atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

DÜNYA ÇOCUKLARI ÇAKMAKLI’YI COŞTURDU

ALİAĞA’NIN BOŞNAK KÖYÜ ÇAKMAKLI’DA ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN GELEN ÇOCUKLARIN PİKNİK ŞENLİĞİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

- YARININ BÜYÜKLERİ, BARIŞ İÇİN BİRARADA

 

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları Şenliği kapsamında Aliağa’ya gelen misafir ülke çocukları, Şenliğin provasını Çakmaklı köyünde düzenlenen piknik etkinliğinde yaptı.

 

BAHARIN GELİŞİNİ ÇOCUKLAR COŞKUYLA KUTLADI

Aliağa’nın Boşnak kökenli vatandaşların yaşadığı Çakmaklı köyünde, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği ve Aliağa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Piknik büyük bir coşkuyla tamamlandı. Yeşillikler içinde bir ortamda gerçekleşen pikniğe katılan çok sayıda vatandaş, baharın gelişini doyasıya kutladı. Aliağa Belediyesi’nin düzenlediği 4. Aliağa Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları şenliği için kentte bulunan 7 misafir ülkenin folklor grupları en güzel gösterilerini yapma fırsatı buldu. Pikniğe katılanlara Boşnak böreği, tavuk, pilav ve ayran ikram edildi. 4 saat süren piknik şenliği, Çakmaklı’yı bayram yerine çevirdi.

 cakmakli6

ÇAKMAKLI’DA BOSNA’YA GÖNÜL VERENLER BULUŞTU

Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Çakmaklı Piknik Şenliğine; Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Bosna Hersek Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Bosna Hersek Dernekleri federasyonuna bağlı çok sayıda derneğin başkan ve yöneticileri, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Aliağa’nın Kardeş kenti olan Bosna Hersek’in Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve Beraberindeki 20 kişilik heyet de şenliğin onur konuğuydu.

 

BAĞIMSIZLIĞIN NE KADAR ZOR KAZANILDIĞINI BOSNA’DA YAŞADIK

Pikniğin açış konuşmasını yapan Bosna Hersek Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 23 Nisan’ın önemine işaret ederek, “Büyük Devlet adamı Atatürk, bağımsızlığın ve egemenliğin simgesi TBMM’yi kurarak bu önemli günü bir bayram olarak çocuklarımıza armağan etti. Bağımsızlığın ve egemenliğin ne kadar zor kazanıldığını Bosna’da yaşadık ve gördük. 90 yıldır bu topraklarda Atatürk ve arkadaşları sayesinde özgür ve bağımsız yaşıyoruz. Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

BAYSAK: “İKİ TOPLUMU BİRBİRİNE KAVUŞTURAN ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Aliağa ile Bosna Hersek’in Kakanj belediyesi arasında geçen yıl başlayan kardeş kent ilişkilerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Baysak, “Aliağa Belediye Başkanımızın sevgisi, ilgisi ve desteğiyle bu kardeşlik köprüsü imrenilecek şekilde gelişiyor. Tarihi ve kültürel bağları etle tırnak gibi olan iki toplumu birbirine kavuşturan Aliağa Belediye Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

TURGUT OĞUZ: “TÜRKİYE’DE YAŞAYIP DA YÜREĞİ BOSNA İÇİN, BALKANLAR İÇİN ATMAYAN YOKTUR”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz da, kardeş kent Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve heyetini Aliağa’da misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Türkiye’de yaşayıp da yüreği Bosna için, Balkanlar için atmayan yoktur. Yüzyıllarca aynı kültürü ve tarihi yaşamış insanların yeniden kavuşması kadar güzel bir şey olamaz. Bugün böylesine güzel bir ortamda büyük bir coşku yaşıyoruz. Özgür Dünya Çocukları şenliğimizle bu coşkuyu doruğa çıkaracağız” dedi.

 

ALİAĞA- KAKANJ BİRBİRİNE ÇOK YAKLAŞTI

Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, kardeş kent Aliağa ile ilişkilerin hızla geliştiğini ifade ederek, “Kültürel ve sosyal işbirliğimizi şimdi ekonomi ve ticari alanda da sürdüreceğiz. Kakanj, Türkiye’den yatırımcıları bekliyor. Aliağa ile kardeş kent olmamızla birlikte başlayan dostluğumuz iki kenti birbirine çok yaklaştırdı” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak tarafından hazırlanan Plaket, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un eliyle Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra’ya verildi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile