atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

PLAJ YOLLARI YAPILIYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN KIŞ ORTASINDA YAZ HAZIRLIĞI

 

Kentin muhtelif cadde ve sokaklarında altyapı çalışmalarına devam eden Aliağa Belediyesi plajlar bölgesi için yaz sezonu hazırlıklarına şimdiden başladı. Yaz aylarında yoğun trafiğin yaşandığı plajlar yolunun bozuk olan 1,5 kilometrelik bölümü yenileniyor.

 

1.5 KİLOMETRELİK YOL YENİLENİYOR

Özellikle yaz sezonunda günübirlik tatilcilerin yoğun olarak kullandığı plajlar yolu yaz sezonunu için hazırlanıyor. Uzun kumsalı temiz denizi ile hem kent genelindeki hem yakın çevreden gelen yurttaşları denizle buluşturan yolun yapımı başladı. Uzun süredir bakımı yapılmayan ve oldukça yıpranan yola önce malzeme serimi,  ardından sıkıştırma işlemi yapılacak. Yenilenecek yolda Aliağa Belediyesi ekipleri yaklaşık 9 bin metrekarelik dolgu yapacak. Serme ve sıkıştırma işleminin ardından yolun iyice oturması için bir müddet beklenilecek ve sonrasında da yolun kaplaması yapılacak.

 plajlar-yolu_1

BAŞKAN OĞUZ; “SORUNSUZ BİR ALİAĞA İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Planlı, programlı ve titiz bir çalışma yürüterek sorunsuz bir Aliağa için çalıştıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “Yeni Mahalle’de Siteler Mahallesi’nde, Yukarı Şehit Kemal Mahallesi’nde, Helvacı’da, köylerde gerek büyükşehir belediyesi işbirliğinde gerekse Aliağa Belediyesi olarak 2012 yılında birçok yol yaptık, yeniledik ve devam eden çalışmalarımız var. 2013 yılında da kentin her noktasında yurttaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak ve sorunlara çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ PETKİM’E…

PETKİM’İN YAPMAYI PLANLADIĞI 200 MİLYON TL TUTARINDAKİ YATIRIMLAR “STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ” KAPSAMINA ALINDI.

PETKİM GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT: “STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ, YATIRIMLARIMIZA İVME KAZANDIRACAK SON DERECE ÖNEMLİ BİR DESTEKTİR”

2012 yılı haziran ayında TBMM’de kabul edilen yeni Teşvik Yasası ile mevzuata ilk kez giren “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi” uygulaması, yerli üretimi destekleyici ve cari açığı azaltıcı yatırımları önceliğe alan projeler ile devam ediyor. Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’nin 5 Aralık 2012 tarihinde STAR Rafinerisi yatırımı için SOCAR Türkiye’ye verilmesinin ardından, Petkim'in toplam kapasitesini %13 artıracak temel kimyasallar için planlanan yatırımları için “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi” aldı.

etilen

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, şirketin "Petrokimya Ürünleri Kapasite Artışı ve Yeni Ürün Üretimi Projesi” kapsamında Etilen ve Saf Tereftalik Asit (PTA) fabrikaları için planlanan kapasite artışı yatırımlarının, Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi sayesinde hayata geçirilmesinin kolaylaşacağını söyledi. Yatırımlar tamamlandığında Etilen Fabrikası’nın yıllık kapasitesinin %13 artarken, PTA Fabrikası’nın yıllık kapasitesi ise 70 bin tondan 105 bin tona yükseleceği bilgisini veren Korkut, bu yatırımlarla birlikte Petkim'in yıllık toplam üretim kapasitesinin 3.2 milyon tondan 3.5 milyon tona yükseleceğini ve bu yatırımların üretim maliyetlerini düşüreceğini kaydetti.

Petkim’in bu yatırım projeleri için Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne 7 Kasım 2012 tarihinde başvuru yaptığını, iki aydan daha az sürede Teşvik Belgesi’nin alındığını hatırlatan Korkut, “Bu kadar kısa bir sürede bürokratik sürecin sonlanması ülkemiz ekonomisi için de umut vericidir. Bürokrasimiz, geçmişle kıyaslanmayacak ölçüde hızlı çalışmaktadır. Başta Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan olmak üzere, tüm Ekonomi Bakanlığı bürokratlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Petkim, STAR Rafinerisi’nin ardından ülkemizin ikinci Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni aldı. Petkim Yarımadası’nı ülkemizin en büyük üretim üssü haline getirme yolunda çok önemli bir destek. Biz de bu desteğin bilinci ile gayretlerimizi artırıyoruz. Bu teşvik ile finansman maliyetimiz ile birlikte yatırım maliyetlerimizi ve vergi oranlarımızı düşürmüş olacağız. Bu teşvik maddi getirilerinin yanı sıra, Petkim’e olan desteği ifade etmesi açısından da son derece önemlidir, bu destek heyecanımızı artırıyor." dedi.

 

// BİZE DUYULAN GÜVENİ VE VERİLEN

DESTEĞİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ”

 

SOCAR'ın Petkim Yarımadası’nda sürdürdüğü STAR Rafinerisi yatırımın ardından, Petkim’in iki projesinin daha Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi kapsamına alındığına dikkat çeken Sadettin Korkut, kimya sektörünün Türkiye’nin en çok ithalat yapan sektörlerinin başında geldiğini anımsattı. Yerli üretimi, istihdamı, katma değeri ve refahı Türkiye sınırları içinde bırakacak projelerin Petkim Yarımadası’nda birer birer hayata geçeceğine dikkat çeken Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimya sektörü, ülke olarak bugün ithal ettiğimiz pek çok ürünü yerli üretebilir. Bunun için yeterli teknolojimiz ve insan kaynağımız var. Yeni Teşvik Yasası ülkemizin rekabet gücünü artıracak ara malı üretimine odaklı, ihracat ve istihdamı öncelleyen bir yapılanma üzerine inşa edilmiş bir teşvik sistemidir. Girdi Tedarik Sistemi Projesi ile (GİTES) sektörlerimizin sorunları en ince ayrıntısına kadar masaya yatırılmıştı. Şimdi uygulamada da aynı başarının yakalandığını görmek, üretime gönül vermiş bizleri çok mutlu ediyor. Yatırımlarımızı en kısa sürede tamamlayarak, bize duyulan güveni ve verilen desteği boşa çıkarmamanın gururunu yaşayacağız”

 

// TEŞVİK KAPSAMINDA NELER YER ALIYOR?

 

Petkim’in "Petrokimya Ürünleri Kapasite Artışı ve Yeni Ürün Üretimi Projesi” kapsamında alınan Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’nin 4 yıl olan süresi uzatma hakkı ile birlikte toplam 6 yılı kapsıyor. Teşvik belgesinin alınması ile 7 yıl süre ile Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 50 milyon TL’ye kadar Faiz Desteği, yüzde 90 oranında Vergi İndirimi, yüzde 50 oranında Yatırıma Katkı Oranı, bütün ve makine ve teçhizatlar için KDV istisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti imkânı tanınıyor.

ALİAĞASPOR PLAY-OFF’LARI GARANTİLEDİ

HELVACIPOR: 2 ALİAĞASPOR: 2

Amatör lig 1. Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Aliağaspor deplasmanda Helvacıspor ile 2-2 berabere kalarak ligin bitimine üç hafta kala play-off’lara kalmayı garantiledi. Haftaya lider giren ve grupta ilk ikiye giren takımların Süper Amatör Lig’e çıkabilmek için play-off oynama hak kazanacağı ligde puanını 27’ye çıkaran Aliağaspor aldığı bir puanla play-off’lara kalmayı garantiledi.  Helvacı’da oynanan karşılamada her iki takımda her iki devrede bulduğu birer golle puanları paylaştı.

 helvac

İLK VE İKİNCİ YARIDA KARŞILIKLI GOLLER

6. dakikada Uğur Köse ile Helvacıpor 1-0 öne geçerken Aliağaspor bu gole 40. Dakikada Üzeyir ile karşılık verdi. İlk yarısı 1-1 sona eren karşılaşmanın 2. yarısında Mete’nin 55.dakikada attığı golle Aliağaspor 2-1 ön geçerken 70. dakikada Helvacıspor’dan Mehmet Taş skora denge getiren golü kaydetti, 2-2. 77.dakikada Helvacıpor’dan Murat Delibaş’ın kırmızı kartla oyun dışı kaldığı karşılaşmada sonraki dakikalarda her iki takımda beraberliği bozacak golü bulamayınca karşılaşma 2-2 beraberlikle bitti ve  her iki takımda puanları paylaşmış oldu.

 

“KALAN MAÇLAR LİG İÇİN FORMALİTE PLAY-OFF İÇİN PROVA”

Bu sonuçla Helvacıspor puanını 11’e çıkarırken puanını 27’ye çıkaran Aliağaspor ligin bitimine 3 hafta kala Süper Amatör Lig’e çıkabilmek için play-off maçları oynamayı garantiledi. Bundan sonraki karşılaşmalar için  “Lig için formalite play-off’lar için prova olacak” diyen Aliağaspor Teknik Direktörü Murat Topal;   “Bizi play-off’lara taşıyamaya yetecek puanları topladık. Ama asıl hedefimiz play-off’larda başarı elde ederek takımımızın şampiyon olması. Ligdeki son üç maçımızı tamamlayarak en iyi şekilde play-off’lara hazırlanmak istiyoruz. Tüm oyuncularımı kutluyorum.” Dedi.

 

KULÜP BAŞKANI EREN TEKNİK EKİBİ VE FUTBOLCULARI KUTLADI

Play-off’lara kalmayı garantileyen takımın teknik ekibini ve futbolcuları kutlayan Aliağaspor Kulübü Başkanı Uğur Eren; “Geçen yıl finalde kaybettiğimiz şampiyonluğu bu yıl istiyoruz. Takımımıza ve Aliağa’ya yakışan daha üst liglerde mücadele etmesidir. Bu konuda yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Güzel bir yeni yıl hediyesi veren takımımızı, teknik ekibimizi, futbolcuları ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Bu başarının anlam kazanabilmesi için futbolcularımızdan play-off’larda da devamını bekliyoruz.” Dedi.

SİTELER MAHALLESİNDE ÇALIŞMA

ALİAĞA’DA, ALİAĞA VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EŞGÜDÜMLÜ ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Aliağa’da,  Aliağa ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Siteler Mahallesi’nin altyapı sorununu gidermeye yönelik eşgüdümlü çalışması devam ediyor. Çalışma kapsamında İZSU (İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi) tarafından içme suyu şebekesi yenileme işi tüm hızıyla sürerken aynı bölgede Aliağa Belediyesi de yol ve kaldırım çalışmalarına devam ediyor.  Bozuk yolları düzelten, imar planlarında yer alan yolları açan, ayrıca bu yolların kaldırımlarını yapan Aliağa Belediyesi binaların hızla bir bir yükseldiği bölgede yapılaşma tamamlanmadan altyapısı sorunsuz bir mahalle hedefliyor.  Bölgede yolların asfaltlanması için su şebekesi yenileme işinin bitirilmesi bekleniyor. Siteler Mahallesi’nin ardından diğer mahallelerde su şebekelerini yenileyecek olan İZSU Aliağa’da 54 kilometrelik braşman hattı (şebeke ile ev arasındaki hat) ile 165 kilometrelik iletim ve terfi şebekesi döşeyecek.

 sitele

BAŞKAN OĞUZ; “UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ, MAHALLENİN ALTYAPI SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ”

Siteler Mahallesi’nde yapılaşmanın hızla devam etiğini, Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir çalışma yürüterek mahallede yapılaşma tamamlanmadan altyapı sorununu çözeceklerini belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “Aynı bölgede yaptığımız yol ve kaldırım çalışmaları nedeniyle,  içme suyu şebekesinin yenileme inşaatına Siteler Mahallesi’nden başlamasına karar verdik. Şu anda içme suyu şebekesi yenilenme işi sorunsuz bir şekilde belirlenen takvim dahilinde büyük bir hızla devam ediyor. Biz bu bölgedeki yol ve kaldırım çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Yolların asfaltlanması için içme suyu inşaatının bitmesini bekliyoruz. Şebekenin yenilenmesinin ardından yollar asfaltlanacak. Büyükşehir belediyemiz ile uyumlu çalışmamızın sonucu bölgede yapılaşma tamamlanmadan altyapı sorununu çözmüş olacağız. Siteler Mahallesi’nin ardından aynı çalışmayı diğer mahalleler de yapacağız.” dedi.

 

İZSU’DAN ALİAĞA’YA 25 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Yaklaşık 2 ay önce kentin içme suyu şebeke yenileme işine başlayan İZSU’nun 2007 ile 2012 yılları arasında Aliağa’da gerçekleştirdiği yatırım tutarı 25 milyon 582 bin liraya ulaştı. Bu yatırımlardan bazıları şöyle:3 milyon liralık yatırımla 58 kilometre uzunluğunda kanal şebekesi yenilendi. Hacıömerli Köyü’ne yeni şebeke döşendi. 7 milyon 154 bin liralık yatırımla ilçenin en önemli alt yapı sorunu çözülerek arıtma tesisi kuruldu. 6 adet yeni su kuyusu açıldı, mevcut kuyulara motopomp ve elektrik temin edildi. Bozköy, Şehit Kemal Köyü, Samurlu köyüne arsenik arıtım ünitesi kuruldu. Helvacı’ya 1 milyon 340 bin liralık yatırımla yeni şebeke döşendi. 1 milyon 942 bin liralık yatırımla dere yatakları düzenlendi. Çıtak, Güzelhisar, Çakmaklı ve Karakuzu köylerine 610 bin liralık yatırımla 27 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşeniyor.

PETKİM ORTAOKULU E- TWİNNİNG AVRUPA KALİTE ÖDÜLÜ ALDI

PETKİM ORTAOKULU E- TWİNNİNG AVRUPA KALİTE ÖDÜLÜ ALDI


clip_image002

Petkim Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Mukaddes Şahin, 2011-2012 Öğretim yılında E Twinning projesi kapsamında  7.sınıf öğrencileriyle birlikte yaptığı “Our country’s seven torist attractions are our seven wonders” konulu projesi ile AVRUPA KALİTE ETİKETİ ödülünü aldı. Bu projede Polonya ,İtalya, Letonya ,Bulgaristan ve Türkiye’den 111 öğrenci 5 İngilizce öğretmeni görev almış ve sekiz ay sürdü.

clip_imag

 

Proje ile kültürler arası etkileşimde bulunulmuş,İngilizce ve bilişim teknolojileri etkin bir şekilde kullanılmış ve yeni dostluklar edinilerek ülkemizin tanıtımına da katkıda sağlanmıştır.Proje Türkiye’de bu ödüle layık görülen otuz beş projeden biri olduğu için İngilizce öğretmenimiz 2012 Yılı E Twinning Türkiye(Antalya) Çalıştayına davet edilmiş ve ödüllendirilmiştir.Bu çalıştayda öğretmenimiz projeyi tanıtıcı köşe düzenlemiş ve üç gün Avrupa projeleri hazırlama konusunda eğitimlere katılmıştır.

Diğer Makaleler...