GÜZELHİSAR KÜLTÜR TURİZMİNİN EN DEĞERLİ MAHALLESİ OLACAK

aliaga-serkan-acar-guzelhisar-4-300x200Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Güzelhisar Mahallesi’nde alkışlarla karşılandı. Başkan Serkan Acar’ı Güzelhisar Mahalle Muhtarı İbrahim Uzun ile birlikte çok sayıda mahalleli karşıladı.

Güzelhisar Mahallesi’nin Saruhanlı Beyliği ve Osmanlı Döneminde kervan yolları üzerinde çok önemli bir konaklama merkezi olduğunu belirten Başkan Serkan Acar, Güzelhisar’ı Şirince gibi İzmir’in tarihi mahallelerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

GÜZELHİSAR KÜLTÜR TURİZMİNİN EN DEĞERLİ MAHALLESİ OLACAK

Güzelhisar’ın hanlarıyla, hamamlarıyla ve camileriyle çok önemli tarihi bir mahalle olduğunun altını çizen Başkan Serkan Acar, “Aliağa Belediyesi ile Katip Çelebi Üniversitesi arasında yaptığımız protokol çerçevesinde İzmir Bergama yolu üzerindeki tarihi kervan yollarının kültür turizmine kazandırılması noktasında akademik bir çalışma başlattık. Tarihi kervan yolunun en strateji bölgelerinden olan Güzelhisar Mahallesi, kervan yolu projesinin tamamlanması ile birlikte kültür turizminin de en değerli mahallesi olacak” dedi.

301 YATAKLI YENİ DEVLET HASTANESİ İÇİN İHALE AŞAMASINA GELİNDİ

Bütünşehir yasası ile birlikte köy statüsünden mahalleye dönüşen tüm dış mahallelerde alt ve üst yapı hizmetlerine önem verdiklerini ifade eden Başkan Serkan Acar, Aliağa’nın yıllardır kanayan yarası olan tam teşekküllü devlet hastanesi sorunun da yakın bir zamanda çözüme kavuşacağını söyledi. Başkan Serkan Acar, “Aliağamıza yapılacak olan 301 yataklı A sınıfı tam teşekküllü yeni devlet hastanesinin tüm prosedürleri tamamlandı. Hızla gelişen ve nüfusu 100 bine dayanan Aliağamız için elzem bir projeydi. İhale aşamasına kadar gelindi.” dedi.

“TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR TANI MERKEZİ OLACAK”

Aliağa’nın bir diğer ihtiyacı olan meslek hastalıkları hastanesi için de Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliğine vardıklarının altını çizen Başkan Serkan Acar, “Sanayi kenti Aliağamıza yanık ünitesi ve mikrocerrahi ünitesi olan bir meslek hastalıkları hastanesi kurulması amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi ile protokolümüzü yaptık. İstanbul, Zonguldak ve Ankara’dan sonra Türkiye’nin dördüncü meslek hastalıkları hastanesi Aliağamıza kurulacak. Aliağa’ya kurulacak olan hastane aynı zamanda Türkiye’de önemli bir tanı merkezi olacak. Yılda 10 milyon insan tedavi için Aliağa’ya gelecek” dedi.

Başkan Serkan Acar, Güzelhisar Mahalle sakinlerine hitaben yaptığı konuşmasının ardından kadınların el işi ürünlerini yaptıkları Güzelhisar Dayanışma Derneği ile gençlik odasını ziyaret etti.

www.aliagamedya.com

DURMAZ “KADINLAR HEP EN ÖNDE YÜRÜYECEK”

3ad4f159-e75a-4c9c-9376-375d26a529e6

CHP Aliağa Belediye Başkanı Özcan Durmaz, düzenlediği kahvaltıda Aliağalı 2 bin kadınla bir araya gelerek onlara yönelik projelerini anlattı.

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle Bizim Ev Restoran’ta Aliağalı kadınlarla bir araya geldi. Yaklaşık 2 bin kadının katılımıyla gerçekleşen kahvaltıya CHP Aliağa İlçe Örgütü, İyi Parti Aliağa İlçe Teşkilatı, CHP ve İyi Parti Kadın Kolları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Alevi Kültür Derneği, Tüm Bel-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Emekli-Sen, Çağdaş Yaşam Gönüllüleri Derneği, Petrol-İş Sendikası üyeleri, Mahalle Muhtarları, Şehit aileleri ve çok sayıda kadın destek verdi.

Kadınlara seslenen CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz “Aliağa’nın güzel insanları, Aliağa’nın harika kadınları, annelerimiz, ablalarımız, bacılarımız hoş geldiniz” diye konuşmasına başladı.

CUMHURİYET, KADINI HAYATIN İÇERİSİNDE HAK ETTİĞİ YERE OTURTAN EN BÜYÜK DEVRİMDİR.

Dünya Emekçi Kadınların Günü’nü kutlayan Durmaz “Hayatın yükünü sırtında taşıyan, en ağır şartlarda en büyük sıkıntıları göğüsleyen kadınlarımız bu gün bizlerle beraber. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 1857 yılında Amerika’da grev esnasında 129 kadının yanarak can vermesi sonucu kararlaştırılmış anma ve mücadele günüdür. Aradan geçen neredeyse 160 yıllık süre zarfında ne yazık ki kadınlar hala çile çekmeye devam ediyor. Özellikle ülkemizde kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri devam ediyor. Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte kadına verilen büyük değerin giderek gerilemesi bizi üzüyor. Cumhuriyet, kadını hayatın içerisinde hak ettiği yere oturtan en büyük devrimdir. Onu hayata geçiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla minnetle anıyoruz. Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir. Kadınların hayata katıldığı devrimin adıdır. Biz kadınlarımızın Cumhuriyetle kendilerine verilen hakları kullanabilmesi ve bir adım daha ileriye taşıyabilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

KADINLARI BİRİNCİ SINIF KESİM HALİNE GETİRECEĞİZ

Kadın Dostu Kent taahhütnamesini imzalayarak Aliağa’da kadınları hayatın önünde yürüyen bireyler haline getirmek istediklerini ifade eden Durmaz “Çıktığımız siyasi yolculuk umarım Aliağa’ya belediye başkanı olmamızla noktalanacak. Bu gerçekleştiğinde Aliağa’da Kadınlar hayatımızın yarısı olacak. Kadınlar bizim belediyeciliğimizde hep en önde yürüyecekler. Dün ‘Kadın Dostu Kent’ sözleşmesini imzaladık. İmzaladığımız sözleşmede Kadın Hakları Koordinasyonu oluşturmayı, belediye ve il genel meclislerimizde kadın-erkek eşitlik komisyonları kurmayı, belediye ve valiliklerde eşitlik birimi kurmayı, illerin yerel eşitlik eylem planlarını kadın örgütleri ve yerel paydaşlarımızla birlikte planlamayı ve uygulamayı, bütçelerimizi toplumsal cinsiyete duyarlılık ilkesini göz önünde bulundurarak hazırlamayı taahhüt ettik. Dezavantajlı durumda olan, her zaman ikinci sınıf muamelesi yapılan, hizmet almakta zorlanan kadınlarımızı biz kendi belediyeciliğimizde birinci sınıf, hayatın önünde yürüyen ve politik olarak kayırılan kesim haline getirmek istiyoruz.” diyerek buna ilişkin projelerini Aliağalı kadınlarla paylaştı.

Kahvaltıda tüm kadınlara renk renk menekşeler hediye edilirken, katılımcılar daha sonra canlı müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler. Etkinliğin sonunda grup toplu halde CHP Merkez Seçim Ofisi’ne kadar yürüyüş yaptı, sloganlarla Özcan Durmaz’a destek verdi.

35a9e49b-5693-44e3-8ca5-afa4549d6307

 

DUYGU DURMAZ “BİZ, BERABER OLUNCA GÜÇLÜYÜZ”

54394330_10157032388278077_659256928517488640_n

 

 

 

 

 

 

 

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz’ın eşi Dr. Duygu Durmaz soruları yanıtladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz’ın eşi Dr. Duygu Durmaz’a Aliağa’yı, sorunlarını ve Aliağalı kadınları sorduk. Aliağa Devlet Hastanesi’nde 2004 yılından beri cildiye doktoru olarak görev yapan Duygu Durmaz, kendi bakış açısıyla sorunları değerlendirdi, Özcan Durmaz’ın kadına yönelik projelerine değindi.

1) Duygu hanım uzun yıllardır Aliağa Devlet Hastanesi’nde görev yapıyorsunuz. Dolayısıyla, vatandaşla iç içesiniz. Size göre Aliağalıların en büyük derdi, sorunu nedir?

Aliağa’nın en büyük sıkıntısı, ülke genelinde de yaşanan hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı ve işsizlik. Özellikle genç ve kadın nüfusun istihdam sorunu maalesef aile bütçesini de olumsuz etkiliyor.

2) Çalışma hayatının içinde bir kadın olarak yer alıyorsunuz. Aliağa gibi emek ve emekçi kendi olan bir ilçede kadınların iş hayatındaki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Kadın işgücünden yeteri kadar faydalanıldığını düşünüyor musunuz?

Emek ve emekçi kenti Aliağa, sizin de bildiğiniz gibi ülke ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Aktif olarak çalışan önemli sayıda fabrika ve işyeri var. Bununla birlikte Aliağa’da işsizlik azımsanamayacak boyutlarda. Kadınlar ise bu konuda en dezavantajlı kesim. Kadın istihdamı bir ülkenin, bir şehrin gelişmişlik göstergelerinden biri. Çalışan kadın, güçlü aile, güçlü ekonomi, güçlü sosyal hayat anlamına gelmektedir. Kadınlarımızın toplumumuzun geleneksel yapısı nedeniyle aile odaklı görevleri bulunmaktadır. Bu geleneksel dayatmanın dışına çıkmaya çalışan kadınlarımız da nitelikli eğitim engeline takılmakta, nitelikli işlerde istihdam edilememektedir. Burada eğitimde fırsat eşitliğinin yaşamsal önemi karşımıza çıkmaktadır. Bize düşen en önemli görev, kız çocuklarımızın okumasını maddi olarak desteklemektir. Aliağa’mızda okuma yazma bilmeyen kadınımızın kalmaması önceliklerimiz arasında olmalı. Bununla birlikte çalışma hayatında benzer eğitim düzeyine ve becerilerine sahip kadınlarımız erkeklere nazaran üst düzey nitelikli görevlerde daha az istihdam edilmektedir. Her yıl açıklanan toplumsal cinsiyet uçurumu raporuna göre 2018 yılında türkiye cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi açısından 149 ülke arasında 130’uncu sırada yer almakta. Bilim, teknoloji, mühendislik gibi bilgi, beceri gerektiren alanlarda kadınlar yeterince temsil edilememektedir. Bize düşen görev, kadınlarımızın eğitimini desteklemek, niteliklerini artırmak ve hak ettikleri görevlerde eşit olanaklarda çalışmalarını sağlamanın güvencesi olmaktır.

3) Eşiniz, CHP’nin Aliağa Belediye Başkan Adayı. Projeleri arasında kadınlara yönelik pek çok vaat bulunuyor. Bunları yeterli buluyor musunuz? Kadınlara yönelik projelerle ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir? Özcan Durmaz’ın kadına ve kadın sorunlarına bakış açısını bize kendi gözlemleriniz doğrultusunda anlatır mısınız?

Eşim, hayatın her alanında el ele, omuz omuza beraber çalıştığı kadınlarla ilgili ‘kadın varsa güçlü bir demokrasi, kadın varsa güçlü bir ekonomi, kadın varsa güçlü bir sosyal hayat’ olduğunu düşünür, bir kadının toplumun her alanındaki var oluş mücadelesini destekler. Aynı zamanda anne olan kadınlarımızın aile içi sorumluluklarında destek olup Aliağa’nın ekonomik hayatına adaptasyonlarını artırmayı amaçlamaktadır. Bunun için mahallelerde kurulacak kreş ve anaokullarının, etüd merkezlerinin kadınların çocuklarını güvenli ellere bırakarak iş hayatında daha etkin yer almalarını sağlamayı planlamaktadır. Ayrıca, özellikle kırsal kesimdeki kadınlarımızın el emeği göz nuru ürettiklerini satmalarına aracılık edecek kadın emeği projesi ile hem kadınlarımızı ve köylülerimizi memnun edecek, hem de Aliağa’mızı yerli turizmde önemli bir cazibe merkezi haline getirecektir.

4) 31 Mart yerel seçimlerinden sonra halkın tercihi Özcan Durmaz olursa, siz de Aliağa’nın ‘first lady’si olacaksınız. Bu durumda siz de özellikle kadınlara yönelik etkinliklerde aktif rol alacak mısınız? Aliağa’da kadına yönelik pozitif ayrımcılık yapılması için kendinize özgü çalışmalarınız olacak mı?

Aliağa’da eğitimli kadın sayısının artması, mesleki beceri kursları ile niteliklerinin artırılması pozitif ayrımcılıkta elimizi güçlendirecektir. Aile hayatı desteklenen kadın, titiz ve kararlı yapısı nedeniyle bir çok işverenin tercihi olacaktır. Kadınların içinde bulunduğu her türlü etkinliğe, faaliyete her zaman destek ve öncü olacağıma sizin aracılığınızla tüm Aliağalı kadınlarımıza söz veriyorum. Biz, beraber olunca güçlüyüz.

  1. 5) Son olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili Aliağalı kadınlarımıza ne mesaj vermek istersiniz?
Emek en yüce değerdir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Diğer Makaleler...

Sayfa 19 / 175

19

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.