atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ALİAĞA TİCARET ODASI AVRASYA MENA ÇELİK ZİRVESİNE KATILDI

ALİAĞA TİCARET ODASI ALİAĞA’NIN ULUSLARARASI TANITIMLARINA DEVAM EDİYOR

ALİAĞA SANAYİSİ VE GEMİ SÖKÜM TESİSLERİ ULUSLARARASI ZİRVEDE ANLATILDI

ALİAĞA’YA VE ALİAĞA SANAYİSİNE ULUSLARARASI İLGİ ARTIYOR

Aliağa Ticaret Odası’nın(ALTO) oda olarak tek katılımcı olduğu, EBY International Summit’in düzenlediği Eurasia MENA Çelik Zirvesi’nin üçüncüsü, 22-23 Ocak 2013 tarihlerinde Sheraton Ataköy Otel, İstanbul’da gerçekleşti.

Sunum1

Ülkenin en geniş katılımlı sektörel zirvesi

23 ülkeden, yerli ve yabancı 150 kuruluştan 300’ün üzerinde yetkilinin katıldığı zirvede Tayvan, Japonya, Hindistan, Umman, İran, Irak, Suriye, Mısır, Fas, Cezayir, Rusya, İngiltere, İspanya, Lüxemburg, Almanya, Avusturya, Belçika, İtalya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan gibi ülkeler yer aldı.

ALTO Meclis Başkanı M. Ender Özer Aliağa’yı anlattı

ALTO da Aliağa’nın yabancı yatırımcılara anlatılması ve tanıtılması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak Aliağa’ya yatırım fırsatları ve Aliağa Gemi Söküm Bölgesi hakkında bir sunum yaptı. ALTO’nun sunumu Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’nde faaliyetleri devam eden Mariner firmasının sahibi ve ALTO Meclis Başkanı M. Ender Özer yaptı. Aliağa hakkında detaylı bilgiler veren Özer Aliağa sanayisini, limanlarını, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ni(ALOSBİ), Aliağa’nın yatırım iklimini ve enerji potansiyelini detayları ile aktarırken, Aliağa’da yer alan Türkiye’nin tek gemi söküm tesisi, hurda piyasaları, gemi söküm sektörünün 2011 ve 2012 yılları karşılaştırması ile 2013 yılı beklentileri konularında daha kapsamlı bilgiler sundu.

M. Ender Özer:”Aliağa yeni yatırımlar bekliyor”

Aliağa’nın ve ALOSBİ’nin devletin stratejik teşvik paketi ile yatırımlara daha açık bir yapıya büründüğünün altını çizen Özer: “Aliağa demir çelik sektörü ile son yıllarda büyük yükselişte. Türkiye’de gerçekleşen demir çelik üretiminin %22’si Aliağa’da gerçekleşiyor ve Aliağa bu istatistikle demir çelik üretiminde Türkiye’de 3. sırada yer alıyor. Aliağa coğrafi yapısı ve stratejik konumu gereği, limanları ile ülkenin birçok noktasından gelen yükün uluslararası sulara taşınması konusunda da büyük öneme sahip. 2010 yılında Aliağa limanlarından 7 milyar dolar ihracat yapılırken 2011 yılında 10 milyar dolar ihracat gerçekleşti. ALOSBİ devletin stratejik teşvik paketinin desteğiyle yeni yatırımlar alıyor ve büyüyor. Tükiye’nin tek gemi söküm bölgesi olan Aliağa’daki tesisler de en yeni teknolojileri kullanmaya çalışıyor, doğayı koruma adına önemli yatırımlar yapıyor, yeni yatırımlar da bekliyor” dedi.

M. Ender Özer:”Aliağa uluslararası öneme sahip bir ilçe durumundadır”

Aliağa’nın uluslararası öneme sahip bir ilçe olduğunu vurgulayan Özer, son yıllarda oda olarak uluslararası organizasyonlarda sıkça yer alarak ilçenin önemini ve ilçedeki gelişmeleri anlatmaya çalıştıklarını, Aliağa’nın büyüme hızına ve gelişen istatistiklere baktıkları zaman bu konuda başarılı olduklarına inandıklarını ifade etti.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile