atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ALİAĞA LİMANLARI İHRACATIN YENİ HEDEFİ

ALİAĞA LİMANLARINDAN YAPILAN İHRACAT 11 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılınç ve Aliağa Gümrük Müdürü Eşref Ateş Aliağa Ticaret Odası’nı(ALTO) ziyaret etti.

Aliağa limanlarından yapılan ihracat artmaya devam ediyor


liman-foto2

ALTO Başkanı Adnan Saka Aliağa Gümrük Müdürlüğü’nce tescil edilen ihracat oranlarına bakıldığı zaman son 3 yıl içinde önemli bir artış olduğunu, ancak liman ve gümrük bölgesinde altyapı eksikliklerinin giderilmesi konusunda gerekli ilginin gösterilmediğini söyledi. İstatistiki bilgiler de veren Saka:”Aliağa Gümrük Müdürlüğü’nce tescil edilen ihracat 2010 yılında yaklaşık 7 milyar dolar, 2011 yılında yaklaşık 10 milyar dolar ve 2012 yılında yaklaşık 11 milyar dolar olarak kayıt altına alınmıştır. Bu artış Aliağa’nın uluslararası etkinliğini arttırdığı gibi, ülkenin ihracat kapısı olması anlamında önemli bir ilçe durumunda olduğunu gösteriyor. Öyle ki bölgede liman yatırımları da son hızla devam ediyor. Kuzey Ege Çandarlı limanı inşaatı devam ediyor. Petkim’in yeni liman yatırımları bulunuyor. Mevcut Nemrut Körfezi limanları kapasitelerini arttırıyor, modern teçhizatlarla limanlarını donatıyorlar. Yani Aliağa limanları da ihracat oranlarındaki artışa paralel gelişim gösteriyor” dedi.

Adnan Saka:“Aliağa liman bölgesindeki sorunların çözümleri konusunda ilgililerin desteğini bekliyoruz”

Aliağa’nın böylesine gelişim gösterdiği bir süreçte, altyapı eksikliklerinin giderilemediğini ve geri hizmet alanlarının yeteri kadar ihtiyaçları karşılayamadığını ifade eden Saka, bu durumdan üzüntü duyduğunu belirtti. Sorunların çözümü ve eksikliklerin giderilmesi konularında birçok girişimleri olduğunu da sözlerine ekleyen Saka konuyla ilgili kurumların desteğini beklediğini ve ülke için bu konuya önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Kaptan Kılınç:”Geleceğe dair önlemler şimdiden alınmalı”

Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılınç Aliağa limanlarının önemine dikkat çekerken, “İzmir Alsancak Limanı’nın ihtiyaçları karşılama konusunda kapasite sıkıntısı çektiği sürece gelindiğinde Aliağa Limanlarına ve Kuzey Ege Çandarlı Limanına yönelmek durumunda kalınacak.  Ancak görüyoruz ki Aliağa liman yolları ve geri hizmet alanları ihtiyaçları karşılayamıyor. Geleceği düşünürsek, bugün bile ihtiyaçları karşılama konusunda eksiklikleri olan liman yolları ve geri hizmet alanları bir an önce planlanmalı ve geleceğe dair önlemler şimdiden alınmalı” dedi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile