atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haber Arşiv

“Okuma Yazma Seferberliği” kursiyerleri sertifika aldı

2533947Aliağa ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuma Yazma Seferberliği kapsamında, okuma yazma kursunu tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Helvacı İlkokulunda düzenlenen sertifika dağıtım törenine Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse, Halk Eğitim Müdürü Fevzi Bayır, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Barış Özel ile okul müdürleri, öğretmenler, kursiyerler ve kursiyerlerin yakınları katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse, düzenlenen sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde İlçede 5 mart ile 29 Mayıs tarihler arasında 120 saatlik, 12 merkezde okuma yazma açılan kursların başarıyla tamamlandığını, bu merkezlerde bir tanesinin Helvacı Mahallesinde olduğunu belirterek, “Okuma yazma bilmek insanın kendini özgür hissetmesini ve hayatınızın her anlamında kolaylık sağlamasıdır. Örneğin bir yere gideceğinizde ulaşım araçlarının üzerindeki yazıları okuyabilirsiniz. Alış verişlerde, alacağınız eşyanın fiyatlarını okuyabilirsiniz. Bu kurslarımız devam edecektir. Şayet çevrenizde okuma yazma bilmeyenler varsa, bu kursa katılımların sağlanmasını istiyorum. Burası sizin ikinci evinizdir. Kursu tamamlayarak sertifika almaya hak kazandınız. Sizleri canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Kursa katılan 40 yaşında ve 3 çocuk annesi Emine Özbek ise sertifika töreninde “Mevsimler” adlı bir şiir okuyarak, şimdiye kadar okuma yazma bilmediğini, kursa katılarak okuma yazmayı öğrendiğini, bu durumdan da çok mutlu olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından 23 kursiyere kurs bitirme belgesi verildi.

www.aliagamedya.com

ASGİAD DİYANET CAMİASINI AĞIRLADI

 ASGİAD DİYANET CAMİASINI AĞIRLADI

asgiad-diyanet2


Aliağa Sanayici ve Girişimci İşadamları Derneği (ASGİAD) ile diyanet camiası bir araya geldi.

ASGİAD derneğinde gerçekleşen buluşmaya Aliağa Müftüsü Osman Canbolat, Aliağa merkez ve köy camileri imam hatip ve müezzin kayyumları ve müftülük çalışanları katılırken ASGİAD’ı temsilen Dernek Başkanı Hüseyin Çep, ASGİAD Eğitim Danışmanı ve Ülfet Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Terzi ile Yönetim Kurulu Üyeleri hazır bulundu. Birlikte yenilen yemeğin ve sohbetin ardından Asgiad Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çep ziyaret sebebiyle Aliağa Diyenet camiasına bir teşekkür konuşması yaptı.

Kutlu Doğum haftasına girildiğini belirten Başkan Çep Peygamber efendimizi ve onun kutlu doğumunu en güzel şekilde anlayan ve anlatan bu konuda  en güzel hizmetleri ortaya koyan, halkımızı aydınlatan Diyanet camiası ve personeline teşekkürlerini iletti. Bu kapsamda yapacakları bütün çalışmalarda kendilerine başarılar diledi.

ASGİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya gelmekten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Aliağa Müftüsü Osman Canbolat Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür etti. Canbolat Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliklerde toplumsal gerçekliklerin göz önüne alındığını ifade etti. Toplumun gündeminden düşürdüğü değerlerin mübarek gün ve gecelerde, Ramazan ayında ve Kutlu Doğum haftasında yeniden topluma sunulduğunu kaydeden Müftü Osman Canbolat, bu yıl düzenlenecek Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu seneki kutlamaların ana temasının “Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlâkı ve Kardeşlik Hukuku” olarak belirlendiğini belirten Canbolat, söz konusu başlığın, kardeşlik kavramını bir söylem olmaktan çıkartıp bir ahlâk ve hukuk haline getirmek için seçildiğini anlattı.  Kutlu doğum ile alakalı 17 Nisan'da Tüpraş Halk Eğitim Merkezinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Sayar'ın Konuşmacı olarak katılacağı bir konferans düzenlediklerini ifade eden Canbolat, bu dönem içerisinde çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

 

ASGİAD BSN.BLT

BİLGİSAYARLI MUHASEBE EĞİTİMİ PAZARTESİ BAŞLIYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUHASEBE SERTİFİKA PROGRAMINA YOĞUN BAŞVURU OLDU. KURS KONTENJANI YOĞUN BAŞVURULARLA KISA SÜREDE DOLDU. EĞİTİM 16 NİSAN PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK

ALİAĞA BELEDİYESİ, BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUHASEBE EĞİTİMİ BAŞLATIYOR.

bilgisayar-kurs1

Aliağa Belediyesi’nin sosyal belediyecilik uygulamaları kapsamında özellikle gençlere ve kadınlara yönelik başlattığı sertifikalı eğitim programlarına vatandaşların yoğun ilgisi sonucu başvuru kontenjanları kısa sürede doldu. Belediye’nin son olarak duyurusunu yaptığı MEB Sertifikalı “Bilgisayar Destekli Muhasebe Kursu”nun kursiyer kontenjanı 5 günde doldu. Kurs, 16 Nisan Pazartesi günü başlayacak.

320 SAATLİK MUHASEBE KURSU PAZARTESİ BAŞLIYOR
Aliağa Belediyesi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifikalı Bilgisayar destekli Netsis Muhasebe eğitimi 16 Nisan Pazartesi başlayacak. 320 saat süreli olan Hafta içi her gün 13.00-16.00 arasında yapılacak olan Bilgisayar Destekli Netsis Kurs eğitimleri Aliağa Belediyesi internet evinde verilecek.
BAŞKAN OĞUZ: EĞİTİMLER SÜRECEK
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, gençlerin çalışma yaşamında iş bulabilmesi için sertifikalı eğitim almalarının büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Günümüz iş yaşamında bir okuldan mezun olmak yetmiyor. Özellikle gençlerin donanımlı olması, kendini yetiştirmesi lazım. Sertifikalı eğitim programlarımız bu fırsatı sunuyor.  İş yaşamında Bilgisayarlı muhasebe bilen personele sıklıkla ihtiyaç duyuyor. Belediyemiz eğitim ve kültür faaliyetleri kapsamında bu eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu sezon ikinci kez düzenleyeceğimiz Bilgisayar destekli Muhasebe kursumuza katılan kursiyerlerimize başarılar diliyorum. Gençlere sertifika kazandıracak eğitimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.
ALİAĞA BLD.BSN.BLT

SİVRİSİNEK MÜCADELESİ BAŞLADI

ALİAĞA’DA SİVSİNEKSİZ BİZ YAZ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

sivrisinek

İzmir’in Aliağa ilçesinde sivrisinekle mücadele kapsamında Mart ayında başlayan larva ilaçlama çalışmalarında ikinci aşamaya geçildi. Aliağa Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kentin özellikle sivrisinek üremesine uygun sulak alanları başta olmak üzere tespit ettikleri noktalarda ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

MART AYINDA BAŞLAYAN ÇALIŞMALAR HIZLA SÜRÜYOR
Son yıllarda sivrisineklerin üremesine karşı yapılan çalışmalarla yurttaşların rahat bir yaz geçirmesini sağlayan Aliağa Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi larva ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.  Sivrisinek ve haşereler karşı yapılan ve Mart ayı başında başlayan ilaçlama çalışmaları yılsonuna dek aralıksız sürecek. Kış mevsiminin çok yağışlı geçmesi nedeniyle geçen yıllara göre bu yıl daha çok sulak alan bulunduğunu belirten yetkililer havalar ısınmadan sivrisinek ve haşerelerin muhtemel üreme noktalarını kentin dört bir yanındaki Kanal, fosseptik, rögar, yağmur mazgalları ve diğer sulak noktaları ilaçlıyor.
SİVRİSİNEKSİZ BİR YAZ MEVSİMİ İÇİN
Kış mevsiminin yağışlı geçtiğini ve havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığını belirten Aliağa Belediye Başkan vekili Selma Orhan, “Son yıllarda yapılan etkin mücadele ile yaz sezonlarında yurttaşlarımızdan pek şikâyet almadık. Sivrisinekle mücadelede erken ilaçlama büyük önem taşıyor. Belediyemiz ve İzmir Büyükşehir Ekiplerimiz Mart ayı başında ilaçlama çalışmaları başladı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri genelde sulak alanları ilaçlarken, Aliağa Belediyesi ekiplerimiz de genel ilaçlama yapıyor. Yurttaşlarımıza sivrisineksiz bir yaz mevsimi geçirtmek için kararlıyız.” dedi.
SİVRİSİNEK BİLDİRİM HATTI: (0533) 963 20 24
Havaların ısınması ile sivrisineklerin çok hızlı ürediği belirten yetkililer,  yurttaşların da konuya duyarlılık göstererek daha etkin ve başarılı bir mücadele yapılabileceğini dikkat çektiler. Yurttaşlar, sivrisinek mücadelesi konusunda her türlü talep ve bilgiyi Aliağa Belediyesi’nin 0533-9632024 nolu telefonuna bildirebilecek.
ALİAĞA BLD.BSN.BLT

KUZEY EGE ODALARI BİRLİKTE HAREKET EDİYOR

ALİAĞA, BERGAMA VE MENEMEN TİCARET ODALARI’NDAN İKİNCİ ORTAK TOPLANTI

meclis-ortak

Kuzey Ege’nin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak, birlikte hareket ederek Odaların genel sorunlarına çözümler üretmek için organize edilen ve ilki Aliağa Ticaret Odası’nda(ALTO) gerçekleşen, Aliağa, Bergama ve Menemen Ticaret Odalarını kapsayan toplantının ikincisi de Bergama Ticaret Odası’nda gerçekleşti.

Birlikten güç doğacağı inancındayız

Toplantıda Odaların mevcut durumlarına, ihtiyaçlarına ve sıkıntılarına yönelik fikirler paylaşılırken, toplantıya ev sahipliği yapan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman, “Bu tür toplantılar odaların birlikte hareket etme ve birlikte duruş göstermesi için zemin niteliğinde. Birlikten güç doğacağı inancıyla ilki ALTO’da gerçekleşen toplantının ikincisini gerçekleştirdik. Bu toplantılar devam ettikçe toplantıların, niteliği ve çıktıları artacak, toplantılar daha faydalı bir hal alacaktır” şeklinde konuştu.

Bu yıl Midilli’de ikincisi düzenlenecek fuara 3 Oda birlikte katılacak

Geçtiğimiz yıl Midilli’de ilki düzenlenen “1. Türk – Yunan Kültür ve Sanat Festivali” ne ALTO olarak katılım gerçekleşmişti. Bu yıl ikinci kez düzenlenecek fuara toplantıdan birlikte katılma kararı çıktı. Böylelikle önümüzdeki Haziran ayı içinde Midilli’de düzenlenecek “2. Türk – Yunan Kültür ve Sanat Festivali” ne Aliağa, Bergama ve Menemen Ticaret Odaları birlikte katılarak aynı standda yer alacak, yörelerinin ürünlerini tanıtma fırsatı bulacaklar.

Dijital Arşivleme sistemine ilişkin bir sunum yapıldı

Ortak Meclis toplantısında, bilgisayar teknolojilerinin ve yeni yazılımların daha yoğun kullanılmasına paralel, dijital arşivleme sistemine ilişkin özel bir firma olan Delfin Arşivleme tarafından bir sunum yapıldı. Sunumda Dijital Arşivleme ile güvenilir, kağıt israfının ve iş kaybının en aza indirildiği, işleyişin kontrol altında tutularak, sonuç odaklı bir çalışma sisteminin nasıl kurulabileceği aktarıldı.

Bu toplantılar ilerleyen zamanlarda daha etkili olacaktır

ALTO Başkanı Adnan Saka yeni teknolojilere entegre olmanın yararlı olacağına inandığını söylerken, “Teknolojiyi takip etmek kadar, uygulanabilirliğini incelemek daha doğru bir yöntemdir. Biz de bu düşünceyi çıkış noktası olarak kabul ettik ve sık sık duyduğumuz dijital arşivleme sistemini görsel ve uygulama eşliğinde yapılan bir sunumla görebilme fırsatına ulaştık. Bu ortak toplantı sayesinde bu sunumdan aynı anda üç oda yararlanma fırsatı buldu. Farklı çıktılar elde edeceğimiz ve ikincisini gerçekleştirdiğimiz bu toplantının ilerleyen zamanda daha da etkili olacağı inancındayım” dedi.

Diğer Makaleler...

Sayfa 2 / 63

2