atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

DÜNYA ÇOCUKLARI ÇAKMAKLI’YI COŞTURDU

ALİAĞA’NIN BOŞNAK KÖYÜ ÇAKMAKLI’DA ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN GELEN ÇOCUKLARIN PİKNİK ŞENLİĞİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

- YARININ BÜYÜKLERİ, BARIŞ İÇİN BİRARADA

 

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları Şenliği kapsamında Aliağa’ya gelen misafir ülke çocukları, Şenliğin provasını Çakmaklı köyünde düzenlenen piknik etkinliğinde yaptı.

 

BAHARIN GELİŞİNİ ÇOCUKLAR COŞKUYLA KUTLADI

Aliağa’nın Boşnak kökenli vatandaşların yaşadığı Çakmaklı köyünde, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği ve Aliağa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Piknik büyük bir coşkuyla tamamlandı. Yeşillikler içinde bir ortamda gerçekleşen pikniğe katılan çok sayıda vatandaş, baharın gelişini doyasıya kutladı. Aliağa Belediyesi’nin düzenlediği 4. Aliağa Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları şenliği için kentte bulunan 7 misafir ülkenin folklor grupları en güzel gösterilerini yapma fırsatı buldu. Pikniğe katılanlara Boşnak böreği, tavuk, pilav ve ayran ikram edildi. 4 saat süren piknik şenliği, Çakmaklı’yı bayram yerine çevirdi.

 cakmakli6

ÇAKMAKLI’DA BOSNA’YA GÖNÜL VERENLER BULUŞTU

Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Çakmaklı Piknik Şenliğine; Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Bosna Hersek Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Bosna Hersek Dernekleri federasyonuna bağlı çok sayıda derneğin başkan ve yöneticileri, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Aliağa’nın Kardeş kenti olan Bosna Hersek’in Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve Beraberindeki 20 kişilik heyet de şenliğin onur konuğuydu.

 

BAĞIMSIZLIĞIN NE KADAR ZOR KAZANILDIĞINI BOSNA’DA YAŞADIK

Pikniğin açış konuşmasını yapan Bosna Hersek Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 23 Nisan’ın önemine işaret ederek, “Büyük Devlet adamı Atatürk, bağımsızlığın ve egemenliğin simgesi TBMM’yi kurarak bu önemli günü bir bayram olarak çocuklarımıza armağan etti. Bağımsızlığın ve egemenliğin ne kadar zor kazanıldığını Bosna’da yaşadık ve gördük. 90 yıldır bu topraklarda Atatürk ve arkadaşları sayesinde özgür ve bağımsız yaşıyoruz. Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

BAYSAK: “İKİ TOPLUMU BİRBİRİNE KAVUŞTURAN ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Aliağa ile Bosna Hersek’in Kakanj belediyesi arasında geçen yıl başlayan kardeş kent ilişkilerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Baysak, “Aliağa Belediye Başkanımızın sevgisi, ilgisi ve desteğiyle bu kardeşlik köprüsü imrenilecek şekilde gelişiyor. Tarihi ve kültürel bağları etle tırnak gibi olan iki toplumu birbirine kavuşturan Aliağa Belediye Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

TURGUT OĞUZ: “TÜRKİYE’DE YAŞAYIP DA YÜREĞİ BOSNA İÇİN, BALKANLAR İÇİN ATMAYAN YOKTUR”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz da, kardeş kent Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve heyetini Aliağa’da misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Türkiye’de yaşayıp da yüreği Bosna için, Balkanlar için atmayan yoktur. Yüzyıllarca aynı kültürü ve tarihi yaşamış insanların yeniden kavuşması kadar güzel bir şey olamaz. Bugün böylesine güzel bir ortamda büyük bir coşku yaşıyoruz. Özgür Dünya Çocukları şenliğimizle bu coşkuyu doruğa çıkaracağız” dedi.

 

ALİAĞA- KAKANJ BİRBİRİNE ÇOK YAKLAŞTI

Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, kardeş kent Aliağa ile ilişkilerin hızla geliştiğini ifade ederek, “Kültürel ve sosyal işbirliğimizi şimdi ekonomi ve ticari alanda da sürdüreceğiz. Kakanj, Türkiye’den yatırımcıları bekliyor. Aliağa ile kardeş kent olmamızla birlikte başlayan dostluğumuz iki kenti birbirine çok yaklaştırdı” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak tarafından hazırlanan Plaket, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un eliyle Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra’ya verildi.

23 NİSAN KUTLU OLSUN...

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI HER YIL ARTAN BİR COŞKUYLA KUTLU OLSUN...

232323

YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİ ATILDI

ALİAĞA DA DÜĞÜN VAR


acls1

Aliağa Belediyesi’nin yeni ve modern düğün salonu için temeller atıldı. Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, ilçe belediyelerle uyum içinde çalıştıklarını belirterek “Senin görevin, benim görevim diye bir şey yok. Kimde imkan varsa birbirimizi destekleyeceğiz” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Aliağa Yeni Mahalle Düğün Salonu’nun temel atma törenine katıldı.  Aliağa Belediye Başkanı Ö. Turgut Oğuz  ile birlikte  2 bin metrekarelik kapalı alana sahip  düğün salonunun temelini  atan Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Aliağa’nın alt yapısı için yaklaşık 70 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  çalışmalarını ilçe belediye başkanları ile uyum içinde sürdürdüklerini belirterek, “Aliağa’da bir çok projeye imza attık. Biz Aliağa’nın arıtmasını, içmesuyu şebekesini, kanalizasyon şebekesini, dere ıslahlarını, bunların hepsini hemen hemen bitirdik. Bunlar için 26 milyon TL  para harcandı.  6 tane sondaj kuyusu açıldı. Bütün su depoları yenilendi. Fen İşleri birimimizin ise bugüne kadar Aliağa’da yaptığı çalışmaların bedeli 42 milyon TL. Yolu, asfaltı, ova yolu  ve birçok yatırımı Aliağa Belediye Başkanımız ile birlikte yapıyoruz. Yerel yönetimler bu görevleri yapmak zorunda. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişten bugüne yaptığı yatırımların toplamı 70 milyon TL. Bu da çok önemli bir yatırımdır. Bunu sadece Aliağa’da değil tüm ilçelerimizde gerçekleştiriyoruz” dedi.

 acls2

“Senin görevin, benim görevim yok!”

Aliağa’nın bir sanayi bölgesi olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi’nin 1/25000’lik planlarında  200-250 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olarak planlandığını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Bu doğrultuda büyümeye devam edecek ve Aliağa’da bir çok iş yapılacak. Biz de sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bize düşen görevleri yapmıyoruz. Bütün belediye başkanlarımıza ortak proje adı altında bir çok konuda destek oluyoruz ve bir çok projenin önünü, yolunu açıyoruz. Burada Yeni Mahalle semtinde gelişen yerde belediye hizmetlerinin yerinde görülmesinde de katkıda bulunacağız. Senin görevin, benim görevim diye bir şey yok. Kimde imkan varsa birbirimizi destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Bize düşen görev…”

İzmir’in 2011’den itibaren hızlı bir şekilde büyüdüğünü vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

”Bundan sonra bize düşen görev, bu büyümenin devam etmesi için planlamaları doğru yapmak, hükümetten doğru teşvikler istemek ve alt yapı yatırımlarını yapmaktır. Eğer fuar sektöründe büyüyecekseniz, fuar hollerini yapmanız gerekiyor. Eğer bu kentte kongreler düzenlemek istiyorsanız, kongre salonları yapmanız lazım. Eğer bir kentte kültür sanatı geliştirmek istiyorsanız o zaman  Ahmed Adnan Saygun Salonunu ve Karşıyaka opera binasını yapacaksınız k,i kültür sanatın alt yapısını yapmak için.”

 

Koşar adım gidiyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 5 milyar TL’lik fiili yatırım yaptıklarının altını çizen Başkan Kocaoğlu, “185 kuruşa havalanından Aliağa’ya gidilebiliyor. Aliağa’dan Konak’a, Ege Üniversitesine gidiyorsunuz. Bu Türkiye’deki kent içi ulaşımda en uzun mesafedir. Şimdi 2 sene içersinde Torbalı’ya uzanacağız. Metroyu büyüttük Üçkuyular’a uzanıyoruz. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.  4 istasyonu açtık. 3 istasyon kaldı. Göreve geldiğimde, ulaşımla ilgili hiç kazma vurulmamış projeler vardı. 11 kilometre metro çalışıyordu. Bugün 96.5 kilometre raylı sistem çalışıyor. 10. yılımı tamamladığımda, İzmir’in metro raylı sistem ulaşımının tam 11’e katlamış olacağız. Yani her sene 11 kilometre yaparak gidiyoruz. Koşar adım İzmir’i kalkındırmaya çalışıyoruz” dedi.

 acls3

Yeni salon 1000 kişilik

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz ise  temeli atılan yapı ile birlikte Aliağa’nın düğün salonu ihtiyacını karşılayacaklarını belirterek, “Yeni salonumuz 2 bin metrekarelik bir alanda 1000 kişiye hizmet verecek bir düğün salonu olacak. Ayrıca Yeni Mahallemizin çok büyüdüğünü görüyoruz. Ve belediyenin bazı birimlerini de buraya getirip Yeni Mahalleye buradan hizmet vermeyi düşünüyoruz. Büyükşehir içme suyu hattını tamamen değiştiriyor. Her tarafımız inşaat halinde. Ama rahat olun; her kazılan yerin ardından yolları toparlayarak gideceğiz” dedi.

Aliağa Kaymakamı İbrahim Keklik  de yaptığı konuşmada, Aliağa’nın bölge ve ülkenin en önemli sanayi ilçelerinden birisi olduklarını belirterek yeni düğün salonunun, giderek artan nüfusun önemli bir ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİ ATILIYOR.

ALİAĞA, AFYONKARAHİSAR İLE İŞBİRLİĞİ’NE GİDİYOR

ALİAĞA, AFYONKARAHİSAR İLE İŞBİRLİĞİ ARAYIŞINDA

ALİAĞA İLE AFYONKARAHİSAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ


ko-toplu

Aliağa Ticaret Odası(ALTO) bölgesel etkinliğini arttırmak, üyelerine ve ülkeye katma değer sağlamak için girişimlerine devam ediyor.

ALTO ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) bölgesel anlamda yatırım ortamının gelişmesine katkı sağlayacak ortak projelerde işbirliğine gidebilmek, üyelerinin yararına olabilecek bilgi ve deneyimlerini düzenli olarak paylaşabilmek için kardeş oda protokolü imzaladı.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser:“Afyonkarahisar son yıllarda planlı yatırımlarla gelişiyor”

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser Afyonkarahisar’ın son yıllarda tarım, gıda, sanayi, maden gibi konularda önemli yatırımlar yaptığını ve bu yatırımların karşılığını almaya başladıklarını söylerken, “Aliağa gibi ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan firmaların ve ihracatın kapısı olan limanların bulunduğu bir bölge ile işbirliğine gidecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İmzaladığımız bu protokolle ihtiyaçlar doğrultusunda sosyal ve ekonomik bazı konularda ALTO ile işbirliğine gideceğimize inanıyorum” dedi. Afyonkarahisar’da son yıllardaki yatırımların hızını ve etkinliğini Valilik, kaymakamlık ve belediye ile koordine çalışmalarına bağlayan Serteser, bu birlikteliğin Afyonkarahisar’ı daha iyi noktalara taşıyacağına inandığını belirtti.

ALTO Başkanı Adnan Saka:”Bilgi ve deneyimlerin paylaşılması hızlı ve etkin gelişmemizi sağlayacaktır”

ALTO Başkanı Adnan Saka Oda olarak ulusal ve uluslararası birçok bağlantı kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bilgi alışverişi ve sağlam diyalogların kurulması ile kendilerini daha hızlı ve etkili geliştirebileceklerini iyi bildiklerini ifade eden Başkan Saka:”Son bir yıl içinde uluslararası anlamda Paris Ticaret Odası(Fransa), Seine et Marne Ticaret Odası(Fransa), Münih Ticaret ve Sanayi Odası(Almanya) ziyaret edildi. Kendi bölgemizde bulunan Torbalı ve Tire Ticaret Odaları ile benchmarking(kıyaslama) yapıldı. Ege Bölgesi Ticaret Odaları ve Borsalarını kapsayan Ortak Akıl Toplantıları düzenlendi. 3 ay ara ile gerçekleşen toplantılardan beşincisini geride bıraktık. Şimdi bir adım daha ileri giderek ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olan; bünyesinde tarım, gıda, maden, sanayi gibi birçok dinamiği barındıran ve Anadolu’ya ulaşımda bağlantıların kesişme noktası olan Afyonkarahisar ile Kardeş Oda Protokolü imzaladık. Protokol ile var olan ilişkilerimizi sağlam şekilde temellendirmek istedik. Böylelikle ulusal ve uluslararası projelerde işbirliğine daha kolaylıkla gidebileceğiz. Hatta birlikte yer aldığımız projelerle sadece kendi üyelerimize değil Ege Bölgesinin tamamına etki etmeye çalışacağız. Hedeflerimizin gerçekleşmesini ve çalışmalarımızın ülkemize katma değer sağlaması en büyük dileklerimizden” dedi.

Protokolün imzalanmasının ardından ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ALTO Başkanı Adnan Saka ve ALTO meclis üyelerine yeni tamamladıkları binalarını gezdirdi ve bölgedeki yatırımlar ile ilgili verdi.

Saka:“Aliağa yatırımların planlanmasında Afyonkarahisar’ı örnek alabilir”

ATSO binasının her türlü detay düşünülerek inşa edildiğini, bölgedeki yatırımların önünün açılmasının ve son yıllardaki planlamanın da oldukça dikkat çektiğini belirten ALTO Başkanı Adnan Saka Aliağa olarak özellikle yatırımların yolunun açılması konusunda Afyonkarahisar’ı örnek alabileceklerini söyledi. Aliağa’daki yatırımlar ile ilgili sit alanlarından, imar planlamalarındaki eksikliklere birçok sorun olduğunu da ifade eden Saka, “Örneğin Aliağa’ya bugün bir otel yatırımcısı geldiğinde Otel yapılacak bir yer imar planlarında görülmüyor. İlçenin hemen 2 km yakınında 3 farklı kuyuda 100 °C’ ye yakın ısıda su bulunuyor ama kuyular nedensiz bir şekilde kapalı tutuluyor ne bir sera ne bir termal turizm ile ilgili planlamalar bulunuyor. Afyonkarahisar’da ise tarların arasına otel yapılmasına müsaade edilmiş ve ne de iyi olmuş. Dilerim Aliağa’da benzer uygulamalar ile ilgili gelişmeler yaşanır” dedi.

Diğer Makaleler...