atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

DOĞAL AFET UZMANI ÖMER KARACA: “ALİAĞA DEPREM SONRASI İKİNCİL TEHLİKELERLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”

aliaga-omer-karaca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEPREM SONRASI ALİAĞA’DA EN BÜYÜK TEHLİKE RAFİNERİ

İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Aliağa Arama Kurtarma ve Eğitim Derneği’nin (ALKUD) beşinci yıl bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri gerçekleştirildi. Seminerde sunum yapan Doğal Afet ve Arama Kurtarma Uzmanı Ömer Karaca, sanayi bölgesi olmasından dolayı Aliağa’nın deprem sonrasında ikincil ve üçüncül tehlikelerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Aliağa Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen seminere Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, ALKUD Başkanı İlker Aşkaroğulları ve yönetimi, Doğal Afet ve Arama Kurtarma Uzmanı Ömer Karaca, İzmir Afet Derneği Başkanı Cihan Emre, Kuzey Ege Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ajlan Alpay ile Aliağa’da bulunan STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan seminer programının açılış konuşmasını ALKUD Başkanı İlker Aşkaroğulları yaptı. 2014 yılında kurulan bir dernek olduklarını belirten Aşkaroğulları, arama ve kurtarma konusunda bilinçli bir toplum yetiştirmek istediklerini söyledi. Özellikle gençlerin ve ev hanımlarının donanımlarını arttırmak istediklerini ifade eden Aşkaroğulları, “Edindiğimiz bilgileri toplumun tüm kesimlerine yaymak istiyoruz” dedi.

DOĞAL AFET VE ARAMA KURTARMA UZMANI ÖMER KARACA: “RAFİNERİYİ 7 GÜN BOYUNCA SÖNDÜREMEDİK”

Aşkaroğulları ’nın konuşmasının ardından Doğal Afet ve Arama Kurtarma Uzmanı Ömer Karaca sunumunu gerçekleştirdi. Ege Bölgesi’nin deprem tarihçesi hakkında bilgiler veren Karaca, deprem eğitiminin ve bu konuda faaliyet gösteren derneklerin öneminden bahsetti. Karaca, “Aliağa sanayi kuruluşlarının fazlaca olduğu bir bölge. İkincil ve üçüncül ardıl tehlikeler var. Deprem sonrası rafineri ikincil tehlikeleri doğuracak. Marmara depreminde Gölcük’teki rafineriyi 7 gün boyunca söndüremedik” dedi.

“HER ANTİK KENTTE DEPREMİN İZLERİ GÖRÜLMÜŞTÜR”

Ege Bölgesi’nde Aliağa’da dahil olmak üzere tüm antik kentlerin defalarca depremler ile yerle bir olduğunu da sözlerine ekleyen Karaca, “Tarih kitapları antik kentlerin savaşlar ya da hastalıklar nedeniyle terk edildiğini yazar. Ancak her antik kentte depremin izleri görülmüştür. Ayrıca nerede denize dökülen bir nehir varsa, bunlardan en önemlisi Gediz nehridir, orada nehire paralel olarak fay hattı vardır” dedi.

Sunum esnasında Aliağa Belediyesi Sanatevi tiyatrocularının canlandırdığı deprem sahnesi de seminere renk kattı.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile