atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Aliağa‘nın Şenliği Yeniden Başlıyor.

WhatsApp_Image_2019-09-12_at_11.03.32

Türkiye’nin aydınlarını, gazetecilerini ve kültür sanat insanlarını Aliağa’da buluşturan; gösteriler, sergiler, şiir- müzik dinletileri ve söyleşilerin gerçekleştirildiği Emek ve Barış Şenlikleri 5 yıl aradan sonra yeniden başlayacak.

20-21 Eylül tarihlerinde Aliağa Demokrasi Meydanı’nda düzenlenecek “Emek ve Barış Şenlikleri”nin duyurusunu yapan Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Platform adına Genel-İş Sendikası Aliağa Belediyesi baştemsilcisi Doğanşah Aydın yaptı . Basın açıklamasını okuyan Doğan Şah “Bu şehir uzun bir zamandır duygularından, yüreğinden kimliğinden koparılmak isteniyor. Emeğin başkenti yakıştırılması yapılan, Türkiye ve Uluslararası kamuoyunda da bu yakıştırmanın benimsendiği bu kent, yani güzel Aliağa’mızın emek ve mücadele geçmişi ile ilgili her türlü bağı unutturularak iş güvenliği ve nitelikli iş gücünün ve sendikal örgütlenmenin olmadığı ucuz iş gücü cennetine dönüşmüş bir Aliağa yaratılmak isteniyor.

Oysa bu kenti geçmişinden, değerlerinden koparmanın o kadar da kolay olmadığını bilmeliler bu kentin zenginliklerine göz koyanlar.

Aliağa’mızı değerlerinden koparmak isteyenlerin hep karşısında olduk bu kentin demokratik ve ilerici güçleri olarak. Bugün de Aliağa Emek ve Demokrasi platformu olarak emek kenti Aliağa’mızın tarihinde önemli bir yer tutan ve geçmişten geleceğe aydınlık bir yol gösteren “Emek ve Barış Şenliklerini yeniden Aliağa halkıyla buluşturmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

Aliağa’da gün geçtikçe değişen bir yapı olduğunun ve bu tablonun değişmesi adına, barış ve kardeşliğin egemen olduğu bir Aliağa için ‘Emek ve Barış Şenlikleri’ni yaşatmanın çok önemli olduğuna değinen Aydın “Aliağa Belediyesinden haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan ve 118 gündür Demokrasi Meydanında emeğin hakları için mücadele eden Genel-iş Sendikasına üye işçilerin önerisi üzerine Emek ve Demokrasi Platformu olarak kentimizde yok edilmeye çalışılan Emek ve Barış Şenlikleri geleneğini yeniden sürdürme kararı aldık.

Bu fikrimizi, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İzmir’in emek ve demokrasi güçlerinin de desteklemesiyle birlikte, iki günlük bir program hazırladık. İki günlük bu programın, Aliağa’mızın emek tarihine önemli bir katkı sunacağına olan inancımızla, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve ekibine, İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerine, Platform bileşenlerimize Aliağa halkı adına teşekkürü bir borç biliriz” diye konuştu.

Emek ve Barış Şenlikleri 1990 yılından başladı.

Aliağa’da dönemin Belediye Başkanı Hakkı Ülkü tarafından 1990 yılında başlatılan, 23 yıl boyunca yaz döneminde gerçekleştirilen Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri 2014 yılından bu yana yapılmıyor. İşçi ve emekçi kenti Aliağa’da bir yılın yorgunluğunun ve stresinin atıldığı, 7’den 70’e herkesin büyük ilgi gösterdiği Emek Şenlikleri’nde, Türkiye’nin aydınları, gazetecileri, kültür- sanat insanları Aliağalılar ile bir araya geliyor, gösteriler, sergiler, şiir-müzik dinletileri, konserler ve söyleşiler yapılıyordu. Birçok ünlü sanatçı konser organizasyonlarında binlerce hayranıyla buluşuyor, şenlikler renkli görüntülere sahne oluyordu.

Tansu Kaya Döneminde İsmi Değiştirildi

Belediye Başkanı Tansu Kaya döneminde ‘Şenlik’ yerine ‘Festival’ kelimesi tercih edilmiş, 3 gün olan şenlik süresi 6 güne çıkarılmış, daha sonra ise ismi ‘Barış ve Hoşgörü Kültür Sanat Festivali’ olarak değiştirilmişti. Tansu Kaya’nın ardından göreve gelen Belediye Başkanı Turgut Oğuz da, emek kelimesinden rahatsız olanların ismini değiştirdiklerini belirterek, festivali tekrar şenliğe dönüştürmüş adını da ‘Emek ve Barış Şenlikleri’ olarak değiştirmişti. Turgut Oğuz döneminde sadece 2011 yılında terör saldırıları sonucunda şehit olan askerler nedeniyle şenlik iptal edilmiş, Oğuz’un görev süresinin sona erip Belediye Başkanlığı’na Serkan Acar’ın seçilmesiyle de şenlikler tamamen tarihe karışmıştı.

IMG_20190912_101915-1-300x225

Serkan Acar Döneminde Tamamen Kaldırıldı

2014 yılında Serkan Acar’ın Belediye Başkanı seçilmesi ile birlikte Aliağa Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilecek kültür ve sanat faaliyetlerinin tümü Kültür ve Sanat Danışmanı olarak bir süre sinema ve tiyatro oyuncusu Volkan Severcan tarafından yürütülmüştü. Acar’ın göreve başladığı yıl Emek ve Barış Şenlikleri tamamen kaldırılmış, yerine “Aliağa’da Kültür Buluşmaları” getirilmiş, ilçede yaşayan farklı kültürlerin kendi geleneklerini diğer dostları, kapı komşuları ile paylaştığı, her gece bir yörenin ev sahibi olduğu kültür buluşmaları gerçekleştirilmişti. 1-14 Eylül 2014 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen “Aliağa’da Kültür Buluşmaları”nın da sonraki yıl ilçedeki hemşehri derneklerinin onayıyla yapılmaması kararlaştırılmıştı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile