atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Arşiv

ÇEVRE YOLU ANLATILDI

İZMİR ÇEVRE YOLU PROJESİ HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İLE ANLATILDI

karayollari-Mgs

Aliağa Ticaret Odası(ALTO) seminer salonunda, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Çevre Yolu projesinin çevresel etkilerinin anlatıldığı “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenledi.

İzmir çevre yolu(Çiğli, Aliağa, Çandarlı Otoyolu) projesinin bölgeye çevresel etkilerinin anlatıldığı toplantıya, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, ALTO Meclis Başkanı M. Ender Özer, ALTO Yönetim Kurulu üyeleri, Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz, bölge muhtarları ve bölgede arazisi olan vatandaşlar katıldı.

Proje 3 kesimden oluşuyor

Projeden sorumlu firma, MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd. Şti. yetkilileri Soner Yılmazeli ve Çetin Çakır tarafından yapılan sunumda güzergah hakkında, bağlantı noktaları hakkında ve projenin gelişme süreci hakkında bilgiler verdiler. Projenin 3 kesimden oluştuğunu söyleyen MGS firma yetkilisi Çetin Çakır:”İlk kesim başlangıç noktası İzmir Çevre yolu Sasalı Köprülü kavşağı. Bitiş noktası da Helvacı ve Hatundere mevkilerine denk geliyor. İlk kesimde Eski Foça bağlantı yolu bulunuyor. İkinci kesim ise Helvacı’dan başlayıp, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nin(ALOSBİ) batısından geçerken son buluyor. İkinci kesimde ise Yeni Foça bağlantı yolu bulunuyor. Üçüncü kesim de ALOSBİ’nin batısından başlayarak Çandarlı’da son buluyor. Üçüncü kesimde Yeni şakrana iki farklı bağlantı yolu bulunuyor” dedi.

Bağlantı noktalarında oluşacak alanların kullanım amaçları belirlendi mi?

Projenin tanıtımının MGS firması tarafından yapılmasının ardından katılımcılardan soruları alındı. Bölge muhtarları benzer konularda sorular sorarak bağlantı noktalarında, otoyol altında kalan alanlarla ilgili ne tür bir planlama yapıldığını, bu alanların mera olarak kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeye çalıştılar. Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Karayolları 2. Bölge Müdürü Çevre İcra Katılım Şefi Helil Kınay, projenin hazırlanma, güzergahların belirlenme aşamasında bu konuların değerlendirildiğini, dolayısıyla bu konuda mevzuatlara, yönetmeliklere uygun hareket edileceğini belirtti.

Sanayi bölgelerine ve limanlara giden yolların şehirle doğrudan bağlantısı olmamalı

Halkın böyle bir konuda bilgilendirilmesinin yararlı oğlunu belirten ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka İzmir Çevre Yolu Projesi’nin bölge açısından önem taşıdığını söyledi. Böyle önemli bir konuda bölgedeki yerel yönetimlerin görüşlerine önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Saka ayrıca şunları söyledi:”Projenin planlanma aşamasında ALOSBİ’nin, Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ne aşamada dikkate alındığı büyük önem taşıyor. Açıklamalarınızdan görüyoruz ki, buralara tali yollar kullanılarak gidilecek. Bu konuda kullanılabilirlik anlamında gerekli altyapı çalışmasını yaptığınıza, bölge koşullarını incelediğinize inanıyoruz. Ancak, sanayi bölgelerine, liman bölgelerine giden yolların şehirle doğrudan bağlantısı olmaması gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde bu otoyolun çevresel etkileri olumsuz yönde gelişecektir. Diğer bir husus da projenin ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından bir an önce planın detaylı olarak paylaşılmasıdır, aynı şekilde çalışmaların da başlaması. Çevre Yoluna ilişkin planın paylaşılmasıyla ve çalışmaların başlamasıyla akıllardaki soru işaretleri kalkacak, gerekli önlemler zamanında alınmış olacaktır.”

Kaybedilecek tarım arazilerine ve ağaçlara ilişkin önlemler alındı mı?


Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz da çevre yolunun ve bağlantı yollarının belirlendiği güzergahlardaki tarım arazilerinde oluşacak kayıplara ve kaybedilecek ağaçlara ilişkin önlem alınıp alınmadığını öğrenmek istediklerini söyledi. Helil Kınay da Yorulmazın sorusuna karşılık, gerekli her türlü çalışmanın projenin güzergah belirleme aşamasında yapıldığını ve bu aşamada her türlü çevresel önlemlerin alındığını ifade etti.

 

TİCARET ODASI BSN BLT

SEÇİN ŞARKINIZI

KINALI KUZULAR VATANİ GÖREVE UĞURLANIYOR

ALİAĞA HELVACI’DA ASKER YEMEĞİ DÜZENLENDİ
aliaga-asker1

İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı Helvacı beldesi, askere gidecek gençleri, “asker yemeği” ile uğurladı. Kınalı kuzuları vatani göreve gönderen Helvacı halkı, asker yemeğinde bir araya geldi. Asker Aileleri, Yemekte hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadı. Askere uğurlama yemeğine katılan Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, ailelere ve askere giden gençlere seslenerek “Evlatlarınıza sağ salim kavuşmanızı, askerlerimizin de vatani görevlerini layıkıyla yapmasını temenni ediyorum. Hepinize hayırlı teskereler diliyorum” dedi.
ETLİ NOHUT VE KEŞKEK İKRAM EDİLDİ
Helvacı meydanında yapılan ve askere gidecek gençlerin ailelerince düzenlenen geleneksel asker yemeği gün boyu gelen konuklara ikram edildi. Kuru Fasulye, etli nohut, pilav ve salatadan oluşan asker yemeğinin menüsünde genellikle düğün ve bayramlarda pişirilen yarma buğday ve etten yapılan Anadolu’nun geleneksel yemeği keşkek de ikram edildi.
KINALI KUZULARIMIZI UĞURLUYORUZ
1992’ye 1 tertip asker adayları için düzenlenen asker yemeğine Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz,  Belediye Başkan Yardımcısı Münir Nurettin Bayrav, Aliağa Belediyesi Sosyal Kültürel İşler Müdürü Sami Toydemir katıldı. Yurttaşlarla sohbet eden Başkan Oğuz, asker anne ve babalarını tebrik etti, gençlere hayırlı tezkereler diledi.
ALİAĞA BLD BSN BLT

STAR RAFİNERİSİ ALİAĞA EKONOMİSİNE CAN VERECEK

  • SOCAR TÜRKİYE BAŞKANI VE PETKİM YÖNETİM KURULU ÜYESİ KENAN YAVUZ:

“BAŞTA STAR RAFİNERİSİ OLMAK ÜZERE PETKİM YARIMADASINDA YAPACAĞIMIZ YATIRIMLARLA ALİAĞA ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SANAYİ VE LOJİSTİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK. “

 

 Kenan_Yavuz_ALTO_Kent_Konseyi_konuma

 

Aliağa Kent Konseyi tarafından düzenlenen “STAR Rafinerisi’nin Aliağa’ya Etkileri” konulu halkı bilgilendirme toplantısı, Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Meclis Salonu’nda yapıldı.

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz’un konuşmacı olduğu toplantıya; Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz, ALTO Başkanı Adnan Saka, Aliağa Kent Konseyi Başkanı ve İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Yakup Öztürk, muhtarlar, esnaf temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılara STAR Rafinerisi’nin ilçeye kazandıracakları hakkında bilgi veren Kenan Yavuz, Petkim Yarımadası’nda yapılacak tüm yatırımlarda dünyanın en ileri çevreci teknolojilerinin kullanılacağını vurguladı.

STAR Rafinerisi yatırımının, Aliağa’nın bölgenin en büyük sanayi ve lojistik bölgesi olması potansiyelini gerçeğe dönüştürecek en önemli yatırım olduğunun altını çizen Kenan Yavuz,  şu değerlendirmeyi yaptı:

Rafinerimiz 2015 yılında devreye alındığında Türkiye petrokimya sektörünün hammaddede bağımlılığı sıfır noktasına inecek. Rafinerimizin üretime başlaması ile sadece nafta hammaddesinde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlanacak. Bu yatırım ile ülkemiz cari açığının milyarlarca dolar azalmasına katkı sağlayacağız. İthalatla karşılanan 5.9 milyon tonluk motorin üretiminden ise yaklaşık 5 milyar dolarlık döviz tasarrufu elde edilecek. STAR Rafinerisi yatırımımızı Türk ve bölge insanı için iş; Türk sanayisi için yerli hammadde,  ülke ve bölge ekonomisi için katma değerdir.  Ülkeye ve Ege Bölgesi’ne sağladığı bütün bu avantajların yanı sıra STAR Rafinerimiz hem inşaat hem de işletme aşamasında ilçe ekonomisine büyük canlılık getirecek.”

Kenan_Yavuz_ALTO

STAR Rafinerisi yatırımı ile başlattıkları Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu tamamladıklarında Türkiye’nin ilk Kimya Endüstri Parkı’nı Aliağa’ya kazandıracaklarının altını çizen Kenan Yavuz “Ülkemiz kimya sanayisine çağ atlatacak Value-Site projemizi tamamladığımızda Aliağa ilçemiz, Avrupa’nın en önemli sanayi ve lojistik merkezlerinden birine sahip olacak.  Cumhuriyetimizin 100. Yılında STAR Rafinerimizin bugün ilçemize kazandırdığı ekonomik canlılık katlanarak büyüyecek.  Aliağa bu gelişmeleri göz önüne alarak şimdiden altyapısını hazırlamak zorundadır.” dedi.

Petkim’in üretimini sürdürdüğü Aliağa’da; sosyal, sportif ve kültürel yaşama her zaman katkı koyduğunu dikkat çeken Yavuz, “Biz Aliağa Vergi Dairesi’ne kayıtlı bir şirketiz. Bunun anlamını Aliağalılar çok iyi biliyor. Vergimizi üretim yaptığımız ilçede ödüyoruz. Ekim ayında temelini attığımız, inşaatı devam eden Heydar Aliyev Meslek Lisesi de, Aliağa’mızın gençlerine teknik eğitim hizmeti vermekle kalmayacak, başta Petkim olmak üzere diğer sanayi kuruluşlarımızın ara eleman ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

 

“STK’LARDAN GELEN HER MESAJI ÇOK DİKKATLE DİNLİYOR, ANALİZ EDİYORUZ”

 

Başta Aliağa Kent Konseyi olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından öneri, eleştiri ve beklentileri çok dikkatli analiz ederek, olanakları ölçüsünde karşıladıkları bilgisini veren Kenan Yavuz, kendisini sürekli sorgulayan ve sorgulatan bir şirket olarak bu mesajlardan gerekli dersleri her zaman çıkardıklarını kaydetti.

Aliağa’nın Türk sanayisinin en önemli denize çıkış noktalarından biri olduğunu kaydeden Yavuz,  şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birkaç ay içinde temelini atacağımız Konteyner Limanı yatırımı ile de, Allah’ın bizlere doğal liman olarak bahşettiği Nemrut Bölgesi, bugünkü kapasitesini en az ikiye katlayacak. Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden daha fazla elleçleme kapasitesi sadece Petkim Limanı’nda olacak. Bu yatırımlarla kapasitesinin altında hizmet veren Aliağa OSB, gerçek gücünü göstermeye başlayacak, kümelenme konseptimize hizmet eden çok önemli işlev yüklenecek. Bütün bu yatırımların peşinden koşan Petkim’in, çevre duyarlılığını bir maliyet unsuru olarak görmediğini huzurlarınızda çok açık şekilde ifade ediyorum.”

ALİAĞA PETKİM:72 ANADOLU EFES:76

ALİAĞA PETKİM, ANADOLU EFES’İ ELİNDEN KAÇIRDI

 

Beko Basketbol Ligi 17.hafta mücadelesinde Aliağa Petkim Enka Spor Salonu’nda konuk ettiği lig lideri Anadolu Efes’e 76-72’lik skorla mağlup oldu.

 

aliagapetkim-anadoluefes_2

 

Ryan Toolson ve Brian Qvale ile arka arkaya bulduğu sayılarla oyuna hızlı başlayan Aliağa Petkim, 5. dakikaya 13-4 önde girdi. Sinan ve Barac ile hücumda etkili olan Anadolu Efes, 7.dakikaya girilirken farkı 5 sayıya indirdi (15-10). Oyun kontrolünü yeniden eline alan Aliağa Petkim, ilk periyotu da 11 sayı farkla 23-12 önde tamamladı. Aliağa Petkim ikinci periyotun ilk hücumunda Ümit Sonkol’un elinden bulduğu üç sayılık basket ile farkı 14 sayıya çıkarttı (26-12). İkinci periyottaki ilk sayılarını Barac ile bulan Anadolu Efes, savunmadaki direnci ve kaptığı topları iyi değerlendirerek farkı da 1 sayıya indirdi (30-29). Alınan molanın aranın ardından toparlanan Aliağa Petkim, devre sonunda da soyunma odasına 40-37 üstün girdi.

 

Üçüncü periyotta Branislav Ratkovica ve Brian Qvale ikilisiyle etkili olan Aliağa Petkim, 23.dakikada durumu 51-43’e taşıdı. Sinan ve Savanovic’in sayılarıyla hücumda etkili olan Anadolu Efes, 27.dakikada 51-55’lik skorla öne geçti. Oyun kontrolünü yeniden eline alan Aliağa Petkim’in kontrollü oyunu ile periyot 57-57 eşitlikle tamamlandı. Mücadelenin final periyotu büyük bir çekişmeye sahne olurken, 35.dakikaya girilirken 63-63’lük skorla eşitlik bozulmadı. Son dakika içerisinde Sasha Vujacic ile üç sayılık basket bulan ve farkı da 68-72’lik skorla dört sayıya çıkartan Anadolu Efes, taktik faulleri değerlendirdiği mücadeleden 72-76 galibiyetle ayrıldı.

 

SALON: Aliağa Belediyesi Enka Spor Salonu

HAKEMLER: Fatih Söylemezoğlu – Özlem Yalman – Erman Erdemli

 

ALİAĞA PETKİM (72): Caner Şentürk (2 asist), Branislav Ratkovica 9 (3 asist), Ryan Toolson 14 (2 ribaund- 6 asist), Hakan Köseoğlu (2 ribaund- 2 asist), Ümit Sonkol 14 (7 ribaund- 2 asist), Ersin Görkem 13 (5 ribaund- 1 asist), Orhan Hacıyeva 5 (2 ribaund), Brian Qvale 14 (13 ribaund- 1 asist) , Michael Plaisted 3 (2 ribaund)

 

ANADOLU EFES (76): Doğuş Balbay (3 ribaund- 2 asist), Kerem Tunçeri 9 (1 ribaund- 4 asist), Cenk Akyol 6 (2 asist), Esteban Batista 8 (10 ribaund- 2 asist), Sasha Vujacic 14 (1 ribaund- 1 asist), Dusko Savanovic 19 (5 ribaund), Sinan Güler 7 (4 ribaund- 2 asist), Oliver Lafeyette 5 (2 ribaund- 1 asist), Stanko Barac 8 (5 ribaund)

 

1.PERİYOT: 23-12

2.PERİYOT: 40-37

3.PERİYOT: 57-57

4.PERİYOT: 72-76

 

BURAK BIYIKTAY “ÇOK İYİ MÜCADELE ETTİK”

Karşılaşma sonunda yapılan basın açıklamasında takım olarak çok iyi mücadele ettiklerini belirten Aliağa Petkim Antrenörü Burak Bıyıktay “İyi mücadele ettiğimiz bir karşılaşma oldu. Karşılaşmanın bizim hakkımız olduğunu düşünüyorum. Anadolu Efes’e karşı iyi oynayarak kaybettik. Bu maçı kazanacağımıza çok inanmıştık. Sahada ortaya konan mücadelede bunu gösteriyor zaten. Sasha Vujacic’in yerde kaldığı bir pozisyonda oyuncu değişikliği yapılması gerekirken yapılmadı. Bununla ilgili itirazımızı yaptık. Taraftarlarımıza bizleri yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum. Hem Anadolu Efes’i hem de kaybetmemize rağmen ortaya çok iyi bir mücadele çıkaran takım oyuncularımı kutluyorum.” dedi.

 

burak-biyiktay

 

UFUK SARICA “ALİAĞA PETKİM DEPLASMANI ÇOK ZORLU GEÇTİ”

Takım olarak zor bir dönemden geçtiklerini belirten Anadolu Efes Antrenörü Ufuk Sarıca “Zor bir maç oldu. Zaten Aliağa deplasmanının kolay geçmeyeceğini biliyorduk. Aliağa Petkim çok iyi mücadele etti. Kazasız devam ettiğimiz için mutluyuz. Önümüzde Avrupa Ligin’de Olympiakos maçı var. Bu maçın hazırlıklarına hemen başlayacağız.” dedi.

 

ufuk-sarica

Diğer Makaleler...

Sayfa 10 / 63

10

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.