atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

Aliağa Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi oy birliğiyle onaylandı

Aliağa Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclisi, 2020 Mali Yılı Performans Programını ve 2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısını görüşmek üzere ikinci kez toplandı.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde meclis salonunda gerçekleştirilen ikinci birleşimde meclis üyeleri bütçe kalemlerini tek tek görüşerek oyladı.

Oylamaya sunulan 256 milyon 349 bin 195 liralık bütçe denge kararnamesi, belediyeye bağlı birimlerce kullanılmak üzere oy birliği ile kabul edildi. 2020 Mali yılı stratejik alanlara göre kaynak ihtiyacı toplamı 168 milyon 637 bin 350 lira olarak tahmin edilirken performans programı oy birliği ile kabul edildi. 2020 Mali Yılı Fonksiyonel Sınıflandırmanın 1. Düzeyine Göre en yüksek bütçe 62 milyon 209 bin lira ile Fen İşleri Müdürlüğüne ayrıldı. Bütçe oylamasının yanı sıra Plan ve Bütçe komisyonunda oy birliğiyle kabul edilen; Aliağa’da yaşayan engelli vatandaşların topluma kazandırılması, menfaatlerinin en yüksek düzeyde tutulması, sosyal gelişimlerine katkı sunulması amacıyla Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği ile protokol yapılarak 5393 Sayılı Belediye Kanununun 75. maddesi hükümleri kapsamında ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi hususunu içeren maddenin komisyondan geldiği şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi.

3057894-300x160
www.aliagamedya.com

Aliağa’da yaya önceliği uygulaması yapıldı

İçişleri Bakanlığınca, Türkiye genelinde eş zamanlı başlatılan “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında Aliağa ilçesinde uygulama yapıldı.

WhatsApp-Image-2019-10-02-at-15.31.07-300x200

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik ekipleri, İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik ekibiyle beraber, Hükümet Caddesi ile Atatürk caddesi kesiştiği kavşak üzerinde bulunan yaya geçidinde uygulama yaptı.

WhatsApp-Image-2019-10-02-at-15.30.47-300x200

 

 

 

 

 

 

 

Ekipler, sürücülere yaya geçitlerinde önceliğin yayalara ait olduğunu hatırlatarak broşürler dağıttı.

Yayaların yoldan geçişi sırasında araçlar durdurularak yayalara öncelik verildi.

Uygulamada İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Başkomiser Nevzat Pınar da yer aldı.

www.aliagamedya.com

İzmir Büyükşehir, Aliağalı üreticilere küçükbaş hayvan hibe etti

İzmir Büyükşehir Belediyesinin küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi konusundaki çalışmaları devam ediyor.

d762bc9d-7af1-40b3-a719-6c32aa2bd5d7-300x210

İzmir’in Aliağa ilçesinde düzenlenen törenle yetiştiricilik eğitimlerini tamamlayan 13’ü kadın 25 üreticiye toplam 98 adet küçükbaş hayvan hibe edildi. Köylülere hayvanları İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu törenle armağan etti.

Aliağa ilçesinde ilk kez yapılan küçükbaş hayvan hibesinde konuşan Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesinin tarım ve hayvancılığa verdiği destekle işsizliğe çare ürettiğini söyledi ve üreticiyi desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Özuslu, “Küçükbaş hayvan dağıtımlarımız devam ederken, zeytinciliği, arıcılığı destekliyor, fidan dağıtıyor, eğitim veriyor, makine ve tesisat sağlıyoruz. Üreticimizin ayağa kalkmasını, üretmesini istiyoruz. Çünkü işsizliğin tek bir panzehiri var; o da üretim. Dağıtılan bu koyun ve keçiler size aş olacak, çocuklarınıza umut olacak, sürünüzü büyütürseniz elde ettiğiniz sütten yaptığınız peynirler yurt dışında satılacak, refahınız artacak. Türkiye’nin refahı artacak” diye konuştu.

Başkan Soyer’e teşekkür

Törende konuşan Aliağa Ziraat Odası Başkanı Mesut Gün ise sanayinin içinde sıkışıp kalmış Aliağalı üreticiler için İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğinin çok değerli olduğunu söyleyerek, “Başkanımız Tunç Soyer’in verdiği destekle Aliağa sadece sanayi ile değil tarımsal alanda da söz sahibi olacak. Çok teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı. Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ,CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit ve Aliağa Ziraat Odası Başkanı Mesut Gün yaptıkları  yapılan kura çekimi ile üreticiler sakız ve kıvırcık cinsi koyun ve koç aldı.

“Bu koyunlar bizim geçim kapımız”

Küçükbaş hayvan desteği alan kadın üreticilerden Emine Borazan hedefinin örnek üretici olmak olduğunu belirterek, “Büyükşehir’in desteğinden ötürü çok sevinçliyim. Hayvan sayımı çoğaltıp, sürü yapmak, sütümü peynirimi elde etmek istiyorum” diye konuştu. Emine Borazan’ın oğlu Caner Borazan ise daha önce özel sektörde çalıştığını ancak artık üretici olmayı seçtiğini kaydederek, “Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum. Bu işi büyütüp, geliştirmeyi hedefliyorum. Bugün aldığımız destek bu hedefimin ilk harcı” dedi. 16 yaşından beri hayvancılıkla uğraşan Mehmet Bayat ise, “Başkanımızdan Allah razı olsun. İşimi büyütmek, çocuklarıma devretmek istiyorum. Büyükşehir’den aldığımız destekle oğlum için bir geçim kapısı sağlamış olacağım” diyerek duygularını ifade etti.

“Tunç Soyer’i çok sevdik”

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan 70 yaşındaki üretici İpek Şahin da, “Tunç Soyer’i çok sevdik. İyi ki bu koyunları verdi. Şimdi arkadaşlarım bu koyunlara bakarak geçimini sağlayacak. Halkı desteklemeleri çok iyi” diye konuştu. İpek Şahin’in kızı Yadigar Göker ise üreticiliğe ilk adımı attığını belirterek, “Kulaktan dolma bilgilerimiz vardı ancak İzmir Büyükşehir bize dört gün eğitim verdi. Hayvan bakımı, sağlığı ile ilgili çok güzel bilgiler edindik. Tarımsız ülke olmaz, üretim olmazsa halk fakirleşir. Ben de artık üretici olarak yoluma devam edeceğim” dedi.

Umut sürüsü 21 bini geçti

Küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve ıslahı projesi kapsamında Aliağa’da ilk kez hayvan dağıtımı yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesinin daha önce Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Urla olmak üzere 16 ilçede yaptığı dağıtımlarla 2 bin 727 üreticiye toplam 10 bin 613 adet küçükbaş hayvan verilmiş oldu. Doğan 11 bin 34 yavru ile birlikte üreticideki toplam küçükbaş hayvan sayısı 21 bin 647 ‘ye ulaştı.

www.aliagamedya.com

“Devlet katil” diyen Nagehan Alçı’ya Aliağa’dan suç duyurusu

İYİ parti Aliağa ilçe Başkanlığı, katıldığı bir televizyon programında ‘Katil devlet’ ifadelerini kullanan gazeteci Nagehan Alçı hakkında Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

WhatsApp-Image-2019-10-02-at-14.39.16-300x169

 

 

 

 

 

 

Gazeteci Nagehan Alçı, 28 Eylül 2019 tarihinde bir televizyon kanalında yayınlanan bir tartışma programında Türkiye Cumhuriyeti devleti için “katil devlet” nitelemesinde bulunmuştu. İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar ile yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Adliye giderek hazırladıkları suç duyurusu dilekçelerini Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığına verdiler.

Yaptıkları suç duyurusu hakkında Hükümet binası önünde İYİ parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Siyasi Parti Kanunu, Seçim Kanunları ve diğer ilgili kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan, Türk Milletinin ülkesi ve devleti ile bölünmez bütünlüğünü koruma; Kurtuluş Savaşımızın eşsiz kahraman başkomutanı, cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün ilkelerini esas alma; Türkiye Cumhuriyeti’ni milletler topluluğunun bağımsız, egemen, şerefli ve itibarlı bir üyesi olarak etkin bir bölgesel güç ve lider ülke yapma; böylece bölge ve dünya barışına katkıda bulunma amaçları doğrultusunda faaliyet gösteren ve sahibini yüce Türk milleti olarak atfeden İyi Parti Aliağa İlçe Başkanlığı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü koruma gayesi ve Anayasamızın vatandaşlarına yüklediği görev ve sorumlulukların bilincinde olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve İyi Parti Aliağa İlçe Başkanı olarak sözde gazeteci Nagehan Alçı’nın Türkiye Cumhuriyeti Devletini “KATİL DEVLET” olarak tanımlaması sebebiyle avukatlarımız Tuğba OKTAY ve Özge AKLAR aracılığı ile hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

Nagehan Alçı, Habertürk isimli kanalda canlı yayınlanmakta olan Enine Boyuna adlı programın 29.09.2019 tarihli yayınında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin terör ile mücadele kapsamındaki tüm faaliyetlerini kast ederek ve failinin tespiti edilemediği birtakım cinayetlerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından işlendiğini beyan ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti için birden fazla kez, bilinçli ve kasten ” KATİL DEVLET” tanımlaması yapmıştır. Bu asılsız suçlamaları ile yetinmekle de kalmayan şahıs akabinde 30.09.2019 tarihli Habertürk isimli gazetede yer alan köşe yazısında ise “Vatan Kutsaldır Ama Devlet Değil” sözlerini sarf etme gafletinde bulunarak, gerek Anayasa gerekse de yasalar ile koruma ve güvence altına alınan devletin bütünlüğüne muhalefette bulunmuştur.

Geçmişte devletin bütünlüğü ve milletin ulusal egemenliğine kast eden fetö terör örgütü ile bağlantılı çalışmaktan geri durmamış bugün ise gazetecilik kimliğinin arkasına sığınarak ve bu kutsal kamu hizmetini kullanarak, devletin ve milletin varlığını ve bütünlüğünü sözleri ve eylemleri ile aşağılayan bu şahsa belirtmek isteriz ki devlet; insan, toprak ve egemenlik unsurlarının bir araya gelmesiyle oluşmuş yegane varlıktır. Devletin ayrı bir tüzel kişiliği olduğu gibi, kendisini oluşturan unsurlardan birisinin dahi olmadığı takdirde varlığından bahsedilemeyeceği yadsınamaz gerçektir. Şanlı bir tarih ve ulusa sahip yüce Türk milleti ile birlikte, sınırları şehitlerimizin kanları ile misak-ı milli kapsamında belirlenen kutsal vatan toprakları ve kayıtsız ve şartsız milli egemenliğe dayalı olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, değil sözde gazeteci Nagehan ALÇI, hiçbir şahıs ve kişi tarafından sorgulanamayacak kadar kutsaldır! Açıklanan nedenlerle, devletin birliğini ve bütünlüğünü, kasten, alenen ve defaatle aşağılamaktan ve rencide etmekten çekinmeyen sözde gazeteci Nagehan Alçı hakkında, gerek İyi Parti tüzüğünde yer alan gerekse de Anayasamız ile tarafımıza yüklenen Türk Milletinin ülkesi ve devleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak adına üzerimize düşen vazifemizi yerine getirerek, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurumuzu yapmış bulunmaktayız. Avukatlarımız Tuğba Oktay ve Özge Aklar aracılığı ile sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.” dedi.

www.aliagamedya.com

Alto, Midilli (Lesvos) Ticaret Odası’nı Ziyaret Etti

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) yetkililerinden oluşan heyet Midilli (Lesvos) Ticaret Odası’nı ziyaret ederek karşılıklı ekonomik ve sosyal alanlarda yapılabilecek işbirlikleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Aliağa Ticaret Odası Meclis ve meslek komiteleri üyelerinden oluşan 40 kişilik heyet Yunanistan’ın Midilli (Lesvos) adasını ziyaret etti.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk başkanlığındaki Oda heyeti, 2 gün boyunca adada inceleme ve ziyaretlerde bulundu. Midilli Ticaret Odası’nı ziyaret eden ALTO heyetini Midilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Evangelos Myrsınıas karşıladı. Ziyarette Aliağa ile Midilli arasında ticaretin geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulunuldu.

Ziyarette Midilli’nin ana kara Yunanistan’a uzaklığı nedeniyle Türkiye ile ticari ilişkilerinin hızla geliştiğini dile getiren Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, ticaretin iki tarafa da katkı sağlayacak şekilde dengeli bir yapı üzerine kurulmasının iki yakaya da katkı sağlayacağını söyledi.

İki kent arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ekonomik işbirliği anlamında da ilerlemesi adına yapılan bu görüşmelerin her iki şehre de olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz diyen Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk,  “İki ülke arasında coğrafi ve kültürel olarak bu kadar yakınlık olmasına rağmen bugüne kadar kısa süreli turistik geziler haricinde ticari ilişkilerimizi istediğimiz seviyeye getiremedik. Bugün burada olmamızın nedeni, hem karşılıklı dostlukları hem de üyelerimiz için ticaretin alt yapısını oluşturup, karşılıklı ticarete zemin hazırlamak” dedi.

Katılımcılara Aliağa’nın sanayi, ticaret ve sosyo kültürel potansiyeli başta olmak üzere bölgesel verilerin tümünü aktaran Ertürk, yatırımcılar için birçok ticari ve stratejik avantajları bulunan Aliağa’ya tüm girişimcileri davet ettiklerini kaydetti.

İyi ilişkilerin sürmesini istediklerini dile getiren Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsınıas ise, ticaretin iki tarafın ticari dokusunu koruyacak şekilde dengeli olması halinde bundan herkesin kazançlı çıkacağını kaydederek, “Ziyaretinizden çok mutlu oldum. Biz de en kısa sürede Aliağa’yı ziyaret etmek istiyoruz. Öncelikli hedefimiz iki ülke odaları arasındaki işbirliğini artırmak ve yeni iş fırsatları yaratmak” dedi.

Midilli-Ticaret-Odas-Ziyaret-2-300x225

 

 

 

 

 

 

 

ALTO BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 3 / 269

3