atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ÇALTILIDERE KİRLİLİKTEN EĞİTİMLE KURTULACAK

aliaga-universiteALİAĞA’YA DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

50 BİN ÖĞRENCİ ALİAĞA’YA GELECEK

EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA’NIN ŞEHİR OLMA SÜRECİNİ HIZLANDIRACAK

Aliağa’yı bilimin, kültürün, eğitim ve gençliğin başkenti yapma vizyonundan vazgeçmeyen Aliağa Belediyesi, bu hedefine Ege Üniversitesi ile birlikte hayata geçireceği dev üniversite kampüsüyle ulaşacak.

Avrupa’da 21 ülkenin altına imza attığı protokol ile yükseköğretim uluslararası standarta kavuşuyor. Türkiye’deki pilot uygulama ise Ege Üniversitesi’ne verildi. Ege Üniversitesi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın da girişimleriyle uluslararası standartlarda yapacağı dev üniversite kampüsünü Çaltılıdere bölgesine kurma kararı aldı.

50 BİN ÖĞRENCİ ALİAĞA’YA GELECEK

Kurulduğu 1952’den bugüne kente bir üniversite kampüsü kurulması için çaba sarf eden Aliağa Belediyesi’nin özlemi Başkan Serkan Acar’ın son dört yıldır gösterdiği yoğun mesaisi sayesinde son buluyor. Aliağa Belediyesi ile Ege Üniversitesi’nin birlikte hareket ettiği kampüs projesinde Onkoloji bölümü de dâhil birçok fakülte ve yüksekokul yer alıyor. Uluslararası uygunluk açısından Türkiye'de ilk olacak kampüs Ege Üniversitesi'nin merkezden sonraki en büyük kampüsü olacak. Tamamlandığında 50 bin öğrenciye eğitim verecek olan dev kampüs Aliağa’nın şehir olma sürecini de hızlandıracak.

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI HIZ KAZANACAK

Aliağa’nın tarihini değiştirecek olan Avrupa standartlarındaki üniversite kampüsü kentin ekonomik kalkınmasına ve istihdamına önemli katkılar sunacağı gibi Aliağa’yı bilimin, kültürün, sanatın, eğitimin ve gençliğin adresi yapacak. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Aliağa’da sanayi ve eğitim arasında güçlü bir bağ oluşturulacak. Kampüsün hizmete açılması ile birlikte bölgede özel sektör yatırımları da hız kazanacak.

ÇALTILIDERE KİRLİLİKTEN EĞİTİMLE KURTULACAK

Çaltılıdere bölgesinde kurulması planlan dev kampüs, bölgede bulunan taş ocaklarının oluşturduğu çevre kirliliğini de sonlandıracak. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları ile yemyeşil bir alana dönüşecek olan kampüs ve çevresi, Avrupa’nın nadide kampüsleri arasındaki yerini alacak.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile