atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Arşiv

VERGİ VERMEK AĞAÇ DİKMEK GİBİDİR

PETKİM İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİSİ SLOGAN YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLDU

hakan_2

 

İzmir  Vergi Dairesi Başkanlığı’nın vergi konulu slogan yarışmasını Aliağa PETKİM İLköğretim Okulu Öğrencisi kazandı. 27 Şubat-4 Mart 2012  tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası nedeniyle, ilköğretim okulları arası vergi konulu “Slogan Yarışması”  yapıldı. Petkim İlköğretim Okulu’ndan 5-B sınıfı öğrencisi Hakan  Salbaş, “Vergi vermek ,ağaç dikmek gibidir.” sloganı ile birinci oldu. Hakan Salbaş Sabancı Kültür Merkezi’nde ki törende 1. lik ödülü olarak Cumhuriyet Altını, belge, defter ve kalem alırken törende Okul müdürü Ali İhsan Bostancıoğluda hazır bulundu.

BAŞKAN KOCAOĞLU: TURGUT OĞUZ'UN SUÇU YOK

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU: “ALİAĞA’DAKİ TERMİK SANTRAL İŞİNDE BAŞKAN OĞUZ’UN NOKTA KADAR SUÇU YOK”

BAŞKAN AZİZ KOCAOĞLU: “ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN RUHSAT VERDİĞİ TERMİK SANTRALİN YASAL OLMAYAN HİÇBİR YÖNÜ YOKTUR”
untitled
Selçuk’ta düzenlenen İzmir Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, Aliağa’ya kurulması planlanan termik santral konusunda ilk kez konuştu.
ÇEVRE VE ENERJİYİ DENGELEMEK ZORUNDAYIZ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, toplantı sırasında kendisine yöneltilen sorulara tüm içtenliği için yanıt verdi. Aliağa’da kurulması planlanan termik santrale ruhsat verdiği gerekçesiyle Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’a yöneltilen eleştirileri de yanıtlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Burada Aliağa Belediye Başkanımızın nokta kadar suçu yoktur. Şimdi orada bir çok termik santral talepleri gelebilir. Bu termik santral talepleri eğer yasal sürecini tamamlayıp bir sanayi bölgesinde, bir ağır sanayi arsasında kuruluyorsa, burada kimsenin yapacağı bir şey yoktur. Tarım arazileri için gelen talepleri ise Büyükşehir Belediyesi olarak yargı sürecine götürme konusunda hassasız” dedi.
Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eğri oturup doğru konuşacağız. Hepimizin, devleti yöneten kişilerin yasalarla belirlenmiş yetkisi var. Aliağa bölgesi 50’lili yıllardan başlayarak planlanmış bir ağır sanayi bölgesidir. Bu ağır sanayi bölgesinde bugün Petkim, Tüpraş, 7-8 haddehane  ve bunlara bağlı olarak gelişen sektörler, gemi söküm tesisleri, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi var. Burası İzmir’in ağır sanayi bölgesidir. Bunu herkesin kabullenmesi gerekir. Aliağa Belediyesi’nin, belediye başkanlığının ruhsat verdiği termik santralin yasal olmayan hiçbir yönü yoktur. Her yönü yasaldır. Bütün izinler alınmıştır. Asıl önemli olan, havayı kirleten tesislerin baca sistemlerinin gerektiği gibi çalıştırılması, ÇED raporlarında taahhüt edilen şeylerin ilgili kurumlar tarafından takip edilmesidir. Burada biz yetkili değiliz. Ama ‘ağır sanayi arazisinde (Çevre Bakanlığı’ndan bütün izinleri alınmış) termik santral kurulmasın’ diye bir mantıkla yaklaşamayız. Biz Büyükşehir Belediyesi’yiz. Bir taraftan çevreyi, bir taraftan insanımızın sağlığını koruyacağız. Ama öbür taraftan da sanayinin gelişmesi, enerji ihtiyacının karışlanması  gerekiyor.  Aliağa Belediye Başkanımızın hem sorumluluğu var, hem yetkisi var. İkisini dengelemek zorunda. Biz tarım arazilerinde bu tür yapılaşmalara karşıyız. Türkiye’de 1/ 25 binlik planları ilk yapan belediyeyiz. İlk defa kentin imar anayasasını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde onayladık. Ve sanayi bölgelerinde yeteri kadar, konut bölgelerinde yeteri kadar, tarım alanlarını da koruyarak hepsini gerçekleştirdik. Bizim şu anda imar anayasamız belli. Bunun dışına çıkmayız. Ama Büyükşehir Belediyesi ‘karşıyım karşı, her şeye karşı’ diye iş de yapamaz. Yetkisini ve sorumluluğunu kullanmak zorundadır. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum.”
İZMİR BYŞB BSN BLT

SANAYİCİLERE ÇAĞRI: VERGİYİ ALİAĞA’DA ÖDEYİN

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, VERGİ HAFTASI KAPSAMINDA, ALİAĞA VERGİ DAİRESİNİ ZİYARET ETTİ.
BAŞKAN OĞUZ’DAN İLÇEDEKİ SANAYİ KURULUŞLARINA ÇAĞRI: VERGİNİZİ ALİAĞA’DA ÖDEYİN, ALİAĞA’YA BÜTÇEDEN DAHA FAZLA PAY AYRILSIN”

aliaga-vergi
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın sadece İzmir ve Ege değil, Türkiye’nin üretim, istihdam ve ticaret yükünü taşıdığını, buna rağmen sanayi kuruluşlarının vergiyi başka kentlerde ödemesinden dolayı kentin kamu gelirlerinden yeteri kadar pay alamadığını söyledi.
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Belediye Meclis üyesi Fuat Özer ile birlikte Vergi haftası münasebetiyle Aliağa vergi Dairesi Müdürü Abdullah Ölmez ve personeli ziyaret etti.  Ziyarette Vergi Dairesi personeli tarafından sıcak bir şekilde karşılanan Başkan Oğuz,  personele “mükelleflerle yapıcı, güven veren, diyalog ve çözüm odaklı hizmet veriyorsunuz. Size bu yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
ALİAĞA’DA TAHAKKUK 650 MİLYON 373 BİN TL
Ziyarette Başkan Oğuz’a Aliağa’daki vergi istatistikleri hakkında bilgi veren Aliağa vergi Dairesi Müdürü Abdullah Ölmez, güncel rakamlara göre Aliağa’da 4 bin 750 mükellef bulunduğunu ifade ederek, “3bin 353 gerçek usul, 794 şirket, 445 vasıfsız, 13 diğer ücret ve 100 diğer mükellef kategorisinde olmak üzere toplam 4 bin 750 mükellefimiz var. 31 Aralık 2011 itibariyle 650 milyon 373 bin TL vergi tahakkuku oluştu. Bunun yaklaşık 219 milyon 478 bin TL’si tahsil edildi. 2011 tahsilâtımız yüzde 70’lere ulaştı” dedi.
BAŞKAN OĞUZ’DAN BÜYÜK KURULUŞLARA ÇAĞRI: “VERGİYİ ALİAĞA’DA ÖDEYİN”
Aliağa Vergi Dairesi’nin, mükelleflerle yapıcı, güven veren, diyalog ve çözüm odaklı hizmet ürettiğini ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, “Aliağa, gerçekte daha fazla vergi ödüyor. Ancak, bazı büyük sanayi kuruluşlarımızın merkezi Aliağa dışında olduğundan, bu kuruluşların ödediği vergi Aliağa’da görülmüyor.  Buradan Sanayi kuruluşlarımıza vergi ödemelerini Aliağa’da yapmaları için çağrıda bulunuyorum; Bölgemizde üreten kuruluşların vergilerini Aliağa’da ödemesiyle Aliağa’nın bütçeden ve buna bağlı olarak kamu yatırımlarından alacağı pay büyük oranda artacak. Bu da bölgemizi daha gelişmiş, altyapısı tamamlanmış, sağlıklı bir çevrede, vatandaşa daha kaliteli hizmet sunan bir bölge haline getirecektir” dedi.
“VERGİNİN KARŞILIĞI YATIRIM VE HİZMET OLARAK DÖNMELİ”
“4 bin 750 mükellefin bulunduğu kentimiz, en çok vergi ödeyen yerlerden biri. Bu kadar fazla vergi ödeyen bir ilçenin bunun karşılığını yatırım ve hizmet olarak bölgesinde görmesi gerekir.” diye konuşan Başkan Oğuz, “Aliağa’nın merkezi bütçeye katkısı, ödenen vergi rakamlarının çok üzerindedir.  Aliağa’da üretim yapmasına rağmen çeşitli illerde vergi rekortmeni listesinde olan kuruluşlarımız var. Bu kuruluşlarımızın da vergilerini Aliağa’da ödemelerini istiyoruz. Bu halkımıza ve bölgemize karşı önemli bir sorumluluktur.” Dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

MEVLANA VE ÖNDEN GELENLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ALİAĞA SANAYİCİ VE GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI DERNEĞİNDEN "MEVLANA VE ÖNDEN GELENLER" KONFERANSI

aliaasgiad1

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Aliağa Sanayici ve Girişimci İşadamları derneği tarafından ''Mevlana ve önden gelenler'' isimli konferans düzenlendi. Tarihçi yazar Talha Uğurluel'in sunduğu programa Aliağa'lıların ilgisi yoğundu. Yunus Emre ve Mevlana’ya kendilerini anlatma adına zemin hazırlayan Alperenlerin yaptıkları, yaşadıkları ve Mevlana’nın hayatını dinlemeye gelen Aliağalılar Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen programı büyük bir ilgiyle dinledi.

Konferanstan önce Manisa Türk Tasavvuf Musikisi tarafından Tasavvuf müziği konseri verildi. Konser sırasında sahneye çıkan Semazenler büyük beğeni topladı. Konser sonrasında sahne alan Talha Uğurluel Türklerin Anadoluya gelişlerini, güvenlik, eğitim ve sağlık alanında yapmış oldukları eserlerden ve moğul istilası karşısında Mevlana Hazretlerinin etkisinden bahsetti. Önden gelenlerin temsil ettikleri değerleri gören Anadolu’daki Bizans halkının, Anadolu’nun fethi sırasında Türklere herhangi bir direnç göstermemesi ve oluşturulan bu zeminle Anadolu’da kendilerini çok daha etkin bir şekilde ifade etme imkanı bulan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatı anlatıldı.

 

Malazgirt Savaşı’ndan önce Anadolu’ya göç eden, buralarda meslek erbabı olarak yaşamlarını sürdüren ve bu arada Türkleri, dinlerini temsil eden bu kimseler bu savaşın kazanılmasında da etkin rol oynadıklarını ifade eden Uğurluel, Anadolu’nun her yerine inşa edilen kervansaray, şifahane ve medreselerle Anadolu’nun ilim merkezi olmasını sağladıklarını belirtti. Ticari hayatta güvenliğin sağlanması adına inşa edilen kervansaraylarla Anadolu’da yol güvenliğini oluşturulduğuna işaret eden Talha Uğurluel yapılan eserlerdeki sanat anlayışına günümüzdede ulaşılamadığına değindi.

 

Moğol istilasında Anadolunun zor zamanlar geçirdiğini ifade eden Uğurluel devlet desteği olmadan bile eğitim ve din eserlerinin yapılmaya devam ettiğini aktardı. Beş Selçuklu sultanına 20 yıl boyunca başvezirlik yapan Sahip Ata herkesin ümidini kaybettiği demlerde bile gelecek adına ümitlerini kaybetmeyerek eserlere devam ettiğini belirten Uğurluel şunları söyledi:'' İnsan yetiştirmenin önemini görmüş, insana yapılan yatırımın aslında geleceğe yapılacak yatırım olduğunu düşünerek çevresini, çağını aşan eğitim kurumları ile donatmıştır. Anadolu'nun Moğollar tarafından işgal edildiği, her tarafı ateşlerin sardığı, herkesin malının canının derdine düştüğü bir dönemde Sahip Ata ve onun gibi adanmış, yaşamak için değil yaşatmak için yaşayan insanlar fedakârlığın en büyüklerini göstermişlerdir. Bu önden gelen yiğitler ortada ne devlet ne de devlete ait bir paranın bulunmadığı bu sıkıntı günlerinde tüm mallarını yine Anadolu'nun kalıcı mirasına yatırmışlar, ilim ve irfan yuvaları açmaya devam etmişlerdir.''

 aliaasgiad3

Bütün bu bilgilerini ve daha fazlasını Aliağalı tarihseverlerle paylaşan tarihçi Talha Uğurluel’e bu programda da Aliağa halkının ilgisi yine büyük oldu. salonun tamamen dolduğu program sonunda Talha Uğurluel’e değerli çalışmaları ve tarih bilinci oluşturulmasında yaptığı katkıdan dolayı Ak Parti Aliağa İlçe Başkanı Kazım Ulaş, teşekkür etti ve çiçek takdim etti.

 

BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA’LI KADINLAR ÜRETİYOR, KAZANIYOR.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN KADINLARIN MESLEK EDİNEBİLMESİ VE EL EMEĞİNİN DEĞERLENDİREBİLMESİ AMACIYLA HAYATA GEÇİRDİĞİ KURS PROJESİ YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR.

aliagabld-kurs2

 

Aliağa Belediyesi’nin kadınların meslek edinebilmesi ve el emeğini değerlendirebilmesi amacıyla yaklaşık 2,5 yıl önce hayata geçirdiği Kadın Emeğini Değerlendirme Evi Projesi’ne (ALKED) ilgi her geçen gün artarken, proje kapsamındaki kurslara katılan kadınlar edindikleri mesleklerle ev ekonomilerine katkı sağlıyor.  Kazım Dirik Mahallesi Muhtarlığı yanında hizmet veren örme kursunda eğitim gören kadınların ürettikleri el emeği ürünler göz kamaştırıyor.

Kursiyerler üretim yapıyor
Eğitime devam eden 40 kursiyerden yarısının kursu başarıyla tamamladığını ve gelir elde etmeye başladığını belirten kursun usta öğreticisi Canan Bakar; “Bir aylık verdiğimiz eğitimin ardından 20 arkadaşlarımız örme kursunu başarıyla tamamladı. Bakır, gümüş ve altından hediyelik eşya ve takı üretimi yaparak satmaya başladılar. Gelir elde edebilecek konuma geldiler.”dedi. Aliağa Belediyesi özel Kalem Müdürü Özkan Kaçar, eğitimlerin eksiksiz sürmesi için kurs yerlerini düzenli olarak ziyaret ettiklerini kaydetti.
Başkan Oğuz: Eğitim çalışmalarımız sürecek
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, ev hanımları ve genç kızların el becerisi kazanarak meslek edinmeleri için yoğun çaba harcadıklarını ifade ederek, “Projelerimiz kapsamında verilen kursların sonuçlarından memnunuz. Örme kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz evlerinde üretim yapacak duruma geliyor. Kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlar hale getiren bu tür eğitim projelerimiz sürecek” dedi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

Diğer Makaleler...

Sayfa 7 / 63

7

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.