atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Arşiv

KUZEY EGE ODALARI BİRLİKTE HAREKET EDİYOR

ALİAĞA, BERGAMA VE MENEMEN TİCARET ODALARI’NDAN İKİNCİ ORTAK TOPLANTI

meclis-ortak

Kuzey Ege’nin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak, birlikte hareket ederek Odaların genel sorunlarına çözümler üretmek için organize edilen ve ilki Aliağa Ticaret Odası’nda(ALTO) gerçekleşen, Aliağa, Bergama ve Menemen Ticaret Odalarını kapsayan toplantının ikincisi de Bergama Ticaret Odası’nda gerçekleşti.

Birlikten güç doğacağı inancındayız

Toplantıda Odaların mevcut durumlarına, ihtiyaçlarına ve sıkıntılarına yönelik fikirler paylaşılırken, toplantıya ev sahipliği yapan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman, “Bu tür toplantılar odaların birlikte hareket etme ve birlikte duruş göstermesi için zemin niteliğinde. Birlikten güç doğacağı inancıyla ilki ALTO’da gerçekleşen toplantının ikincisini gerçekleştirdik. Bu toplantılar devam ettikçe toplantıların, niteliği ve çıktıları artacak, toplantılar daha faydalı bir hal alacaktır” şeklinde konuştu.

Bu yıl Midilli’de ikincisi düzenlenecek fuara 3 Oda birlikte katılacak

Geçtiğimiz yıl Midilli’de ilki düzenlenen “1. Türk – Yunan Kültür ve Sanat Festivali” ne ALTO olarak katılım gerçekleşmişti. Bu yıl ikinci kez düzenlenecek fuara toplantıdan birlikte katılma kararı çıktı. Böylelikle önümüzdeki Haziran ayı içinde Midilli’de düzenlenecek “2. Türk – Yunan Kültür ve Sanat Festivali” ne Aliağa, Bergama ve Menemen Ticaret Odaları birlikte katılarak aynı standda yer alacak, yörelerinin ürünlerini tanıtma fırsatı bulacaklar.

Dijital Arşivleme sistemine ilişkin bir sunum yapıldı

Ortak Meclis toplantısında, bilgisayar teknolojilerinin ve yeni yazılımların daha yoğun kullanılmasına paralel, dijital arşivleme sistemine ilişkin özel bir firma olan Delfin Arşivleme tarafından bir sunum yapıldı. Sunumda Dijital Arşivleme ile güvenilir, kağıt israfının ve iş kaybının en aza indirildiği, işleyişin kontrol altında tutularak, sonuç odaklı bir çalışma sisteminin nasıl kurulabileceği aktarıldı.

Bu toplantılar ilerleyen zamanlarda daha etkili olacaktır

ALTO Başkanı Adnan Saka yeni teknolojilere entegre olmanın yararlı olacağına inandığını söylerken, “Teknolojiyi takip etmek kadar, uygulanabilirliğini incelemek daha doğru bir yöntemdir. Biz de bu düşünceyi çıkış noktası olarak kabul ettik ve sık sık duyduğumuz dijital arşivleme sistemini görsel ve uygulama eşliğinde yapılan bir sunumla görebilme fırsatına ulaştık. Bu ortak toplantı sayesinde bu sunumdan aynı anda üç oda yararlanma fırsatı buldu. Farklı çıktılar elde edeceğimiz ve ikincisini gerçekleştirdiğimiz bu toplantının ilerleyen zamanda daha da etkili olacağı inancındayım” dedi.

DENİZ TİCARET ODASI ALİAĞA’DA SEKTÖRLE BULUŞTU

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLAR ALİAĞA’DA GÖRÜŞÜLDÜ

konusmacilar

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Aliağa Ticaret Odası(ALTO) seminer salonunda düzenlediği toplantı ile sektördeki gelişmeleri ve sektörün iç sorunlarını değerlendirdi.

ALTO Seminer Salonundaki toplantıya Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nden Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Öztürk, Bülent Onural, Akın Kandemir, Aliağa Liman Başkanı Levent Köleteli konuşmacı olarak katıldılar. ALTO’yu temsilen Başkan Vekili Erol Güngör de toplantıda yer alırken, Aliağa denizcilik sektörünün ileri gelenleri de sorunları konuşmak üzere toplantıya katıldılar.

Toplantıda Aliağa liman yolu sorunu, denizcilik sektöründe farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin staj sorunu, acenta sorunları, Aliağa’da deniz sporlarının durumu ve denizcilik sektörünün çevresel etkileri görüşüldü.

Denizcilik sektörü hızla gelişiyor

Açılış konuşmasını da yapan Geza Dologh denizcilik sektörünün Türkiye’de çok hızlı geliştiğini, bu gelişme sırasında bazı sorunların çıkmasının da normal olduğunu söylerken, “Son yıllarda denizcilik sektöründe olumlu gelişmeler yaşandı. Bunu sektörde eski olanlar bilirler. Bazı sorunların devam ettiğini, bazı sorunların yıllardır çözülemediğini biliyoruz. Biz üzerimize düşen görevi ve girişimleri layıkı ile yapmaya çalışıyoruz. Zaman içinde sorunlar azalacaktır, denizcilik sektöründe yenilikler, gelişmeler hızla devam edecektir. Bizler de bu gelişim sırasında, gerek sosyal, gerek çevresel, gerek ekonomik her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Deniz sporlarının Deniz Ticaret Odası tarafından desteklenmesi önemli

yelken-spor-dernek

Toplantının ardından Aliağa Deniz Sporları Gençlik Kulübü Derneği de ziyaret edilirken, ALTO Başkanı Adnan Saka, Dologh’a deniz sporlarına verdiği destekten dolayı teşekkür ederken, “ Aliağa yelken sporunun yapılması için uygun şartlara sahip bir yer. Geçtiğimiz yaz çok başarılı çalışmalar yapıldı. Şu anda da yelken sporuna devam eden gençler bulunuyor. Ben aynı zamanda bu kulübün de başkanıyım. Böyle gençlerin sosyal faaliyetlerde bulunması Aliağa ve ülke açısından oldukça önemli. Bizler de Odalar olarak bu tür sosyal aktiviteleri desteklemekten ve olumlu sonuçlarını görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

ENGELSİZ KENT HİZMETLERİNE TEŞEKKÜR

“ALİAĞA’DA ENGELLİ YURTTAŞLARA YÖNELİK HİZMETLER TÜRKİYE’YE ÖRNEK”
engelli-ziyaret
Aliağa Belediyesi’nin, kenti engelli yurttaşlar için “engelsiz” hale getirmek için yapılan çalışmalara Engelliler Rehabilitasyon Derneği’nden teşekkür geldi.  Son olarak geçtiğimiz haftalarda Belediye Hizmet binasının üst katlarına engellilerin kolay ulaşımını sağlayan Başkan Oğuz’u ziyaret eden Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Başkanı Emin Uray, Aliağa’da engellilere sunulan hizmetlerin Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.
ENGELLİ YURTTAŞLAR RAHAT BİR NEFES ALDI
Yasa gereği Temmuz ayına kadar kentleri engelli yurttaşlar için “engelsiz” duruma getirmek zorunda olan Belediyeler, son yıllarda engellilere yönelik bir çok hizmeti başlatıyor. Yasal sürenin bitimini beklemeyen Aliağa Belediyesi yolların, kaldırımların ortak kullanım alanlarına girişleri engelliler için uygun hale getirdi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de bir ilk olarak “Engelsiz Cafe Park”ı hizmete açan Aliağa Belediyesi, son olarak Belediye hizmet binasına asansör sistemi kurarak engelli yurttaşlara rahat bir nefes aldırdı.
EMİN URAY “HAYATA GEÇİRİLEN PROJELER BİZLERİ YAŞAMA BAĞLADI”
Yönetim kurulu ile beraber Belediye Başkanı Turgut Oğuz’u makamında ziyaret eden Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Başkanı Emin Uray belediyenin hizmetlerinden Aliağa’da yaşayan engelli bireylerin son derece mutlu olduğunu belirterek “Belediye Başkanımız Sayın Turgut Oğuz 20 yılı geçkin süredir engelli bireylere gösterdiği ilgi ve hassasiyeti herkes çok iyi bilir. Belediye Başkanı olduktan sonra da Aliağa’ya yaşayan yaklaşık 6 bine yakın engellinin yaşamını kolaylaştıracak projeleri hayata geçirdi. Kent içinde yapılan engelli rampaları ile tekerlekli sandalye ile yaşama tutunan arkadaşlarımız rahat etti. İhtiyaç sahiplerine dağıtılan tekerlekli sandalyeler ile eve kapanan birçok arkadaşımız evinden çıkarak yaşama bağlandı. Sahil bandında yapılan ‘engelsiz yaşam cafe park’ ile hem engelli arkadaşlarımızla bir araya rahatça gelebiliyoruz. Hem de engelli dostlarımız burada iş sahibi oldu. İzmir’in her yerinden düzenli olarak cafemize gelen engelli dostlarımız ile kaynaşarak yaşama sıkı sıkı bağlandık. Şimdi de belediyenin girişinin engelliler için yeniden dizayn edilmesi ve hizmet binasına yapılan asansör ile kimseye muhtaç olmadan kendi işlerimiz için belediyeye rahatça gelebiliyoruz. Engelli yaşamına sağlanan bu kolaylıklardan dolayı bizler Belediye Başkanımız Turgut Oğuz’a çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
BAŞKAN OĞUZ “ENGELSİZ KENT ALİAĞA”
Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırma adına çok önemli işlere imza attıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz “Sosyal belediyecilik anlayışımız ile beraber herkesin mutlu olduğu bir kent oluşturma adına birçok projemizi tamamladık. Engelli yurttaşlarımızın yaşamaktan keyif aldığı ve yaşama tutunduğu bir kent haline dönüştüğümüze inanıyorum.” dedi.
ALİAĞA BLD.BSN.BLT

NETSİS MUHASEBE KURSU BAŞVURULARI BAŞLADI

ALİAĞA BELEDİYESİ, BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUHASEBE EĞİTİMİ BAŞLATIYOR.
turgut-oguz

Aliağa Belediyesi, Sosyal Belediyecilik uygulamaları kapsamında kentteki gençlerin mesleki eğitimlerle sertifikalandırarak meslek sahibi yapmak üzere Bilgisayar Destekli Muhasebe eğitimi başlatıyor.
320 SAATLİK MUHASEBE KURSU
Aliağa Belediyesi, Bilgisayar destekli Netsis Muhasebe eğitimi düzenliyor. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifikalı eğitime başvurular 30 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 320 saat süreli  olan Hafta içi her gün 13.00-16.00 arasında yapılacak olan Bilgisayar Destekli Netsis Kurs eğitimleri Aliağa Belediyesi internet evinde verilecek.
SERTİFİKALI EĞİTİMLER GENÇLER İÇİN FIRSAT
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, gençlerin mesleklendirilmesi için sertifikalı eğitim programlarının bir fırsat olduğunu ifade ederek, “İş yaşamında Bilgisayarlı muhasebe bilen personele sıklıkla ihtiyaç duyuyor. Belediyemiz eğitim ve kültür faaliyetleri kapsamında bu eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bilgisayar destekli Netsis Muhasebe kursumuza özellikle gençlerimizin büyük ilgi göstermesini bekliyorum” Dedi.
BAŞVURULAR BAŞLADI
Netsis Bilgisayar Destekli Muhasebe eğitimi 30 – 6 Nisan  tarihleri arasında alınacak.
Bilgisayar destekli Netsis Muhasebe Kursuna Katılmak isteyenler; Aliağa Zeytinlipark içinde bulunan Aliağa Belediyesi Konservatuarına şahsen başvurabilecek ve 6168977 nolu telefondan bilgi alabilecek.

ALİAĞA BLD.BSN.BLT

KÜTÜPHANE HAFTASINDA, KÜTÜPHANELERE İLGİ ARTIYOR

MİNİKLERDEN ALİAĞA BELEDİYESİ NADİR NADİ KÜTÜPHANESİNE ZİYARET
aliaga-kutuphane1
Kurulduğu 1991 yılından bu yana Aliağa’nın kültür yuvası özelliğini koruyan Aliağa belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi, Kütüphane haftası nedeniyle öğrencilerle dolup taşıyor.
Dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan Dewey On “kitap konu sınıflama” sistemi ile kitapseverlerle hizmet veren Nadir Nadi Kütüphanesinin son konukları Aliağa Şehit Kemal Köyü Yeni Mahalle İlköğretim Okulunun 4-A sınıfı öğrencileri, öğretmen ve velilerdi.
ÖĞRENCİLER, AİLELERİYLE BİRLİKTE KÜTÜPHANEDE
Bin 472 üyesi olan ve 13 bin kitabın bulunduğu ve güncel yayınlarla sürekli gelişen Aliağa Belediyesi Nadir Nadi kütüphanesinde öğrencilerin en çok ilgisini çocuk kitapları çekti. Öğretmen Suna Özdeşir ile birlikte kütüphanedeki kitapları ilgiyle inceleyen ve seçtiklerini okumaya başlayan öğrencilere aileleri de eşlik etti. Minik ziyaretçilere kütüphaneyi tanıtan Nadir Nadi Kütüphanesi sorumlusu Hilal Yaşar, öğrencilerin bilgiye ulaşması ve kaynak taraması konusunda da bilgiler verdi.
BAŞKAN OĞUZ; ÇAĞDAŞLIĞIN YOLU OKUMAKTAN GEÇİYOR
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Belediye Nadir Nadi Kütüphanesi’nin her yaştan okuyucuya hitap edecek zenginlikte kitaba sahip olduğunu ifade ederek,  “Dünyayı ve ülkesini tanıyan, araştıran, özgüveni yüksek, Atatürkçü, çağdaş değerlere bağlı, kendini iyi yetiştirmiş bir gelecek istiyorsak, bunun yolu çok okumaktan geçiyor. Çocuklarımıza Kitap sevgisinin kazandırılması için kütüphanemiz hizmet veriyor. Başta öğrencilerimiz olmak üzere kitap sevgisi olan herkesi kütüphanemize bekliyorum” dedi.
ALİAĞA BLD.BSN.BLT

Diğer Makaleler...

Sayfa 3 / 63

3

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.