atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

“BÜYÜK EMEK VERDİK, ALİAĞA’YA HAYIRLI OLSUN”

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, BELEDİYENİN RESTORASYON PROJESİ İLE YENİDEN İBADETE AÇILMAYA HAZIRLANAN MERKEZ CAMİİ’DEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
turgut-oguz-cami1

İzmir’in Aliağa ilçesinde, kentin en eski yapısı olan ve Aliağa Belediyesi tarafından restore edilen Merkez Camii kısa süre içinde ibadete açılacak.1993 yılında İzmir 1. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendiği için uzun yıllardır tadilatı yapılamayan Cami, Aliağa Belediyesi’nin ısrarlı girişimleri sonucu 79 yıl aradan sonra ilk kez restorasyon görmüş oldu.
Vatandaşlarda büyük memnuniyet uyandıran tadilat çalışması yapının 1. Derece kültür varlığı olması nedeniyle titizlikle yapılıyor. Tadilat nedeniyle Aliağa Belediyesi tarafından kurulan Çadır mescitte ibadetini gerçekleştiren ve yıllardır restorasyonu bekleyen cami cemaati de çalışmanın bitirilmesini dört gözle bekliyor.
BAŞKAN OĞUZ; ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Camii’de süren restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Camii bahçesinde yapılan düzenlemeler ve cami içindeki çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Oğuz, “Aliağa’da yaşayanlar için çok büyük anlamı olan, hepimiz için bir tarih, ibadet ve kültürel mirasımız olan Camiiyi yeniden Aliağa’ya kazandırdığımız için çok mutluyum. Çalışmalar kısa süre içinde tamamlanarak, Camiiyi ibadete açacağız” dedi.
RESTORASYON BOYUNCA, ÇADIR MESCİT KURULDU
Camii’de geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan çalışmalar, vatandaşlar ve SİT kurulu’nun önerileri doğrultusunda revize projelerle son halini aldı. Restorasyon nedeniyle camiinin ibadete kapatılması üzerine, Aliağa Belediyesi, Camii yanında bulunan Demokrasi Meydanı’na büyük bir Çadır Mescit kurarak, vatandaşların ibadetlerini yapmasını sağladı. Camii, Şubat ayı sonunda hizmete girecek.
“BÜYÜK EMEK VERDİK, ALİAĞA’YA HAYIRLI OLSUN”
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın kent merkezindeki en eski ibadethaneyi restore ederek kente kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Restorasyon projemizle çatısından, minaresine, kapı ve pencerelerinden bahçe düzenlemesine kadar Camii tüm yönleriyle Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun denetiminde aslına uygun olarak restore edildi. Restorasyon sırasında ortaya çıkan bulgulara ve vatandaşlarımızın verdikleri bilgilere göre revize projelerle restorasyon son halini aldı. Büyük emek verdik, ama camiinin bu güzel ve etkileyici halini görünce yorgunluklar unutuluyor. Çalışmaların son aşamasına geldik, tuvaletlerin yapımı sürüyor. Camii’yi kısa süre içinde hizmete açacağız. Aliağa’ya hayırlı olsun” dedi.
muharrem-sen1
MUHTAR MUHARREM ŞEN: “ALİAĞA BU GÜZEL YAPIYI KAZANDI”
Aliağa Belediyesi’nin kentin kültürel mirası ve en önemli ibadethanesi olan Merkez Camii restorasyonu vatandaşları memnun etti. Aliağa Kültür Mahallesi Muhtarı Muharrem Şen, “Belediyemiz, Camii’yi aslına uygun restore ederek, Aliağa’ya çok büyük bir hizmeti gerçekleştirdi. Aliağa’da çok fazla tarihi yapı yok. Olanları da korumak ve geleceğe taşımak zorundayız. Tuvaletlerin yeri, çevrenin düzenlenmesi gibi konularda Belediyeye ilettiğimiz öneriler hızla revizlerle projeye dahil edildi. Başından bu yana restorasyonun titizlikle yapılmasını sağlayan, vatandaşların talep ve düşüncelerine önem verip gerekli düzenlemeleri yapan Aliağa Belediye Başkanımız sayın Turgut Oğuz’a teşekkür ediyoruz” dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile