atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Üçüncü kafilede ilk kez gideceklere öncelik verilecek

aliaga-belediyesi-canakkale-1-500x333 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Belediyesi’nin “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104.Yılı ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlediği Çanakkale Şehitliği ve Tarihi Yarımada ziyaretleri için kayıtlar Hilal Masada devam ediyor.

10 ve 17 Mart tarihlerinde 100 otobüsle ziyaretler gerçekleştiren Aliağa Belediyesi iki ziyarette toplam 5 bin Aliağalıyı Çanakkale Şehitliğine götürdü. Aliağalıların yoğun ilgi gösterdiği ziyaretler kapsamında üçüncü kafile 23 Mart Cumartesi gecesi yola çıkacak. Üçüncü kafilede Çanakkale Şehitliği ve Tarihi Yarımada ziyaretlerine daha önce hiç katılmamış kişilere öncelik verilecek. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da ziyaret süresince Aliağalılara eşlik edecek.

ÇANAKKALE ZİYARETLERİ NİSAN AYINDA DA DEVAM EDECEK

Dördüncü kafile 13 Nisan, beşinci kafile 27 Nisan gecesi yola çıkacak. Vatandaşlardan gelen talebe göre Ramazan ayından sonra ziyaretler devam edecek. Çanakkale Şehitliği, Anıtkabir gibi manevi duyguların yüksek yaşandığı mekânlara yapılacak olan ziyaretlerle Aliağalıların görmediği yer kalmayacak.

REHBERLER EŞLİĞİNDE

Aliağalılar günübirlik ziyaret ile Şanlı Türk Destanın yazıldığı topraklarda tarihe yolculuk yapacak. Rehberler eşliğinde; Kilitbahir Kaleleri, Namazgah Tabyaları, Mecidiye Tabyaları, Mecidiye Şehitliği ve Seyit Onbaşının Görev Yaptığı Top ve Anıt, Gerçek Şehit Mezarlıklarının Olduğu Şahindere Şehitliği, Zığındere Hastane Şehitliği, Seddülbahir Ertuğrul Tabyaları, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Şehitliği, Arıburnu Anzak Koyu, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bomba Sırtı Bölgesi, 57.Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği ziyaret edilecek.

KAYITLAR HİLAL MASA’DA DEVAM EDİYOR

Aliağa Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Çanakkale şehitlik ziyaretlerine katılmak isteyen vatandaşlar merkez hizmet binası giriş katında hizmet veren Hilal Masaya kimlik fotokopileri ile şahsen müracaat edebilir. Helvacı ve Yeni Şakran’da ikamet eden vatandaşlar da Aliağa Belediyesi Hizmet Binalarında faaliyet gösteren Hilal Masa Birimine başvuru yapabilecek. Vatandaşlar ayrıca 153 numaralı Hilal Masa hattından bilgi edinebilecek.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

down-sndr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Down Sendromu genetik bir farklılıktır. Hastalık değildir !!

Kanatsız Meleklerimizin Günü bugün...

Down Sendromu, genetik farklılıklar nedeniyle 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucu meydana geliyor. Uzmanlar, vücutta fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin gözlemlendiği Down Sendromunda, ergoterapinin önemine ve ergoterapinin, Down sendromlu birey için gelişim kaynağı olarak görülebildiğine vurgu yapıyor.

DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ BM TARAFINDAN TANINDI

Down Sendromu Günü 10 Kasım 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından tanındı. Tarihin 21 Mart olması ise tesadüf değil. 21. kromozomlarının 2 tane değil de, 3 tane olması nedeniyle Mart ayının 21'i Down Sendromu Günü olarak belirlendi. Bu özel günde down sendromu konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığa sahip durumda.

 

ALİAĞA TARİHİ BELGESEL OLUYOR

aliaga-tarihi-belgesel-oluyor_5ALİAĞA BELEDİYESİ GÖRÜNTÜLÜ TARİH ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

ALİAĞA TARİHİ ÇİZGİ FİLMLER İLE ÇOCUKLARA ANLATILACAK

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık tarihini, coğrafyasını, sosyo-ekonomik yapısını Aliağa Kent Kitaplığı adı altında yayımladığı kültürel eserlerle gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, bugüne kadar basımını gerçekleştirdiği 10 kitabın belgeselini yapacak.

Aliağa Belediyesi, sesli e-kitap dinle uygulamasının ardından görüntülü tarih çalışmalarına başlıyor. Bir ilki daha gerçekleştirecek olan Aliağa Belediyesi, görüntülü tarih çalışmaları için saha çekimlerinin startını verdi.

ALİAĞA TARİHİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Hava çekimleri tamamlanan çalışma kapsamında arkeoloji ve kültürel miras konularında Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçıları ve belgesel yönetmenleri Aliağa’ya davet edilecek. Aliağa genelinde foto safari yapacak olan fotoğrafçılar ile yönetmenler Aliağa tarihini ölümsüzleştirerek kayıt altına alacak.

 

ALİAĞA TARİHİNİ BİLMEYEN KALMAYACAK

Saha çalışmaları bir yıl sürecek olan projede Aliağa Kent Kitaplığı’nın tüm eserleri senaryo haline getirilecek. Çekilen belgeseller cd ve dvd ortamında çoğaltılarak Aliağalılara ücretsiz olarak dağıtılacak. Antik çağlardan Osmanlı dönemine cumhuriyetin kuruluşundan bugüne Aliağa tarihini bilmeyen kalmayacak.

ANTİK KENTLERİN ÖYKÜLERİ ÇİZGİ FİLM OLACAK

Aliağa Belediyesi, görüntülü tarih çalışmaları kapsamında Aliağalı çocukları da unutmadı. Aliağa tarihi 3d ve çizgi animasyon yapımları ile hazırlanarak İlköğretim öğrencilerine izlettirilecek. Ayrıca Aliağa ve çevresinde yer alan antik kentler Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai ve Larisa’nın öyküleri çizgi film olarak derlenecek.

AKADEMİK VERİLERDEN FAYDALANILACAK

Çizgi filmlerin seslendirmelerini Türkiye’nin en ünlü seslendirme sanatçıları yapacak. Çizgi film gösterimleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı çerçevesinde Kent Belleği ve Anı Evi içerisindeki Aliağa Tanıtım Merkezi’nde yapılacak. Yapılacak olan tüm bu çalışmalarda kitapların yazarlarından faydalanılacak, senaryo yazımlarında kent kitaplığının oluşturulmasına katkı koymuş altı farklı üniversiteden görüş alınacak.

aliaga-tarihi-belgesel-oluyor_5

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA GENÇLİK VE EĞİTİM ŞEHRİ OLUYOR

aliaga-turk-egitim-sen_ziyareti_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAŞKAN SERKAN ACAR: “İZMİR’DEN GELİNEN BİR ALİAĞA İÇİN PROJELER ÜRETTİK”

BAŞKAN SERKAN ACAR’DAN TÜRK EĞİTİM-SEN’E ZİYARET

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Türk Eğitim-Sen Aliağa temsilciliğini ziyaret etti.

Dernek binasında gerçekleşen ziyarette Başkan Serkan Acar’ı Türk Eğitim-Sen Aliağa temsilcisi Ragıp Cerrahoğlu ile yönetimde yer alan Okan Özçelik, Alper Demirel, Serkan Koç, Levent Gültekin, Harun Okkay, Ahmet Kula, Eyüp Gündüz, İsmail Açar ve diğer üyeler karşıladı.

Beş yıldır Aliağa için hep daha iyisini yapmak için çalıştıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa’nın ciddi yatırımlarla bir dünya şehri olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

“MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ 10 MİLYON HASTAYA HİZMET VERECEK”

Aliağa’ya yapılacak olan meslek hastalıkları hastanesi konusunda bilgiler aktaran Başkan Serkan Acar, “Dokuz Eylül Üniversitesi ile yaptığımız protokol çerçevesinde Çaltılıdere Mahallesi’ne 200 ve üstü yatak kapasitesine sahip bir meslek hastanesi kazandırılıyor. Dünyanın en iyi meslek hastalıkları hastanesi Almanya’da bulunuyor. Dokuz Eylül Üniversitesinden yapılan bilgilendirmeye göre Aliağa’da kurulacak olan hastane Almanya’dakinden daha üst düzeyde olacak. İçerisinde mikrocerrahi, yanık ünitesi, kök hücre odaları ve birçok hastalığın tedavisi için tanı merkezi bulunacak. İki yıl sonra 10 milyon hastaya hizmet verecek. Bu hastane hem bizim için hem de ülkemiz için önemli bir değer olacak” dedi.

“İZMİR’DEN GELİNEN BİR ALİAĞA İÇİN PROJELER ÜRETTİK”

Sanayi ve liman şehri olma özelliği ile ön plana çıkan Aliağa’nın imajını değiştirmek adına birçok projeye imza attıklarını ifade eden Başkan Serkan Acar, “Sanayi kenti ile anılan Aliağamızın kültürle, sanatla, sporla ve eğitimle anılan bir kent olması için çaba gösterdik. Aliağalıların Aliağa’da kalması, İzmir’e gidilen değil İzmir’den gelinen bir Aliağa için projeler ürettik” dedi.

ALİAĞA GENÇLİK VE EĞİTİM ŞEHRİ OLUYOR

Farklı yelpazedeki yatırımlarla Aliağa’nın ciddi bir ivme kazanacağının da altını çizen Başkan Serkan Acar, “Ege Üniversitesi kampüs projesi ve Güzel Sanatlar Okulu ile Aliağa bir eğitim şehri olma yolunda büyük bir yol kat edecek. Çaltılıdere bölgesine Ege Üniversitesi tarafından yapılacak olan uluslararası nitelikteki kampüse 50 bin öğrenci eğitim için gelecek. Yine Çaltılıdere’ye Türkiye’de ilk pilot uygulaması olacak sekiz yıllık ilkokul sonrası yatılı Güzel Sanatlar Okulu da Aliağamıza ayrı bir değer katacak. Türkiye’nin en yetenekli öğrencileri Aliağa’da eğitim alacak” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk Eğitim-Sen Aliağa temsilcisi Ragıp Cerrahoğlu ise Başkan Serkan Acar seçimler öncesinde başarılar diledi.

aliaga-turk-egitim-sen_ziyareti_2

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

İzmir’in İlk Meslek Hastalıkları Hastanesi Aliağa’ya Kuruluyor

54278250_2585748631498277_8943631363643277312_n-500x333Dokuz Eylül Üniversitesi Aliağa meslek hastalıkları, çevresel etki hastanesi ve bağlantı yolları, kavşak yapım projesinin temelleri atıldı.

Türkiye’nin dördüncü İzmir’in ilk mesleki ve çevresel hastalıklar hastanesi projesinin temelleri gerçekleştirilen tören ile atıldı. Aliağa Çaltılıdere Mahallesi’nde temelleri atılan hastane tamamlandığında Türkiye’de çevresel faktörlere bağlı hastalıklar konusunda hizmet verecek ilk hastane olacak. Aliağa Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin birlikte projelendirdiği hastanede yanık ünitesi ve mikrocerrahi gibi bölümler yer alacak. Hastane 200 ve üstü yatak kapasitesi ile hizmet verecek.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, yoğun katılımla gerçekleştirilen temel atma törenine gelen misafirlerini kapıda karşıladı. Törene; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, İzmir Milletvekilleri Hasan Kalyoncu, Alpay Özalan, Tamer Osmanağaoğlu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Nükhet Hotar, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “HASTANE ULUSLARARASI ÇAPTA HİZMET VERECEK”
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını ev sahibi olarak Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yaptı. Aliağa’nın Türkiye ekonomisi için stratejik bir üs konumunda olduğunu belirten Başkan Serkan Acar, “Bu ünvanının yanında Aliağa, kültür sanat etkinlikleri, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve sahil bandı ile Kuzey İzmir bölgesinin cazibe merkezi haline gelmiş, hızla gelişen ve büyüyen bir şehir kimliğine bürünmüştür. 2014 yılından bu yana Aliağamızı cazibe merkezi bir şehir kimliğine büründürmek için gece gündüz, yağmur çamur demeden canla başla çalıştık. Şimdi de sayın cumhurbaşkanımızın desteğini de alarak Aliağamızın ikinci perdesini açıyor, Hayaller Gerçeğe Aliağa Geleceğe diyoruz. İşte bugün burada bu hayallerimizden biri olan Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin temelini atıyoruz. Temellerini attığımız hastane sadece bölgemize değil, tüm ülkemize ve hatta uluslararası çapta hizmet verecek, dünyanın dört bir yanından gelecek insanlar ile sağlık turizmini de canlandıracak, vizyonu oldukça geniş olan bir projedir” dedi.

“ATATÜRK’ÜN İZİNDE EMİN ADIMLARLA”
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin vizyonunun geleceğe ışık tuttuğunu ifade eden Başkan Serkan Acar, “9 Eylül tarihinin anlamı Türkiye’dir. İzmir’de, 15 Mayıs 1919’da Hasan Tahsin’in yaktığı istiklal ateşi, 9 Eylül’de Türk istiklal ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş günüyle anlamlandırılan tarihtir. Bu yüzdendir ki 9 Eylül Üniversitesi’nin vizyonu, geçmişten geleceğe ışık tutmak, ülkenin tüm değerlerini barındırarak, Atatürk’ün izinde emin adımlarla yürümeye devam etmektir. 9 Eylül üniversitesinin bu vizyonu ile Türkiye’nin en önemli sanayi şehrinin, en güçlü kurumu olan Aliağa Belediyesi’nin vizyonunun birleşmesi sonucunda, uluslararası alanda hizmet verecek hastanemizin ülkemize kazandırılması için yola çıkmış bulunmaktayız. Bu yatırımın Aliağa’da gerçekleşmesine teveccüh gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörümüz başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. NÜKHET HOTAR: “KENTİMİZ ÖNEMLİ BİR SAĞLIK YATIMINA DAHA SAHİP OLACAK”
Meslek hastalıkları hastanesinin Dokuz Eylül Üniversitesinin gelecek vizyonu ile bütünleşen kentin ortak bir eseri olarak yükseleceğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Nükhet Hotar, Bir süre önce ülkemizin batıya açılan penceresi güzel İzmir’de bir hayali gerçekleştirmek ve sağlık alanındaki önemli bir boşluğu gidermek amacıyla bir çalışma başlattık. Buradaki temel düşüncemiz ülkemizin tarım sanayi ve hizmet sektörlerindeki en büyük yapılarından bazılarını barındıran Aliağa’da Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’ni inşa ederek sağlık ve iş dünyasına hizmet verecek önemli bir yapıyı kazandırmaktı. Yaptığımız fizibilite çalışmaları ve değerlendirmeleri neticesinde konuyla ilgili ilk girişim ve görüşmelere başladık. Aliağa Belediye başkanımız Serkan Acar’ın yer tahsisi konusunda iş birliğine hazır olduklarını iletmesi üzerine de süreci başlatmış olduk. Çalışabilir iş gücü nüfusu açısından Türkiye’nin en büyük üç şehrinden biri olan şehrimizde mesleki hastalıklar hastanesinin büyük bir ihtiyaç olduğunu görmekteydik. Dolayısıyla İstanbul, Ankara ve Zonguldak’tan sonra bu anlamda ihtisaslaşan ülkemizin dördüncü hastanesi olacak olan bu yatırım 200 kişilik yatak kapasitesiyle birçok ihtiyaca cevap verecek nitelikte planlanmaktadır. Bu yatırımın en önemli özelliği ise Türkiye’de çevresel faktörlere bağlı hastalıklar konusunda hizmet verecek ilk hastane olma özelliğini taşımaktadır. Günün teknolojik şartlarına ve deprem yönetmeliklerine uygun inşa edeceğimiz hastanemizde ilgili sağlık birimlerinin yanı sıra yanık ünitesi, basınç odası ve hiperbarik oksijen odası da bulunacaktır. Sanayinin hızla geliştiği günümüzde ağır metaller endüstriyel solventler, tarım ilaçları veya fabrikalardan çıkan karbonmonoksit gazları çalışan ve yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da bir takım sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra bu olumsuz etkenler mesleğe bağlı hastalıkları ciddi oranda tetiklemektedir. Burada çalışanların sağlığı olduğu kadar aile fertlerinin de koruma altına almayı hedefliyoruz. Bu noktada taramalar ve periyodik muaneyeler ile önleyici sağlık hizmetleri sunmayı da hedefliyoruz. Hızla tamamlamayı düşündüğümüz bu yatırım ile kuzey aksına doğru hızla büyüyen kentimiz önemli bir sağlık yatımına daha sahip olacaktır.

İZMİR VALİSİ EROL AYYILDIZ: “DÜNYADA SAĞLIK HİZMETİNİ DAHA İYİ SUNAN BİR DEVLET YOK”
Aliağa’nın Türkiye’nin göz bebeği olduğunu ifade eden İzmir Valisi Erol Ayyıldız, “Sanayi ve ekonomi anlamındaki bu canlılık burada oluşan insan sağlığını da ön plana çıkarmakta aynı şekilde etkilemektedir. Zaman zaman değerlendirme yaparız ama toplam olarak baktığınızda sağlık hizmeti açısından dünyada Türkiye’den daha iyi sunan bir devlet yok. Şu anda Aliağa’da bir ihtiyacı gideriyoruz. Aliağa ekonomisi ve sanayisiyle buna ziyadesiyle ihtiyaç hissetmekte ve ihtisaslaşma anlamında da kendine uygun bir yatırıma şu anda kavuşmaktadır. Bu ihtiyacı ilçesine getirip dolayısıyla mihmandar olan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI STRATEJİ VE BÜTÇE BAŞKANI NACİ AĞBAL: “ALİAĞA’YA ÖNEMLİ BİR DEĞER KATACAK”
Aliağa’nın gelişen sanayisi ve yatırımlarıyla bir cazibe merkezi haline geldiğinin altını çizen Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, “Aliağa’da büyük bir rafineri ve petro kimya tesisi var. Bu bölgeye önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sanayi yatırımları gelecektir. Burada bir çok kardeşimiz de bu yatırımlar sayesinde iş bulacak, evine ekmek götürecek. Allah hepsini hastalıktan, kazadan saklasın. Hasta oldu mu da hemen yanı başında bir hastane olması lazım. Bu hastaneye hemen erişmesi lazım. Burada sadece kardeşlerimiz ihtiyaç duyduğunda meslek hastalıkları hizmeti verilmeyecek aynı zamanda burada araştırmalar yapılacak. Bu bölgede ihtiyaçların karşılanması konusunda gayretler gösterilecek. Biz de Cumhurbaşkanlığı strateji bütçe başkanlığı olarak değerli rektörümüzün ve belediye başkanımızın yanındayız. Bu yatırımın hayata geçmesi için üzerimize düşen sorumluluğu alıyoruz. En yakın zamanda bu yatırımın tamamlanması ve bu hastanenin burada hizmete geçecek olması gerçekten buraya önemli bir değer katacaktır” dedi.

54257395_2585749024831571_6833443519424626688_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53846792_2585748934831580_9092491154846384128_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 7 / 167

7

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.