atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Arşiv

TSE DEN ALİAĞA TİCARET ODASI’NA ZİYARET

ALİAĞA TİCARET ODASI KURUMSALLAŞMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

tse-ziyaret

Aliağa Ticaret Odası(ALTO), üyelerine daha kaliteli ve çeşitlenmiş hizmet verebilmek için, üyelerinin eksiklerini tespit ederek çözümler üretmek için çalışmalarına devam ediyor.

ALTO Üyelerinin hızla gelişen rekabet ortamına entegrasyonunu sağlayabilmesi, sektörlerinde tutunabilmeleri için kurumsallaşmaya ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda Türk Standartları Enstitüsü’nden(TSE) Ege Bölge Koordinatörü Topel Gül’ü ve Ürün Belgelendirme Müdürü Melih Özçetin ALTO’da misafir edildiler.

TSE ile eğitimler gerçekleştireceğiz

ALTO’nun da kurumsallaşma çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini belirten ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka tüm üyelerine bu çalışmaların önemini anlatmak gerektiğini, bunun için de TSE yetkilileri ile bir görüşme yaptıklarını ifade etti. TSE yetkilileri ile yaptığı görüşmenin detaylarını aktaran Saka: “TSE kalite günleri adı altında TSE ile bazı eğitimler gerçekleştireceğiz. Kalite belgesinin, kurumsallaşmanın önemini anlatacak. Biz zaten Oda olarak kalite belgesini almış bir kurum olduğumuz için kalite belgesinin önemini iyi biliyoruz. Kalite belgesi olmayan üyelerimize de bu kapsamda bilgileri aktarmak, üyelerimize yönelik sorumluluklarımızı yerine getirmek için gerekenleri yapacağız” dedi.

Haber Fotoğrafları:

ALİAĞA BELEDİYESİ BİLGİSAYAR ÖĞRETİYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ BU SEZON 3. KEZ GENÇLERE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ VERİYOR.
aliaga-bilgisayar
Aliağa Belediyesi’nin sertifika programlarıyla eğitim ve meslek edindirme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bilgisayar kurslarına her yaştan Aliağalı büyük ilgi gösteriyor.
Aliağa Belediyesi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifikalı Bilgisayar Eğitimi yoğun ilgi üzerine bu sezon üçüncü kez veriliyor. MEB onaylı Sertifikalı Bilgisayar işletmenliği eğitimi sonunda 160 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan gençler sertifikalandırılacak.
KURS HAFTA İÇİ HER GÜN 18.00–21.00 SAATLERİ ARASINDA
Çeşitli temel bilgisayar programları ve işletim sistemlerini kapsayan sertifikalı eğitim programı hafta içi her gün 18.00–21.00 saatleri arasında Aliağa Belediyesi İnternet Evi’nde veriliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Bilgisayar Kullanımı (Bilgisayar İşletmenliği- Operatör) belgesi verilecek.
BAŞKAN OĞUZ; “EĞİTİMLER DEVAM EDECEK”
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz iş yaşamında bilgisayar kullanımının önemine işaret ederek “Bilgisayarı etkin kullanabilen gençlerin çalıştıkları işte başarılı olma, yeni iş bulma şansları artıyor. Bu sezon üçüncü kez bilgisayar işletmenliği kursuna başladık.  Gençlerimizin sertifikalı eğitimlere katılarak bu eğitimlerin onların iş yaşamına katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Kursumuza bu dönem katılmayan gençlerimiz üzülmesin. 160 saatlik kursun sona ermesinden sonra yeni dönem için kurslarımız devam edecek.” dedi.

ALİAĞA PETKİM REKOR PEŞİNDE

BEKO BASKETBOL LİGİ’NDE ALİAĞA PETKİM 7 MART ÇARŞAMBA GÜNÜ EVİNDE BANDIRMA KIRMIZI’YI KONUK EDECEK.
aliaga-petkim

Bu sezon ligdeki performansı ve Hafta sonu deplasmanda Antalya Büyükşehir Belediyespor’u yenerek basketbol otoritelerinin dikkatini çeken Aliağa Petkim Çarşamba mesaisinde Bandırma Kırmızı’yı konuk edecek. Enka Spor Salonu’nda 7 Mart Çarşamba günü oynanacak karşılaşma Saat 18.00’da başlayacak. 2 galibiyetle ligin son sırasında yer alan Bandırma temsilcisi karşısına mutlak galibiyet için çıkacak olan Aliağa Petkim karşılaşmadan galip gelmesi durumunda kendi adına önemli bir başarıya da imza atmış olacak.

 

ALİAĞA PETKİM BAŞARI ÇITASINI YÜKSELTTİ
Aliağaspor Kulübü Başkanı Uğur Eren, geçmiş sezonlarda takımın en fazla 11 galibiyetle ligi tamamladığına dikkat çekerek Bandırma Kırmızı karşılaşmasından galip gelmeleri durumunda 12. galibiyeti alacaklarını ve bunun kendileri açısından hem galibiyet hem de puan olarak  yeni bir başarı anlamına geldiğini belirtti.
Başkan Eren; “4. Sezonu geçirdiğimiz Beko Basketbol Ligi’nde İlk sezonumuzu 9, ikinci sezonumuzu 11 ve geçen sezonu da 10 galibiyet ile tamamladık. Bu sezon bir galibiyet daha almamız durumunda 12 galibiyete ulaşmış olacağız. Yani ligin bitimine 9 hafta kala hatta yeniden oynayacağımız Anadolu Efes maçını da sayarsak daha önümüzde 10 maç olmasına karşın geçtiğimiz sezonları geride bırakan bir performansı garanti etmiş olcağız. Ligin henüz 3’te 2’si geride kalmasına karşın kendimizi aşmış olacağız. Başarı çıtamızı her geçen gün arttırıyoruz. ” dedi.
11 GÜNDE 4 MAÇ YAPACAK
Ligde oldukça kritik bir döneme girdiklerini belirten Başkan Eren; “Mart ayında oldukça zorlu maçlar oynayacağız. 7-18 Mart tarihleri arasında 4 önemli maç oynayacağız. 1 Nisan tarihine kadar ise toplam 6 maç oynamış olacağız. Bir anlamda Mart ayında ortaya koyacağımız performans ligdeki konumuzu belirleyecek. Takımımızın form durumu, oyuncularımızın performansında son derece memnunuz. Son haftalardaki formumuzu sezon sonuna kadar devam ettirmek ve taraftarlarımıza play-of heyecanı yaşatmak istiyoruz. Kritik ve önemli maçlarda her zamanki gibi taraftarlarımızın yanımızda olmasını istiyoruz.” dedi.
ALİAĞA PETKİM’İN 11 GÜNLÜK MAÇ PROGRAMI
7 Mart Çarşamba; Aliağa Petkim- Bandırma Kırmızı Saat 18.00
10 Mart Cumartesi; Beşiktaş Milangaz- Aliağa Petkim Saat 17.00
15 Mart Perşembe Aliağa Petkim- Anadolu Efes Saat 16.30
18 Mart Pazar; Aliağa Petkim- Türk Telekom Saat 16.00

ALİAĞA DA SANAYİLEŞME VE KİRLİLİK YÜKÜ ENVANTERİ ÇIKARILACAK

BAŞKAN OĞUZ’DAN ÇEVRECİLERE; “BÜTÜN İZMİR AYAĞA KALKMAZSA, BUNDAN SONRAKİ SANTRALLER DE GELİR”
ALİAĞA BELEDİYE MECLİSİNDE TERMİK SANTRALLERİN BÖLGEYE OLASI ETKİLERİNİ ARAŞTIRMAK ÜZERE KOMİSYON KURULDU. MECLİSTE ÇEVRECİLERE SESLENEN BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, “1 MİLYON İMZA DİYORSUNUZ, EYLEME 40 KİŞİ GELİYOR. BÖYLE OLMAZ”
aliaga-meclis2
Aliağa Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısı, kente termik santral kurulmasını istemeyen vatandaşların da katılmasıyla demokratik ve renkli görüntülere sahne oldu. Belediye Meclisi’nin kentin kürsüsü olduğunu vurgulayan Başkan Oğuz, yasal kısıtlamalara rağmen, izleyici vatandaşlara konuşma imkânı sağlayarak sıkıntılarını dinledi. Başkan Oğuz, çevrecilere de seslenerek, “1 Milyon insan ayağa kalkmazsa, termik santralleri önleyemeyiz” dedi.
Aliağa Belediye meclis Üyesi Haydar Karaman, Meclis üyelerince verilecek önergeler bölümünde bir önerge vererek Termik santral konusunu tartışmaya açtı.
SANAYİ VE KİRLİLİĞİN TESPİTİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK
2007’den bu yana kentte sanayi taşıma kapasitesinin belirlenmesi için bir çalışma olmadığını belirten Karaman, “Üniversitelerle işbirliği yaparak Aliağa’nın Sanayi envanterinin çıkarılması” önerisini getirdi. Ak Parti meclis Üyesi Mustafa Özkurt, Üniversiteler yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve şehircilik biriminin imkanlarından faydalanılmasını önerdi.
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın mevcut sanayi durumunun ortaya çıkarılması, sanayi kaynaklı kirliliğin boyutlarının araştırılması için çalışmaları yürütecek bir komisyon kurulmasının önemine işaret ederek komisyonun oluşturulması gerektiğini vurguladı. Başkan Oğuz, Üniversiteleri de Aliağa’ya davet ederek bilimsel çalışma yapılmasını sağlayacağını kaydetti. Konunun gündeme alınmasıyla birlikte Yapılan görüşmelerde; meclis Üyeleri Haydar Karaman, Fuat Özer ve Cemil Akıllı’dan oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon, kentte sanayi envanteri, kirlilik ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapacak.
TERMİK SANTRAL İSTEMEYEN VATANDAŞLAR MECLİSE KATILDI
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Meclis toplantısının resmi gündeminin tamamlanmasının ardından, toplantıya katılan vatandaşlara söz verdi. Termik Santralin yapılmasını istemeyen Vatandaşlar, ruhsatların iptali için başkan Oğuz’dan yardım istedi.
Başkan Oğuz, termik santrallere karşı verilen mücadeleye destek verdiğini ifade ederek, “Başından beri söylüyorum; Eğer İzmir’i, Ege’yi ayağa kaldıramazsak bu termik santrallerin devamı gelir. Ben açılmış olan ve bundan sonra açılacak tüm davaları destekliyorum. Geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da yapılacak tüm eylemlerde çevreci yurttaşlarımla omuz omuza olacağım” dedi.
“BİR MİLYON İNSANI AYAĞA KALDIRIN, BEN ÖNDERLİK EDECEĞİM”
Son dönemde çevreci eylemlerin ancak 40-50 kişiyle yapıldığını söyleyen Başkan Oğuz, “Siz, (1 milyon imza) diyorsunuz, Cumartesi günü yaptığınız eyleme 40 kişi geliyor. Böyle olmaz. Bütün İzmir bağırmazsa, bundan sonraki santraller de gelir. Ben, koltuğa yapışmış bir başkan değilim, yarın istifa ederim. Benim istifam, bu süreci önleyecek olsa istifa ederdim. Siz bir milyon insanı ayağa kaldırın, ben önderlik edeceğim size.” dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

PETKİM 47 YILIN REKORUNU KIRDI

2011 YILINDA İHRACAT, 2010 YILINA GÖRE % 57 ARTIŞLA 834 MİLYON DOLAR;

NET DÖNEM KÂRI 102 MİLYON TL OLDU.

Petkim_gece

 

Türk petrokimya sektörünün en büyük yerli üreticisi Petkim’in 2011 yılı faaliyet sonuçları açıklandı. Buna göre şirketin net satışları 2011 yılında ürün fiyatları ve satış miktarlarındaki artışın etkisiyle önceki yıla göre %34 artarak 3.891 milyon TL gerçekleşti. İhracatı ise 2010 yılındaki 531 Milyon Dolar seviyesinden, yüzde 57 artışla 834 Milyon Dolara çıkarak, 47 yıllık tarihinde en yüksek seviyesine ulaştı. İhracatın toplam ciro içindeki payı ise %36 olarak gerçekleşti. 2011 yılında artan ürün ticareti ile ithalattan satışlar 248 bin ton ve 444 milyon TL’ye ulaştı.

Özsermayesi 1 milyar 703 milyon TL olan Petkim’in, net dönem kârı 102 milyon TL oldu. 2011 yılında, yaşanan küresel ekonomik sorunlar ve artan belirsizliğe rağmen, yatırımlarını ara vermeden sürdüren Petkim; kapasite artışı, planlı bakım ve üretimde verimlilik artışına yönelik toplam 90 Milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirdi.

2011 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, geçen yıl Euro Bölgesi’nde yaşanan finansal sıkıntıların yanı sıra, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ortaya çıkan siyasi gelişmelere bağlı olarak petrol fiyatlarında çok önemli yükselişler yaşandığını belirterek; bu durumun petrokimya sektörünün temel hammaddesi olan Nafta başta olmak üzere diğer girdi maliyetlerini önemli oranda artırdığını vurguladı. Bu durumun gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerine olumsuz yansıdığına, Petkim’in de tarihinin en yüksek maliyetleri ile üretimini sürdürmek zorunda kaldığına dikkat çeken Hayati Öztürk, şu analizi yaptı:

“2010 yılı sonlarından itibaren yükselmeye başlayan petrol fiyatları 2011 yılında 120 $/varil seviyesine ulaştı. Yükselen petrol fiyatlarının üretim maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, kâr marjlarında ciddi oranda gerilemeler yaşandı. Bu sürece paralel olarak, 2011 yılının ikinci yarısından itibaren küresel petrokimyasal ürün pazarı daralma sürecine girdi. Avrupa başta olmak üzere küresel ölçekte sektör kapasite kullanım oranları geriledi. Türkiye ise bu sürecin dışında kalmayarak, 2008 yılında yaşanan küresel kriz dönemi hariç, her yıl yaklaşık %11 civarında artan yurt içi termoplastik ürün talebindeki artış 2011 yılında %5 düzeyine geriledi. Bununla birlikte, 2011 yıl sonu itibarıyla,  ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde 70-90 kg/yıl düzeyinde olan kişi başına plastik tüketiminin ülkemizde 45 kg/yıl düzeyinde seyretmesinden görüleceği gibi, Türkiye, doygunluğa ulaşmamış, gelecek vadeden bir pazar konumunda. Bu durum, dünya genelinde yaşanan finansal kriz ve talep daralmasına karşın sektörün Türkiye’de sahip olduğu potansiyeli gözler önüne seriyor” dedi.

 

 “TÜRK EKONOMİSİNİN İHRACAT REKORUNA BİZ DE EŞLİK ETTİK”

 

Petkim’in 2011 yılında mayıs-temmuz ayları arasında gerçekleştirdiği, dört yılda bir yapılan  planlı büyük bakım duruşları nedeniyle bazı fabrikalarında üretime ara verdiğini, bu durumun üretimde azalmaya neden olduğunu kaydeden Öztürk, bu duruma bağlı olarak 2011 yılında kapasite kullanım oranının %88 olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Sektörde yaşanan gelişmelerin, 2011 yılı son çeyreğinde Petkim’in mali tablolarına olumsuz yansıdığına işaret eden Öztürk, şu değerlendirmeyi yaptı:

“2011 yılı son çeyreğinde net satışlarımız önceki yıla göre %26 artmasına rağmen, bir önceki çeyreğe göre ise %1 azalarak 974 milyon TL gerçekleşti. Satış miktarı ise bir önceki yıla ve bir önceki çeyreğe göre  %3 artarak 442 bin tona ulaştı.”

İç piyasadaki sıkışıklığı, ihracata ağırlık vererek ve yeni ihraç pazarlarına ulaşarak aştıklarını sözlerine ekleyen Genel Müdür Öztürk,  “Uygulanan başarılı ekonomi politikalarıyla küresel krizden asgari oranda etkilenen Türk ekonomisi, 2011 yılında 134.6 Milyar Dolar ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Bu rekor sevincine, biz de kendi ihracat rekorumuzla ortak oluyoruz. 2011 yılında 825 Milyon Dolarlık ihracatla, şirket tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştık.” dedi.

 

“2012 YILINDA YATIRIMLARA 177 MİLYON DOLAR AYRILACAK”

Petkim_Genel_Panorama

Petkim, kapasite ve verimlilik artışı yatırımlarına 2012 yılında toplam 177 milyon Dolar yatırım yapmayı planlıyor. Buna göre 25 MW gücündeki Rüzgar Enerji Santrali yatırımının temeli bu yıl içinde atılacak ve bir yıl içinde devreye alınacak. 100 bin ton/yıl kapasiteli, 2015 yılında devreye alınması planlanan Bütadien Ekstraksyon (BDX) ve 30 bin ton/yıl kapasiteli, 2014 yılında devreye alınması planlanan Çapraz Bağlanabilir Polietilen (XLPE) fabrikalarının yatırımlarına ise bu yıl içinde başlanacak.

Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, yeni yatırımların yanı sıra; Etilen,  Ftalik Anhidrit (PA) ve Saf Tereftalik Asit (PTA) fabrikalarında kapasite artışı yatırımlarının da sürdüğünü hatırlattı. PA Fabrikası’ndaki kapasite artışı yatırımının bu yıl içinde tamamlanacağını, 34 bin ton/yıl olan üretimin 49 bin ton/yıl’a çıkacağı bilgisini veren Öztürk, “PTA fabrikamızdaki kapasite artışı yatırımımız ise 2014 yılında devreye girecek. Kapasitemiz 70 bin tondan, 105 bin tona çıkacak.  2014 yılında devreye almayı planladığımız bir diğer yatırımımız ise Etilen Fabrikamıza ait. Üretim kapasitemizi 520 bin tondan 587 bin tona çıkaracak bu yatırımın startını geçen eylül ayında verdik. Etilen Fabrikası, Aliağa Kompleksi’nin kalbi konumunda. Bu nedenle Etilen üretimimizdeki artış, doğrudan toplam üretim rakamlarımıza yansıyacak.” dedi.

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 63

6

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.