atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haber Arşiv

GENÇLER FIRSATI KAÇIRMAYIN

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN GENÇLERE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ

turgut-oguz

 

Aliağa Belediyesi, Aliağa’daki gençlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifikalı Bilgisayar Eğitimi verecek. Gençleri sertifikalandırarak meslek edinmelerini sağlamak amacıyla eğitim programları düzenleyen Aliağa Belediyesi, bu sezon 3. Kez MEB onaylı Sertifikalı Bilgisayar işletmenliği eğitimi düzenleyecek. 160 saatlik eğitime başvurular; 20-29 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

KURS, İNTERNET EVİNDE VERİLECEK
Çeşitli temel bilgisayar programları ve işletim sistemlerini kapsayan Sertifikalı eğitim programı hafta içi her gün 18.00–21.00 saatleri arasında Aliağa Belediyesi İnternet Evi’nde verilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Bilgisayar Kullanımı (Bilgisayar İşletmenliği- Operatör) belgesi verilecek.
BAŞKAN OĞUZ; “GENÇLER, BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!”
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz iş yaşamında bilgisayar kullanımının önemine işaret ederek “Bilgisayarı etkin kullanabilen gençlerin çalıştıkları işte başarılı olma, yeni iş bulma şansları artıyor. Bu sezon üçüncü kez bilgisayar işletmenliği kursu düzenliyoruz. İlk iki kursumuza çok yoğun başvuru oldu. Bunun dışında bilgisayar destekli muhasebe kurslarımız sürüyor.  Aliağa Belediyesi olarak gençlerimizin sertifikalı eğitimlere katılmasını ve bu eğitimlerin onların iş yaşamına katkı sağlamasını istiyoruz. Gençlerimizin bu kurs fırsatını kaçırmamasını diliyorum” dedi.
KURS KAYITLARI 20 ŞUBAT’TA BAŞLIYOR
Aliağa Belediyesi tarafından başlatılacak kurs için katılım sayısı sınırlı olduğundan ön kayıt yaptırılması gerekiyor. 20-29 Şubat tarihleri arasında yapılacak başvurular şahsen Aliağa Zeytinli Park içinde bulunan Aliağa Belediyesi Konservatuarına yapılacak. Başvuru için 0232 616 6477 numaralı telefondan ve Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir mail adresinden eğitimle ilgili bilgi alınabilecek.
bilgisayar-kurs
ALİAĞA BLD BSN BLT

ALİAĞA’DA TÜRKÜYE DOYDU

ALİAĞA BELEDİYESİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU, MUHTEŞEM BİR KONSERLE SAHNE ALDI.
aliaga-konser1
FARKLI YÖRELERDEN SESLENDİRDİĞİ TÜRKÜLERLE KEYİFLİ BİR KONSER SUNAN KORO İZLEYENLERDEN TAM NOT ALDI.


Aliağa Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun Kış Konseri yoğun ilgi sonucu adeta izdihama yol açtı. Yılın ilk THM korosunu izlemek için gelen birçok türküsever, konserin başlamasından çok öncesi salon dolduğu için konseri izleyemeden geri döndü. Şubat ayı kültür sanat etkinleri çerçevesinde sahne alan koro izleyenleri türküye doyurdu. Farklı yörelerden seslendirdiği türkülerle keyifli bir konser sunan koro izleyenlerden tam not aldı.  2 saati aşkın süre devam eden konseri birçok türküsever ayakta izlemek zorunda kaldı.

 

BURAM BURAM ANADOLU KOKAN 29 TÜRKÜ
Aliağa TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen yılın ilk konseriyle Aliağalıların karşısına çıkan koro çeşitli yörelerden derlenen türküleri seslendirerek, izleyenlere keyifli bir gece yaşattı. İlk bölümde 15, ikinci bölümde 14 eserin yer aldığı konserde 19 türküyü koro, 10 türküyü solistler seslendirdi.
MECLİS ÜYESİ KABADAYI’DAN TEŞEKKÜR
Konser sonrası koro ayakta alkışlanırken, koroyu yöneten Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Görevlisi Zeynel Demir’e teşekkür çiçeği sunan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kabadayı koroyu ve saz sanatçılarını tebrik etti.
aliaga-konser2
SOLİSTLERİN BAŞARISI ALKIŞLANDI
Türk Halk Müziği korosunun Aliağalı amatör sesler, dinleyicilerden tam not aldı. Konserde, Yusuf Sirke; Ormancı, Neşe Kabar; El Çek Tabip,  Rıfat Korkmaz; Bayramdan Bayrama,  Muammer Örnek; Yüce Dağ Başına Yağan Kar İdim, Güler Atılgan; Sevda Olmasaydı (Nar Tanesi), Türkan Aslan; Sultan Suyu, Seher Akınç; Şu Dirmilin Çalgısı, Şeyhmus Gül; Hele Yar Zalım Yar, Mehmet Oğhan; “Uzun Hava” (Dert Sinemi), Şerafettin Yiğit; Uzun Hava (Her Sabah Her Seher) türkülerini seslendirdi.
ALİAĞA BLD BSN.BLT

“BÜYÜK EMEK VERDİK, ALİAĞA’YA HAYIRLI OLSUN”

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, BELEDİYENİN RESTORASYON PROJESİ İLE YENİDEN İBADETE AÇILMAYA HAZIRLANAN MERKEZ CAMİİ’DEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
turgut-oguz-cami1

İzmir’in Aliağa ilçesinde, kentin en eski yapısı olan ve Aliağa Belediyesi tarafından restore edilen Merkez Camii kısa süre içinde ibadete açılacak.1993 yılında İzmir 1. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendiği için uzun yıllardır tadilatı yapılamayan Cami, Aliağa Belediyesi’nin ısrarlı girişimleri sonucu 79 yıl aradan sonra ilk kez restorasyon görmüş oldu.
Vatandaşlarda büyük memnuniyet uyandıran tadilat çalışması yapının 1. Derece kültür varlığı olması nedeniyle titizlikle yapılıyor. Tadilat nedeniyle Aliağa Belediyesi tarafından kurulan Çadır mescitte ibadetini gerçekleştiren ve yıllardır restorasyonu bekleyen cami cemaati de çalışmanın bitirilmesini dört gözle bekliyor.
BAŞKAN OĞUZ; ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Camii’de süren restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Camii bahçesinde yapılan düzenlemeler ve cami içindeki çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Oğuz, “Aliağa’da yaşayanlar için çok büyük anlamı olan, hepimiz için bir tarih, ibadet ve kültürel mirasımız olan Camiiyi yeniden Aliağa’ya kazandırdığımız için çok mutluyum. Çalışmalar kısa süre içinde tamamlanarak, Camiiyi ibadete açacağız” dedi.
RESTORASYON BOYUNCA, ÇADIR MESCİT KURULDU
Camii’de geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan çalışmalar, vatandaşlar ve SİT kurulu’nun önerileri doğrultusunda revize projelerle son halini aldı. Restorasyon nedeniyle camiinin ibadete kapatılması üzerine, Aliağa Belediyesi, Camii yanında bulunan Demokrasi Meydanı’na büyük bir Çadır Mescit kurarak, vatandaşların ibadetlerini yapmasını sağladı. Camii, Şubat ayı sonunda hizmete girecek.
“BÜYÜK EMEK VERDİK, ALİAĞA’YA HAYIRLI OLSUN”
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın kent merkezindeki en eski ibadethaneyi restore ederek kente kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Restorasyon projemizle çatısından, minaresine, kapı ve pencerelerinden bahçe düzenlemesine kadar Camii tüm yönleriyle Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun denetiminde aslına uygun olarak restore edildi. Restorasyon sırasında ortaya çıkan bulgulara ve vatandaşlarımızın verdikleri bilgilere göre revize projelerle restorasyon son halini aldı. Büyük emek verdik, ama camiinin bu güzel ve etkileyici halini görünce yorgunluklar unutuluyor. Çalışmaların son aşamasına geldik, tuvaletlerin yapımı sürüyor. Camii’yi kısa süre içinde hizmete açacağız. Aliağa’ya hayırlı olsun” dedi.
muharrem-sen1
MUHTAR MUHARREM ŞEN: “ALİAĞA BU GÜZEL YAPIYI KAZANDI”
Aliağa Belediyesi’nin kentin kültürel mirası ve en önemli ibadethanesi olan Merkez Camii restorasyonu vatandaşları memnun etti. Aliağa Kültür Mahallesi Muhtarı Muharrem Şen, “Belediyemiz, Camii’yi aslına uygun restore ederek, Aliağa’ya çok büyük bir hizmeti gerçekleştirdi. Aliağa’da çok fazla tarihi yapı yok. Olanları da korumak ve geleceğe taşımak zorundayız. Tuvaletlerin yeri, çevrenin düzenlenmesi gibi konularda Belediyeye ilettiğimiz öneriler hızla revizlerle projeye dahil edildi. Başından bu yana restorasyonun titizlikle yapılmasını sağlayan, vatandaşların talep ve düşüncelerine önem verip gerekli düzenlemeleri yapan Aliağa Belediye Başkanımız sayın Turgut Oğuz’a teşekkür ediyoruz” dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

HAKEM SÜPER AMATÖR KALDI... SÜPER AMATÖR OLMADI.. !!!

ALİAĞASPOR 1 TORBALI ÇAYBAŞISPOR 2

 

aliagaspor-caybasispor_2

 

Sezonu şampiyon olarak tamamlayan ve play-off ilk maçında Bayındırspor’u mağlup ederek finale yükselen Aliağaspor, Torbalı Çaybaşıspor’a 2–1 yenilerek Süper Amatör Lig şansını kaçırdı. Maça tutuk başlamasına ve erken bir gol yemesine karşın toparlanan ve oyunu kontrolüne alan Aliağaspor ilk yarıda üst üste bulduğu pozisyonlardan yararlanamadı ve ilk yarıyı 1–0 geride kapadı.

 

Aliağaspor’un ikinci yarıda attığı üç golden ikisi iptal

İkinci yarıya oldukça istekli başlayan Aliağaspor rakibinin frikikten bulduğu gole engel olamayınca 2-0 geriye düştü. Golden hemen sonra rakip kaleye yüklenen ve Ahmet Turgut’un ayağından bir gol bulan yeşil beyazlılar maçın son dakikasına kadar 2. gol için mücadele etti, ancak hakem engeline takıldı. Sahanın suni ve zeminin çok kötü olmasının yanında hakemin de yetersizliği eklenince yeşil-beyazlı ekip sahadan mağlup ayrıldı. Tartışmalı birçok karara imza atan maçın orta hakemi Ozan Soykan Aliağaspor’un 90+2. ve 90+4. dakikada attığı iki golü iptal etti.

 

aliagaspor

 

STAD: Bornova

 

HAKEMLER: Ozan Soykan (4), Uğur Erdoğan (3), Emir Eray İyisoy(5)

 

ALİAĞASPOR: Engin(5), Bilal Ceylan (6), Murat (6) Esen (5) Bilal Özkurt (5),Ahmet Seyhan (5), Mehmet Salih (5) (Dk 64 İsmet 4), Yılmaz 5 (Dk 46 Gökhan 4),  Ahmet Turgut (6), Zeki (5), Yusuf (6)

 

TORBALI ÇAYBAŞI: Özgür Öztürk (5), Özgür Çetinkaya (6), Hasan (5), Ferdi(6), Murat (6), Mehmet (5) (Dk 90+4 Cihan ?), Gökhan (5) (Dk 75 Uzay 4), Ahmet Berber (5) (Dk 71 Cemal) Seçkin (6) Fahri (5), Ersen (6)

 

GOLLER: Dk. 13 Gökhan, Dk. 64 Ersen ( Torbalı ÇB) Dk 68 Ahmet Turgut (Aliağaspor),

 

SARIKART: Ahmet Turgut, Ahmet Seyhan, Bilal Özkurt (Aliağaspor), Gökhan (Torbalı ÇB)

 

MAÇTAN DAKİKALAR;

 

Dk 6; Sol kanattan serbest vuruşu Zeki kullandı. Ceza sahası içinde Ahmet Turgut’un kafa vuruşunda top az farkla yandan auta çıktı.

 

Dk 13; Gelişen Çaybaşıspor atağında ceza sahasının sağ köşesine yapılan ortada top Gökhan’ın önünde kaldı. Gökhan’ın sert şutunda top ağlata gitti ve Torbalı temsilcisi bu golle 1-0 öne geçti

 

Dk 19; Kazanılan serbest vuruşu Zeki’nin kullandı. Ceza sahası içinde Mehmet’in kafa vuruşunda top az farkla yandan auta çıktı.

 

Dk 23; Gelişen Aliağaspor atağında Yusuf’un sol çaprazdan arka direğe yerden yaptığı ortaya Ahmet Turgut yetişemedi. Top direk direğin yanında az farkla auta çıtı.

 

Dk 31; Sağ kanattan gelişen Aliağaspor atağında defansın uzaklaştıramadığı top Yusuf’un önünde kaldı. Yusuf’un sert şutu kaleci Özgür’den döndü.

 

Dk 64; Sol çaprazdan kullanılan serbest vuruşta topun başına geçen Ersen’ın şutunda top ağlara gitti ve Torbalı Çaybaşıspor 2-0 öne geçti.

 

Dk 67;  Aliağaspor atağında defansın arkasına atılan topla buluşan Gökhan’ın şutu defansa çarparak kornere çıktı.

 

Dk 68; Sağ kanattan gelişen Aliağaspor atağında ceza sahasının sağ köşesinde topla buluşan Ahmet Turgut’un şutunda top ağlara gitti ve skor 2-1 oldu.

 

Dk 81; Zeki’nin kullandığı serbest vuruştu az farka auta gitti.

 

Dk 90+2; Aliağaspor atağında derinlemesine atılan topa yetişen Ahmet Turgut’un vuruşunda top ağlara gitti, ancak hakem ofsayt gerekçesiyle golü iptal etti.

 

Dk 90+4; Aliağaspor’un Yusuf ile kullandığı köşe vuruşunda keleci Engin’in de rakip ceza sahası içinde bulunduğu pozisyonda Gökhan’ın kafa vuruşunda top ağlara gitmesine karşın maçın orta hakemi faul gerekçesiyle golü iptal etti.

 

 

ALİAĞA SPOR KULÜBÜ BSN BLT

ÇEVRE YOLU ANLATILDI

İZMİR ÇEVRE YOLU PROJESİ HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İLE ANLATILDI

karayollari-Mgs

Aliağa Ticaret Odası(ALTO) seminer salonunda, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Çevre Yolu projesinin çevresel etkilerinin anlatıldığı “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenledi.

İzmir çevre yolu(Çiğli, Aliağa, Çandarlı Otoyolu) projesinin bölgeye çevresel etkilerinin anlatıldığı toplantıya, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, ALTO Meclis Başkanı M. Ender Özer, ALTO Yönetim Kurulu üyeleri, Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz, bölge muhtarları ve bölgede arazisi olan vatandaşlar katıldı.

Proje 3 kesimden oluşuyor

Projeden sorumlu firma, MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd. Şti. yetkilileri Soner Yılmazeli ve Çetin Çakır tarafından yapılan sunumda güzergah hakkında, bağlantı noktaları hakkında ve projenin gelişme süreci hakkında bilgiler verdiler. Projenin 3 kesimden oluştuğunu söyleyen MGS firma yetkilisi Çetin Çakır:”İlk kesim başlangıç noktası İzmir Çevre yolu Sasalı Köprülü kavşağı. Bitiş noktası da Helvacı ve Hatundere mevkilerine denk geliyor. İlk kesimde Eski Foça bağlantı yolu bulunuyor. İkinci kesim ise Helvacı’dan başlayıp, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nin(ALOSBİ) batısından geçerken son buluyor. İkinci kesimde ise Yeni Foça bağlantı yolu bulunuyor. Üçüncü kesim de ALOSBİ’nin batısından başlayarak Çandarlı’da son buluyor. Üçüncü kesimde Yeni şakrana iki farklı bağlantı yolu bulunuyor” dedi.

Bağlantı noktalarında oluşacak alanların kullanım amaçları belirlendi mi?

Projenin tanıtımının MGS firması tarafından yapılmasının ardından katılımcılardan soruları alındı. Bölge muhtarları benzer konularda sorular sorarak bağlantı noktalarında, otoyol altında kalan alanlarla ilgili ne tür bir planlama yapıldığını, bu alanların mera olarak kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeye çalıştılar. Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Karayolları 2. Bölge Müdürü Çevre İcra Katılım Şefi Helil Kınay, projenin hazırlanma, güzergahların belirlenme aşamasında bu konuların değerlendirildiğini, dolayısıyla bu konuda mevzuatlara, yönetmeliklere uygun hareket edileceğini belirtti.

Sanayi bölgelerine ve limanlara giden yolların şehirle doğrudan bağlantısı olmamalı

Halkın böyle bir konuda bilgilendirilmesinin yararlı oğlunu belirten ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka İzmir Çevre Yolu Projesi’nin bölge açısından önem taşıdığını söyledi. Böyle önemli bir konuda bölgedeki yerel yönetimlerin görüşlerine önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Saka ayrıca şunları söyledi:”Projenin planlanma aşamasında ALOSBİ’nin, Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ne aşamada dikkate alındığı büyük önem taşıyor. Açıklamalarınızdan görüyoruz ki, buralara tali yollar kullanılarak gidilecek. Bu konuda kullanılabilirlik anlamında gerekli altyapı çalışmasını yaptığınıza, bölge koşullarını incelediğinize inanıyoruz. Ancak, sanayi bölgelerine, liman bölgelerine giden yolların şehirle doğrudan bağlantısı olmaması gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde bu otoyolun çevresel etkileri olumsuz yönde gelişecektir. Diğer bir husus da projenin ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından bir an önce planın detaylı olarak paylaşılmasıdır, aynı şekilde çalışmaların da başlaması. Çevre Yoluna ilişkin planın paylaşılmasıyla ve çalışmaların başlamasıyla akıllardaki soru işaretleri kalkacak, gerekli önlemler zamanında alınmış olacaktır.”

Kaybedilecek tarım arazilerine ve ağaçlara ilişkin önlemler alındı mı?


Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz da çevre yolunun ve bağlantı yollarının belirlendiği güzergahlardaki tarım arazilerinde oluşacak kayıplara ve kaybedilecek ağaçlara ilişkin önlem alınıp alınmadığını öğrenmek istediklerini söyledi. Helil Kınay da Yorulmazın sorusuna karşılık, gerekli her türlü çalışmanın projenin güzergah belirleme aşamasında yapıldığını ve bu aşamada her türlü çevresel önlemlerin alındığını ifade etti.

 

TİCARET ODASI BSN BLT

Diğer Makaleler...

Sayfa 9 / 63

9