atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

ALİAĞA’DA DÜĞÜN VAR!

YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİ ATILIYOR

yenimah-dugunsalonu1

- ALİAĞA BELEDİYESİ, KASIM AYINDA TEMELİNİ ATTIĞI ÇOK AMAÇLI SOSYAL KOMPLEKSİN ARDINDAN, YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN DA TEMELİNİ ATIYOR

- ALİAĞA’NIN YAŞAM VE KONUT YOĞUNLUĞUNUN BULUNDUĞU EN BÜYÜK MAHALLESİ YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNA KAVUŞUYOR. ALİAĞA BELEDİYESİ, “YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUNUN TEMELİNİ 17 NİSAN ÇARŞAMBA GÜNÜ ATACAK. TÖRENE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU DA KATILACAK

 

Aliağa’nın hızlı gelişen yerleşim yerlerinden olan Yeni Mahalle modern düğün salonuna savuşuyor. Aliağa Belediyesi, Yeni Mahalle Düğün Salonunun temelini 17 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’de Yeni Mahalle Çarşamba pazarı karşısında düzenlenecek törenle atacak. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katılacak.

 

YEŞİL ALANLAR İÇİNDE MUTLULUĞA ADIM ATILACAK

Aliağa Belediyesi, kentin gelecek 30 yılında hizmet verecek yeni tesisleri bir bir kente kazandırıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında temeli atılan Çok amaçlı sosyal kompleks tamamlanma aşamasına gelirken, bu kez kentin en büyük yaşam alanı olan Yeni Mahalle’de önemli bir sosyal tesise start veriliyor. Yeni Mahalle Çarşamba Pazarı karşısına inşa edilecek olan 2 bin m2 kapalı alan, 7 bin m2 yeşil alana sahip Yeni Mahalle Düğün Salonu ve Belediye Hizmet Noktası, kentte önemli bir sosyal ihtiyacı karşılayacak.

 

YENİ MAHALLE’YE BELEDİYEDEN MODERN DÜĞÜN SALONU

Bin kişilik düğün salonu, Nikah Salonu, Gelin Odası, Sanatçı orkestra hazırlık odası, Fotoğraf Stüdyosu, Kafeteryaya sahip olacak tesiste Belediye hizmet birimleri de faaliyet gösterecek. Peyzaj alanları, çocuk oyun grupları ve yeşille iç içe açık alanlarıyla tesis bölgeye hareketlilik getirecek. 2 bin m2 kapalı, 7 bin m2 açık olmak üzere 9 bin m2’lik alan üzerine kurulacak olan tesis mahallenin cazibe ve yaşam merkezi olacak. 17 Nisan Çarşamba saat 11.00’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı törenle temeli atılacak olan tesis bu yıl hizmete açılacak.

BAŞKAN TURGUT OĞUZ: “YENİ MAHALLE DÜĞÜN SALONUMUZ NİCE MUTLULUKLARA, NİCE UMUTLARA MEKÂN OLACAK”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, hızla büyüyen Aliağa’nın gelecek 20-30 yılına hizmet edecek modern tesisleri kente kazandırdıklarını ifade ederek, “Yeni Mahalle Düğün Salonumuzu, Aliağa’da çok büyük ihtiyaç olan bir semte kazandırıyoruz. Nikâh ve düğünler artık her ayrıntısı düşünülerek amacına uygun inşa edilmiş bu sosyal tesiste yapılacak. Yeşil alanlara, Çocuk oyun gruplarına önem verdik. 24 saat yaşayan, bölgeye nefes aldıracak bir tesis inşa ediyoruz. Yeni Mahalle Düğün Salonumuz nice mutluluklara, nice umutlara mekân olacak. Aliağa’ya kazandıracağımız için çok mutluyum” dedi.

Başkan Oğuz, Kasım ayında kent merkezinde temelini atılan Çok amaçlı Sosyal Kompleksin tamamlanma aşamasında olduğunu hatırlatarak, iki projeyle kente sosyal canlılık yaşatacak önemli iki tesis kazandırılacağını sözlerine ekledi.

 

TEMEL ATMA TÖRENİNE DAVET

Yeni Mahalle Düğün Salonu ve Belediye Hizmet Noktasının temelinin 17 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’de atılacağını söyleyen Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, herkesi temel atma törenine davet etti.

ALİAĞA’NIN GELECEĞİ HALKA SORULDU

ALTO İLKLERE ÖNCÜLÜK YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Viz-katilimcilar

Aliağa Ticaret Odası’nın(ALTO) organize ettiği Kent Vizyonu Toplantıları halkın katılımıyla gerçekleşen toplantı ile son aşamaya geldi.

Herkesin Görüşü Alınmaya Çalışıldı

ALTO Aliağa’nın geleceğini belirlediği toplantılarda sırasıyla iki ay boyunca Oda meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşları, Aliağa Belediyesi Meclis üyeleri, Aliağa Belediyesi ve Aliağa Kaymakamlığı idari amirleri, ilçenin siyasi parti temsilcileri, ilçe basını ile farklı toplantılarda bir araya geldi.

Halk Toplantısında Hedefimiz 100 Kişi İdi, 128 Kişi İle Bir Araya Geldik

Son olarak da 128 kişinin katıldığı halk toplantısı gerçekleşti. ALTO Başkanı Adnan Saka halkın katılımı toplantısı için hedeflerini 100 kişi olarak belirlediklerini, ancak talebin fazla olması nedeniyle 128 kişi ile toplantıyı gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

5 Ana Başlıkta 110 Temel Soru İle Katılımcıların Görüşleri Alınmaya Çalışıldı

Prof. Dr. Meltem Onay’ın her gruba farklı olarak hazırladığı soruların sorulduğu ve tartışıldığı toplantılardan elde edilen veriler yine Onay ve ekibi tarafından rapora dönüştürülerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacak. Sorular 5 ana başlıkta, sanayi, çevre, lojistik, kent yaşamı ve turizm konularında 110 temel soru ve alt sorular ile hazırlandı. Toplantı sonunda ayrılan yarım saatlik dilimde unutulan konular olma ihtimaline karşılık katılımcılara sorular dışında görüşlerini ifade edebilecekleri serbest kürsü imkanı verildi.

Bu Çalışmanın İlçenin Geleceğine Işık Tutmasını Bekliyoruz

İlçenin faydasına olacak bir projenin son aşamasına geldikleri için mutlu olduklarını belirten ALTO Başkanı Adnan Saka Halkın Katılımı Toplantısına katılan ve sürece destek veren herkese teşekkür etti. Saka Kent Vizyonu Toplantıları isimli projeye Türkiye Cumhuriyeti anayasa çalışmalarından esinlenerek başladıkları söylerken, “İlçedeki herkesin düşüncesini alarak ilçenin planlanmasından, ticari ve sosyal yaşama birçok konuyla ilgili istatistiklere, görüşlere ulaşmaya çalıştık. Projenin son aşamasında halk ile bir araya geldik. 128 kişinin katıldığı Halkın Katılım Toplantısında 13 yuvarlak masa kuruldu. Yuvarlak masalara oturan kişiler farklı niteliklerden olmasına dikkat edildi. Katılımcıların özgürce görüşlerini ifade edebildiği toplantı masa moderatörleri tarafından yönetildi. Söylenen her şey kayıt altına alındı. Umarız süreç sonunda oluşturulacak rapordan ilçenin yararına olacak projeler üretilir. Bizim bu çalışmadan birçok proje üretileceği konusunda inancımız tam. Hatta bu raporun ilçenin mevcut yerel yönetimine ve gelecekteki yerel yönetimlere ışık tutacağına inanıyoruz” dedi.

Başkan Saka, raporun hazırlanmasının ardından izlenecek yol haritasının belirlemek için Aliağa’ya hizmet etmiş ve görüşleri ile çalışmaya katkı koyabilecek kişilerle bir araya geleceklerini, bu son toplantı ile de Kent Vizyonu Toplantılarının sona ereceğini belirtti.

Eğtim-İş ten Kamuda Türbana Tepki

9485

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Eğitim İş Sendikası düzenlediği basın toplantısı ile Memur-Sen’in kamu kuruluşlarında ki türban tutumunu eleştirdi. Eğitim – İş Aliağa Şubesi’nde Genel merkezce hazırlanan basın açıklamasını yönetim kurulu adına Mehmet Koruculu okudu.

Kamu görevlilerinin görevleri başında herhangi bir inanç grubuna vurgu yapamayacağını söyleyen Koruculu aksi halinde kamu hizmetlerinin taraflı yapıldığı algısı oluşacağını belirtti. Koruculu “Bütün inanç türlerine eşit mesafede durmak zorunda olan laik devlet kadrolarında görev almak isteyen yurttaşlar, devletin tarafsızlığına gölge düşürmemeyi hedefleyen ve bu yönüyle farklı inanç gruplarını barındıran toplumlarda iç barışın temelini oluşturan bu gerçeği bilerek kamu görevlisi olmaya talip olurlar. Kamu görevlisinin “sadece kamu hizmeti sunduğu zaman dilimi ile sınırlı olmak üzere” uymakla yükümlü olduğu kılık-kıyafet yükümlülüğü, görev başındayken iç dünyasında ve özel yaşamında kıyafetiyle özgürce inancını yaşamasına engel teşkil etmez. Çünkü laik devlet, yurttaşının belirli bir inanca sahip olması ya da hiçbir inanca aidiyet hissetmemesi nedeniyle baskı altına alınmasını somut hukuk kurallarıyla yasaklar” dedi.

Eğitim-Sen, Eğitim-Bir-Sen, Memur-Sen’nin Türk Eğitim-Sen’in de desteği ile anayasanın temeli olan laiklik ilkesine karşı saldırı başlatıldığını ifade eden Koruculu “Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in inanç özgürlüğünün gereği olarak sunmaya çalıştıkları kamuda türban dayatması, özü itibariyle tüm yurttaşlara eşit olarak sunulan inanç özgürlüğünü yaratan hukuki ve siyasi düzeni ortadan kaldırmaya yönelen sorumsuz bir girişimdir.Muhafazakarlık perdesinin arkasına saklanan sözkonusu “gerici” sendikal anlayış, toplumun tamamını kucaklayacak din ve inanç özgürlüğü için değil, tam aksine toplumun baskın dini inancının diğer tüm inanç gruplarını boğması için mücadele etmektedir” dedi.

Kamuda türban girişimi için başlatılan eylemlerin düzenleyenler açısından büyük bir hüsranla sonuçlandığı, İzmir’de söz konusu eylemlere katılımın düşük olduğunu belirten Mehmet Koruculu “Sözde sivil itaatsizlik eylemi adeta, üyelerinin Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen’e itaatsizlik eylemine dönüşmüş bulunuyor. Memur-Sen düzenlediği eylemin altında kalınca, kılık kıyafet konusunda “sözde itaat etmeyeceklerini” ilan ettikleri devlet yöneticilerine mevzuatı değiştirmeleri için yalvarma süreci başlattı. AKP iktidarının ileri gelenleri ile Cumhurbaşkanı’na mektup yazarak içine düştüğü bataktan kurtarmaları için yardım dilenen Memur-Sen’i, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşma hedefinin en paha biçilmez basamağını oluşturan laik devlet modelini tahrip etme yolunda denedikleri “omurgasız sendikacılık” yöntemleri nedeniyle kınıyoruz.

Sendikamız, kamu kurumlarında yaşanan tek tük ihlallerin sorumlularının cezalandırılmalarına yönelik hukuki hazırlıklarını tamamlamıştır. İhlallerle ilgili soruşturma açılıp açılmadığı, açıldıysa sonuçları hakkında ilgili makamlardan bilgi istenmesinin ardından görevlerini kötüye kullanan sorumlular hakkında kapsamlı hukuki girişim zaman geçirmeksizin başlatılacaktır” dedi.

Gemisander'den Kirlilik Açıklaması

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği, geçtiğimiz günlerde yazılı ve görsel basında çıkan "İzmir Aliağa'daki gemi söküm tesislerinde söküm için bekletilen İtalyan bayraklı gemi, şiddetli fırtına yüzünden başka bir gemiyle çarpışınca tanklarında bulunan son petrol atıkları denize döküldü. Petrol türevi atıklar yaklaşık dört kilometre çapında bir alana yayıldı. Çandarlı sahillerini siyaha boyayan atıklar çevre kirliliğine neden oldu" şeklindeki haberler konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

5997

22 Mart günü bölgede fırtına şeklinde esen batı rüzgarları nedeniyle, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'nde baştankara halde bulunan İtalyan bandıralı Alba isimli 25 bin tonluk geminin (tanker), ÖGE gemi söküm tesislerindeki BW Havlys isimli gemiye yaslandığını ve yüksek dalgalar nedeniyle oluşan sürtünme sonucunda her iki gemide de hasar meydana geldiğinin belirtildiği açıklamada, 23 Mart sabahı önce Atık Yönetim Merkezi daha sonrada Sahil Güvenlik ekipleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince hasara uğrayan Alba isimli gemide inceleme yapıldığı, ancak geminin hasar gören bölümünden denize herhangi bir sızıntının olmadığına dair tespitte bulunulduğuna dikkat çekildi ve denizi kirlettiği iddiaları reddedildi.
Çandarlı sahilinde meydana gelen kirliliğin kaynağının tespit edilip gerçek sorumluların ortaya çıkması amacıyla Alba isimli geminin hasara uğrayan bölgesinden ve Çandarlı kıyılarından alınan numunelerin analizleri yapılmak üzere ilgili makamlar tarafından TÜBİTAK'a gönderildiğini  ve Alba isimli geminin de Sahil Güvenlik birimleri tarafından düzenli olarak kontrol edildiği vurgulanan açıklamada, ancak 28-29 Mart tarihlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri tarafından tüm firmaların saha ve kıyılarında yapılan denetimlerde, deniz kirliğine sebebiyet verecek bir husus ve kirlilik  olmadığının tespit edildiğini kaydedildi. Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Aliağa bölgesinde gemi geri dönüşüm tesislerinin yanında bir çok önemli sanayi kuruluşu ve yoğun bir gemi trafiği bulunmaktadır.Numune sonuçlarına alınmadan kirliğin kaynağının gemi söküm tesisleri gibi gösterilmesi son yıllarda çevre ve iş sağlığı alanlarında yapılan yatırım ve uygulamalarla yükseliş trendi gösteren sektörümüze zarar vermektedir.2012 yılında 281 geminin geri dönüşümünü yaparak Türk ekonomisine 10 milyar dolarlık bir girdi sağlayan gemi geri dönüşüm sektörü son yıllarda diğer gemi söküm faaliyetinde bulunan ülkelere nazaran Avrupa Birliği ve Dünya Denizcilik Örgütünün örnek olarak gösterdiği bir ülkedir. Bazı basın organlarında yer alan haberlere göre tesislerimizin dünyanın gemi çöplüğü olarak nitelendirilmesini, bu sektörün yani geri dönüşümün öneminin tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmakta olduğunu göstermektedir. Dünyanın nadide koylarına ekonomik ömrünü tamamlayan gemilerin içindeki atıklarla birlikte terk edilmesi sonucu oluşacak çevre felaketlerinin önlenmesi adına çok önemli misyon üstelen sektörümüz, hurda saç ve özellikle atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması sonucu hammadde ve doğal kaynak tüketimine engel olan ve IMO ‘nun da kabul ettiği yeşil bir sektördür.Tesislerimizde dünyaya örnek teşkil eden atık yönetim uygulamaları ile  gemilerden kaynaklanan atıkların yüzde 98 ‘i enerji ve hammadde olarak geri dönüştürülerek çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. Tesislerimizde söküm yapılan alanların tamamı beton olup, söküm- kesim çalışmaları bu alanda yapılmaktadır. toprak alanlar sadece gemilerin çekim alanlarıdır. Bu alanlar işin doğası gereği toprak olması gerekmektedir. Çandarlı körfezinde sadece gemi söküm tesisleri olmadığı bu kirliliğe neden olabilecek birçok sanayi ve gemi trafiği olduğu bilinmesine rağmen sektörümüzün hedef gösterilmesi manidardır. Bu konuda duyarlı yayın yapan basın kuruluşlarımıza teşekkürü borç biliriz."

ALİAĞA KENT VİZYONU TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

ALİAĞA’DA KAMU KURUMLARI, ALİAĞA’NIN GELECEĞİ İÇİN “KENT VİZYONU TOPLANTILARI” İLE BİR ARAYA GELDİ

Toplanti-Foto-1

Aliağa Ticaret Odası’nın(ALTO) organize ettiği, Aliağa’nın geleceğinin konuşulduğu “Kent Vizyonu Toplantıları” devam ediyor. Yapılan son toplantıda Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Belediyesi, Aliağa’daki kurum-kuruluş yetkilileri ve idari amirler bir araya gelerek Aliağa’nın geleceği için önemli bir adım attı.

Adnan Saka:“7 Nisan Pazar günü halk ile buluşacağız”

ALTO Başkanı Adnan Saka yerel kurumların bir araya gelmesi ile ortak irade oluşturulabileceğini söylerken, ”Birlikte hareket edebilirsek Aliağa’nın sorunlarına çözüm üretebiliriz. Daha kuvvetli olabilir, bazı uygulamaların lehimize dönmesini sağlayabiliriz. Biz oda olarak kent vizyonu toplantıları ile bu gücü ortaya koymaya çalışıyoruz. İlk önce odamız meclis üyeleri ile bir araya geldik. Daha sonra Sivil Toplum Kuruluşları(STK), köy, mahalle muhtarları ve siyasi parti temsilcileri ile ayrı toplantılarda bir araya geldik. Son toplantıda da Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Belediyesi ve ilçenin kurum-kuruluşlarının idari amirleri ile bir araya geldik. Çok yoğun katılımın olmasından ve ilçedeki idari amirlerin Aliağa’nın geleceğini önemsiyor oluşundan dolayı oldukça mutluyuz. Şimdi sırada 7 Nisan 2013’de halk ile buluşacağımız toplantı var. Orada da halkın özgür bir ortamda görüşlerini paylaşmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.

Toplantıda sanayi yapısından çevre sorunlarına ve altyapı eksikliklerine, sosyal ihtiyaçlardan kurumlararası diyaloga birçok başlık mercek altına alındı

Aliağa’daki kamu kurumları yetkilileri Aliağa’nın mevcut durumu ve geleceği ile ilgili beklentilerini ve sorunlara çözüm önerilerini aktardılar. Toplantıda başlıca konuşulan konular; sağlık ihtiyaçları ve çevre kirliliği, altyapı eksiklikleri, kurumlararası diyalog, STK’ların Aliağa’daki rolü, şehir trafiğinin düzene girmesi ve buna bağlı ticari alanların genişletilmesi, sosyal yaşam mahalleri konusundaki ihtiyaçlar, ulaşım yapısı, Aliağa sanayisi ve altyapı ihtiyaçları, istihdam konuları, Aliağa’nın lojistik geleceği, Yenişakran’a gelen cezaevinin Aliağa’ya etkileri, sanayinin Aliağa sosyal yaşamına katkısı, eğitim ihtiyaçları gibi konular oldu. Yerel siyasetin, Aliağa’nın ihtiyaçları, menfaatleri ve sorunları söz konusu olduğunda birlikte hareket etmesi gerektiği de toplantıda konuşulan konular arasında yer aldı.

Aliağa Sanayisi birkaç firma dışında, Aliağa’da sosyal sorumluluk projelerinde yer almıyor

Aliağa sanayisinin genel olarak sosyal sorumluluk projelerine katkısının yok denecek kadar az olduğu konusunda görüş birliğine varılan toplantıda, konu ile ilgili proje koordinatörü Prof. Dr. Meltem Onay tarafından bir rapor oluşturulacağı, bu raporun tüm toplantı süreçlerini de içerecek şekilde hazırlanacağı ve 7 Nisan Pazar günü yapılacak olan halk toplantısı sonuçlarının da eklenmesiyle kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Diğer Makaleler...