atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

Aliağa’da 2010-2018 yılları arasında yaşanan iş kazaları meclis gündemine taşındı.

1452019222232415İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Aliağa’da 2010-2018 yılları arasında yaşanan iş kazalarını meclis gündemine taşıdı.

Arslan,Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması isteyerek bir soru önergesi verdi.

Konuyla ilgili ''BASINA VE KAMUOYUNA'' başlığıyla yazılı açıklama yapan İSGARD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Baykal şu ifadeleri kullandı.

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA;

İzmir Milletvekili Ednan Arslan Aliağa’da 2010-2018 yılları arasında yaşanan iş kazalarını meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması isteyerek bir soru önergesi verdi.

Soru önergesinde “Aliağa’da 2010-2018 yılı arasında ölümlü iş kazalarının 3 kat artış gösterdiğine dikkat çekerek, alınacak önlemler konusunda bilgi istendi.

Ayrıca Aliağa bölgesinde yaşanan iş kazalarında sık sık yanık vakalarının yaşandığı, bu vakaların 70 km mesafede bulunan yanık ünitesine gitmesi gerektiği belirtti. Erken müdahale edilemeyen işçilerin hayatlarını kaybetmeleri durumunda kimlerin sorumlu olacağını sorarak Aliağa Devlet Hastanesinde yanık ünitesinin olmamasını eleştirdi.

Aliağa’ da yaşanan iş kazalarına değinirken; derneğimizin uzun uğraşlar vererek Aliağa’ da ilk defa yapılmış olan ölümlü iş kazaları araştırma sonuçları, ölümlü iş kazalarının nedenleri, sektörlere göre dağılımı, sendikalılık bilgileri gibi verileri de soru önergesinde referans bilgi olarak kullanmıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği (İSGARD) olarak Aliağa’ da bugüne kadar yapılmamış bu denli geniş bir araştırmayı yaparak yerel basınımız ve kamuoyu ile önceki bir tarihte basın açıklamasıyla paylaşmıştık. Bu araştırmamızın sonucuna göre iş sağlığı ve güvenliğinin tüm taraflarının bir ders çıkarmasını ve bu alanda üstüne düşen çalışmaları yapmalarını temenni ederek önerilerimizi de sıralamıştık. Araştırmamızın sonuçlarının Aliağa’ ya bir faydaya dönüşmesi, bölgemizdeki iş kazalarının azalmasında bir etkisinin olmasını arzulamıştık. TBMM soru önergelerinde referans bilgi olarak araştırma sonuçlarımızın alınmasından dolayı İSGARD Yönetimi olarak umudumuzun arttığını, duyduğumuz mutluluğu ve çalışma azmimizi artırdığını paylaşmak isteriz.

Dün Soma faciasının yıl dönümüydü. Hiçbir tedbirin alınmadığı aşikâr iken ve madende geliyorum diye facia için tehlikeler kayıt altına bile alınmışken 301 insanımızın kar hırsında olanların zalim tutumundan dolayı maden içinde hayatını kaybetmesini biz iş güvenliği uzmanları kabul etmiyoruz. Soma’ da şehit olanların yakınlarının ve bizlerin vicdanının bir nebze rahatlaması için suçluların ceza evinden salınması değil, gerekli cezaların verilmesi gerektiğine inanmaktayız. Soma’ nın bir kaza olduğuna inanmıyoruz!

Biz İSGARD olarak bu amaçta durmadan çalışıyor olacağız. Umut ederiz ki; tüm tarafların üzerine düşeni yaptığı, iş güvenliği kültürünün temelden oluşması için, iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin anaokulundan üniversiteye kadar her kademede müfredata girerek insanlarımıza verildiği, her yıl binlerce insanımızın hayatını kaybetmediği bir ülke haline geliriz.

 

Saygılarımızla,

İSGARD Yönetim Kurulu

 

İSGARD BASIN BÜLTENİ

CİRİT “VAZGEÇMEK CHP'NİN İLKELERİNE TERS”

aliaga-belediyesi-iftar_4Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden 6 kişi ilçe yönetimindeki görevlerinden istifa etti. İstifa haberinin ardından CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit basın açıklamasında bulundu. Cirit, “Biz olarak girdiğimiz bu seçimden belediye başkanlığını alamadığımız için vazgeçmek, CHP'nin temel ilkelerine de ters düşmektir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunan Zafer Maden, Fikri Temur, Barış Özkan, Ali Şahinoğlu, Namık Kaçar ve Hasan Hüseyin Erden ilçe yönetimindeki görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. Yönetim kurulu üyeleri istifa gerekçesi olarak seçim sürecinde ve öncesinde partinin kendi içerisinde bütünlüğü sağlayamadığını gösterdi. İlçe bakanlığına yazılı istifalarını bırakan yönetim kurulu üyeleri dilekçelerinde, temel değerleri umursamayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin evrensel, sosyal ve demokrasi anlayışına uyum sağlamayan yönetim kaynaklı tutum ve davranışların yenilgiye sebep olan önemli unsurlardan biri olduğunu belirttiler. Ayrıca yönetimin mevcut fikri ve yönetim anlayışıyla devam etmesi halinde ileriye dönük sıkıntıların daha da büyüyeceğini, yönetimin değişime, yenilenmeye direnç gösterdiğini vurguladılar.

“Sosyal demokrasinin temel dayanağı biz olabilmektir”

İstifaların ardından CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Cirit, “2017 Aralık ayında olağan kongre süreci sonucu Sayın Özcan Durmaz başkanlığında CHP Aliağa ilçe yönetimi olarak görev yapmaya başladık. 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle Sn. Özcan Durmaz belediye başkanlığı adaylığı için istifa ettiğinden yönetim kurulundan 13 kişinin oyunu alarak ilçe başkanlığına seçildim. Özcan Durmaz belediye başkanı adayı olduğunda her bakımdan kazanması için yönetim olarak her birimiz çaba gösterdik. Büyükşehir % 56,8 ile birinci oldu. Daha önce 5 belediye meclisi üyesi ile mecliste temsil hakkı kazanmışken % 49 ile ilçede birinci parti olup, 14 meclis üyesi ile çoğunluğu sağladık ama maalesef belediye başkanlığını %46,6 ile kaybettik. Bu seçim için temel iki çalışmamız vardı. Doğal olarak adayımızın kendi çalışmaları ve yönetim olarak ona vereceğimiz destek, teknik altyapı ve CHP anlayışını tanıtmak. Sn. Özcan Durmaz 5 yıl ilçe başkanlığı yaptığı ve çok seçim geçirdiği için başkanlık seçimi onun komutasında yürüdü. Biz yönetim olarak alan raporlama, başkan adayımızın projelerini tanıtma, CHP'nin belediyecilik anlayışını halkımıza anlatma, Büyükşehirin çalışmalarını Aliağa halkına anlatma, sandık örgütlenmesi ve başkan adayımızın isteklerini yerine getirmeye çalışarak ve de zaman zaman uyarılarda bulunarak ve zaman zaman da öneriler sunarak süreci yönetmek için gayret gösterdik. Fakat maalesef belediye başkanlığını kaybettik. Sosyal demokrasinin temel dayanağı biz olabilmektir. Biz olarak girdiğimiz bu seçimden belediye başkanlığını alamadığımız için vazgeçmek, özellikle ittifakların bile çok önemli olduğu bu dönemde CHP'nin temel ilkelerine de ters düşmektir. Seçim değerlendirmesi için il başkanımız ve il yöneticilerimizle genişletilmiş danışma kurulu toplanmış ve seçim sonucu değerlendirilmiştir. Yönetim kurulunda da değerlendirme toplantısı yapılmış ancak 6 arkadaşımız seçim sonucunu farklı değerlendirmişler ve bu nedenle yönetim kuruluna istifalarını vermişlerdir. Kendilerine bugüne kadar partimiz adına yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

www.aliagaekspres.com.tr

TÜRK KIZILAYI ALİAĞA’DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLEYECEK

aliaga-turk-kizilayi_3

Halkından aldığı güç ve destekle kan hizmetleri alanında faaliyet gösteren Türk Kızılayı, “Ulusal Güvenli Kan Temini” programı kapsamında Aliağa’da kan bağışı kampanyası düzenleyecek.

Kampanya kapsamında Türk Kızılayı’na kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar 17-18-19-24-26-31 Mayıs ile 1-2 Haziran tarihlerinde 12.00-24.00 saatleri arasında Aliağa Demokrasi Meydanı’ndaki kan bağış aracına müracaat edebilecek.

KİMLER KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR

Ege Bölge Kan Merkezi ekipleri tarafından kurulan kan bağışı mobil aracında; 18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan tüm gönüllüler, yapılan sağlık muayenesinin ardından kan bağışında bulunabilecek.

“ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ” PROGRAMI

Türk Kızılayı, “Ulusal Güvenli Kan Temini” programı kapsamında 18 Bölge Kan Merkezi ve Bölge Kan Merkezlerine bağlı 65 kan bağışı merkezi ile çalışmalarını yürütüyor. Ege Bölge Kan Merkezi’ne bağlı; İzmir, Aydın, Manisa illerinde dört kan bağışı merkezi bulunuyor. Kan bağışı merkezleri tarafından toplanan kanlar uygun koşullarda Ege Bölge Kan Merkezi’ne ulaştırılıyor. Kanlara; kan yoluyla bulaşan HIV/AİDS, Hepatit-B, Hepatit-C, Sifiliz tarama testleri ve kan grubu tespiti yapılmakta ve bileşenlerine ayrılarak üç ürün elde ediliyor. Elde edilen bu ürünler kan arama, bulma ve taşıma konusunda vatandaşların mağduriyetlerini gideriyor.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

CHP ALİAĞA İLÇE YÖNETİMİNDE İSTİFA

chp-20181024171150-1024x619-480x250

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Aliağa İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinden Zafer Maden, Fikri Temur, Barış Özkan, Ali Şahinoğlu, Namık Kaçar ve Hasan Hüseyin Erden olmak üzere 6 kişi yönetimden istifa etti.

İstifa gerekçesi olarak seçim sürecinde ve öncesinde kendi içerisinde bütünlüğü sağlayamadan seçime gidildiğini belirten yönetim kurulu üyeleri  ‘temel değerleri umursamayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin evrensel, sosyal ve demokrasi anlayışına uyum sağlamayan yönetim kaynaklı tutum ve davranışların yenilgiye sebep olan önemli unsurlardan biri olduğunu yönetimin mevcut fikri ve yönetim anlayışıyla devam etmesi halinde ileriye dönük sıkıntıların daha da büyüyeceğini, yönetimin değişime yenilenmeye direnç gösterdiğini müşahede ettiği’ yazılı istifa dilekçelerini ilçe başkanlığına vererek yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiklerini duyurdular.

www.aliagamedya.com

MYRİNA VE GRYNEİON YÜZEY ARAŞTIRMALARI TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Aliağa’da bulunan antik kentler içinde tarihte “Apollon Tapınağı” ile bilinen “Gryneion” ve “toprak heykelcikleriyle” arkeoloji dünyasını şaşırtan “Myrina” antik kentlerinde 2019 yılı yüzey araştırmaları 11-25 Temmuz tarihlerinde başlıyor.

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını ve arkeolojisini gün yüzüne çıkartmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, bu kapsamda akademik yüzey araştırmalarına verdiği desteği de sürdürüyor.

Aiolis'in 12 Antik Kenti’nden olan Myrina ve Gryneion’da arkeolojik yüzey araştırmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleriyle 2015 yılında başladı. Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle yapılan çalışmalar Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez başkanlığında yürütülüyor.

KAZI ÇALIŞMALARINA IŞIK TUTACAK

2015 yılından bu yana her yaz döneminde yapılan çalışmalar bu yaz döneminde de devam edecek. Bu kapsamda 11-25 Temmuz 2019 tarihlerinde 15 gün süresince 15 kişilik akademik heyet Myrina ve Gryneion antik kentlerinde yüzey araştırması yapacak. Yapılacak olan arkeolojik yüzey araştırmaları gelecek dönemdeki kazı çalışmalarına da ışık tutacak.

ARAŞTIRMALAR GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Aliağa Belediyesi, antik kentlerde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarına destek vermekle de yetinmiyor. Yüzey araştırmalardan çıkan sonuçların akademik platformda derlenmesini sağlayarak kitaplaştırıyor. “Aliağa Kent Kitaplığı”nın bir parçası olan bu kitaplar hem gelecek nesillere aktarılıyor hem de akademi dünyasına önemli bir kaynak oluyor.

KİTAPLAR TARİHSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Aliağa Belediyesi kültür yayınları kapsamında son beş yılda 11 kitabı ücretsiz olarak okuyucu ile buluşturdu. 11 kitap içerisinde Myrina ve Gryneion hakkında 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt” ile 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”  kitaplarını tarihseverlerin beğenisine sundu.

aliaga-myrina-gryneion_7 aliaga-myrina-gryneion_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aliaga-myrina-gryneion_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 1 / 241

Başlangıç
Önceki
1