atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Aliağa Belediyesi “Aliağa Kent Kitaplığı” Yayınları İle Geçmişi Geleceğe Taşıyacak

Aliaann-Antik-Kentleri-1

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu.

Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

2020’DE 9 KİTAP DAHA GELİYOR
19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılan, çocuk kitabı haricinde, 10 kitap basılarak okuyucu ile buluştu. 4 kitap baskı aşamasında 5 kitabın ise yazımı devam ediyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Gençlik Merkezi’nde bulunan Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, 120 sayfalık “Aliağa Coğrafya Atlası” ile serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” okurlarla buluşturdu.

http://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

“ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI”NIN İLK ESERİ “ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ”
“Aliağa Kent Kitaplığı”nın ilk eseri olan “Aliağa’nın Antik Kentleri” Yerel Tarih Araştırmacısı Sabahattin Karaca tarafından kaleme alındı.

Uluslararası kaynaklarla birinci baskısı 95 sayfadan oluşan eser Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan 12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa sınırları içerisinde kalan kısmının kısa tarihini okuyucuya aktarıyor.

Yabancı kaynaklara ulaşma ve tercüme noktasında çalışma arkadaşı Wili Weber’in kendisine büyük destek olduğunu ve Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklarından yararlandıklarını ifade eden Karaca, “Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan ‘12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa ilçesi sınırları içinde olanlarının kısa tarihini aktarmaya çalıştık. Anadolu’nun batısındaki en eski uygarlıklardan olan bu şehirlerin sadece bizim hazırladığımız kitapçıkta değil, daha nice yazılı ve görsel kaynaklarda yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İlk baskısı 2015 yılında yapılan eserin genişletilmiş ikinci basımı ise 2017 yılında 120 sayfa olarak okuyucuya sunuldu. Eserin içeriği şu bölümlerden oluşuyor;

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ

Aigai
Aigai nerededir? Nasıl gidilir?
Aiolis’te bir dağ kenti: Aigai
Adı nereden geliyor?
Tarihsel süreç
Aigai’nin görülmeye değer yerleri
Bouleuterion (Kent Meclis binası)
Agora (Çarşı) binası
Macellum (Et Balık Pazarı
Yağmur suları Aigai için çok önemli

Elaia
Elaia nerededir? Nasıl ulaşılır?
Pergamon’un Limanı Elaia
Adı nereden geliyor? Tarihsel süreç
Bir diplomat gezginin gözüyle Elaia ve bölgemiz
Bölgede kazılar
Liman yapısı
Günümüzde Elaia
Sakar Tepe
Elaia’nın ünlüleri
Alkidamas (MÖ 4. yüzyıl)

Gryneion
Gryneion nerededir, nasıl ulaşılır?
Gryneion adı nereden geliyor?
Tarihsel süreç
Kehanet Merkezi Gryneion
Apollon Tapınağı nerede?
Midye ve istiridyeleriyle ünlü kent
Antik kentte kazı ve yüzey araştırmaları

Kyme
Kyme nerededir, önemi nedir?
Tarihsel süreç
Aioller, Ege’nin bereketli topraklarında
Kyme tarih sahnesine çıkıyor
Strabon, Kyme’yi anlatıyor
Persler Ege kentlerini tehdit ediyor
Persler gitti, Büyük İskender geldi
Kyme, Bergama Krallığı’nın bir kenti
Ekonomik-siyasi durum
Kyme’de ilk araştırmalar
Cumhuriyet kuruldu, Çekler Kyme’yi kazmaya başladı
Son 40 yıldaki kazılarla İtalyanlar Kyme’yi araştırıyor
İzmir Demir Çelik (İDÇ) sahasındaki kazılar
Batı Limanı sahası kazıları
HABAŞ Fabrikası sahasındaki kazılar
Kyme’nin ünlüleri
Ephoros (MÖ 405-330)
Hesiodos (MÖ 8.yüzyıl)
Gaius Blossius (MÖ 2. yüzyıl)
Homeros (MÖ 8. yüzyıl)
Archippe (MÖ 2. yüzyıl)
Hermodice (MÖ 7. yüzyıl)
Herakleides (MÖ 4. yüzyıl)

Myrina
Myrina adı nereden geliyor?
Myrina nerededir, nasıl gidilir?
Tarihsel süreç
Bölgede kazılar
Pişmiş toprak heykelcikler
Nekropol kazılarında elde edilenler
George E. Bean’in Myrina araştırmaları
Baltazzi ailesinin arkeolojiye ilgisi

www.aliagamedya.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile