atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

Aliağa Belediyesi “Aliağa Kent Kitaplığı” Yayınları İle Geçmişi Geleceğe Taşıyacak

Aliaann-Antik-Kentleri-1

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu.

Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

2020’DE 9 KİTAP DAHA GELİYOR
19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılan, çocuk kitabı haricinde, 10 kitap basılarak okuyucu ile buluştu. 4 kitap baskı aşamasında 5 kitabın ise yazımı devam ediyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Gençlik Merkezi’nde bulunan Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, 120 sayfalık “Aliağa Coğrafya Atlası” ile serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” okurlarla buluşturdu.

http://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

“ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI”NIN İLK ESERİ “ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ”
“Aliağa Kent Kitaplığı”nın ilk eseri olan “Aliağa’nın Antik Kentleri” Yerel Tarih Araştırmacısı Sabahattin Karaca tarafından kaleme alındı.

Uluslararası kaynaklarla birinci baskısı 95 sayfadan oluşan eser Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan 12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa sınırları içerisinde kalan kısmının kısa tarihini okuyucuya aktarıyor.

Yabancı kaynaklara ulaşma ve tercüme noktasında çalışma arkadaşı Wili Weber’in kendisine büyük destek olduğunu ve Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklarından yararlandıklarını ifade eden Karaca, “Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan ‘12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa ilçesi sınırları içinde olanlarının kısa tarihini aktarmaya çalıştık. Anadolu’nun batısındaki en eski uygarlıklardan olan bu şehirlerin sadece bizim hazırladığımız kitapçıkta değil, daha nice yazılı ve görsel kaynaklarda yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İlk baskısı 2015 yılında yapılan eserin genişletilmiş ikinci basımı ise 2017 yılında 120 sayfa olarak okuyucuya sunuldu. Eserin içeriği şu bölümlerden oluşuyor;

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ

Aigai
Aigai nerededir? Nasıl gidilir?
Aiolis’te bir dağ kenti: Aigai
Adı nereden geliyor?
Tarihsel süreç
Aigai’nin görülmeye değer yerleri
Bouleuterion (Kent Meclis binası)
Agora (Çarşı) binası
Macellum (Et Balık Pazarı
Yağmur suları Aigai için çok önemli

Elaia
Elaia nerededir? Nasıl ulaşılır?
Pergamon’un Limanı Elaia
Adı nereden geliyor? Tarihsel süreç
Bir diplomat gezginin gözüyle Elaia ve bölgemiz
Bölgede kazılar
Liman yapısı
Günümüzde Elaia
Sakar Tepe
Elaia’nın ünlüleri
Alkidamas (MÖ 4. yüzyıl)

Gryneion
Gryneion nerededir, nasıl ulaşılır?
Gryneion adı nereden geliyor?
Tarihsel süreç
Kehanet Merkezi Gryneion
Apollon Tapınağı nerede?
Midye ve istiridyeleriyle ünlü kent
Antik kentte kazı ve yüzey araştırmaları

Kyme
Kyme nerededir, önemi nedir?
Tarihsel süreç
Aioller, Ege’nin bereketli topraklarında
Kyme tarih sahnesine çıkıyor
Strabon, Kyme’yi anlatıyor
Persler Ege kentlerini tehdit ediyor
Persler gitti, Büyük İskender geldi
Kyme, Bergama Krallığı’nın bir kenti
Ekonomik-siyasi durum
Kyme’de ilk araştırmalar
Cumhuriyet kuruldu, Çekler Kyme’yi kazmaya başladı
Son 40 yıldaki kazılarla İtalyanlar Kyme’yi araştırıyor
İzmir Demir Çelik (İDÇ) sahasındaki kazılar
Batı Limanı sahası kazıları
HABAŞ Fabrikası sahasındaki kazılar
Kyme’nin ünlüleri
Ephoros (MÖ 405-330)
Hesiodos (MÖ 8.yüzyıl)
Gaius Blossius (MÖ 2. yüzyıl)
Homeros (MÖ 8. yüzyıl)
Archippe (MÖ 2. yüzyıl)
Hermodice (MÖ 7. yüzyıl)
Herakleides (MÖ 4. yüzyıl)

Myrina
Myrina adı nereden geliyor?
Myrina nerededir, nasıl gidilir?
Tarihsel süreç
Bölgede kazılar
Pişmiş toprak heykelcikler
Nekropol kazılarında elde edilenler
George E. Bean’in Myrina araştırmaları
Baltazzi ailesinin arkeolojiye ilgisi

www.aliagamedya.com

Cezaevinde üretilen el emeği ve göz nuru ürünler sergileniyor

İzmir 4 No’lu T tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutuklular, katıldıkları kursların ardından ürünlerini Aliağa Ticaret Odası Sergi Salonunda ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde yer alan İzmir 4 No’lu T tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutuklular, iş yurtları atölyeleri ile kurslar sayesinde dikkat çeken ürünler üretiyor. Hükümlü ve tutukluların bu ürünleri de, Aliağa Ticaret Odası Sergi Salonundaki açılış töreninin ardından ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergi, ilk günden ilgi gördü.

Protokol üyeleri de, geleneksel el sanatlarından; tezhip, filografi, kağıt telkari ve üç boyutlu rölyef tablolarından oluşan 110 adet eseri inceleyerek yetkililerden eserler hakkında bilgi aldı.

Aliağa Ticaret Odası Sergi Salonunda açılan serginin, 15 Kasım 2019 tarihine kadar açık kalacağı ifade edildi. Düzenlenen sergiye ayrıca; İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Mustafa Gümüş, Aliağa Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Aliağa Müftüsü Süleyman Demiryürek, Aliağa ilçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, 4 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Sürgün, Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Ömer Ertürk, ALTO Meclis Başkanı Adnan Saka, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde bulunan ceza infaz kurumlarının müdürleri, atölye öğretmenleri katıldı.

3100182-300x160

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

Aliağa’da Trafik kazası 2 Yaralı

Aliağa ilçesinde kamyonetin devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı.

Kaza gece saatlerinde Yukarı Şehit mahallesinde meydana geldi. Edilen bilgiye F.A idaresindeki 35 NKK 16 plakalı kamyonet, Aşağı Şehit Kemal–Yukarı Şehit Kemal yolunda şarampole devrildi.Kazada sürücü F.A ile Yolcu R.G yaralandı. Çevredeki vatandaşların ihbarıyla olay yerine 112 Acil Servis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekiplerince araçtan çıkarılan yaralılar,112 Acil Servis ekiplerince Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

690262ee-2307-441c-bf52-62e3679c221b-300x225

 

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

ÖĞRENCİLERİN TATİL PROGRAMI AÇIKLANDI

Öğrenciler yeni tatil sistemiyle birlikte bu yıl 4 kez ara tatile çıkacak. İlk tatil 18 – 22 Kasım tarihlerinde başlıyor. Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin tatil programını açıkladı.

vRgLRuLznHLupXTfzHkBfGeJQPayaYXrHgJTpchUNADWDtdgTvaFaWgKTltnHtaW_thumb

Öğrenciler yeni tatil sistemiyle birlikte bu yıl 4 kez tatil yapacak. İlk ara tatil ise 18-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Öğrenciler bir hafta sürecek tatil boyunca hem renkli etkinliklere katılıp eğlenecek hem de uygulamalı eğitimler sayesinde bilgi edinecek. Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il Milli Eğitim Müdürlükleri için, "gezi", "sağlık doğa ve çevre", "bilgi ve teknoloji", "iletişim", "okuryazarlık", "sanatsal faaliyetler", "sportif faaliyetler", "araştırma ve gözlem", "oyun oynama ve bulmaca çözme", "sosyal sorumluluk", "günlük yaşam becerileri", "el sanatları", "bilim", "yardımlaşma", "kariyer planlama" ve "aile günü" olmak üzere 16 ana başlık belirledi. Etkinlikler illere göre değişiklik gösterecek.

Ara tatilde İzmir'de; 20 Kasım 2019 Akıl-Zeka Oyunları öğretmen turnuvası, 20 Kasım 2019 Öğretmenler Arası Yöresel Yemek Yarışması, 21 Kasım 2019 Masal Anlatıcılığı Atölyesi, 21 Kasım 2019 Fark Yaratan Öğretmen Semineri- Zeliş KURT, 22 Kasım 2019 Öğretmenler Grubu Müzik ve Şiir Dinletisi, Öğretmenler için Tekne Turu, 25 İlçede Okul Aile İşbirliği Geliştirme Programı Kursları yapılacak.

Aliağa’da tatil etkinliklerle geçecek

Aliağa’da ise Zeka Oyunları Uygulamaları Eğitim Kursları ve Arduino Uygulamaları Kursları yapılacak. Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan konuyla ilgili açıklamada bulundu. Bayhan, “Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 18-22 Kasım 2019 ara tatilinde öğretmenlerimizin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla; 18 Kasım 2019 tarihinde, 09.30-12.30 saatleri arası ilçemiz Okulöncesi öğretmenlerine yönelik Aliağa Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi salonunda düzenlenecek olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Dr. Öğret. Üyesi Özlem Okyay‘ın vereceği “Erken Çocuklukta Bilim Eğitimi”, 19-20 Kasım 2019 tarihlerinde, 09.30-12.30 saatleri arası ilçemiz Sınıf öğretmenlerine yönelik Fatih Ortaokulu’nda düzenlenecek olan Şafak Uygun ve Özgür Selen’in vereceği “Web2 Araçları ve Kodlama Atölyesi”, 20 Kasım 2019 tarihinde, 10.30-12.30 saatleri arası ilçemiz öğretmenlerine yönelik HABAŞ Hamdi Başaran MTAL salonunda düzenlenecek olan Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hülya Yılmaz’ın vereceği “Stem Nedir? Neden Önemlidir” konulu semineri, 21-22 Kasım 2019 tarihlerinde, 09.30-12.30 saatleri arası ilçemiz okulöncesi öğretmenlerine yönelik düzenlenecek olan Samet Arıcıoğlu’nun vereceği “Algoritma Etkinlikleri Semineri”ve 19 Kasım 2019 tarihinde, 09.30-12.30 saatleri arası ilçemiz öğretmenlerine yönelik düzenlenecek olan “Öğretmenler Bisiklet Turu” planlandı.” İfadelerini kullandı. 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi içinde uygulanacak ilk ara tatil, 18-22 Kasım'da yarıyıl tatil, 17 Ocak-3 Şubat 2020'de, ikinci ara tatil 6-10 Nisan 2020'de yapılacak. Eğitim dönemi 19 Haziran 2020'de tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline geçilecek.

www.aliagaekspress.com.tr

ALİAĞASPOR FK GÖNEN BELEDİYESPORU AĞIRLAYACAK

aliagasporfk-afis

Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi’nin (BAL) sekizinci haftasında Balıkesir temsilcisi Gönen Belediyesporu sahasında ağırlayacak olan Aliağaspor FK, hazırlıklarını sürdürüyor. 10 Kasım 2019 Pazar günü Petkim Stadında oynanacak karşılaşma saat 14.00’te başlayacak. Karşılaşma Aliağaspor FK’nın cezası nedeniyle seyircisiz oynanacak.

Ligde 15 puanla 3. sırada yer alan ve liderin sadece dört puan gerisinde yer alan Aliağaspor FK, alacağı galibiyetle zirve takibi sürdürmek istiyor. Gönen Belediyespor ise 6 puanla 11.sırada yer alıyor. Sarı siyahlılar hazırlıklarını Teknik Sorumlu Mustafa Bahadır yönetiminde gerçekleştirdiği antrenmanla sürdürdü. Petkim Stadında yapılan antrenman kuvvet ve taktik ağırlıklı gerçekleştirilirken futbolcuların hırslı ve neşeli halleri teknik heyetin yüzünü güldürdü.

ALİAĞASPOR FK TEKNİK SORUMLUSU MUSTAFA BAHADIR: “RAKİPLERİMİZ BİZE KARŞI AYRI BİR MOTİVASYONLA OYNUYOR”

Özellikle sakat ve hasta oyuncuların takıma geri döndüğünü belirten Aliağaspor FK Teknik Sorumlusu Mustafa Bahadır, “Daha önce de söylediğim gibi bu ligde her maç bizim için aynı zorlukta. Rakiplerimiz bize karşı ayrı bir motivasyonla oynuyor. Hem psikolojik olarak hem de motivasyon olarak bunun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Maç içerisinde skor olarak öne geçtiğimizde sahada eksik kalsak da maçın o şekilde bitirilmesi gerektiğini futbolcularımıza anlattık. Sandıklıspor karşılaşmasında 1-0 öne geçtik, birçok ol pozisyonu da yakaladık ve neticesinde skoru koruyarak üç puanı hanemize yazdırdık. Önümüzdeki Gönen Belediyespor karşılaşmasında da eksiklerimiz olacak. Takım içerisindeki eksikliklerimizi devre arasında gidermeye çalışacağız. Bu süreçte devreyi en az kayıpla tamamlamak istiyoruz. Ligin tepesinden uzaklaşmamak istiyoruz. Dokuzuncu haftada Bergama Belediyespor ile karşılaşacağız. O maçta da puan ve puanlar alarak yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi.

BAL 8.GRUP 8.HAFTA MAÇ PROGRAMI

BAL 8.grup 8.hafta karşılaşmaların 9-10 Kasım tarihlerinde oynanacak. Maç programı ve saatleri ise şöyle;

9 Kasım 2019 Cumartesi Saat: 15.00 / Yunus Emre Belediye Spor - Salihli Belediye Spor

10 Kasım 2019 Pazar Saat: 14.00 / Bigadiç Belediye Spor - Bergama Belediyespor

10 Kasım 2019 Pazar Saat: 14.00 / Aliağaspor FK - Gönen Belediyespor

10 Kasım 2019 Pazar Saat: 14.00 / Ayvalıkgücü Belediyespor - Bornova Yeşilova Spor

10 Kasım 2019 Pazar Saat: 14.00 / Aydın Yıldızspor - Manisa Sanayi Spor

10 Kasım 2019 Pazar Saat: 14.00 / Bölmespor - Sökespor

10 Kasım 2019 Pazar Saat: 14.00 / Bolvadin Belediye Spor – Sandıklıspor

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 3 / 274

3