atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

ALİAĞA TİCARET ODASI AVRASYA MENA ÇELİK ZİRVESİNE KATILDI

ALİAĞA TİCARET ODASI ALİAĞA’NIN ULUSLARARASI TANITIMLARINA DEVAM EDİYOR

ALİAĞA SANAYİSİ VE GEMİ SÖKÜM TESİSLERİ ULUSLARARASI ZİRVEDE ANLATILDI

ALİAĞA’YA VE ALİAĞA SANAYİSİNE ULUSLARARASI İLGİ ARTIYOR

Aliağa Ticaret Odası’nın(ALTO) oda olarak tek katılımcı olduğu, EBY International Summit’in düzenlediği Eurasia MENA Çelik Zirvesi’nin üçüncüsü, 22-23 Ocak 2013 tarihlerinde Sheraton Ataköy Otel, İstanbul’da gerçekleşti.

Sunum1

Ülkenin en geniş katılımlı sektörel zirvesi

23 ülkeden, yerli ve yabancı 150 kuruluştan 300’ün üzerinde yetkilinin katıldığı zirvede Tayvan, Japonya, Hindistan, Umman, İran, Irak, Suriye, Mısır, Fas, Cezayir, Rusya, İngiltere, İspanya, Lüxemburg, Almanya, Avusturya, Belçika, İtalya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan gibi ülkeler yer aldı.

ALTO Meclis Başkanı M. Ender Özer Aliağa’yı anlattı

ALTO da Aliağa’nın yabancı yatırımcılara anlatılması ve tanıtılması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak Aliağa’ya yatırım fırsatları ve Aliağa Gemi Söküm Bölgesi hakkında bir sunum yaptı. ALTO’nun sunumu Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’nde faaliyetleri devam eden Mariner firmasının sahibi ve ALTO Meclis Başkanı M. Ender Özer yaptı. Aliağa hakkında detaylı bilgiler veren Özer Aliağa sanayisini, limanlarını, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ni(ALOSBİ), Aliağa’nın yatırım iklimini ve enerji potansiyelini detayları ile aktarırken, Aliağa’da yer alan Türkiye’nin tek gemi söküm tesisi, hurda piyasaları, gemi söküm sektörünün 2011 ve 2012 yılları karşılaştırması ile 2013 yılı beklentileri konularında daha kapsamlı bilgiler sundu.

M. Ender Özer:”Aliağa yeni yatırımlar bekliyor”

Aliağa’nın ve ALOSBİ’nin devletin stratejik teşvik paketi ile yatırımlara daha açık bir yapıya büründüğünün altını çizen Özer: “Aliağa demir çelik sektörü ile son yıllarda büyük yükselişte. Türkiye’de gerçekleşen demir çelik üretiminin %22’si Aliağa’da gerçekleşiyor ve Aliağa bu istatistikle demir çelik üretiminde Türkiye’de 3. sırada yer alıyor. Aliağa coğrafi yapısı ve stratejik konumu gereği, limanları ile ülkenin birçok noktasından gelen yükün uluslararası sulara taşınması konusunda da büyük öneme sahip. 2010 yılında Aliağa limanlarından 7 milyar dolar ihracat yapılırken 2011 yılında 10 milyar dolar ihracat gerçekleşti. ALOSBİ devletin stratejik teşvik paketinin desteğiyle yeni yatırımlar alıyor ve büyüyor. Tükiye’nin tek gemi söküm bölgesi olan Aliağa’daki tesisler de en yeni teknolojileri kullanmaya çalışıyor, doğayı koruma adına önemli yatırımlar yapıyor, yeni yatırımlar da bekliyor” dedi.

M. Ender Özer:”Aliağa uluslararası öneme sahip bir ilçe durumundadır”

Aliağa’nın uluslararası öneme sahip bir ilçe olduğunu vurgulayan Özer, son yıllarda oda olarak uluslararası organizasyonlarda sıkça yer alarak ilçenin önemini ve ilçedeki gelişmeleri anlatmaya çalıştıklarını, Aliağa’nın büyüme hızına ve gelişen istatistiklere baktıkları zaman bu konuda başarılı olduklarına inandıklarını ifade etti.

ALİAĞALI ÖĞRENCİLERE MESLEKLER TANITILDI

ALİAĞA’DA 6-7-8. SINIFLARA MESLEK TANITIM SEMİNERİ

ogrenciler

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ile Aliağa Namık Kemal İlkokulu işbirliğinde, Namık Kemal İlkokulu 6-7 ve 8. Sınıflardan oluşan toplam 140 öğrenciye savcılık, polislik, doktorluk, hemşirelik, inşaat mühendisliği ve mimarlık meslekleri tanıtıldı.

Namık Kemal İlkokulu Müdürü Nasuh Gökdemir’in girişimleri ile gerçekleşen seminerde Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Osman Bağlar Savcılık, Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tuğan Emniyet Teşkilatı ve polislik, Aliağa Devlet Hastanesi Başhekemi Koray Durmuş başhekimlik ve doktorluk, Ebru Ural hemşirelik ve Adem Erdem İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık ile ilgili bilgiler verirken, ALTO Başkanı Adnan Saka da öğrencilerin geleceklerini etkileyecek kararları verirken bilinçli hareket etmelerinin önemine vurgu yaptı.

Adnan Saka: “Bilinçli tercih yapın ve seçtiğiniz mesleği severek kendinizi geliştirin”

Meslek tanıtımlarının ardından öğrencilere seslenen Başkan Saka:”Bu tür toplantı ya da seminerle katılmanız oldukça önemli. Sizler bugün Aliağa’da mesleklerin en etkili isimlerini dinlediniz ve meslekleri tanımaya çalıştınız. Bugün bu seminerden kulağınızda kalacak her bir cümlenin önemini yaşınız biraz daha ilerleyince çok iyi anlayacaksınız. O yüzden bugün burada anlatılanlar üzerine iyice düşünün. Çünkü meslek seçiminde vereceğiniz karar hayatınızın geri kalan kısmını doğrudan etkileyecek. Size tavsiyem bilinçli tercihler yapın ve tercih ettiğiniz mesleği severek, tüm enerjinizle kendinizi seçmiş olduğunuz meslekte geliştirin. Mesleğinizde başarılı olmaya ve fark yaratmaya başladıkça yaşamında mutlu olan insanlardan olacağınız göreceksiniz” dedi.

Adnan Saka:”Veliler de bilgilendirilmeli”

Meslek tanıtım seminerlerinin öğrencilerin vereceği kararlar üzerinde etkili olacağına inandığını belirten Başkan Saka, öğrenciler için gerçekleşen bu seminerin veliler için de düzenlenmesi gerektiğini, böylelikle öğrencinin velisi ile fikir birliğine vararak daha doğru karar vermesinin sağlanacağını ifade etti.

Seminerde meslek tanıtımları konusunda bilgilendirme yapan konuşmacılara teşekkür eden Başkan Saka bu seminerin gerçekleşmesini sağlayan Okul Müdürü Nasuh Gökdemir’in ekibiyle birlikte göstermiş olduğu çabanın da teşekkürü hak ettiğini söyledi.

BAŞKAN TURGUT OĞUZ "AÇIK GÖRÜŞ" TE KONUŞTU

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ RADYO SAHİL DE AÇIK GÖRÜŞ PROGRAMINA KONUK OLDU

BAŞKAN OĞUZ “ TEKRAR ADAY OLUP OLMAYACAĞIMA KARAR VERMEDİM. BANA KALSA ADAY OLMAM.”

BAŞKAN TURGUT OĞUZ “ BENİ HERKES SEVİYOR, BEN HERKESLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUM”

 

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz Aliağa Radyo Sahil de Haber Müdürü Yunus Yeşilöz’ün canlı yayınlanan “Açık Görüş” programına katılarak Aliağa’yı yakından ilgilendiren konular hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Turgut Oğuz 2012 yılına kadar gerçekleştirilen projeler hakkında bilgiler verdiği programda 2013 yılı hedeflerini ve projeleri de anlattı. Alt yapı konusunda dikkatli gittiklerini ve kentin su hatlarının değiştirilmesi çalışmalarına TOKİ konutları bölgesinde başladıklarını ifade etti.

 turgutoguz3

Bütün Şehir kanunu kapsamında Aliağa Yeni Şakran Beldesinin de Aliağa ya bağlanacağını ifade eden Başkan Turgut Oğuz belediye hizmetlerini Büyükşehir ile koordineli olarak Yeni Şakran’a da götüreceklerini belirtti. Çaltılıdere mevkiinde Başkaz Aziz Kocaoğlu ile birlikte bir hizmet üs bölgesi tespit ettiklerini ve oraya Büyükşehirin tüm birimlerinin getirileceğini ifade eden Oğuz “ Yeni Şakran Belediye Başkanı Etem Yorulmaz ile önceden tanışan ve iyi ilişkiler kuran birisiyim. Bundan sonra da işbirliği ve hizmet anlamında Helvacı da olduğu gibi Yeni Şakran da da koordineli çalışacak ve hizmet götüreceğiz. Etem Başkanı severim, saygı ve sevgiye dayalı bir arkadaşlığımız var. Çocuğum gibidir. Orada yaptığım ankette de Etem Başkan başarılı görünüyor, güvenilir görünüyor Sorunları birlikte çözeceğiz.” Dedi.

 

“HATA YAPTIM.”

 

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz tekrar aday olup olmayacağına dair soru üzerine “Bana kalsa aday olmam ama zamanın ne getireceği de bilinmez. Benden tekrar aday olmam konusunda beklentiler ve istekler var. Yaşım 70’i geçti. Artık utanıyorum. Bu yaşta başkan mı olur. Başkan olmadan önce ve başkan seçildikten sonra ben bir kez başkanlık yapacağım dedim. Bu sözlerimle hata yaptım. Bu yanlışım yüzünden de ilk zamanlar sıkıntı yaşadık. Adaylık konusunda arkadaşlarımız piyasaya çıkmaya başladılar.  Bir adaylık enflasyonu yaşandı ve sorun olarak karşımıza çıktı. Parti açısından da bir dönem sıkıntı yaşadık ama şu anda böyle bir sorunumuz yok. Parti yetkili organları ile temasımız var. Kimi uygun görürlerse o isim üzerinde birleşir ve sorunsuz bir şekilde yolumuza devam ederiz. Buradan da söyleyeyim başkanlık konusunda ısrarım ve isteğim şu an da yok ama yaşayıp göreceğiz.” Diye konuştu.

 

“ALİAĞA BELEDİYESİ BAKKAL DÜKKÂNI DEĞİLDİR. CHP İLÇE ÖRGÜTÜ İLE HİÇ BİR SORUNUMUZ YOK”

 

Aliağa da özellikle Termik Santral ruhsatına imza atma sürecinde sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini dile getiren Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz

CHP’ nin büyük bir parti olduğunu dile getirerek “ Termik santral konusunda  benim yerimde kim olsa aynısını yapardı. Bana söylenen ne ise ben onu yaptım. Belediyenin bakkal dükkanı olmadığı ifade edildi ve kanunlar önünde o imzayı atmam gerektiği söylendi. Aziz Kocaoğlu da CHP genel merkezi de imzanın atılması konusunu biliyorlardı. Atmasam bile o ruhsat verilecekti. Ben hayır desem Bakanlık evet diyecekti. Partide ki arkadaşlarımız yapması gerekenleri yaptılar, protesto ettiler, karşı çıktılar. Ben görevimi onlar da görevlerini ve konumları neyse onu yaptılar. Ben de Termik Santrallere karşıyım ama ortada da bir enerji açığı var. Rüzgar ile Güneş ile bu açığı kapatamazsınız. Nükleer enerji mi, Termik santral mi derseniz termik santral derim. Teknoloji değişti. Yaşayıp göreceğiz. Bacadan limitin üstünde atık çıkınca sistem kendini kapatıyor.” Dedi.

 

“ DEMİR ÇELİKLER DAHA FAZLA KİRLETİYOR”

 

Kirletici vasfı açısından demir çeliklerin termik santrallerden daha çok kirlettiğini dile getiren Başkan Turgut Oğuz “ Yatağan kötü bir örnek ama artık o teknolojilerin devri bitti. Şimdi çok daha ileri teknoloji ile sistemler hayata geçiriliyor. Asıl yapılması gereken bölgemizde bulunan demir çelik fabrikalarının düzeltilmesidir. Yatırım yapmak ve durumlarını düzeltmek zorundalar. Ama bunu başarmak daha zor gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

 

“ALİAĞA’ NIN EN ÖNEMLİ SORUNU TRAFİK VE OTOPARK”

 

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz Aliağa’nın her geçen gün büyüdüğünü söyleyerek Otopark konusunun çözülmesi gerektiğini açıkladı. Bu konuda birkaç projelerinin olduğunu açıklayan Oğuz “ Şu ana kadar bu sorunu çözemedik. En uygun yer Demokrasi Meydanı ve civarı ama alan küçük. En az 4 dönüme ihtiyacımız var. Belediyenin arkasında ki boş alanı almak istedik ama olmadı. Bana göre en mantıklı proje Belediyeyi yıkıp oraya otoparkı yapmak. Büyükşehir bu konuda olumlu cevap verdi. Yeri ayarlarsak otoparkı yapacaklar. Menemen meydanına otoparkı yaptı ama bizim planlamamızda gelecek öngörülmemiş. Yer sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sorun mutlaka çözülmeli” diye konuştu.

 

“OĞLUMUN PETKİM HAFRİYATI İŞİNİ ALMASINDA EN UFAK BİR KATKIM VE İSTEĞİM OLMAMIŞTIR”

 

Başkan Oğuz PETKİM’ in rafineri inşaatı kapsamında hafriyat çalışmalarını Oğlunun ortağı olduğu şirketin alması konusunda da açıklamalarda bulunarak “ Oğlum daha önce firma ile ortaklık yapmıştı. Bu projeye diğer firmalar gibi o şirkette girdi ve uluslar arası denetim kurumunun gözetiminde şirketler elene elene bu şirkete kaldı. Benim zaten böyle bir şeyi istemeyeceğimi ve oğlum için istekte bulunmayacağımı herkes bilir. Para için asla yapmam ve yapmadım. Yeterliliği olan bir firma. Ali Sami Yen stadını da bu firma yıktı, Adnan Menderes havaalanının eski binasını da. Hata Beşiktaş İnönü Stadını da bunlar yıkacak.” Dedi

 

“BERGAMAYA UZAYACAK METRO HATTI ALİAĞA’NIN İÇİNDEN GEÇECEK”

 

İzban’ın kuzeyde Bergama’ya kadar uzaması durumunda hattın Aliağa’nın içinden geçip geçmemesi konusunda bilgiler veren Başkan Oğuz “ Gelinen son nokta itibariyle sanıyorum içinden yani eski garaj mevkiinden hattın geçeceği kesinleşmiş gibi. Biçer ovadan ayrılarak geçmesi durumunda Aliağa atıl duruma geliyor. Hazırlanan diğer proje buydu ama bu kabul görmedi sanıyorum. Mevcut istasyonun devamı olarak projelendirilecek. Büyükşehir den metro ring hattı için otobüs istedik. Yeni otobüs alımı yapacaklar onu bekliyoruz. Yeni alım gerçekleştiğinde 2-3 otobüsü de biz Aliağa ya alacağız” dedi.

 

“AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 

Belediye çalışmaları konusunda Belediye Meclisinde tam bir uyum içerisinde olduklarını da dile getiren Başkan Oğuz “ Özellikle Ak Partili Meclis Üyelerine teşekkür ediyorum. Şu ana kadar çok uyumlu ve verimli çalışmalar gerçekleştirdik. Karşılıklı anlayış çerçevesinde ve iyi ilişkiler kurarak konuları görüşüyor ve sonuca başlıyoruz. Benim hiç kimseyle sorunum yok. Bir kişi de gelip bana benle ilgili olarak sıkıntı yaşadığını söylemez. Demokratik bir biçimde herkes mecliste eleştirisini de yapar, fikrini de söyler biz de anlayışla karşılarız. Karşılıklı oluşan bir güven tesis ettik.” Dedi.

 

FOTOALTI: turgutoguz2: Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz “Benden tekrar aday olmam konusunda beklentiler ve istekler var. Yaşım 70’i geçti. Artık utanıyorum. Bu yaşta başkan mı olur. Başkan olmadan önce ve başkan seçildikten sonra ben bir kez başkanlık yapacağım dedim. Bu sözlerimle hata yaptım. Bu yanlışım yüzünden de ilk zamanlar sıkıntı yaşadık. Adaylık konusunda arkadaşlarımız piyasaya çıkmaya başladılar.  Bir adaylık enflasyonu yaşandı ve sorun olarak karşımıza çıktı.

 

turgutoguz1: Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz Aliağa Radyo Sahil de Haber Müdürü Yunus Yeşilöz’ün canlı yayınlanan “Açık Görüş” programına katılarak Aliağa’yı yakından ilgilendiren konular hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Turgut Oğuz ilçe siyasetinden, hava kirliliğine, otopark sorunundan 2014 yılındaki seçimlerde tekrar aday olup olmayacağı konularında açıklamalar yaptı. Başkan Oğuz 2012 yılına kadar gerçekleştirilen projeler hakkında bilgiler verdiği programda 2013 yılı hedeflerini ve projeleri de anlattı.

UĞUR MUMCU VE DEMOKRASİ ŞEHİTLER ANILIYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASI ETKİNLİĞİ 24 Ocak 1993 tarihinde suikast sonucu katledilen gazeteci, yazar Türkiye’nin en önemli aydınlarından Uğur Mumcu başta olmak üzere suikastlar sonucu yaşamını yitiren tüm aydınların anıldığı "Adalet ve Demokrasi Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Aliağa Belediyesi Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini anma etkinliği düzenliyor.

 as

“UĞUR MUMCU’NUN İZİNDE RABITA’NIN ZABITASI”

Aliağa Belediyesi’nin Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini anma etkinliği 23 Ocak Çarşamba günü Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek. Saat 19.30’da başlayacak etkinlik Uğur Mumcu'nun yazılarıyla hazırlanmış terörün yakın geçmiş tarihçesini anlatan “İz Sürerken” belgesel film gösterimi ile başlayacak. Ardından gerçekleşecek söyleşide Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu “Uğur Mumcu’nun izinde Rabıta’nın Zabıtası” konulu söyleşiyi gerçekleştirecek.

 

BAŞKAN OĞUZ; “MUMCU’YU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ.”

Işık Kansu söyleşisinin ardından gazeteci-yazar, siyasetçi ve akademisyen Uluç Gürkan  “Türkiye’yi Değiştirmek” konulu söyleşide konuşmacı olarak yer alacak. Türkiye’de araştırmacı gazeteciliği başlatan isim olan ve haksızlıkları,  hukuksuzlukları dile getirmek için yılmadan kalemini karanlık güçlere karşı kullanan ve bu uğurda canını veren gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu rahmet ve özlemle andığını ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “23 Ocak Çarşamba günü Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenleyeceğimiz etkinlikte başta Uğur Mumcu olmak üzere ülkemizin aydınlanması için çalışan ve karanlık güçlerin suikastlarına kurban giden aydınlarımızı bir kez daha anacağız. Bir kez daha Mumcu’nun fikirlerini gelecek kuşaklara anlatacağız, aktaracağız. Mumcu’yu hiçbir zaman unutmayacağız. Etkinliğimize tüm yurttaşlarımız davetlidir.” dedi.

 

ugurmumcu-anma-afis2013

ALİAĞASPOR: 6- DİKİLİ BELEDİYESPOR:1

ALİAĞASPOR LİGİN SON MAÇINDA DİKİLİ BELEDİYESPOR’U FARKLI YENDİ

 

1. Amatör Lig 1. Grubun lideri Aliağaspor, ligin son maçında evinde ağırladığı rakibi Dikili Belediyespor’u farklı yendi.    Play-off’ları daha önce garantileyen Aliağaspor ilk 45 dakikayı Uğur (2), Hasan, Gökhan’ın golleriyle 4-0 önde kapatırken, Çağlar ile Dikili Belediyespor ikinci yarının başında maçtaki ilk ve tek golü bulurken Aliağaspor Faik’in frikikten Feyyaz’ın penaltıdan bulduğu gollerle karşılaşmayı 6-1 kazandı.

 aliagaspor-dikilibld-spor_1

LİG KARNESİ; PEKİYİ

Grupta ilk iki takımının play-off’lara yükselerek Süper Amatör Lig için mücadele edeceği ligi lider tamamlayan Aliağaspor’un lig performansı pekiyi. 14 maçta 11 galibiyet, 3 beraberlikle ligi namağlup tamamlayan ve 36 puan toplayan yeşil beyazlı ekip 14 maçta 50 gol atıp kalesinde 12 gol gördü. Aliağaspor attığı 50 gol ve yediği 12 golle 10 grupta 81 takımın mücadele ettiği 1. Amatör Lig’in en golcü ve ez az gol yiyen takımlardan birisi oldu.

 

ALİAĞASPOR VE PETKİMSPOR’UN MUHTEMEL RAKİPLERİ

23 Ocak Çarşamba günü çekilecek kura sonrası Süper Amatör Lig’e yükselmek için yeni bir mücadeleye başlayacak Aliağaspor’un yanı sıra Petkimspor’un rakipleri gruplarında ilk iki sırayı alan ekipler olacak.  10 grupta ilk iki sırayı alan toplam 20 takımın mücadelesine sahne olacak play-off ilk maçlarında gruplarını lider tamamlayan ekipler çekilecek kura sonrası grup ikincileriyle eşleşeceği için Aliağaspor’un muhtemel rakipleri arasında gurubu ikinci sırada tamamlayarak play-off’lara kalan Petkimspor da yer alıyor.    İlk maçlar sonrası finale kalacak 10 takımdan 5’i finalde adını Süper Amatör Lig’e yazdıracak. Play-off yarı final ve final karşılaşmaları tek maç üzerinden oynanacak.  90 dakikanın sonunda iki takımın birbirine üstünlük kuramaması durumunda 15’er dakikalık iki uzatma oynanacak. Eşitliğin bozulmaması halinde ise sonucu penaltı atışları belirleyecek. 

Diğer Makaleler...