atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

BOŞNAKLAR 7.GELENEKSEL PİTA GECESİ’NDE BİRARAYA GELDİ

ÇAKMAKLI’DA PİTA GECESİ HERKESİ COŞTURDU

TÜRKİYE BOSNA HERSEK KÜLTÜR FEDERASYONUNA BAĞLI ÇAKMAKLI KÖYÜ BOSNA-HERSEK DERNEĞİ TARAFINDAN ALİAĞA ÇAKMAKLI’DA DÜZENLENEN 7. PİTA (BÖREK) GÜNÜNDE BOŞNAK ASILLI VATANDAŞLARIMIZ GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

cakmakli2
Türkiye’deki Boşnak asıllı vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadığı yerlerden olan Aliağa’nın Çakmaklı köyünde Boşnak kültürü tüm özellikleriyle yaşatılıyor. Köy halkı her yıl düzenlediği Pita gecesiyle hem eğleniyor hem de el emeği göz nuru pita böreği misafirlere ikram ediliyor. Pita gecesinin 7.si Aliağa’nın Çakmaklı köyünde yapıldı.
MİSAFİRLERE PİTA BÖREĞİ İKRAM EDİLDİ
Boşnak kökenli vatandaşlarımız, Çakmaklı köyünde, Aliağa Çakmaklı Bosna-Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği’nce bu yıl yedincisi düzenlenen Geleneksel Pita Gecesi’nde buluştu. Gece boyunca barış, birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği şenlikte konuklara yemek ve geleneksel Boşnak böreği olan Pita ikram edildi.
Geceye eşi Emine Oğuz ile katılan Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, özellikle köy gençlerinin yoğun ilgisiyle karşılandı. Geceye Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen bini aşkın Boşnak vatandaş, Bosna Hersek derneklerinin temsilcileri, Sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri katıldı.
KONUKLAR ARİF ŞENTÜRK’ÜN ŞARKILARIYLA COŞTU
Köy meydanında Grup Soyo ve Ramiz’in Balkan türküleriyle eğlenmeye başlayan Boşnaklar, gecenin ilerleyen saatlerinde Rumeli türküleri ve yorumlarıyla herkesin beğenisini kazanan Arif Şentürk’ün şarkılarıyla coşkulu anlar yaşadı. Türkiye'nin dört bir yanından gelerek Çakmaklı’da buluşan Boşnaklar, el ele tutuşarak kololar ve sevdalinkalarla yaptıkları danslara alkışlarıyla eşlik etti.

BAŞKAN OĞUZ: SREBRENİTSA KATLİAMI’NI UNUTMAYACAĞIZ
Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, “Türkiye ve Bosna, etle tırnak gibi iki kardeş ülke. Bosna’da bir acı olsa burada yüreğimiz sızlıyor. Srebrenitsa Katliamı’nı asla unutmayacağız. Burada Boşnak kültürünün yaşatılmasından büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.
Aliağa Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, “Geleneksel hale gelen bu şölen ile kültürümüzü tüm dünyaya tanıtıyoruz. Köy halkı olarak Boşnak’ız ve Boşnaklıktan onur duyuyoruz. En önemlisi de Türk olmaktan gurur duyuyoruz. Boşnak kültürünü yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
PİTA BÖREĞİ NASIL YAPILIR?
Boşnaklara ait bir börek olan Meşhur pita böreği içerisine ıspanak, patates gibi malzemeler konularak kol böreği şeklinde hazırlanıp ikram ediliyor.

ALİAĞA’DA DENİZ SPORLARI KURSLARI

GELECEĞİN DÜNYA ŞAMPİYONU YELKENCİLER ALİAĞA DENİZ SPORLARI VE GENÇLİK KULÜBÜ’NDE YETİŞİYOR

SANAYİ KENTİ ALİAĞA, YELKEN SPORUNDA İDDİALI

aliaga-yelken3


ALİAĞA BELEDİYESİ BSN BÜLTENİ

Türkiye’nin önemli deniz ticaret kentlerinden biri olan Aliağa’da, son yıllarda başlatılan yelken sporu eğitimleri büyük ilgi görüyor. 1999'da kurulan ve uygun yer arayışlarından sonra Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz'un destekleriyle 2010'da yeniden faaliyet göstermeye başlayan Aliağa Deniz Sporları Kulübü’nün (ADSK) yaz dönemi yelken eğitimleri başladı.
Aliağa Ön Plajlar mevkiindeki Kulüp Eğitim Merkezinde 8-14 yaş arası çocuklara verilen yaz dönemi kursuna Optimist sınıfında 8, Laser sınıfında 2 sporcunun yanı sıra toplam 30 kursiyer katılıyor.  Hafta da 5 gün süren kurslar Eylül ayına kadar devam edecek. Hem tatil yapan hem de deniz sporunda gösterdikleri performansla gelecek vaadeden minik kursiyerler, denizin keyfini doyasıya yaşıyor.
ALİAĞA BELEDİYESİ ALT YAPI VE SERVİS HİZMETİ SAĞLAYACAK
Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle çeşitli şampiyonalara katılan minik sporcular yaşamları boyunca unutamayacakları deneyim kazanırken, ilçede deniz sporlarının sevilmesine de öncülük ediyor.
Kulüpte minik sporculara 2013 Yaz dönemi yelken eğitimlerini 30 yıldır yelken sporunda faaliyet gösteren ve Türkiye Şampiyonluğu ile Cumhurbaşkanlığı Kupası birinciliği başta olmak üzere çok sayıda şampiyonluğu bulunan antrenör Servet Altay veriyor. Standart yarış tekneleriyle verilen eğitimlere aileler de büyük ilgi gösteriyor.
ALTAY: “YELKEN SPORLARININ YENİ ADRESİ ALİAĞA OLACAK”
ADSK Yelken Antrenörü Servet Altay, yelken sporunun küçük yaşlarda öğrenilmesinin büyük faydalar sağlayacağını ifade ederek, “Kulüp eğitim faaliyetlerimiz çocuklara deniz kültürü kazandırıyor. Çocukların ve gençlerin deniz sporlarına yönelmesini sağlıyoruz. Yelken Sporu yazın da kışın da yapılabilen bir spor. Kursiyerler burada doğa ile uyumlu bir yaşam sürmeyi, doğru zamanda doğru kararı verip uygulayabilme becerisini kazanıyor. Aynı zamanda spor ahlakı, disiplin, arkadaşlık ve dostluğu da öğreniyor. Aliağa, yakın bir gelecekte Türkiye Yelken Sporları için çok önemli bir kent olacak. Herkes bu sporu desteklemeli” diye konuştu.
BAŞVURULAR KULÜP MERKEZİNDEN ALINIYOR
Aliağa Deniz Sporları Kulübü tarafından açılan yelken eğitimlerine başvurular kulüp eğitim merkezinde yapılıyor. Başvurularda minik sporcu adayları için sağlık raporu da isteniyor. Eğitimlere başvurular ve kayıtla ilgili detay bilgiler 0532 477 25 15 ve 0507 458 59 02  nolu telefondan alınabilecek.

İŞKUR, ALİAĞA’DA ALTO ÜYELERİ İLE BULUŞUYOR

İŞKUR, ALİAĞA’DA DEVLET DESTEKLERİNİ VE YENİLİKLERİ ANLATIYOR

ALTO İLE İŞKUR İŞBİRLİĞİNDE, ALİAĞA’DA DEVLET DESTEKLERİ VE YENİLİKLER ANLATILIYOR

Aliağa Ticaret Odası(ALTO), 2012 yılında kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği yenilikleri, işveren ve çalışan yükümlüklerini düzenleyeceği seminerle anlatıyor.

ALTO 2 Temmuz 2013’de İŞKUR ile üyelerini buluşturuyor


iskur-seminer-AdnanSaka

ALTO’nun, Türkiye İş Kurumu ile işbirliğine giderek düzenleyeceği seminer 2 Temmuz 2013 tarihinde, 14.00-16.00 saatleri arasında ALTO Seminer salonunda gerçekleşecek. Sigorta primi işveren desteği, işbaşı eğitim programı, işe yerleştirme hizmetleri, girişimcilik eğitimleri gibi konuların anlatılacağı seminerde İŞKUR yetkilileri devlet destekleri ile ilgili detaylı bilgiler de verecek.

Devlet desteklerine önem verilmeli

Devletin işverenlere, çalışanlara ve iş arayanlara yönelik birçok desteği olduğunun altını çizen ALTO Başkanı Adnan Saka düzenleyecekleri seminerle ilgili şunları söyledi: “Hızla gelişmekte olan bir ülkeyiz. Dolayısıyla kanunlar, mevzuatlar devamlı güncelleniyor, geliştiriliyor, eksiklikleri gideriliyor. İşletmelerin ve kişilerin değişiklikleri takip etmesi de haliyle kolay olmuyor. Burada bizler oda olarak devreye girerek değişiklikleri üyelerimize ve ilçemizde konuyla ilgili olan kişilere aktarmaya çalışıyoruz. Bu konularda seminerler ve toplantılar düzenliyoruz. Şimdi 2 Temmuz 2013 tarihinde de İŞKUR ile işbirliğine giderek İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirilerini, İŞKUR’un desteklerini üyelerimize aktarmaya çalışacağız. Bilgilendirmeleri İŞKUR’dan gelen üst düzey yetkililer yapacaklar” dedi.

Üyelere destekler konusunda rehber olabiliriz

Devlet desteklerine ulaşma konusunda oda olarak hizmet verdiklerini de belirten Başkan Saka, hem işletmelerin hem de kişilerin devlet desteklerine önem vermesi gerektiğini, finansa erişim konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı günümüzde giderleri en aza indirme konusunda devlet desteklerinin önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

“İZMİR CADDESİ ÇARŞI PROJESİ”

İZMİR CADDESİ, KENTSEL DÜZENLEME PROJESİYLE ÇARŞI’YA DÖNÜŞÜYOR

ALİAĞA’DA BELEDİYE VE ESNAF SANATKÂRLAR ODASI İŞBİRLİĞİNDE İZMİR CADDESİNİN ÇARŞIYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN PROJE HAZIRLANDI. HAZIRLANAN PROJE CADDE ESNAFI VE VATANDAŞLARA ANLATILDI, GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELER ALINDI…

ALİAĞA’DA BELEDİYE, ÇARŞI’YA DÖNÜŞTÜRÜLMEK İÇİN PROJE HAZIRLANAN CADDE DÜZENLEMESİNİ ESNAF VE VATANDAŞLARIN DEĞERLENDİRMESİNE AÇTI.


ALİAĞA BELEDİYESİ BSN BÜLTENİ

aliagabld-kutuphane3
Aliağa’da bulunan İzmir Caddesi’nin kentsel düzenleme projesi ile bir Çarşıya dönüştürülmesi amacıyla Aliağa Belediyesi ve Esnaf Sanatkârlar Odası işbirliğinde hazırlanan taslak proje cadde esnafı ve vatandaşların görüşüne açıldı. Caddenin araç trafiğine kapatılarak gece gündüz kentin simgesi olacak bir alışveriş çarşısına dönüştürülmesini içeren “İzmir Caddesi Çarşı Projesi” Aliağa Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla Cadde esnafı ve vatandaşlarla paylaşıldı.
Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, yaptığı konuşmada “Siz istemeden hiçbir şey yapmayız. Dayatmamız yok. Aliağa’yı güzelleştirmek için her öneriye açığım” dedi.
ALİAĞA’NIN PRESTİJ ÇARŞISI OLACAK
Araç trafiğine kapatılacak ve “Çarşı” konseptine uygun düzenlenecek Projeye göre, İzmir Caddesi’ne sadece Acil durumlarda ve belli saatlerde esnafın ihtiyaçlarını karşılamak için araç girebilecek. Proje kapsamında ağaçlandırma, oturma bankları, ışıklandırma, tretuvar, alt ve alt yapı çalışmaları yapılacak.
Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Ekren’in yönettiği bilgilendirme toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden emekli Mimar Ülker Altın hazırlanan taslak projeyi sunum eşliğinde esnaf ile paylaştı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Başkan Yardımcısı Uğur Eren, Belediye Meclis Üyeleri, Cadde esnafı ve vatandaşlar katıldı.
HÜSEYİN EKREN: PROJE TİCARİ YAŞAMI HAREKETLENDİRECEK
Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren, projenin esnaf ve ticaret erbabının iş kapasitesini arttıracağını ve vatandaşın alışverişini İzmir yerine Aliağa’dan yapmasını sağlayacağını kaydederek, projenin kabul görmesi halinde Aliağa'da esnafı hareketlendirecek, ticari yaşamı canlandıracak bir proje olduğunu vurguladı.
Proje ile kentin gelecek 15-20 yılına göre hazırlık yapıldığını kaydeden Ekren, “Vatandaş rahat alışveriş yapacak. Kente estetik kazandırılacak. Proje gerçekleşirse İzmir Caddesi, Aliağa’nın Cazibe merkezi olacak.” Dedi.
BAŞKAN OĞUZ: “DAYATMAMIZ YOK. ESNAF VE VATANDAŞ İSTERSE OLACAK. İSTEMEZSE OLMAYACAK”
Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, toplantıda projenin cadde esnafının önerisi üzerine gündeme geldiğini ve çalışma başlatıldığını ifade ederek, “Biz sizden gelen talep üzerine bu işe başladık. Bu proje siz isterseniz gerçekleştirilecek, siz istemezseniz hiçbir şey yapılmayacak.” Dedi.
1 AY SONRA YENİDEN TOPLANTI YAPILACAK
Toplantıda cadde esnafı; “Caddenin tamamen araç trafiğine kapatılması” ve “Caddede yaya kaldırımlarının genişletilerek, araç parkı olmadan tek şerit araç trafiğine açık olması” seçeneklerini öneren görüşler dile getirdi.
Cadde esnafının, caddede yapılacak değişikliklerle ilgili görüşlerinin netleşmemesi üzerine Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, “İzmir Caddesi’nin dar şerit de olsa araç geçişine açık olmasının hiçbir faydası olmayacağını düşünüyorum. Orada aracın duracak yeri kalmıyor. Araç geçişinin size bir faydası olmaz.  Ama, Aceleye getirmeyelim. Bu toplantıda dile getirdiklerinizi not aldık. Bunları da değerlendirerek bir ay sonra bir kez daha toplanalım. Sizin verdiğiniz kararlar uygulanacak. Bu toplantının amacı sizlere bu projeyi tanıtmak ve sizleri bilgilendirmekti. Projeyi ayrıntıları ile ilgili endişelerini, görüşlerini ve fikirlerini paylaşmak isteyen bize gelebilir. Kapılarımız sonuna kadar açık” Dedi.

NADİR NADİ KÜTÜPHANESİ YENİ YERİNDE

ALİAĞA’NIN BİLGİ HAZİNESİ TAŞINIYOR. ALİAĞA BELEDİYESİ NADİR NADİ KÜTÜPHANESİ, SGK’NIN BOŞALTTIĞI ESKİ HİZMET YERİNE TAŞINIYOR

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI ÖMER TURGUT OĞUZ: “KENTİMİZİN EN ZENGİN BİLGİ KAYNAĞINI HALKIMIZIN AYAĞINA GETİRDİK”


ALİAĞA BELEDİYESİ BSN BÜLTENİ

aliagabld
Aliağa Belediyesi’nin Sosyal ve Kültürel hizmetlerinde önemli bir yer tutan Nadir Nadi Kütüphanesi yeni yerine taşınıyor. İki yıldan bu yana Hükümet Caddesinde Ziraat Bankası yanındaki kiralık bir yerde hizmet veren kütüphane, İstiklal Caddesi’nde daha önce SGK Hizmet Merkezi’nin bulunduğu yere taşınıyor. Yer, SGK’nın kendi hizmet binasına taşınmasıyla boşalmıştı.
Açıldığı 1991’den bu yana 22 yıldır günden bu yana her yaştan binlerce okuyucuya hizmet veren Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Halk Kütüphanesi, İstiklal Caddesi üzerindeki daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hizmet verdiği yere taşınıyor. Aliağa Belediyesi, daha önce kiralık bir yerde faaliyet gösteren Kütüphaneyi, kurumun kullanımındaki bir mekâna taşıyarak belediye bütçesinde tasarruf da gerçekleştirmiş olacak.
TAŞINMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Okuyucu talepleri göz önünde tutularak son gelişmelere göre yeniden düzenlenen Kütüphane’nin taşınma işlemleri hızla sürüyor. Kütüphanenin iç mekân düzenlemeleri tamamlanırken, kitapların raflara sistematik olarak sıralanması çalışması devam ediyor. Kütüphane, gelecek hafta okuyucularına kapılarını İstiklal Caddesi No:71 adresindeki yeni yerinde açacak
BAŞKAN OĞUZ: “DAHA ETKİN HİZMET VERECEĞİZ”
Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, özellikle çocuklar ve gençler için çok önemli bir okuma ve araştırma olanağı sunan kütüphanenin, yeni yerinde daha etkin hizmet sunacağını ifade etti. Başkan Oğuz, “SGK’nın kendi binasına taşınmasının ardından, Hazine’ye ait olup, 2006’dan bu yana belediyemizin kullanımında olan yere taşıdık. Kütüphanemiz iki yıldır kiraladığımız bir yerde faaliyet gösteriyordu. Kentimizin en zengin bilgi kaynağını halkımızın ayağına getirdik. Aliağa’mıza hayırlı olsun” dedi.
ALİAĞA BELEDİYESİ NADİR NADİ KÜTÜPHANESİ
1991 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve birçok dünya ülkesinde uygulanan Dewey On’lu (kitap konu sınıflama) sistemi tekniğine göre düzenlenerek okuyuculara hizmet veren Kütüphanenin 11 bin üyesi bulunuyor. 12 bin kitabın bulunduğu Kütüphanenin kitap zenginliği yeni yayınlarla hızla artıyor

Diğer Makaleler...