atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

ALİAĞA’DA SİVRİSİNEK İLAÇLAMASI YAPILIYOR

3 AY ÖNCE LARVA AŞAMASINDA BAŞLAYAN İLAÇLAMA, ÜREME POTANSİYELİ OLAN YERLERDE SÜRÜYOR

SON YILLARDA ETKİN BİR ŞEKİLDE SİVRİSİNEK MÜCADELESİ YAPARAK YURTTAŞLARIN RAHAT BİR YAZ GEÇİRMESİNİ SAĞLAYAN ALİAĞA BELEDİYESİ VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINI BU YIL DA YOĞUNLAŞTIRILMIŞ BİR PROGRAMLA SÜRDÜRÜYOR.

aliaga-ilaclama4
İzmir'in Aliağa İlçesi'nde sivrisinekle mücadele kapsamında Şubat sonunda başlayan larva ilaçlama çalışmalarında, ikinci aşamaya geçildi. Aliağa Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kentin özellikle sivrisinek üremesine uygun Güzelhisar Deltası ve sulak alanlar başta olmak üzere tespit ettikleri noktalarda ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, ilaçlama çalışmalarına hız verildiğini ifade ederek, “Sıkıntısız bir yaz geçirmek için tüm tedbirlerimizi aldık. İlaçlama çalışmalarımız sürüyor” dedi.
Kış mevsiminin çok yağışlı geçmesi nedeniyle geçen yıllara göre bu yıl daha çok sulak alan bulunduğunu belirten ekipler, sivrisinek ve haşerelerin muhtemel üreme noktaları olan sulak alanları, kentin dört bir yanındaki Kanal, foseptik, rögar, yağmur mazgalları ve diğer sulak noktaları ilaçlıyor.
SİVRİSİNEKSİZ BİR YAZ MEVSİMİ İÇİN
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz,  "Güzelhisar deltası, sulak alanlar Aliağa kent merkezine çok yakın. Bu bölgeler sivrisinek üremesi için çok elverişli. Sivrisinekle mücadelede erken ilaçlama büyük önem taşıyor. Belediyemiz ve İzmir Büyükşehir Ekiplerimiz Mart ayı başında ilaçlama çalışmaları başladı. İlaçlama çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor. Bu mücadele sonunda yurttaşlarımız sivrisineksiz bir yaz mevsimi geçirecek” dedi.
BİNA BODRUMLARINDAKİ SU BİRİKİNTİLERİNE DİKKAT
İlaçlama ekipleri de, etkin bir mücadele için vatandaşların da bazı tedbirler alması gerektiğini belirterek, “Küçük bir su birikintisinde bile binlerce larva üreyebilir. Bahçelerde küçük kaplarda ve araba lastikleri içerisinde, bina bodrumlarında su birikintisi oluşması önlenmelidir. Fosseptik taşkınlarının önlenmesi, fosseptik kapaklarının onarılması, kesinlikle açık bırakılmaması gerekir. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz” şeklinde konuşuyor

EGE’NİN KIRKPINARI’NDA GÜREŞ ŞÖLENİ

12. HELVACI YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ 5 MAYIS PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

BAŞPEHLİVANLAR, HELVACI’DA ER MEYDANINA ÇIKIYOR

helvaci-gures2
“Ege’nin Kırkpınar’ı” olarak bilinen Aliağa’nın Helvacı Beldesi 5 Mayıs Pazar günü başpehlivanların mücadelesine sahne olacak. Aliağa Belediyesi ve Aliağa Belediyesi Helvacı Spor Kulübü tarafından 5 Mayıs Pazar günü düzenlenecek olan “12. Helvacı Yağlı Pehlivan Güreşleri”nde başpehlivanlar er meydanına çıkacak. Güreşlerde 21’i Başpehlivan olmak üzere 10 boyda 150 pehlivan kispet giyecek. Güreşlerde, 2009 ve 2010 Kırkpınar başpehlivanı olan Mehmet Yeşil Yeşil de er meydanına çıkacak
Aliağa Belediye başkanı Turgut Oğuz, güzel bir Pazar gününü değerlendirmek isteyen herkesi aileleriyle birlikte Helvacı’ya davet etti.
HELVACI’DA ER MEYDANI KURULUYOR
Helvacı Stadında 5 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de başlayacak ve gün boyu sürecek Güreşleri izlemek isteyen vatandaşlar için Pazar günü Aliağa Belediyesi önünden ücretsiz otobüs kaldırılacak. İzmir’den gelecek olan güreş severler İZBAN’ın Hatundere istasyonunda inerek Güreş alanına ulaşabilecek.
BAŞKAN OĞUZ’DAN ER MEYDANINA DAVET
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Ata Sporu olan Güreş’e destek vermekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Çocuklarımızın, gençlerimizin, bin yıllık geleneklerimizi, kültürümüzü tanıması çok önemli. Ata Sporumuz Yağlı Güreşleri bundan dolayı yaşatmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin yakından tanıdığı başpehlivanları ve gelecekte adından çok söz ettirecek başpehlivan adaylarını bir araya getiriyoruz. 5 Mayıs Pazar günü tüm güreş severleri, güzel bir havada Helvacı’ya davet ediyorum” dedi.
HELVACI KIRKPINAR’A DÖNECEK
Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Helvacı Yağlı Güreşlerine, Başpehlivanlar; Mehmet Yeşil Yeşil, Şükrü Kazan, Osman Özgün, Mahmut Kavakçı, Murat Aydoğdu, Mustafa Başdemir, Yüksel Kalay, Mükerrem Kıyı, Ahmet Kavakçı, Hüseyin İyican, Hakan Çalışır, İsmail Balaban, Süleyman Aykırı, Ramazan Yarar, Fatih Koyuncu, Serhat Balcı, Kadir Birlik, Güngör Ekin, Ertan Erkan, Kaan Kaya ve Serhat Gökmen katılacak

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NDA ALİAĞASPOR U14 GALİBİYETLE BAŞLADI

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 1. KADEME MAÇLARINA GALİBİYETLE BAŞLAYAN ALİAĞASPOR U14 TAKIMI GÖZÜNÜ FİNALE DİKTİ

ALİAĞA’NIN GENÇ MARTILARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASINDA GALİP!

aliagaspor_u14
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen U14 Türkiye Şampiyonası 1. kademe Müsabakaları 18 farklı şehirde başladı.  Şampiyonada 62 ilden 103 takım, 18 grup merkezinde 2-5 Mayıs tarihleri arasında karşılaşacak ve 2. kademeye yükselmek için ter dökecek.
ALİAĞASPOR U14 TAKIMI GALİBİYETLE BAŞLADI
Normal Sezon sonunda play off finalinde İzmirspor’u yenerek Şampiyon olup Türkiye şampiyonasında İzmir’i temsil etme hakkı kazanan AliağaSpor U14 takımı, Muğla’da yapılan ilk maçta Denizli Kızılcabölük’ü 1-0 mağlup ederek gözünü final maçına dikti.
ALİAĞASPOR, ŞAMPİYONANIN MUĞLA GRUBUNDA
İzmir Play off Finalinde İzmirspor’u yenerek Turnuva’da İzmir’i temsil etme hakkı kazanan AliağaSpor U14 takımı Muğla’da 1. grupta Denizli Kızılcabölük ve Manisa Belediyespor ile yer alıyor. AliağaSpor ilk maçta Denizli Kızılcabölük ile karşılaştı. Yeşil beyazlı genç martılar 25. dakika’da Mert Akman’ın attığı golle sahadan 1-0 galip ayrıldı.
GRUP FİNALİ MANİSA BELEDİYESPOR İLE OYNANACAK
Sinan, Turgut, Evren, Murat, Umutcan, Vedat, Yücel, Muhammed, Mert, Cem ve Gürkan 11’iyle mücadele eden AliağaSpor U14, bu galibiyetin ardından 4 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de Manisa Belediyespor ile Grup finali oynayacak. Final maçını kazanan takım 2. Kademe müsabakalarına katılarak şampiyonada yoluna devam edecek
U14’LERDE ŞAMPİYONA MARATONU
U14 Türkiye Şampiyonası 1.kademe müsabakalarında grup birincisi olan 18 takım, 2.kademe müsabakalarına katılmaya hak kazanacak. 4 merkezde oynanacak 2. kademe gruplarında birinci olan 4 takım, final müsabakalarına katılacak.
ALİAĞASPOR BAŞKANI UĞUR EREN; “OYUNCULARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”
U14 takımının Türkiye Şampiyonası 1. Kademe Müsabakaları ilk maçındaki galibiyeti Aliağa’da sevinçle karşılandı. Aliağa Spor Kulübü Başkanı Uğur Eren, “Altyapıya yaptığımız uzun ve özverili yatırımın sonuçlarını turnuvalardaki başarılarla alıyoruz. Genç Oyuncularımla gurur duyuyorum. Türk Futboluna uzun yıllar emek verecek yıldızların yetişmesine katkıda bulunuyoruz. Oyuncularımı kutluyor, final maçında ve kupa yolunda başarılar diliyorum” dedi.

AYDA YÜRÜYEN EN GENÇ ASTRONOTTAN BAŞKAN KOCAOĞLUNA ZİYARET

Ay’da yürüyen “en genç” astronot,

Başkan Kocaoğlu’nu ziyaret etti


s188923

NASA’nın ‘Apollo 16’ programında 1972 yılında Ay’a giden astronot Charles Moss Duke, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Duke’a eşi Dorothy Duke, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Faruk Güler ile Uzay Kampı Müdürü Scott Woodham da eşlik etti.

Astronot Charles Moss Duke’u ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kaya Tuncer’in kurduğu ESBAŞ’ın ve Uzay Kampı’nın hem İzmir hem de çocuklar ve gençler için bir kazanım olduğunu söyledi.

ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, ABD Hava Kuvvetleri’nden Emekli Tuğgeneral, eski NASA astronotu Duke’un, İzmir’de her yıl rutin programı çerçevesinde bir uzay bilimci, astronot ya da eğitmeni ağırlayan ESBAŞ Uzay Kampı Türkiye’nin özel misafiri olarak bulunduğunu hatırlattı. Güler, “Bugüne kadar Ay’a 12 astronot ayak bastı. Moss, bunlardan hayatta olan 8’inden birisi. Kendisini İzmir’de görmek bizi çok mutlu etti. Bir haftalık ziyareti boyunca başta öğrenciler olmak üzere uzaya ilgi duyan herkese tecrübelerini aktarıyor. Umuyorum heyecanlı geçen bu konferanslar ve buluşmalar gençlerin uzaya olan ilgisini arttırır” diye konuştu.

 s724904

Duke: “İzmir’i her yerde tanıtacağız”

Astronot Charles Moss Duke ise eşiyle birlikte geldiği İzmir’de gördüğü ilgiden çok mutlu olduğunu söyledi. İzmir’de çok güzel zaman geçirdiklerini kaydeden Duke, “İzmir sadece manzarasıyla değil, insanların misafirperverliğiyle de çok güzel. Çocukları çok seviyorum, onlar bizim geleceğimiz. Teknoloji geliştikçe, daha eğitimli gençlere ihtiyacımız oluyor.  Onları aydınlatmak, teşvik etmek bizim görevimiz. Uzay Kampı’nda çocukları cesaretlendiğim, onlarla bilgilerimi paylaştığım için çok mutluyum. Kalplerimizde götüreceğimiz bu harika kenti gittiğimiz her yerde tanıtacağız” dedi.

 s686773

O zaman 31 yaşındaydı

3 Ekim 1935 tarihinde Kuzey Karolayna’nın Charlotte kentinde doğan astronot Charles Moss Duke, 1966 yılında NASA tarafından seçilen 19 astronottan birisi oldu. Ay'a ilk inişin yapıldığı Apollo 11 görevinde kapsül iletişim subayı ve Apollo 13 görevinde yedek Ay modülü pilotluğu görevlerini üstlenen Duke, Apollo 16 programı kapsamında ise Ay yüzeyinde 71 saat 14 dakika kalıp üç ayrı seferde toplam 20 saat 15 dakika Ay yürüyüşü gerçekleştirdi. Duke, söz konusu görevde, bir başka Apollo 16 astronotu John W. Young ile birlikte yaklaşık 90 kilogram Ay taşı ve kumu örneğinin incelenmek üzere toplanması, Ay yüzeyine kozmik ışın detektörü yerleştirilmesi, sert ve engebeli yüzeyde hareket edebilen Rover-2 aracının manevralarının değerlendirilmesi gibi önemli çalışmaları tamamladı.

Ay’a 36 yaşındayken giderek “Ay’da yürüyen en genç astronot” olma unvanını kazanan Astronot Duke, Dünya’ya geri dönmeden önce Ay yüzeyine eşi ve çocuklarıyla birlikte çekilmiş bir fotoğrafını bırakmasıyla da tanınıyor. Astronot Duke’e ve Apollo 16’da görev alan diğer astronotlar John W. Young ve Thomas K. Mattingly’e NASA tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” verildi.

KARDEŞ KENT KAKANJ HEYETİ ALİAĞA’YA VEDA ETTİ

BİR HAFTADAN BU YANA ALİAĞA’DA BULUNAN KARDEŞ KENT KAKANJ HEYETİ, PROGRAMINI TAMAMLADI

 
Aliağa Belediyesi, geçtiğimiz yıl kardeş kent protokolü imzaladığı Bosna Hersek’in Kakanj Belediyesi delegasyonunu bir hafta boyunca kentte ağırladı. Kardeş kent heyeti, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen Özgür Dünya Çocukları Şenliği ve 23 Nisan Bayramı kutlamalarına katıldı. Programları kapsamında Aliağa’da kurumları ziyaret eden ve iş dünyası ile buluşan Kakanj heyetine, programın son günü Aliağa Belediyesi’nde plaket verildi.

Kakanj heyetine Aliağa’dan plaket ve hediyeler

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, kardeş kent heyetine plaket ve hediyeler takdim etti. Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Aliağa ve Kakanj Belediye meclis üyeleriyle kakanj heyetinin tam kadro bulunduğu veda töreninde duygulu anlar yaşandı. Konuk heyete hediyeleri, Aliağa belediye meclis üyeleri tarafından verildi. Kardeş Kent Kakanj heyeti de Aliağa belediye Meclis üyelerine çeşitli hediyeler verdi. Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Başkan Oğuz’a kakanj’ı tasvir eden bir yağlıboya tablo hediye etti. Aliağa Emniyet Müdürü Hasan Tuğan da uğurlama törenine katılarak Zenica-Doboj Kantonu İEmniyet Müdürü Fahrudin Bečirović'e plaket verdi.
nerminmandra-kakanj1
Başkan Oğuz: İlişkilerimiz, tarihsel ve kültürel bir sorumluluk
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Kakanj ile kardeş kent olduktan sonra iki kent arasında başlayan ilişkilerin geliştirildiğini ifade ederek, “tarihi ve kültürel bağlarımızn olduğu Bosna Hersek’den bir kent ile başlayan bu ilişkilerimiz tarihsel ve kültürel bir sorumluluktur” dedi.

Kakanj, Türk yatırımcıları bekliyor
Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra da, Bosna Hersek’in Türk yatırımcıları beklediğini ifade ederek, “kardeş Kentimiz Aliağa’da çok güzel ve yararlı bir program gerçekleştirdik. Aliağa Belediye Başkanımız Turgut Oğuz’a çok teşekkür ediyoruz. Aliağalı girişimcileri Kakanj’a yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Kakanj Heyeti, Aliağa’yı ve bölgeyi tanıdı
Belediye Başkanı Nermin Mandra başkanlığında, Belediye Meclis üyeleri, Bürokratlar ve işadamlarından oluşan 20 kişilik Kakanj heyeti, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları Şenliği’ne ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliklerine katıldı. Foça, İzmir, Şirince gibi tarihi ve turistik yerleri de gezen heyet, ilçedeki sanayi sektörleriyle ikili görüşmeler yaptı.

Diğer Makaleler...