atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

BELEDİYEDEN AMBULANS HİZMETİ

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN TAM DONANIMLI HASTA NAKİL AMBULANS HİZMETİ ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURUYOR.

Aliağa Belediyesi’nin tam donanımlı hasta nakil ambulans hizmeti kentte önemli bir boşluğu dolduruyor. Aliağa Belediyesi’nin birçok sosyal projesinin yanında sağlık alanındaki sosyal projesi olan Ambulans hizmeti acil olmayan ancak ambulansla nakli mümkün olan hastalar için hizmet veriyor.  Evden hastaneye, hastaneden bir başkan hastaneye ya da hastaneden eve diyaliz, doğum ve ameliyat sonrası ya da yatalak hastaların naklini sağlayarak ihtiyaç sahiplerini istedikleri noktaya konforlu bir şekilde ulaştırıyor

 aliaga

ACİL TIP TEKNİSYENİ EŞLİĞİNDE KONFORLU NAKİL

Yaklaşık iki yıl önce alınarak hizmet vermeye başlayan hasta nakil ambulansı Aliağa Belediyesi Tabipliği bünyesinde hizmet veriyor. Ekonomik düzeyi iyi olmayanlar için muhtarlıktan alınacak bir belge karşılığında ücretsiz hizmet veren tam donanımlı ambulans ile hasta nakli sırasında hastalara acil tıp teknisyeni refakat ediyor.

 

112 ACİL’E YARDIMCI

Hasta naklinin yanında sağlık personeliyle ilkyardım tedbiri alarak, sportif müsabakalarda,  resmi törenlerde ve sosyal faaliyetlerde de hizmet veren Aliağa Belediyesi ambulansı, 112 acil ambulansının bloke edilmesini de engelliyor. Ambulansla birlikte hasta nakli, sportif ve sosyal faaliyete görev yapan Aliağa Belediyesi sağlık personeli ayrıca evinde tedavi görmekte olan hastaların tedavi ve pansumanlarına da yardımcı oluyor.

 

“YURTTAŞLARIMIZ BU HİZMETİMİZDEN SON DERECE MEMNUN”

Göreve geldiklerinden bu yana standart belediyecilik hizmetlerinin yanında hiçbir kesimi göz ardı etmeden kentteki herkesin sorununa çözüm üretmek için çalıştıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “Eksikliğini hissettiğimiz ambulansımız 2 yıldır ihtiyaç duyan yurttaşlarımıza hizmet veriyor. Tam donanımlı ambulansımız acil olmayan ancak ambulansla nakli mümkün olan hastalarımızı dilekleri noktadan bir başka nokta naklediyor. Personelimiz özveriyle, güler yüzlü hizmet veriyor, hastalara yardımcı oluyor. Birçok hizmetimizden olduğu gibi yurttaşlarımız bu hizmetimizden son derece memnun.” dedi.

 

ALO AMBULANS 616 1980’DEN167 VEYA 530 967 1377

Aliağa Belediyesi’nin tam donanımlı hasta nakil ambulansından randevu sistemi ile yararlanmak mümkün. Aliağa Belediyesi’nin 616 1980 (167) veya 530 967 1377 numaralı telefon aracılığı ile ambulans nakli için bilgi veya randevu alınabiliyor.  Taşınması uygun görülen hastalar hasta nakil ambulansı ile nakledilmesi gereken adrese sağlıklı bir şekilde ulaştırılıyor.

2013 YILINDA ALİAĞA’YA ÜÇ BÜYÜK PROJE

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NDE BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ’DAN ALİAĞA’YA MÜJDE.

aliaga-bld-10

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ulusal ve yerel basın temsilcileri ve çalışanlarıyla bir araya geldi. Basın emekçileriyle Deniz Restoran’da sabah kahvaltısında bir araya gelen Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Başkan Oğuz 2013 yılında yapılacak önemli projelerin müjdesini verdi.

 

2013’DE ALİAĞA’YA DÜĞÜN SALONU, KÜLTÜR MERKEZİ, SPOR SALONU

Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren ve belediye bürokratlarının da katıldığı toplantıda  Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; 2013 yılı içinde Aliağa için 3 önemli yatırımın müjdesini verdi. Başkan Oğuz Yeni Mahalleye Düğün Salonu ve Spor Salonu, Kültür Mahallesine de Kültür Merkezi yapılacağını açıkladı.    Başkan Oğuz; “Sahildeki çok amaçlı kompleksimizin inşaatı devam ediyor. Çarşamba pazarı karşısında yeni düğün salonuna başlıyoruz. Yeni Mahalle’de yer alan Anadolu Lisesi yanına kapalı spor salonu, bu yıl başlanıp bitirilecek. Çamlık yolunun sağ kısmında yerimiz vardı. Orasını büyükşehire verdik. Kültür merkezi inşa edilecek. 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi Çaltılıdere’deki 200 dönümlük alana hizmet birimlerini taşıyacak. Büyükşehirin tüm hizmet birimleri burada da olacak. Aliağa, Bergama, Menemen, Foça, Dikili ve Kınık olmak üzere 6 ilçeye buradan hizmetler ulaştırılacak. Bunun da büyükşehirin Aliağa’ya verdiği ve vereceği hizmetleri daha da kolaylaştıracağını düşünüyorum.” Dedi.

 

ŞU ŞEBEKESİNİN DEĞİŞİMİNİN ARDINDAN YOLLARIN YAPIMI

Bugüne kadar yapılan yollara ilgili bilgi veren Başkan Oğuz kent merkezinde bozuk olan yoların yapımı için içme suyu şebekesinin tamamlanmasını beklediklerini belirtti. Göreve geldiği günden bugüne kadar büyükşehir belediyesi ile birlikte 81 bin 300 metrekare sıcak asfalt, 308 bin 700 metrekare satıh kaplama, 320 bin 740 metrekare stabilize yol ve küçük sanayi sitesi için 51 bin metrekare beton yol yapıldığını belirten Başkan Oğuz; “Bildiğiniz gibi tüm şehrin içme suyu şebekesi değişiyor. Bu işin koordinasyonunu sağlıyoruz. Tesisat değişimi yapılacak, testler bitecek tüm mahalle tamamlanacak. Ondan sonra bir başka mahalleye geçilecek. Şu anda Siteler Mahallesi’nde çalışma devam ediyor. Bittikten sonra hemen yollar yapılacak. Gelişigüzel bir çalışma yapılamasına izin vermeyeceğiz. Siteler Mahallesi’nden sonra kent merkezine geçeceğiz. Buralarda bozuk yolarımız var. Şu şebekesinin değişimini bekliyoruz. Biter bitmez yolları hemen yapacağız.”dedi.

 aliaga-bld-10oca

REKLAM BELEDİYECİLİĞİ YAPMADIK

Kahvaltı sonrası gazetecilerle keyifli bir sohbet gerçekleştiren Başkan Oğuz; gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı. Yapılan birçok hizmetin tam olarak duyurulmama yönündeki bir soruya Başkan Oğuz; “Ben kendi cebimden okul yaptım. Onun bile açılışını yapmadım.  Ama emin olun kentimiz için daha iyisini yapmak için gayret ediyoruz. Bu biraz da benim doğamda olan bir durum. Reklamı çok seven birisi değilim.  Ama ben her zaman herkesin belediye başkanı oldum. Hiç kimseye siyasi bir tavır almadım, siyasi davranmadım. Hepimiz burada yaşıyoruz, yaşamaya devam edeceğiz. Bugün nasıl sokakta geziyorsam, herkesi ziyaret ediyorsam yarın da aynısı yapacağım.” dedi.  Bugüne kadar parayla pulla işinin olmadığını bundan sonra da olmayacağını belirten Başkan Oğuz; “Tapu kayıtları orada, mal beyanım ortada, ilçe başkanlığından bugüne 1 milyonum eksilmiş. O günden bu güne 2 dükkân 6 daire sattım. Ne yaptıysam cebimden yaptım. Haberim bile yoktu. Geçenlerde yolda bir vatandaş söyledi. Serveti en çok artan belediye başkanları arasında sonuncu olmuşum. Çünkü artma olmadı azalma oldu.” dedi.

 

ŞAKRAN’A YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Toplantının bir kısmına Yeni Şakran Belediye Başkanı Ethem Yorulmaz da katılırken Başkan Oğuz; “İlerleyen günlerde Etem Bey ve Büyükşehir Belediye başkanımız Aziz Kocaoğlu ile birlikte bir araya gelerek Şakran ve dört köy ile ilgili neler yapabiliriz, görüşeceğiz. Diğer köylerimizle ilgili bir hayli çalışma yaptık. Şakran’la ilgili de çalışmayı sadece şimdi değil bundan önce de yapıyorduk. Etem bey’le görüşerek Şakran’la ilgili çalışmalar yürütüyorduk.” dedi. Çalışan gazeteciler gününü kutlayan ve gazetecilere Şakran zeytinyağı ile yeşil zeytin hediye eden Başkan Yorulmaz da Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un her zaman yanlarında olduğunu belirterek; “Şimdi yasa çıktı ama başkamızla zaten hep birlikteydik. Bize hiçbir zaman yok demedi.” Dedi. Başkan Oğuz da günün anısına basın mensuplarına çeşitli hediyeler verirken belediye başkanlığına bir daha aday olup olmayacağı yönündeki bir soruya da; “Benim öyle bir niyetim yok. Bana kalırsa yüzde bin aday değilim. Ama ne olur bilemem.” Dedi.


PETKİM, 7 PROJESİ İLE TÜRKİYE ŞAMPİYONU…


* ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NIN HER YIL DÜZENLEDİĞİ “SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTIRICI PROJE” YARIŞMASINA 7 PROJEDEN OLUŞAN DOSYA İLE KATILAN PETKİM, BİRİNCİLİK İPİNİ GÖĞÜSLEDİ.

* 7 PROJE İLE TOPLAM 58 MİLYON 396 BİN TL DEĞERİNDE ENERJİ TASARRUFU SAĞLANIRKEN, PETKİM ALİAĞA KOMPLEKSİ’NİN KARBONDİOKSİT SALINIMI 139 BİN 768 TON, ELEKTRİK TÜKETİMİ İSE %10.2 AZALDI.

* PETKİM GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT: ”BU ÖDÜL, MÜHENDİS VE TEKNİSYENLERİMİZİN İŞLERİNE NASIL SAHİP ÇIKTIKLARININ EN ÖNEMLİ KANITI. DAHA AZ ENERJİ HARCAYARAK, DAHA REKABETÇİ ÜRETİM YAPMANIN PEŞİNDEYİZ…”

 Petkim_ekibi

Üretim maliyetlerinde enerjinin payı yüzde 7 ilâ 8 oranında olan Petkim’in, enerji verimliliği alanında yıllardır sürdürdüğü çalışmalar, Türkiye’nin bu alandaki en prestijli yarışmasında kazanılan birincilik ile tescillendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün her yıl düzenlediği SEVAP (Sanayide Enerji Verimliliği Artırıcı Proje) yarışmasında, “50.000 Ton Eşdeğeri Petrol (TEP) ve Üzerinde Enerji Harcayan Büyük Sanayiciler” kategorisinde 7 proje demeti ile yarışan Petkim, birincilik ödülünü kazandı.

Petkim’in ödülü, İstanbul WOW Otel’de düzenlenen 4. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda düzenlenen törenle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından Genel Müdür Sadettin Korkut’a verildi.

 

// PETKİM’İN CO2 SALINIMI DA AZALDI

 

Kuruluşların enerji verimliliği ve tasarrufuna yönelik çalışmalarının ödüllendirildiği yarışmaya Petkim; “Enerji Santralı’nda Enerji Optimizasyonu Programı Uygulaması”, “Etilen Fabrikası Fırınlarında LPG Kullanımının Artırılması Projesi”, “AYPE Fabrikası Yüksek, Orta ve Düşük Basınçlı Buhar Tasarrufu Projesi”, “Aromatikler Fabrikası Fırın Rehabilitasyon Projesi”, “PTA Ünitesi Vent Enerji Gerikazanım Sistemi Kondensatlarının Değerlendirilmesi Projesi”, “Demineralize Su Ünitesi Kompleks Proses Suyu Pompalarına Değişken Hız Sürücüsü Uygulanması Projesi” ve “Su Ön Arıtma Ünitesi Enerji Tasarrufu Projesi”nden oluşan bir dosya ile katıldı.

Petkim Aliağa Kompleksi’ndeki farklı fabrika ve ünitelerde uygulanan proje demetiyle yıllık 58 milyon 396 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlandı. Kompleksin karbondioksit (CO2) salınımının 139 bin 768 ton azaltıldığı bu 7 proje ile ayrıca 42 bin 727 TEP/yıl yakıt kazancı ve 10 bin 654 TEP/ yıl elektrik kazancı elde edildi. Elektrik üretiminde elde edilen kazanç, Petkim’in yıllık tüketiminin yüzde 10.2’sine karşılık geliyor.

 

// “ÇALIŞANLARIMIZIN BAŞARISI”

 

Ödül ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, şirketin temel girdisi olan enerjide sağlanan en küçük tasarrufun bile büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, tüm

çalışanların bu bilince ulaşmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Petkim’de “Enerji Verimliliği Yılı” ilan edilen 2008’den bugüne, enerji tasarrufu ve verimliliğinin şirket gündeminde hep ilk sıralarda yer aldığını hatırlatan Korkut, şu bilgileri verdi:

“Maliyetlerimizi etkileyen en önemli giderlerden biri enerji maliyeti… Üretim ve yatırım politikalarımızı çevreci, verimli ve rekabetçi üretim gerçekleştirmek üzerine oturtuyoruz. Rekabetçi olabilmemiz için ucuz enerji maliyetleri ile çevre dostu ve enerji tüketiminde cimri teknolojilerle üretim yapmak zorundayız. Artan enerji maliyetlerimiz ve karbondioksit salınımını azaltma yönünde vermiş olduğumuz taahhütler paralelinde, tüm fabrikalarımız ve iş birimlerinde enerji verimliliğine yönelik çalışmalara ağırlık veriyoruz. Çalışanlarımızın yaratıcı ve yenilikçi düşünceleriyle verimlilik projelerine katılımını artırmak ve en etkin şekilde uygulamaya alınmasını sağlamak amacıyla Öneri Sistemi uygulamamız var. Bu kapsamda bugüne kadar çalışanlarımız tarafından verilen 4200 öneriden, yaklaşık 3000 adetini uygulanabilir bulduk ve 1600 öneriyi uygulayarak verimlilik yarattık.

2008 yılında ‘Enerji Verimliliği Yılı’ olarak ilan etmemizle başlayan ve kampanyalarla da desteklenen bu yönelimi, her yıl stratejik planda ortaya konan projelerle sürdürüyoruz. 2009, 2010 ve 2011 yıllarında uyguladığımız projelerle 21 milyon 300 bin TL değerinde enerji tasarruf ettik. 2012 yılında ise 55 ayrı enerji tasarrufu projesini gündemimize aldık. Bu ödüle de 55 proje içinden seçtiğimiz projelerle katıldık. Şirketimizde Enerji Bakanlığı sertifikalı 23 Enerji Yöneticisi bulunuyor. Fabrikalarımızda yeni teknolojiler, proses iyileştirmeleri ve enerji tasarrufu konularında çok bilgili ve bilinçli mühendis kadrolarımız bulunuyor. Bugün aldığımız bu ödül çalışanlarımızın işlerine sahip çıkmalarının sonucudur.”

Petkim’in ihtiyaç duyduğu buhar ve elektriği kendi santralinde ürettiğini hatırlatan Korkut,

Enerji Santrali’nde yılda yaklaşık 420.000 TEP karşılığı yakıt tüketilerek 6 milyon ton ekstra yüksek basınçlı buhar ve 1 milyon 200 MW elektrik üretildiğini vurguladı. SEVAP yarışması kapsamında kazandıkları ödülün ulusal bir ödül olduğuna dikkat çeken Korkut, bu başarıyı uluslararası bir proje yarışması ile de perçinlemeyi istediklerini sözlerine ekledi.

 

// YARIŞMA JÜRİSİ, HANGİ ESASLARA

GÖRE DEĞERLENDİRME YAPTI?

 

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün (YEGM) düzenlediği yarışmada değerlendirilen projeler çok disiplinli ve ayrıntılı bir değerlendirme sürecinden geçti. Projeleri YEGM temsilcilerinin de içinde bulunduğu; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TÜBİTAK, Üniversiteler ile Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin temsilcilerinden oluşan Büyük Jüri değerlendirdi. Toplam Tasarruf miktarı, Toplam Tasarruf Oranı, Ekonomiklik, Enerji Yönetimi Uygulamaları, Özgünlük ve Yaygınlaşma Özelliği, Yenilikçilik ve Öncülük Özelliği gibi başlıklarda ayrı ayrı değerlendirilen projeler puanlamaya tabi tutuldu.

PLAJ YOLLARI YAPILIYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN KIŞ ORTASINDA YAZ HAZIRLIĞI

 

Kentin muhtelif cadde ve sokaklarında altyapı çalışmalarına devam eden Aliağa Belediyesi plajlar bölgesi için yaz sezonu hazırlıklarına şimdiden başladı. Yaz aylarında yoğun trafiğin yaşandığı plajlar yolunun bozuk olan 1,5 kilometrelik bölümü yenileniyor.

 

1.5 KİLOMETRELİK YOL YENİLENİYOR

Özellikle yaz sezonunda günübirlik tatilcilerin yoğun olarak kullandığı plajlar yolu yaz sezonunu için hazırlanıyor. Uzun kumsalı temiz denizi ile hem kent genelindeki hem yakın çevreden gelen yurttaşları denizle buluşturan yolun yapımı başladı. Uzun süredir bakımı yapılmayan ve oldukça yıpranan yola önce malzeme serimi,  ardından sıkıştırma işlemi yapılacak. Yenilenecek yolda Aliağa Belediyesi ekipleri yaklaşık 9 bin metrekarelik dolgu yapacak. Serme ve sıkıştırma işleminin ardından yolun iyice oturması için bir müddet beklenilecek ve sonrasında da yolun kaplaması yapılacak.

 plajlar-yolu_1

BAŞKAN OĞUZ; “SORUNSUZ BİR ALİAĞA İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Planlı, programlı ve titiz bir çalışma yürüterek sorunsuz bir Aliağa için çalıştıklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “Yeni Mahalle’de Siteler Mahallesi’nde, Yukarı Şehit Kemal Mahallesi’nde, Helvacı’da, köylerde gerek büyükşehir belediyesi işbirliğinde gerekse Aliağa Belediyesi olarak 2012 yılında birçok yol yaptık, yeniledik ve devam eden çalışmalarımız var. 2013 yılında da kentin her noktasında yurttaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak ve sorunlara çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ PETKİM’E…

PETKİM’İN YAPMAYI PLANLADIĞI 200 MİLYON TL TUTARINDAKİ YATIRIMLAR “STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ” KAPSAMINA ALINDI.

PETKİM GENEL MÜDÜRÜ SADETTİN KORKUT: “STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ, YATIRIMLARIMIZA İVME KAZANDIRACAK SON DERECE ÖNEMLİ BİR DESTEKTİR”

2012 yılı haziran ayında TBMM’de kabul edilen yeni Teşvik Yasası ile mevzuata ilk kez giren “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi” uygulaması, yerli üretimi destekleyici ve cari açığı azaltıcı yatırımları önceliğe alan projeler ile devam ediyor. Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’nin 5 Aralık 2012 tarihinde STAR Rafinerisi yatırımı için SOCAR Türkiye’ye verilmesinin ardından, Petkim'in toplam kapasitesini %13 artıracak temel kimyasallar için planlanan yatırımları için “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi” aldı.

etilen

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, şirketin "Petrokimya Ürünleri Kapasite Artışı ve Yeni Ürün Üretimi Projesi” kapsamında Etilen ve Saf Tereftalik Asit (PTA) fabrikaları için planlanan kapasite artışı yatırımlarının, Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi sayesinde hayata geçirilmesinin kolaylaşacağını söyledi. Yatırımlar tamamlandığında Etilen Fabrikası’nın yıllık kapasitesinin %13 artarken, PTA Fabrikası’nın yıllık kapasitesi ise 70 bin tondan 105 bin tona yükseleceği bilgisini veren Korkut, bu yatırımlarla birlikte Petkim'in yıllık toplam üretim kapasitesinin 3.2 milyon tondan 3.5 milyon tona yükseleceğini ve bu yatırımların üretim maliyetlerini düşüreceğini kaydetti.

Petkim’in bu yatırım projeleri için Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne 7 Kasım 2012 tarihinde başvuru yaptığını, iki aydan daha az sürede Teşvik Belgesi’nin alındığını hatırlatan Korkut, “Bu kadar kısa bir sürede bürokratik sürecin sonlanması ülkemiz ekonomisi için de umut vericidir. Bürokrasimiz, geçmişle kıyaslanmayacak ölçüde hızlı çalışmaktadır. Başta Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan olmak üzere, tüm Ekonomi Bakanlığı bürokratlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Petkim, STAR Rafinerisi’nin ardından ülkemizin ikinci Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni aldı. Petkim Yarımadası’nı ülkemizin en büyük üretim üssü haline getirme yolunda çok önemli bir destek. Biz de bu desteğin bilinci ile gayretlerimizi artırıyoruz. Bu teşvik ile finansman maliyetimiz ile birlikte yatırım maliyetlerimizi ve vergi oranlarımızı düşürmüş olacağız. Bu teşvik maddi getirilerinin yanı sıra, Petkim’e olan desteği ifade etmesi açısından da son derece önemlidir, bu destek heyecanımızı artırıyor." dedi.

 

// BİZE DUYULAN GÜVENİ VE VERİLEN

DESTEĞİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ”

 

SOCAR'ın Petkim Yarımadası’nda sürdürdüğü STAR Rafinerisi yatırımın ardından, Petkim’in iki projesinin daha Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi kapsamına alındığına dikkat çeken Sadettin Korkut, kimya sektörünün Türkiye’nin en çok ithalat yapan sektörlerinin başında geldiğini anımsattı. Yerli üretimi, istihdamı, katma değeri ve refahı Türkiye sınırları içinde bırakacak projelerin Petkim Yarımadası’nda birer birer hayata geçeceğine dikkat çeken Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimya sektörü, ülke olarak bugün ithal ettiğimiz pek çok ürünü yerli üretebilir. Bunun için yeterli teknolojimiz ve insan kaynağımız var. Yeni Teşvik Yasası ülkemizin rekabet gücünü artıracak ara malı üretimine odaklı, ihracat ve istihdamı öncelleyen bir yapılanma üzerine inşa edilmiş bir teşvik sistemidir. Girdi Tedarik Sistemi Projesi ile (GİTES) sektörlerimizin sorunları en ince ayrıntısına kadar masaya yatırılmıştı. Şimdi uygulamada da aynı başarının yakalandığını görmek, üretime gönül vermiş bizleri çok mutlu ediyor. Yatırımlarımızı en kısa sürede tamamlayarak, bize duyulan güveni ve verilen desteği boşa çıkarmamanın gururunu yaşayacağız”

 

// TEŞVİK KAPSAMINDA NELER YER ALIYOR?

 

Petkim’in "Petrokimya Ürünleri Kapasite Artışı ve Yeni Ürün Üretimi Projesi” kapsamında alınan Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’nin 4 yıl olan süresi uzatma hakkı ile birlikte toplam 6 yılı kapsıyor. Teşvik belgesinin alınması ile 7 yıl süre ile Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 50 milyon TL’ye kadar Faiz Desteği, yüzde 90 oranında Vergi İndirimi, yüzde 50 oranında Yatırıma Katkı Oranı, bütün ve makine ve teçhizatlar için KDV istisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti imkânı tanınıyor.

Diğer Makaleler...

Sayfa 281 / 285

281