atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haber Arşiv

SEÇİN ŞARKINIZI

STAR RAFİNERİSİ ALİAĞA EKONOMİSİNE CAN VERECEK

  • SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI VE PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ:

“BAŞTA STAR RAFİNERİSİ OLMAK ÜZERE PETKİM YARIMADASINDA YAPACAĞIMIZ YATIRIMLARLA ALİAĞA ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SANAYİ VE LOJİSTİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK. “

 

 Kenan_Yavuz_ALTO_Kent_Konseyi_konuma

 

Aliağa Kent Konseyi tarafından düzenlenen “STAR Rafinerisi’nin Aliağa’ya Etkileri” konulu halkı bilgilendirme toplantısı, Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Meclis Salonu’nda yapıldı.

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz’un konuşmacı olduğu toplantıya; Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz, ALTO Başkanı Adnan Saka, Aliağa Kent Konseyi Başkanı ve İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Yakup Öztürk, muhtarlar, esnaf temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılara STAR Rafinerisi’nin ilçeye kazandıracakları hakkında bilgi veren Kenan Yavuz, Petkim Yarımadası’nda yapılacak tüm yatırımlarda dünyanın en ileri çevreci teknolojilerinin kullanılacağını vurguladı.

STAR Rafinerisi yatırımının, Aliağa’nın bölgenin en büyük sanayi ve lojistik bölgesi olması potansiyelini gerçeğe dönüştürecek en önemli yatırım olduğunun altını çizen Kenan Yavuz,  şu değerlendirmeyi yaptı:

Rafinerimiz 2015 yılında devreye alındığında Türkiye petrokimya sektörünün hammaddede bağımlılığı sıfır noktasına inecek. Rafinerimizin üretime başlaması ile sadece nafta hammaddesinde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlanacak. Bu yatırım ile ülkemiz cari açığının milyarlarca dolar azalmasına katkı sağlayacağız. İthalatla karşılanan 5.9 milyon tonluk motorin üretiminden ise yaklaşık 5 milyar dolarlık döviz tasarrufu elde edilecek. STAR Rafinerisi yatırımımızı Türk ve bölge insanı için iş; Türk sanayisi için yerli hammadde,  ülke ve bölge ekonomisi için katma değerdir.  Ülkeye ve Ege Bölgesi’ne sağladığı bütün bu avantajların yanı sıra STAR Rafinerimiz hem inşaat hem de işletme aşamasında ilçe ekonomisine büyük canlılık getirecek.”

Kenan_Yavuz_ALTO

STAR Rafinerisi yatırımı ile başlattıkları Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu tamamladıklarında Türkiye’nin ilk Kimya Endüstri Parkı’nı Aliağa’ya kazandıracaklarının altını çizen Kenan Yavuz “Ülkemiz kimya sanayisine çağ atlatacak Value-Site projemizi tamamladığımızda Aliağa ilçemiz, Avrupa’nın en önemli sanayi ve lojistik merkezlerinden birine sahip olacak.  Cumhuriyetimizin 100. Yılında STAR Rafinerimizin bugün ilçemize kazandırdığı ekonomik canlılık katlanarak büyüyecek.  Aliağa bu gelişmeleri göz önüne alarak şimdiden altyapısını hazırlamak zorundadır.” dedi.

Petkim’in üretimini sürdürdüğü Aliağa’da; sosyal, sportif ve kültürel yaşama her zaman katkı koyduğunu dikkat çeken Yavuz, “Biz Aliağa Vergi Dairesi’ne kayıtlı bir şirketiz. Bunun anlamını Aliağalılar çok iyi biliyor. Vergimizi üretim yaptığımız ilçede ödüyoruz. Ekim ayında temelini attığımız, inşaatı devam eden Heydar Aliyev Meslek Lisesi de, Aliağa’mızın gençlerine teknik eğitim hizmeti vermekle kalmayacak, başta Petkim olmak üzere diğer sanayi kuruluşlarımızın ara eleman ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

 

“STK’LARDAN GELEN HER MESAJI ÇOK DİKKATLE DİNLİYOR, ANALİZ EDİYORUZ”

 

Başta Aliağa Kent Konseyi olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından öneri, eleştiri ve beklentileri çok dikkatli analiz ederek, olanakları ölçüsünde karşıladıkları bilgisini veren Kenan Yavuz, kendisini sürekli sorgulayan ve sorgulatan bir şirket olarak bu mesajlardan gerekli dersleri her zaman çıkardıklarını kaydetti.

Aliağa’nın Türk sanayisinin en önemli denize çıkış noktalarından biri olduğunu kaydeden Yavuz,  şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birkaç ay içinde temelini atacağımız Konteyner Limanı yatırımı ile de, Allah’ın bizlere doğal liman olarak bahşettiği Nemrut Bölgesi, bugünkü kapasitesini en az ikiye katlayacak. Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden daha fazla elleçleme kapasitesi sadece Petkim Limanı’nda olacak. Bu yatırımlarla kapasitesinin altında hizmet veren Aliağa OSB, gerçek gücünü göstermeye başlayacak, kümelenme konseptimize hizmet eden çok önemli işlev yüklenecek. Bütün bu yatırımların peşinden koşan Petkim’in, çevre duyarlılığını bir maliyet unsuru olarak görmediğini huzurlarınızda çok açık şekilde ifade ediyorum.”

KINALI KUZULAR VATANİ GÖREVE UĞURLANIYOR

ALİAĞA HELVACI’DA ASKER YEMEĞİ DÜZENLENDİ
aliaga-asker1

İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı Helvacı beldesi, askere gidecek gençleri, “asker yemeği” ile uğurladı. Kınalı kuzuları vatani göreve gönderen Helvacı halkı, asker yemeğinde bir araya geldi. Asker Aileleri, Yemekte hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadı. Askere uğurlama yemeğine katılan Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, ailelere ve askere giden gençlere seslenerek “Evlatlarınıza sağ salim kavuşmanızı, askerlerimizin de vatani görevlerini layıkıyla yapmasını temenni ediyorum. Hepinize hayırlı teskereler diliyorum” dedi.
ETLİ NOHUT VE KEŞKEK İKRAM EDİLDİ
Helvacı meydanında yapılan ve askere gidecek gençlerin ailelerince düzenlenen geleneksel asker yemeği gün boyu gelen konuklara ikram edildi. Kuru Fasulye, etli nohut, pilav ve salatadan oluşan asker yemeğinin menüsünde genellikle düğün ve bayramlarda pişirilen yarma buğday ve etten yapılan Anadolu’nun geleneksel yemeği keşkek de ikram edildi.
KINALI KUZULARIMIZI UĞURLUYORUZ
1992’ye 1 tertip asker adayları için düzenlenen asker yemeğine Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz,  Belediye Başkan Yardımcısı Münir Nurettin Bayrav, Aliağa Belediyesi Sosyal Kültürel İşler Müdürü Sami Toydemir katıldı. Yurttaşlarla sohbet eden Başkan Oğuz, asker anne ve babalarını tebrik etti, gençlere hayırlı tezkereler diledi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

ALİAĞA PETKİM:72 ANADOLU EFES:76

ALİAĞA PETKİM, ANADOLU EFES’İ ELİNDEN KAÇIRDI

 

Beko Basketbol Ligi 17.hafta mücadelesinde Aliağa Petkim Enka Spor Salonu’nda konuk ettiği lig lideri Anadolu Efes’e 76-72’lik skorla mağlup oldu.

 

aliagapetkim-anadoluefes_2

 

Ryan Toolson ve Brian Qvale ile arka arkaya bulduğu sayılarla oyuna hızlı başlayan Aliağa Petkim, 5. dakikaya 13-4 önde girdi. Sinan ve Barac ile hücumda etkili olan Anadolu Efes, 7.dakikaya girilirken farkı 5 sayıya indirdi (15-10). Oyun kontrolünü yeniden eline alan Aliağa Petkim, ilk periyotu da 11 sayı farkla 23-12 önde tamamladı. Aliağa Petkim ikinci periyotun ilk hücumunda Ümit Sonkol’un elinden bulduğu üç sayılık basket ile farkı 14 sayıya çıkarttı (26-12). İkinci periyottaki ilk sayılarını Barac ile bulan Anadolu Efes, savunmadaki direnci ve kaptığı topları iyi değerlendirerek farkı da 1 sayıya indirdi (30-29). Alınan molanın aranın ardından toparlanan Aliağa Petkim, devre sonunda da soyunma odasına 40-37 üstün girdi.

 

Üçüncü periyotta Branislav Ratkovica ve Brian Qvale ikilisiyle etkili olan Aliağa Petkim, 23.dakikada durumu 51-43’e taşıdı. Sinan ve Savanovic’in sayılarıyla hücumda etkili olan Anadolu Efes, 27.dakikada 51-55’lik skorla öne geçti. Oyun kontrolünü yeniden eline alan Aliağa Petkim’in kontrollü oyunu ile periyot 57-57 eşitlikle tamamlandı. Mücadelenin final periyotu büyük bir çekişmeye sahne olurken, 35.dakikaya girilirken 63-63’lük skorla eşitlik bozulmadı. Son dakika içerisinde Sasha Vujacic ile üç sayılık basket bulan ve farkı da 68-72’lik skorla dört sayıya çıkartan Anadolu Efes, taktik faulleri değerlendirdiği mücadeleden 72-76 galibiyetle ayrıldı.

 

SALON: Aliağa Belediyesi Enka Spor Salonu

HAKEMLER: Fatih Söylemezoğlu – Özlem Yalman – Erman Erdemli

 

ALİAĞA PETKİM (72): Caner Şentürk (2 asist), Branislav Ratkovica 9 (3 asist), Ryan Toolson 14 (2 ribaund- 6 asist), Hakan Köseoğlu (2 ribaund- 2 asist), Ümit Sonkol 14 (7 ribaund- 2 asist), Ersin Görkem 13 (5 ribaund- 1 asist), Orhan Hacıyeva 5 (2 ribaund), Brian Qvale 14 (13 ribaund- 1 asist) , Michael Plaisted 3 (2 ribaund)

 

ANADOLU EFES (76): Doğuş Balbay (3 ribaund- 2 asist), Kerem Tunçeri 9 (1 ribaund- 4 asist), Cenk Akyol 6 (2 asist), Esteban Batista 8 (10 ribaund- 2 asist), Sasha Vujacic 14 (1 ribaund- 1 asist), Dusko Savanovic 19 (5 ribaund), Sinan Güler 7 (4 ribaund- 2 asist), Oliver Lafeyette 5 (2 ribaund- 1 asist), Stanko Barac 8 (5 ribaund)

 

1.PERİYOT: 23-12

2.PERİYOT: 40-37

3.PERİYOT: 57-57

4.PERİYOT: 72-76

 

BURAK BIYIKTAY “ÇOK İYİ MÜCADELE ETTİK”

Karşılaşma sonunda yapılan basın açıklamasında takım olarak çok iyi mücadele ettiklerini belirten Aliağa Petkim Antrenörü Burak Bıyıktay “İyi mücadele ettiğimiz bir karşılaşma oldu. Karşılaşmanın bizim hakkımız olduğunu düşünüyorum. Anadolu Efes’e karşı iyi oynayarak kaybettik. Bu maçı kazanacağımıza çok inanmıştık. Sahada ortaya konan mücadelede bunu gösteriyor zaten. Sasha Vujacic’in yerde kaldığı bir pozisyonda oyuncu değişikliği yapılması gerekirken yapılmadı. Bununla ilgili itirazımızı yaptık. Taraftarlarımıza bizleri yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Hem Anadolu Efes’i hem de kaybetmemize rağmen ortaya çok iyi bir mücadele çıkaran takım oyuncularımı kutluyorum.” dedi.

 

burak-biyiktay

 

UFUK SARICA “ALİAĞA PETKİM DEPLASMANI ÇOK ZORLU GEÇTİ”

Takım olarak zor bir dönemden geçtiklerini belirten Anadolu Efes Antrenörü Ufuk Sarıca “Zor bir maç oldu. Zaten Aliağa deplasmanının kolay geçmeyeceğini biliyorduk. Aliağa Petkim çok iyi mücadele etti. Kazasız devam ettiğimiz için mutluyuz. Önümüzde Avrupa Ligin’de Olympiakos maçı var. Bu maçın hazırlıklarına hemen başlayacağız.” dedi.

 

ufuk-sarica

SÜPER AMATÖR LİG’E BİR MAÇ KALDI

PLAY-OFF İLK MAÇINDA ALİAĞASPOR BAYINDIRSPOR’U 2-1 MAĞLUP EDEREK ADINI FİNALE YAZDIRDI.

 

aliagaspor-bayindirspor_7

 

Play-off ilk maçında Aliağaspor Bayındırspor’u 2-1 mağlup ederek adını finale yazdırdı. Bornova Yusuf Tırpancı Stadı’nda rakibini ağırlayan yeşil beyazlılar ilk yarıyı 1-0 geriden kapatmasına rağmen ikinci yarında bulduğu 2 golle rakibini saf dışı bıraktı. Rakip takımın golünü Volkan atarken, Aliağaspor’a galibiyeti getiren golleri Zeki ve Ahmet Seyhan kaydetti. Kulüp Başkanı Uğur Eren’in izlediği maç sonrası galibiyet coşkusunu taraftarlarıyla paylaşan futbolcular uzun süre galibiyetin ve finale çıkmanın keyfini yaşadı.

 

aliagaspor-bayindirspor_6

 

Final maçı 10 Şubat Cuma günü Saat 14.00’da Bornova’da

Bu arada Aliağaspor’un Süper Amatör Lig için finaldeki rakibi Torbalı Çaybaşısspor oldu. Yeşil-beyazlılar Urla Gençlik’i uzatmalarda 3-1 yenen Torbalı Çaybaşısspor ile 10 Şubat Cuma günü Saat 14.00’da Bornova’da karşı karşıya gelecek. Rakibini yenmesi durumunda Aliağaspor adını Süper Amatör Lig’e yazdıracak.

 

STAD: Bornova Yusuf Tırpancı

HAKEMLER: Ferhan Kestanlıoğlu(7), Ozan Emrah Çaycı (7), Erdem Temel (7)

ALİAĞASPOR: Engin(8), Bilal Ceylan (8), Murat (7) (Dk.46 Yılmaz 7), Esen (8), Bilal Özkurt (9),Ahmet Turgut (9), Mehmet Salih (8), Ahmet Seyhan (9), Gökhan (8) (Dk 90+3 İsmet ?), Zeki (9), Yusuf (8)

BAYINDIRSPOR: Doğan Güneş (4), Fatih Polat (5), Demir (5), Fatih Gündoğan (6), Doğan Genç (5), Gündüz (5), Sercan (5), Özgür (5) (Dk.88 Sinan ?), Mehmet (5) (Mustafa 3), Murat İce (5), Volkan (6) (Dk.66 Rıfat 3)

GOLLER: Dk. 70 Zeki, Dk. 80 Ahmet Seyhan (Aliağaspor), Dk. 33 Volkan (Bayındırspor)

SARIKART: Ahmet Seyhan, Zeki (Aliağaspor), Fatih Gündoğan, Murat İce, Doğan Güneş (Bayındırspor)

KIRMIZI KART: Dk. 70 Doğan Güneş (Bayındırspor)

MAÇTAN DAKİKALAR;

Dk. 6; Gelişen Aliağaspor atağında Yusuf’un sol kanattan yaptığı ortada Bayındırspor defansının uzaklaştırmadığı topla ceza sahası önünde buluşan Zeki’nin sert şutu az farkla auta çıktı.

Dk. 33; Ani gelişen Bayındırspor atağında Sercan’ın sert şutunu Aliağaspor kalecisi Engin çeldi. Ceza sahası içinde oluşan karambolde topla son buluşan Volkan’ın sert şutu kaleci ağlarla buluştu ve Bayındırspor 1-0 öne geçti.

Dk. 70; Gelişen Aliağaspor atağında top Bayındırspor kalecisi Doğan Güneş’te kaldı. Kaleci Doğan topu ceza sahası dışında yere bıraktığı anda arkasından gelen Ahmet Turgut topa müdahale etmek istedi. Kaleci Doğan bu pozisyonda Ahmet Turgut’u iterek düşürdü. Sonrasında hakem tereddüt etmeden kaleci Doğan’ı kırmızı kartla oyun dışı bıraktı. Pozisyonda kazanılan serbest vuruşu kullanan Zeki topu 90’dan ağlarla buluşturdu 1-1.

Dk. 80; Çalımlarla ceza sahası önüne kadar gelen Ahmet Turgut’un sert şutu üst direkten geri döndü. Direkten dönen topu iyi takip eden Ahmet Seyhan’ın kafa vuruşu ağlarla buluştu 2-1.

Alper Peker; Süper Amatör Lige çıkacağız

Play-off maçlarının her zaman zorlu geçtiğini belirten Aliağaspor Antrenörü Alper Peker; “Bayındırspor’u yenerek play-off’ta finale yükseldik. Final maçını da kazanarak mutlu sona ulaşacağımıza inanıyorum. Bu maç sonrası yaşadığımız sevincin anlamlı olabilmesi için finalde de rakibimizi yenmemiz gerekiyor. Bizleri paly-off maçımızda da yalnız bırakmayan taraftarlarımıza, sahada yürekleri ile oynayan oyuncularımıza, bugüne kadar her türlü desteği veren ve bizlere inanan Aliağaspor Kulübü yöneticilerine çok teşekkür ediyorum”. Dedi.

Uğur Eren; Tüm ekibi yürekten kutluyorum

Aliağaspor’un hak ettiği yere geleceğini belirten Aliağaspor Kulübü Başkanı Uğur Eren “Rakibimiz gruplardan gelen ve eşleşebilecek en kuvvetli takımdı. Seyir zevki yüksek bir karşılaşma oldu. Hedefleri olan bir kulübüz. Hedeflerimiz doğrultusunda bir engeli daha aştık. Sahaya yüreğini koyan oyuncularımızı ve teknik kadromuzu tebrik ediyorum.  Final mücadelesinden de galip ayrılarak bir üst lige çıkmak istiyoruz. Takımımıza güveniyorum ve bugün bizleri yalnız bırakmayan taraftarlarımıza da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

ALİAĞA SPOR KULÜBÜ BSN.BLT

Diğer Makaleler...

Sayfa 10 / 63

10