atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN TARİHSEVERLERE İKİ GÜZELHİSAR KİTABI BİRDEN

aliaga-hilal-ortac-1-1024x576

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR” OKUYUCUYLA BULUŞTU

ÖĞRETİM ÜYESİ HİLAL ORTAÇ: “BİLİM DÜNYASININ BAŞUCU VE KILAVUZ KİTABI OLACAK”

Son dört buçuk yıldır akademik çalışmalara verdiği destekle Aliağa yerel tarihinin tüm yönlerine ışık tutan Aliağa Belediyesi, kültür yayınlarıyla Aliağalı tarihseverlerin takdirini toplamaya devam ediyor. Kültür yayınlarını “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında tarihseverlere ücretsiz olarak dağıtan Aliağa Belediyesi, bu kapsamda her ay kitap kampanyalarına da devam ediyor.

Aliağa Belediyesi gerçekleştirdiği her ay bir kitap kampanyası ile ocak ayı sonuna kadar iki Güzelhisar kitabını tarihseverlerle buluşturmaya devam edecek. “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinin ikinci yayını olan 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi İle Birlikte, Güzelhisar 3.Baskısı’ ile yedinci yayını 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar” ayın kitabı olarak Aliağalıların beğenisine sunuldu. Toplam 647 sayfalık iki dev eser okurların kitaplıklarındaki yerini almaya başladı.

‘ALİAĞA ÇEVRESİ İLE BİRLİKTE, GÜZELHİSAR”
Yazar Cevat Yıldırım tarafından kaleme alınan 432 sayfalık dev eserde 1320’den 1864 yılına kadar Saruhanoğullarına ve Osmanlı Devletine 500 yıldan fazla kaza olan Güzelhisar ve çevresinin 20.Yüzyıl sonunda hızla gelişmesi, tarihi ve coğrafyası ile ele aldı.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 7’NCİ YAYINI “TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR” KİTAPLIKLARDAKİ YERİNİ ALIYOR
Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık tarihini gün yüzüne çıkarmak ve bu tarihi kültür yayınları ile gelecek kuşaklara aktarmak isteyen Aliağa Belediyesi, 19 kitap olarak projelendirdiği Aliağa Kent Kitaplığı’nın yedinci eseri “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”ın basımını tamamlayarak akademi dünyasının hizmetine sundu.

aliaga-belediyesi-kent-kitapligi-2-1024x683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSMANLI ARŞİVLERİNDEN YARARLANILDI
Aliağalıların ve tarih severlerin başucu, akademi dünyasının ise kaynak kitabı olacak 215 sayfalık dev eser Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç tarafından kaleme alındı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan kitapta Güzelhisar’ın dolayısıyla da Aliağa’nın 16.yüzyıldaki ekonomik ve sosyal yaşamı tapu tahrir defterleri ile ortaya konuluyor.

AKADEMİ DÜNYASINA IŞIK TUTACAK
Akademik bir dille bilimsel veriler ışığında hazırlanan eser, tüm üniversitelerin ve kütüphanelerin kitaplıklarını süsleyecek. Tarihe ilgi duyan akademisyenlerin de başucu kitabı olacak. Kitaba dijital platformdan ulaşmak isteyen okuyucular kitabın tam metnini Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası yayınlarımız bölümünden okuyabilir ya da pdf olarak indirebilir.

TAPU TAHRİR DEFTERLERİNİN ÖNEMİ
Osmanlı Devleti topraklarının ana ve asıl kayıtları olup, tapu hükmünde sayılan Tapu Tahrir Defterleri; 400-500 yıl öncesine ilişkin Osmanlı Devleti’nin dört bir yanındaki toprağa bağlı köylüyü, sipahileri, çeşitli mükellefiyetleri olan meslek gruplarını, üretilen mahsulleri, toplanan vergileri, pazar ve gümrük mahallerini, bölgenin askeri, ekonomik ve sosyal özelliklerini yansıtması açısından çok önemlidir.

Ayrıca üç kıtaya yayılmış İmparatorluğun topraklarında bugün kurulan yeni devletlerin tarihini tam olarak yazmak da ancak; bölgenin askeri, ekonomik ve sosyal yönünü ortaya koyan bu defterlerle mümkündür. Bugün elde mevcut bulunan tapu tahrir defterleri Başbakanlık Osmanlı Arşivi (BOA) ile Ankara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivinde bulunmaktadır.

ÖĞRETİM ÜYESİ HİLAL ORTAÇ: “BİLİM DÜNYASININ BAŞUCU VE KILAVUZ KİTABI OLACAK”
“Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar” tapu tahrir defterleri verilerinden yola çıkarak hazırladıklarını belirten Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç, “Kitapta Güzelhisar kazasının 16. Yüzyıldaki sosyal ve ekonomi tarihini ortaya koymaya çalıştım. Okurlar bu kitapla birlikte geçmişe doğru bir yolculuk yapabilecek. O dönemde Güzelhisar ve çevresindeki köylerinde ve mahallelerinde yaşayan insanların ektikleri, biçtikleri, ne gibi ürünler ürettikleri bu kitapta anlatılıyor. Kitabın yazım aşaması yaklaşık 1 yıl sürdü. Güzelhisar ve çevresi beylikler döneminden var olan yerleşim yerleri olduğundan hepsi zengin bir kültüre sahipler. Bu dev eser bilim ve akademi dünyasının başucu ve kılavuz kitabı olacaktır” dedi.

“Aliağa Kent Kitaplığı”nın harika bir proje olduğunu da sözlerine ekleyen Ortaç, “Aliağa Belediyesi iyi bir kültür hizmeti sunuyor. Tüm yayınlar Aliağa’nın tarihi ve geçmişini ortaya koyarak okurların Aliağa geçmişine yolculuk yapmalarına olanak sağlıyor” dedi.

Toplam 647 sayfadan oluşan iki kitabın dağıtımı ocak ayı sonuna kadar devam edecek.

ALİAĞA BLD.BSN.BLTN.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile