atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ALİAĞA TARİHİ BELGESEL OLUYOR

aliaga-tarihi-belgesel-oluyor_5ALİAĞA BELEDİYESİ GÖRÜNTÜLÜ TARİH ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

ALİAĞA TARİHİ ÇİZGİ FİLMLER İLE ÇOCUKLARA ANLATILACAK

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık tarihini, coğrafyasını, sosyo-ekonomik yapısını Aliağa Kent Kitaplığı adı altında yayımladığı kültürel eserlerle gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, bugüne kadar basımını gerçekleştirdiği 10 kitabın belgeselini yapacak.

Aliağa Belediyesi, sesli e-kitap dinle uygulamasının ardından görüntülü tarih çalışmalarına başlıyor. Bir ilki daha gerçekleştirecek olan Aliağa Belediyesi, görüntülü tarih çalışmaları için saha çekimlerinin startını verdi.

ALİAĞA TARİHİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Hava çekimleri tamamlanan çalışma kapsamında arkeoloji ve kültürel miras konularında Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçıları ve belgesel yönetmenleri Aliağa’ya davet edilecek. Aliağa genelinde foto safari yapacak olan fotoğrafçılar ile yönetmenler Aliağa tarihini ölümsüzleştirerek kayıt altına alacak.

 

ALİAĞA TARİHİNİ BİLMEYEN KALMAYACAK

Saha çalışmaları bir yıl sürecek olan projede Aliağa Kent Kitaplığı’nın tüm eserleri senaryo haline getirilecek. Çekilen belgeseller cd ve dvd ortamında çoğaltılarak Aliağalılara ücretsiz olarak dağıtılacak. Antik çağlardan Osmanlı dönemine cumhuriyetin kuruluşundan bugüne Aliağa tarihini bilmeyen kalmayacak.

ANTİK KENTLERİN ÖYKÜLERİ ÇİZGİ FİLM OLACAK

Aliağa Belediyesi, görüntülü tarih çalışmaları kapsamında Aliağalı çocukları da unutmadı. Aliağa tarihi 3d ve çizgi animasyon yapımları ile hazırlanarak İlköğretim öğrencilerine izlettirilecek. Ayrıca Aliağa ve çevresinde yer alan antik kentler Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai ve Larisa’nın öyküleri çizgi film olarak derlenecek.

AKADEMİK VERİLERDEN FAYDALANILACAK

Çizgi filmlerin seslendirmelerini Türkiye’nin en ünlü seslendirme sanatçıları yapacak. Çizgi film gösterimleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı çerçevesinde Kent Belleği ve Anı Evi içerisindeki Aliağa Tanıtım Merkezi’nde yapılacak. Yapılacak olan tüm bu çalışmalarda kitapların yazarlarından faydalanılacak, senaryo yazımlarında kent kitaplığının oluşturulmasına katkı koymuş altı farklı üniversiteden görüş alınacak.

aliaga-tarihi-belgesel-oluyor_5

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile