atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haber Arşiv

MEVLANA VE ÖNDEN GELENLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ALİAĞA SANAYİCİ VE GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI DERNEĞİNDEN "MEVLANA VE ÖNDEN GELENLER" KONFERANSI

aliaasgiad1

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Aliağa Sanayici ve Girişimci İşadamları derneği tarafından ''Mevlana ve önden gelenler'' isimli konferans düzenlendi. Tarihçi yazar Talha Uğurluel'in sunduğu programa Aliağa'lıların ilgisi yoğundu. Yunus Emre ve Mevlana’ya kendilerini anlatma adına zemin hazırlayan Alperenlerin yaptıkları, yaşadıkları ve Mevlana’nın hayatını dinlemeye gelen Aliağalılar Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen programı büyük bir ilgiyle dinledi.

Konferanstan önce Manisa Türk Tasavvuf Musikisi tarafından Tasavvuf müziği konseri verildi. Konser sırasında sahneye çıkan Semazenler büyük beğeni topladı. Konser sonrasında sahne alan Talha Uğurluel Türklerin Anadoluya gelişlerini, güvenlik, eğitim ve sağlık alanında yapmış oldukları eserlerden ve moğul istilası karşısında Mevlana Hazretlerinin etkisinden bahsetti. Önden gelenlerin temsil ettikleri değerleri gören Anadolu’daki Bizans halkının, Anadolu’nun fethi sırasında Türklere herhangi bir direnç göstermemesi ve oluşturulan bu zeminle Anadolu’da kendilerini çok daha etkin bir şekilde ifade etme imkanı bulan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatı anlatıldı.

 

Malazgirt Savaşı’ndan önce Anadolu’ya göç eden, buralarda meslek erbabı olarak yaşamlarını sürdüren ve bu arada Türkleri, dinlerini temsil eden bu kimseler bu savaşın kazanılmasında da etkin rol oynadıklarını ifade eden Uğurluel, Anadolu’nun her yerine inşa edilen kervansaray, şifahane ve medreselerle Anadolu’nun ilim merkezi olmasını sağladıklarını belirtti. Ticari hayatta güvenliğin sağlanması adına inşa edilen kervansaraylarla Anadolu’da yol güvenliğini oluşturulduğuna işaret eden Talha Uğurluel yapılan eserlerdeki sanat anlayışına günümüzdede ulaşılamadığına değindi.

 

Moğol istilasında Anadolunun zor zamanlar geçirdiğini ifade eden Uğurluel devlet desteği olmadan bile eğitim ve din eserlerinin yapılmaya devam ettiğini aktardı. Beş Selçuklu sultanına 20 yıl boyunca başvezirlik yapan Sahip Ata herkesin ümidini kaybettiği demlerde bile gelecek adına ümitlerini kaybetmeyerek eserlere devam ettiğini belirten Uğurluel şunları söyledi:'' İnsan yetiştirmenin önemini görmüş, insana yapılan yatırımın aslında geleceğe yapılacak yatırım olduğunu düşünerek çevresini, çağını aşan eğitim kurumları ile donatmıştır. Anadolu'nun Moğollar tarafından işgal edildiği, her tarafı ateşlerin sardığı, herkesin malının canının derdine düştüğü bir dönemde Sahip Ata ve onun gibi adanmış, yaşamak için değil yaşatmak için yaşayan insanlar fedakârlığın en büyüklerini göstermişlerdir. Bu önden gelen yiğitler ortada ne devlet ne de devlete ait bir paranın bulunmadığı bu sıkıntı günlerinde tüm mallarını yine Anadolu'nun kalıcı mirasına yatırmışlar, ilim ve irfan yuvaları açmaya devam etmişlerdir.''

 aliaasgiad3

Bütün bu bilgilerini ve daha fazlasını Aliağalı tarihseverlerle paylaşan tarihçi Talha Uğurluel’e bu programda da Aliağa halkının ilgisi yine büyük oldu. salonun tamamen dolduğu program sonunda Talha Uğurluel’e değerli çalışmaları ve tarih bilinci oluşturulmasında yaptığı katkıdan dolayı Ak Parti Aliağa İlçe Başkanı Kazım Ulaş, teşekkür etti ve çiçek takdim etti.

 

BASIN BÜLTENİ

SANAYİCİLERE ÇAĞRI: VERGİYİ ALİAĞA’DA ÖDEYİN

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, VERGİ HAFTASI KAPSAMINDA, ALİAĞA VERGİ DAİRESİNİ ZİYARET ETTİ.
BAŞKAN OĞUZ’DAN İLÇEDEKİ SANAYİ KURULUŞLARINA ÇAĞRI: VERGİNİZİ ALİAĞA’DA ÖDEYİN, ALİAĞA’YA BÜTÇEDEN DAHA FAZLA PAY AYRILSIN”

aliaga-vergi
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın sadece İzmir ve Ege değil, Türkiye’nin üretim, istihdam ve ticaret yükünü taşıdığını, buna rağmen sanayi kuruluşlarının vergiyi başka kentlerde ödemesinden dolayı kentin kamu gelirlerinden yeteri kadar pay alamadığını söyledi.
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Belediye Meclis üyesi Fuat Özer ile birlikte Vergi haftası münasebetiyle Aliağa vergi Dairesi Müdürü Abdullah Ölmez ve personeli ziyaret etti.  Ziyarette Vergi Dairesi personeli tarafından sıcak bir şekilde karşılanan Başkan Oğuz,  personele “mükelleflerle yapıcı, güven veren, diyalog ve çözüm odaklı hizmet veriyorsunuz. Size bu yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
ALİAĞA’DA TAHAKKUK 650 MİLYON 373 BİN TL
Ziyarette Başkan Oğuz’a Aliağa’daki vergi istatistikleri hakkında bilgi veren Aliağa vergi Dairesi Müdürü Abdullah Ölmez, güncel rakamlara göre Aliağa’da 4 bin 750 mükellef bulunduğunu ifade ederek, “3bin 353 gerçek usul, 794 şirket, 445 vasıfsız, 13 diğer ücret ve 100 diğer mükellef kategorisinde olmak üzere toplam 4 bin 750 mükellefimiz var. 31 Aralık 2011 itibariyle 650 milyon 373 bin TL vergi tahakkuku oluştu. Bunun yaklaşık 219 milyon 478 bin TL’si tahsil edildi. 2011 tahsilâtımız yüzde 70’lere ulaştı” dedi.
BAŞKAN OĞUZ’DAN BÜYÜK KURULUŞLARA ÇAĞRI: “VERGİYİ ALİAĞA’DA ÖDEYİN”
Aliağa Vergi Dairesi’nin, mükelleflerle yapıcı, güven veren, diyalog ve çözüm odaklı hizmet ürettiğini ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, “Aliağa, gerçekte daha fazla vergi ödüyor. Ancak, bazı büyük sanayi kuruluşlarımızın merkezi Aliağa dışında olduğundan, bu kuruluşların ödediği vergi Aliağa’da görülmüyor.  Buradan Sanayi kuruluşlarımıza vergi ödemelerini Aliağa’da yapmaları için çağrıda bulunuyorum; Bölgemizde üreten kuruluşların vergilerini Aliağa’da ödemesiyle Aliağa’nın bütçeden ve buna bağlı olarak kamu yatırımlarından alacağı pay büyük oranda artacak. Bu da bölgemizi daha gelişmiş, altyapısı tamamlanmış, sağlıklı bir çevrede, vatandaşa daha kaliteli hizmet sunan bir bölge haline getirecektir” dedi.
“VERGİNİN KARŞILIĞI YATIRIM VE HİZMET OLARAK DÖNMELİ”
“4 bin 750 mükellefin bulunduğu kentimiz, en çok vergi ödeyen yerlerden biri. Bu kadar fazla vergi ödeyen bir ilçenin bunun karşılığını yatırım ve hizmet olarak bölgesinde görmesi gerekir.” diye konuşan Başkan Oğuz, “Aliağa’nın merkezi bütçeye katkısı, ödenen vergi rakamlarının çok üzerindedir.  Aliağa’da üretim yapmasına rağmen çeşitli illerde vergi rekortmeni listesinde olan kuruluşlarımız var. Bu kuruluşlarımızın da vergilerini Aliağa’da ödemelerini istiyoruz. Bu halkımıza ve bölgemize karşı önemli bir sorumluluktur.” Dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

ALİAĞA’LI KADINLAR ÜRETİYOR, KAZANIYOR.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN KADINLARIN MESLEK EDİNEBİLMESİ VE EL EMEĞİNİN DEĞERLENDİREBİLMESİ AMACIYLA HAYATA GEÇİRDİĞİ KURS PROJESİ YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR.

aliagabld-kurs2

 

Aliağa Belediyesi’nin kadınların meslek edinebilmesi ve el emeğini değerlendirebilmesi amacıyla yaklaşık 2,5 yıl önce hayata geçirdiği Kadın Emeğini Değerlendirme Evi Projesi’ne (ALKED) ilgi her geçen gün artarken, proje kapsamındaki kurslara katılan kadınlar edindikleri mesleklerle ev ekonomilerine katkı sağlıyor.  Kazım Dirik Mahallesi Muhtarlığı yanında hizmet veren örme kursunda eğitim gören kadınların ürettikleri el emeği ürünler göz kamaştırıyor.

Kursiyerler üretim yapıyor
Eğitime devam eden 40 kursiyerden yarısının kursu başarıyla tamamladığını ve gelir elde etmeye başladığını belirten kursun usta öğreticisi Canan Bakar; “Bir aylık verdiğimiz eğitimin ardından 20 arkadaşlarımız örme kursunu başarıyla tamamladı. Bakır, gümüş ve altından hediyelik eşya ve takı üretimi yaparak satmaya başladılar. Gelir elde edebilecek konuma geldiler.”dedi. Aliağa Belediyesi özel Kalem Müdürü Özkan Kaçar, eğitimlerin eksiksiz sürmesi için kurs yerlerini düzenli olarak ziyaret ettiklerini kaydetti.
Başkan Oğuz: Eğitim çalışmalarımız sürecek
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, ev hanımları ve genç kızların el becerisi kazanarak meslek edinmeleri için yoğun çaba harcadıklarını ifade ederek, “Projelerimiz kapsamında verilen kursların sonuçlarından memnunuz. Örme kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz evlerinde üretim yapacak duruma geliyor. Kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlar hale getiren bu tür eğitim projelerimiz sürecek” dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

ALİAĞA PETKİM DEN TRABZON HAVASI

ALİAĞA PETKİM:87 – TRABZONSPOR:72

aliagapetkim-trabzonspor_5
Beko Basketbol Ligi 19. haftasında Aliağa Pekim maçın başından sonuna kadar skor ve oyun üstünlüğünü devam ettirdiği mücadele Trabzonspor’u 87-72’lik skorla mağlup etti.

 

Mücadelenin ilk dakikalarından itibaren hücumda etkili bir performans sergileyen Aliağa Petkim, Ryan Toolson’un üç sayı çizgisinin gerisinden kaydettiği isabetli sayılarla 5. dakikaya 13-4’lük skorla önde girdi. Çeyreğin kalan bölümü karşılıklı sayılar ile geçilirken, aradaki farkı korumayı başaran Aliağa Petkim, ilk periyodu 21-13 önde tamamladı. İkinci çeyreğin başında Brian Qvale’nin sayıları ile farkı çift haneli sayılara çıkaran Aliağa Petkim, kalan bölümde farkı daha da açarak soyunma odasına 42-22 önde gitti.

 aliagapetkim-trabzonspor_4

Trabzonspor’a oyuna yeniden ortak olma şansı vermeyen ve özellikle üç sayı çizgisinin gerisinden kaydettiği isabetli atışlarla oyununun kontrolünü elinden bırakmayan Aliağa Petkim, karşılaşmanın üçüncü çeyreğini 65-42’lik skor avantajı ile tamamladı. Son çeyrekte Elton Brown Jr.’un hem hücumda hem de savunmadaki etkili performansına rağmen oyunun kontrolünü elinden bırakmayan Aliağa Petkim, karşılaşmadan 87-72 galip ayrıldı.

 

SALON: Aliağa Belediyesi Enka Spor Salonu

 

HAKEMLER: Recep Ankaralı- Alper Altuğ Köselerli- Ahmet Tatlıcı

 

ALİAĞA PETKİM (87): Caner Şentürk 4 ( 4 ribaund – 1 asist), Branislav Ratkovica 4 (1 ribaund, 3 asist), Pertev Öngüner 2, Ryan David Toolson 22(3 ribaund, 1 asist), Hakan Köseoğlu 6 (1 ribaund - 4 asist), Ümit Sonkol 7 (6 ribaund, 3 asist), Ahmet Tuncer 4, Ersin Görkem 11 (3 ribaund), Orhan Haciyeva 4 (2 ribaund – 1 asist), Brian Qvale 18 (7 ribaund), Trent Michael Plaisted 5 (4 ribaund – 1 asist)

 

TRABZONSPOR (72): Russel Robinson 15 (1 ribaund - 2 asist), Polat Kaya 2 (1 ribaund - 1 asist), Elton Brown 34 (18 ribaund - 2 asist), Levent Bilgin 4 (2 ribaund), Jonathan Gibson 8 (3 asist), Monwell Randle 6 (2 ribaund - 1 asist), Kaan Üner (1 asist – 1 ribaund), Kerem Özkan 3 (1 ribaund)

 

1.PERİYOT: 21-13

2.PERİYOT: 42-22

3.PERİYOT: 65-42

4.PERİYOT: 87-72

 

BURAK BIYIKTAY “PLAY-OFF HEDEFİMİZDE İLERLİYORUZ”

burak-biyiktay

Karşılaşma sonunda yapılan basın açıklamasında play-off hedefi doğrultusunda ilerlediklerini belirten Aliağa Petkim Antrenörü Burak Bıyıktay “Karşılaşma bizim adımıza kolay geçti. Trabzonspor’u daha dirençli bekliyorduk ve hafta içi çalışmalarımızda bu yönde olmuştu. Bu tip maçlarda en zoru farkı erken açıp oyun kontrolünden kopmadan karşılaşmayı tamamlamaktır. Oyun kontrolünden kopmadan karşılaşmayı tamamladık. Play-off hedefimiz doğrultusunda evimizde oynadığımız her karşılaşmadan galip ayrılmak istiyoruz. Umarım sezon sonunda hedeflediğimiz play-off potasında yer alırız.” dedi.

 

HALİL ÜNER “ALİAĞA PETKİM’İ KUTLUYORUM”

halil

Aliağa Petkim’in iyi mücadele ettiğini belirten Trabzonspor Antrenörü Halil Üner “Aliağa Petkim’i tebrik ediyorum. İyi bir kadroları var ve iyi basketbol oynuyorlar. Bugün sahada direnç gösteremedik. Bununda sebebi sahadan galip ayrılmayı çok istemekten kaynaklanan strese bağlıyorum. Aliağa Petkim’e bundan sonraki maçlarında başarılar diliyorum. Bizde önümüzdeki maçlara bakacağız.” dedi.

TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ, MUSİKİSEVERLERİ BULUŞTURDU


ALİAĞA BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU’NUN “YEŞİLÇAM KLASİKLERİ” TEMALI KIŞ KONSERİNE ALİAĞALILAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ.
aliaga-tsm1

Aliağa Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği Türk Sanat Müziği korosu konseri, müzikseverlerin akınına uğradı. Aliağa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu’nun “Yeşilçam Klasikleri” temalı kış konserine Aliağalılar büyük ilgi gösterdi. Müzikseverlerin yoğun ilgisi sonucu çok sayıda izleyici konseri ayakta izledi.
Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde sanatseverlerin karşısına çıkan Aliağa Belediyesi Türk Sanat Müziği korosu izleyenlere unutulmaz bir konser ziyafeti sundu. Sunuculuğunu TSM sanatçısı Göksenin Çakmak,  koronun şefliğini Turgay Kızıltuğ’un yaptığı konserde Solistler Yeşilçam’ın klasikleşmiş 21 eserini seslendirdi. Yılın ilk Sanat Müziği konserinde Nihavend, Segâh, Hüzzam, Muayyen Kürdi, Uşşak ve Rast makamında seslendirilen şarkılar dinleyicilere nostaljik dakikalar yaşattı. Koroda yer alan Aliağa’nın amatör sesleri ise başarılı performanslarıyla dinleyenlerden tam not aldı.
TSM KOROSUNDAN MÜZİK ZİYAFETİ
Konserde Koronun Aliağalı genç sesleri; Neşe Tanrıkulu, Sertaç Lezgioğlu, Hediye Gelişli, Yusuf Sirke, Zehra Yurttagül, Bahri Gökçek, Zuhal Dolgun, Okan Şen, Güler Atılgan, Gülçin Geldi, Rıfat Korkmaz, Cevat Ultanır, Hasan Ertanış, Tuğba Baykalmış, Gülay Korolay, Işık Yılmaz, Serkan Sır, Coşkun Saygılı, Arzu Özcan, İsmail Köylü, Şenay Kayan ve Ertuğrul Kayan sözledikleri birbirinden güzel şarkılarla dinleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.
UĞUR EREN “HARİKA BİR KONSER İZLEDİK”
Konser sonrasında Şef Turgay Kızıltuğ’a teşekkür çiçeği sunan Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren koronun çok keyifli bir konser verdiğini belirterek “Aliağa Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal aktivitelere büyük değer veriyoruz. Bunlar içinde konservatuarımızdaki korolarımız önemli bir yer tutuyor. Arkadaşlarımız bizlere harika bir konser verdi. Gelen tüm konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Salona giremeyen ve atakta kalan konuklarımızdan özür diliyorum. Aliağa’ya daha büyük salonlar kazandıracağız.” Dedi.
BLD.BSN.BLT

Diğer Makaleler...

Sayfa 7 / 62

7