atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FOÇA’DA DENİZ TEMİZLİKTEN BİR GÜN SONRA DAHA ÇOK KİRLENDİ

3-1-300x225

 

 

 

 

 

 

 

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da deniz, sahil ve sokak temizliği yapmalarından bir gün sonra denizde görülen kirlilik çevecileri isyan ettirdi. Çoğunluğu balıkçı barınağı yönünden geldiği görülen çöplerin yanısıra denizde ölü balıkların olması yüzen vatandaşları da korkuttu.

Foçaya Sahip Çıkıyoruz(FSÇ) Platformu üyesi 30 gönüllünün yanısıra yaşları 75’in üzerinde olanlarında bulunduğu çevreciler Foça Büyükdeniz Sahil caddesi boyunca denizde ve sokaklarda temizlik yaptı. 5 saati bulan temizlik çalışması sonunda çıkarılan plastik ve cam şişeler, araba lastikleri, şemsiyeler, halat parçaları, pet şişe ve naylonlar, hatta açılmamış içecek kutuları ve şişelerinin de bulunduğu çöpler kamyonlarla çöp istasyonlarına gönderildi..

Bir gün sonra sahilde dolaşanlar ölü balıklar, naylon poşetler ve köpükler içindeki diğer atıklarla denizin dahada kirlendiğini gördüler. Ölü balıkların zehirlenmeden değil balıkçı barınağında aktarma yapan büyük balıkçı teknelerinden atıldığını, ölü balıklardan bazılarının kasasıyla birlikte denizde dolaştığını, diğer çöplerle, gemilerden denize boşaltılmış kirli su tankları ve sintine atıkları olduğu sanılan maddelerin de rüzgarın etkisiyle aynı yönden sahile vurduğunu iddia eden vatandaşlar yetkililerin önlem almasını istediler.

Yaz aylarını Foça’da geçirdiğini belirten Turgut Temiz adlı vatandaş binbir emekle aralarında yaşlılarında bulunduğu çevrecilerin yaptığı temizlikten bir gün sonra bu kirliliğin kabul edilemez olduğunu söyledi. Temiz;” İnsanların duyarsızlığı, belediyenin de biraz titizlikle üzerinde durmaması, balıkçı teknelerinin düzensiz ve keyfi olarak atıklarını bırakmalarından kaynaklanan bir kirlenme sözkonusu. Bakın denizde her türlü pislik var. Ölü balıklar var. Sintine veya kirli su tanklarından olabilecek köpüklü ve yağlı maddeler var. Kirleten şahıslar ve teknelerin uyarılması ve cezalandırılması gerekir. İlgilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

www.aliagamedya.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile