atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

KARDEŞ KENT KAKANJ HEYETİ ALİAĞA’YA VEDA ETTİ

BİR HAFTADAN BU YANA ALİAĞA’DA BULUNAN KARDEŞ KENT KAKANJ HEYETİ, PROGRAMINI TAMAMLADI

 
Aliağa Belediyesi, geçtiğimiz yıl kardeş kent protokolü imzaladığı Bosna Hersek’in Kakanj Belediyesi delegasyonunu bir hafta boyunca kentte ağırladı. Kardeş kent heyeti, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen Özgür Dünya Çocukları Şenliği ve 23 Nisan Bayramı kutlamalarına katıldı. Programları kapsamında Aliağa’da kurumları ziyaret eden ve iş dünyası ile buluşan Kakanj heyetine, programın son günü Aliağa Belediyesi’nde plaket verildi.

Kakanj heyetine Aliağa’dan plaket ve hediyeler

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, kardeş kent heyetine plaket ve hediyeler takdim etti. Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Aliağa ve Kakanj Belediye meclis üyeleriyle kakanj heyetinin tam kadro bulunduğu veda töreninde duygulu anlar yaşandı. Konuk heyete hediyeleri, Aliağa belediye meclis üyeleri tarafından verildi. Kardeş Kent Kakanj heyeti de Aliağa belediye Meclis üyelerine çeşitli hediyeler verdi. Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Başkan Oğuz’a kakanj’ı tasvir eden bir yağlıboya tablo hediye etti. Aliağa Emniyet Müdürü Hasan Tuğan da uğurlama törenine katılarak Zenica-Doboj Kantonu İEmniyet Müdürü Fahrudin Bečirović'e plaket verdi.
nerminmandra-kakanj1
Başkan Oğuz: İlişkilerimiz, tarihsel ve kültürel bir sorumluluk
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Kakanj ile kardeş kent olduktan sonra iki kent arasında başlayan ilişkilerin geliştirildiğini ifade ederek, “tarihi ve kültürel bağlarımızn olduğu Bosna Hersek’den bir kent ile başlayan bu ilişkilerimiz tarihsel ve kültürel bir sorumluluktur” dedi.

Kakanj, Türk yatırımcıları bekliyor
Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra da, Bosna Hersek’in Türk yatırımcıları beklediğini ifade ederek, “kardeş Kentimiz Aliağa’da çok güzel ve yararlı bir program gerçekleştirdik. Aliağa Belediye Başkanımız Turgut Oğuz’a çok teşekkür ediyoruz. Aliağalı girişimcileri Kakanj’a yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Kakanj Heyeti, Aliağa’yı ve bölgeyi tanıdı
Belediye Başkanı Nermin Mandra başkanlığında, Belediye Meclis üyeleri, Bürokratlar ve işadamlarından oluşan 20 kişilik Kakanj heyeti, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları Şenliği’ne ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliklerine katıldı. Foça, İzmir, Şirince gibi tarihi ve turistik yerleri de gezen heyet, ilçedeki sanayi sektörleriyle ikili görüşmeler yaptı.

İLHAN İŞBİLEN’DEN ALTO’YA ZİYARET

AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ İLHAN İŞBİLEN’DEN ALTO’YA ZİYARET

AK Parti İzmir 1. Bölge Milletvekili İlhan İşbilen Aliağa Ticaret Odası’nı ziyaret etti, bölge ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

İlhan İşbilen:”Aliağa tam bir ağır sanayi bölegesi”

Aliağa’nın tam anlamıyla bir ağır sanayi bölgesi olduğunun altını çizen İşbilen, ilçenin ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını bildiklerini ve bu doğrultuda bazı planlamalar yapılması gerektiğini belirtti.

i-iziyaretfoto

İlçede üniversite ya da fakülte olmaması dikkatlerden kaçmadı

İşbilen ilçede bir üniversite bulunmadığını öğrendiğinde üzüldüğünü belirtirken, “Ağır sanayi bölgesi olan ve ülke ekonomisine önemli katkıları olan bir ilçede yetenekli, vasıflı çalışanların yetişeceği bir üniversite ya da bir üniversiteye bağlı fakülte bulunmuyor. Halbuki burada doğru bölümlerin tespit edilmesi ile sanayi işbirliğine giderek, burada ülkenin geleceği için önemli bireylerin yetişeceğine inanıyorum. Aslında burada kurulacak bir üniversite ya da fakültede pratik ve teorik uygulamalarla profesyonel çalışanların yetişmesi sanayinin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Eminim ki bu durumu üniversiteler de kısa süre içinde tespit edecek ve ilçeye yönelecektir. İlçe bu konuda da ivme kazandığı takdirde doru yer ve alanların planlanması ile gelişecek ve hak ettiği yere gelecektir” dedi.

Adnan Saka:”Aliağa çok hızlı büyüyor”

ALTO Başkanı Adnan Saka Aliağa’nın, organize sanayi bölgesi, gemi sökümü tesisleri, limanları, demir çelik sektörü, Petro kimya, rafineri ve enerji sektörü ile her geçen gün geliştiğini, nüfusun da bu gelişime paralel çok hızlı artarak 77 binlere geldiğini belirtti.

Plansız büyüme ilçenin geleceğini tehdit ediyor

İlçenin yeni yatırımlar almasından ve gelişerek ülke ekonomisine önemli katkı sağlamasından dolayı mutlu olduklarını belirten Saka:”Gelişiyoruz, mutluyuz ancak gelişmeye ayak uydurabilen bir planlama yapımız bulunmuyor ve yeni yeni sorunlarla karşılaşıyoruz. Planlamalarda yaşanan sıkıntının nedeni ilçeyi merkezi yönetimin planlaması. Merkezi yönetim, ilçenin yaşadığı sıkıntıları doğru tespit edemiyor, ihtiyaçlarını bilemiyor ve dolayısıyla merkezin yaptığı planlamalar ilçenin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Bizim beklentimiz yerel yönetimlerin şehrin planlamasında etkisinin arttırılması. Geçmişten şikayet etmiyoruz. Bazı uygulamalar ama doğru ama yanlış yapılmış. En azından bundan sonrasında doru planlamalar yapalım. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi(ALOSBİ) hızla yatırım alıyor. Yeni fabrikalar kuruluyor. En azından bundan sonrasını doğru planlayabilmek için bazı olumlu gelişmelerin yaşanmasını diliyoruz” dedi.

ALİAĞA’DAN DÜNYAYA BARIŞ ÇAĞRISI

ÖZGÜR DÜNYA ÇOCUKLARI ALİAĞA’YI BAYRAM YERİNE ÇEVİRDİ

aliaga4

“Bİ DÜNYA ÇOCUK” ALİAĞA’DA BULUŞTU

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Özgür Dünya Çocukları Şenliği saat 18: 00'de  Atatürk  parkından başlayan kortej yürüyüşünde  misafir ülkelerin çocukları, yöresel kıyafetleriyle yaptıkları yürüyüş Aliağa'da   tam bir bayram havası yarattı. Kortej yürüyüşü  Cumhuriyet meydanında son buldu. ''Bi dünya çocuk Aliağa'ya geliyor'' sloganıyla düzenlenen şenliğe Bosna Hersek, Bulgaristan, Macaristan, Kazakistan, Makedonya, Romanya Ve Sırbistan'dan 200 çocuk katıldı.

ALİAĞA’DAN DÜNYAYA BARIŞ SESLERİ YÜKSELDİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Aliağa’da 7 ülkeden çocukların barış çağrılarıyla renklendi. Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslar arası Aliağa Özgür Dünya Çocukları Şenliği, 7 ülkeden çocukların folklorik gösterileri ve dünyaya barış çağrılarıyla başladı.
KARDEŞ KENT KAKANJ HEYETİ GÖSTERİLERİ İZLEDİ
4. Uluslar arası Aliağa Özgür Dünya Çocukları Şenliği Atatürk parkından başlayarak istiklal Caddesi ve Hükümet Caddesi’nde süren kortejle başladı. 7 ülkeden çocukların rengarenk folklorik kıyafetleriyle Aliağa renkli görüntülere sahne oldu. Kortej, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın kardeş kentleri Bosna Hersek’ten Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve Tokat Reşadiye Büşürüm belediye başkanı Bahtiyar Alkan’ın liderliğinde vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.
BAŞKAN OĞUZ: “TOPLUMLARI YAKINLAŞTIRIYORUZ”
Kortejin ardından Şenliğin açılış töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Şenliğin açış konuşmasını yapan Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, 4 yıldır Aliağa’dan dünyaya çocukların barış çağrısı yaptığını söyleyerek, “İyi ki bu şenliği 4 yıl önce düzenlemeye karar verdik. Her yıl çeşitli ülkelerden 200’ün üzerinde çocuk burada birbirini tanıyor, toplumlar yakınlaşıyor. Bugünün küçüklerinin, yarının büyükleri olduğunu hiç unutmayalım. Çocuklarımızı evlerinde misafir ederek kültürümüzü ve ülkemizi tanıtan ailelere tek tek teşekkür ediyorum” dedi.
23 NİSAN’DA “YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ” RUHU
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, tam da Atatürk’ün istediği gibi “Yurtta Barış, Dünyada barış” felsefesine uygun kutlandığını ifade eden Başkan Oğuz, “Aliağa’yı 4 yıldan bu yana bir uluslar arası barış kentine dönüştürdüğümüz için çok mutluyum. Dünyadaki tek çocuk bayramını burada dünyaya çok anlamlı mesajlarla kutluyoruz. Şenliğimize ve bayramımıza katılan tüm ülkelere, kardeş kentlerimiz Kakanj ve Büşürüm belediye heyetlerine hoş geldiniz diyorum” dedi.
FOLKLOR GÖSTERİLERİ İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ
Başkan Oğuz’un konuşmasının ardından ülkelerin folklorik ekiplerinin gösterileri büyük alkışlar eşliğinde başladı. Ülke gruplarının birbirinden renkli kıyafetleri ile sunduğu folklor gösterileri, Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran Aliağalılar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

DÜNYA ÇOCUKLARI ÇAKMAKLI’YI COŞTURDU

ALİAĞA’NIN BOŞNAK KÖYÜ ÇAKMAKLI’DA ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN GELEN ÇOCUKLARIN PİKNİK ŞENLİĞİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

- YARININ BÜYÜKLERİ, BARIŞ İÇİN BİRARADA

 

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları Şenliği kapsamında Aliağa’ya gelen misafir ülke çocukları, Şenliğin provasını Çakmaklı köyünde düzenlenen piknik etkinliğinde yaptı.

 

BAHARIN GELİŞİNİ ÇOCUKLAR COŞKUYLA KUTLADI

Aliağa’nın Boşnak kökenli vatandaşların yaşadığı Çakmaklı köyünde, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği ve Aliağa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Piknik büyük bir coşkuyla tamamlandı. Yeşillikler içinde bir ortamda gerçekleşen pikniğe katılan çok sayıda vatandaş, baharın gelişini doyasıya kutladı. Aliağa Belediyesi’nin düzenlediği 4. Aliağa Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları şenliği için kentte bulunan 7 misafir ülkenin folklor grupları en güzel gösterilerini yapma fırsatı buldu. Pikniğe katılanlara Boşnak böreği, tavuk, pilav ve ayran ikram edildi. 4 saat süren piknik şenliği, Çakmaklı’yı bayram yerine çevirdi.

 cakmakli6

ÇAKMAKLI’DA BOSNA’YA GÖNÜL VERENLER BULUŞTU

Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Çakmaklı Piknik Şenliğine; Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Bosna Hersek Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Bosna Hersek Dernekleri federasyonuna bağlı çok sayıda derneğin başkan ve yöneticileri, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Aliağa’nın Kardeş kenti olan Bosna Hersek’in Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve Beraberindeki 20 kişilik heyet de şenliğin onur konuğuydu.

 

BAĞIMSIZLIĞIN NE KADAR ZOR KAZANILDIĞINI BOSNA’DA YAŞADIK

Pikniğin açış konuşmasını yapan Bosna Hersek Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 23 Nisan’ın önemine işaret ederek, “Büyük Devlet adamı Atatürk, bağımsızlığın ve egemenliğin simgesi TBMM’yi kurarak bu önemli günü bir bayram olarak çocuklarımıza armağan etti. Bağımsızlığın ve egemenliğin ne kadar zor kazanıldığını Bosna’da yaşadık ve gördük. 90 yıldır bu topraklarda Atatürk ve arkadaşları sayesinde özgür ve bağımsız yaşıyoruz. Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

BAYSAK: “İKİ TOPLUMU BİRBİRİNE KAVUŞTURAN ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Aliağa ile Bosna Hersek’in Kakanj belediyesi arasında geçen yıl başlayan kardeş kent ilişkilerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Baysak, “Aliağa Belediye Başkanımızın sevgisi, ilgisi ve desteğiyle bu kardeşlik köprüsü imrenilecek şekilde gelişiyor. Tarihi ve kültürel bağları etle tırnak gibi olan iki toplumu birbirine kavuşturan Aliağa Belediye Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

TURGUT OĞUZ: “TÜRKİYE’DE YAŞAYIP DA YÜREĞİ BOSNA İÇİN, BALKANLAR İÇİN ATMAYAN YOKTUR”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz da, kardeş kent Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve heyetini Aliağa’da misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Türkiye’de yaşayıp da yüreği Bosna için, Balkanlar için atmayan yoktur. Yüzyıllarca aynı kültürü ve tarihi yaşamış insanların yeniden kavuşması kadar güzel bir şey olamaz. Bugün böylesine güzel bir ortamda büyük bir coşku yaşıyoruz. Özgür Dünya Çocukları şenliğimizle bu coşkuyu doruğa çıkaracağız” dedi.

 

ALİAĞA- KAKANJ BİRBİRİNE ÇOK YAKLAŞTI

Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, kardeş kent Aliağa ile ilişkilerin hızla geliştiğini ifade ederek, “Kültürel ve sosyal işbirliğimizi şimdi ekonomi ve ticari alanda da sürdüreceğiz. Kakanj, Türkiye’den yatırımcıları bekliyor. Aliağa ile kardeş kent olmamızla birlikte başlayan dostluğumuz iki kenti birbirine çok yaklaştırdı” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak tarafından hazırlanan Plaket, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un eliyle Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra’ya verildi.

23 NİSAN KUTLU OLSUN...

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI HER YIL ARTAN BİR COŞKUYLA KUTLU OLSUN...

232323

Diğer Makaleler...