atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

METEOROLOJİDEN ALİAĞA İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, Aliağa ve çevresinde sağanak yağışların etkili olacağı uyarısında bulundu.

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi resmi internet sayfasından derlenen bilgilere göre Aliağa’da sağanak yağışlar cuma gününden itibaren etkisini gösterecek. Hava sıcaklığı 16 ile 32 dereceler arasında değişiklik gösterecek. Yağışların pazartesi gününe kadar zaman zaman kuvvetli gök gürültülü sağanak halinde olması bekleniyor.

Yetkililer, kuvvetli olması beklenen yağışların oluşturabileceği ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği yönünde vatandaşlara uyarılarda bulundu.

ALİAĞA’DA TAHMİN EDİLEN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

3 Ekim 2019 Perşembe: Hava parçalı bulutlu, sıcaklık en yüksek 29 en düşük 16 derece

4 Ekim 2019 Cuma: Hava kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı, sıcaklık en yüksek 32 en düşük 19 derece

5 Ekim 2019 Cumartesi: Hava gök gürültülü sağanak yağışlı, sıcaklık en yüksek 25 en düşük 16 derece

6 Ekim 2019 Pazar: Hava çok bulutlu, sıcaklık en yüksek 28 en düşük 16 derece

7 Ekim 2019 Pazartesi: Hava gök gürültülü sağanak yağışlı, sıcaklık en yüksek 28 en düşük 16 derece

aliaga-yagis-uyarisi-meteoroloji_1aliaga-yagis-uyarisi-meteoroloji_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA BELEDİYESİ EKİM AYI OLAĞAN MECLİSİ TOPLANIYOR

aliaga-belediyesi-ekim-meclisi-toplaniyor_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclisi 1 Ekim 2019 Salı günü saat 18.00’de toplanacak. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirilecek toplantının gündeminde 21 madde yer alacak.

Aliağa Belediyesi meclis salonundaki toplantı 3 Eylül 2019 tarihli meclis tutanaklarının okunup oylanması ile başlayacak. Ardından Başkanlıktan Gelen Önergeler ve Komisyondan Gelen Raporlar tek tek görüşülerek meclis üyelerinin oylamasına sunulacak.

2020 Mali Yılı Performans Programının ve 2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısının da görüşüleceği toplantının gündemi şu maddelerden oluşuyor;

BAŞKANLIKTAN GELEN ÖNERGELER;

1-Ümmü Şahin'in 07.08.2019 tarihli dilekçesine istinaden; Bozköy Mahallesi, 635 numaralı parselin sahibi olduğu, aşağısında kalan 632 numaralı parseli evinin bahçesi olarak 50 senedir kullandığı ve üstünde yapılar bulunduğu belirtilerek, 632 parseli satın alma talebinin görüşülmesi.

2-İdris Ceylan'ın dilekçesine istinaden; Çıtak Mahallesinde bulunan mülkiyeti Aliağa Belediyesi’ne ait 427 numaralı parselin üzerinde bulunan ve tarafına ait yapı ile ilgili Yapı Kayıt Belgesini aldığı için "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinin" 7.maddesinin 4.bendine göre satın alma talebinin görüşülmesi.

3-İsa Mandal'ın dilekçesine istinaden; Karaköy Mahallesi mülkiyeti Aliağa Belediyesi’ne ait olan 356 numaralı parsel üzerinde bulunan yapının kendisi tarafından yapıldığı ve yaklaşık 50 yıldır kullanıldığı belirtilerek, İmar Barışı kapsamında "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinin" 7. maddesinin 4. fıkrasına istinaden parseli satın alma talebinin görüşülmesi.

4-22.02.2007 tarih ve 26442 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin" 11. maddesine istinaden görülen lüzum üzerine belediye meclisinin 02.11.2010 tarih ve 187 sayılı kararı ile ihdas edilen Teknik Hizmetler Sınıfındaki 5. dereceli Mühendis kadrosunun Teknik Hizmetler Sınıfındaki 3. dereceli Mühendis kadrosuyla değiştirilmesi yönünde hazırlanan III sayılı Dolu Kadro Değişikliği Cetvelinin onaylanmasının görüşülmesi.

5-Mehmet Tutum'un dilekçesine istinaden; 1012 ada 1 parsel sayılı taşınmazın 4706 sayılı yasa kapsamında tarafına devredilmesi talebinin görüşülmesi.

6-İzmir 3. İdare Mahkemesinin E.2018/1171, K:2019/556 sayılı kararı ile "Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin Ek 1 d Uygulama İmar Planı Gösterimlerinin Açıklamalar kısmı başlığı altındaki 5. maddesi hükümleri doğrultusunda; Helvacı Mahallesi, 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planında "Belediye Hizmet Alanı" olarak planlı alanlara; yürürlükteki imar planındaki yapılaşma koşulları aynen kalmak üzere "İtfaiye, idari ve diğer tüm Belediye Hizmet Tesisleri ile Sosyal, Kültürel ve Spora yönelik faaliyetleri içeren tesisler yer alabilir." ibaresinin eklenmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli imar plan değişikliklerinin onaylanmasının görüşülmesi.

7-Hasan Kurt'a ait dilekçeye istinaden; Yalı Mahallesinde yaşayan halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, kırtasiye vb. işyerlerinin bulunmaması sebebi ile Yalı Mahallesi, 23 Nisan Caddesinin yol boyu ticaret aksı olarak belirlenmesi talebinin görüşülmesi.

8-Aliağa Belediyesi’nde iş akitleri fesih edilen 8 kadrolu işçi ve Aliağa Belediyesi Personel Ltd.Şti. çalışanı 31 işçi ile yapılan protokol gereği; kıdem ve ihbar tazminatlarının İller Bankasından kredi olarak temin edilebilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi hususunun görüşülmesi.

9-Kadastro Bilirkişileri Hakkında Yönetmelik gereğince; Belediye meclisinin 07.05.2019 tarih ve 194 sayılı kararı ile Mimar Sinan Mahallesinde yapılacak Kadastro çalışmalarında görev almak üzere seçilen bilirkişilerden şehir dışında olmaları nedeniyle yemin ettirilemeyen Tahsin Tuna ve Naci Uyanık'ın yerine Naci İzci ve Mehmet Kılıç'ın seçilmeleri hususunun görüşülmesi.

10-Kadastro Bilirkişileri Hakkında Yönetmelik gereğince belediye meclisinin 06.08.2019 tarih ve 314 sayılı kararı ile Şehit Kemal Mahallesinde yapılacak Kadastro çalışmalarında görev almak üzere seçilen bilirkişilerden şehir dışında olması nedeniyle yemin ettirilemeyen Veli Uyar'ın yerine Bayram Açıkgöz'ün seçilmesi hususunun görüşülmesi.

11- Kadastro Bilirkişileri Hakkında Yönetmelik gereğince; Belediye meclisinin 07.05.2019 tarih ve 197 sayılı kararı ile Yukarı Şehit Kemal Mahallesinde yapılacak Kadastro çalışmalarında görev almak üzere seçilen bilirkişilerden şehir dışında olması nedeniyle yemin ettirilemeyen Seyithan Kaş'ın yerine Nuri Doğan'ın seçilmesi hususunun görüşülmesi.

12- Aliağa’da yaşayan engelli vatandaşlarına yönelik olarak onların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sunmak, onları topluma kazandırmak, onların menfaatlerini en yüksek düzeyde tutmak suretiyle Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği ile protokol yapılarak 5393 Sayılı Belediye Kanununun 75. maddesi hükümleri kapsamında ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi hususunun görüşülmesi.

13- Belediye meclisinin 04.01.2011 tarih ve 12 sayılı kararıyla tahsis edilen Teknik Hizmetler Sınıfı 6. derece Mühendis kadrosuna karşılık; Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu Mustafa Alperen Kulalı, tam zamanlı hizmet sözleşmesiyle çalıştırılacağından Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nün genelgesi gereğince unvan bazında ücret tavanı aşılmamak kaydıyla net ücret belirlenmesi ve daha sonra yılı içinde gelecek zamların yansıtılması hususunun görüşülmesi.

14-2020 Mali Yılı Performans Programının görüşülmesi.

15- 2020 Mali Yılı Bütçe Tasarısının görüşülmesi.

KOMİSYONDAN GELEN RAPORLAR;

1- Yüksekköy Mahallesi, 124 ada, 14 parsel ile mülkiyeti Aliağa Belediyesi’ne ait 124 ada, 16 numaralı parselin takas yapılması talebinin oy birliği ile Komisyon gündeminde bırakıldığına ilişkin İmar Komisyonu raporunun görüşülmesi.

2- 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/n bendi gereğince, mevcut mahalle sınırlarının tespitinin yapılması talebinin oy birliği ile komisyon gündeminde bırakıldığına ilişkin İmar Komisyonu raporunun görüşülmesi.

3-Aliağa Belediyesi’nin sorumluluğunda kalan cadde ve sokaklarda bulunan Vodafone-Net İletişim Hizmetleri A.Ş.'ye ait 15 adet saha dolabının yerlerinin 10 yıllık süre ile kiralanmasının oy birliği ile kabul edildiğine ilişkin İmar Komisyonu raporu ile (geçen ayki rapor) 450.000 TL bedel belirlenmesinin oy birliği ile kabul edildiğine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporunun görüşülmesi.

4-Türk Hava Kurumu Aliağa Şube Başkanlığının yer tahsisi talebine istinaden; Siteler Mahallesi 437 sokak No: 2/1 de kain eski muhtarlık binasının kamu yararı gözetilerek 5 yıl süre ile bedelsiz olarak Türk Hava Kurumu Aliağa Şube Başkanlığına tahsisinin oy birliği ile kabulüne ilişkin İmar Komisyonu raporunun görüşülmesi.

5-736 ada, 1 numaralı parsel zemin katta 4 nolu dükkanın (Siteler Mah. 9 Eylül Cad. No: 11) içkili yer bölgesine ilave edilmesinin oy çokluğu ile reddedildiğine ilişkin Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu ile oy birliği ile reddedildiğine ilişkin Esnaf Komisyonu raporlarının görüşülmesi.

6-225 numaralı parselin (Yalı Mah. Adacık Küme Evler No: 18/1) içkili yer bölgesine ilave edilmesinin oy çokluğu ile reddedildiğine ilişkin Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Esnaf Komisyonu raporlarının görüşülmesi.

aliaga-belediyesi-ekim-meclisi-toplaniyor_3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Aliağa-Çandarlı Otoyolu 29 Ekim’de Açılıyor

DSC_0311-300x200

Aliağa Ticaret Odası’nda yapımı büyük oranda tamamlanan Menemen- Aliağa-Çandarlı Otoyolu ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı yapıldı. Otoyolun 29 Ekim’de açılması planlanıyor.

Aliağa Ticaret Odası’nda 29 Ekim’de açılması planlanan Menemen- Aliağa-Çandarlı Otoyolu ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı yapıldı. İKA İzmir Otoyol Yatırım İşletme A.Ş. İşletme Müdürü Serdar Gazioğlu ve İKA Otoyol Yatırım ve İletme A.Ş. Otoyol İşletme A.Ş. Otoyol Ücret Toplama Sistemleri Müdürü Uğur Keskin’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya bölgede faaliyet gösteren ticaret ve sanayi kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi. Toplantıda otoyolun bağlantı yolları, projenin yapılış amacı, projenin başlangıç ve bitiş kısımları hakkında bilgiler verildi.

“Trafiğin daha güvenli bir yolda akmasını sağlayacağız”

İlk olarak İKA Otoyol Yatırım ve İletme A.Ş. Otoyol İşletme A.Ş. Otoyol Ücret Toplama Sistemleri Müdürü Uğur Keskin konuşmasına başladı. Keskin, “İKA olarak projeye Yap işlet modeliyle destek veriyoruz. İzmir’in kuzey aksına hizmet veriyoruz. 2017 yılında yapımına başladığımız projeyi 29 Ekim’de açmayı planlıyoruz. İzmir’in Menemen bölgesindeki kuzey aksında devlet yolunda oluşan trafiği otoyol üzerinden daha güvenli bir yolda akmasını sağlayacağız. 29 Ekim’deki açılışımızda Menemen Kavşağı’ndaki otoyolu açıp akabinde de şuan İzmir çevreyolunun konumlandığı Koyundere’deki otoyolun aslında güney kısmını açmış olacağız. Otoyol tamamlandıktan sonra Çeşme’den gelen bir araç hiçbir yerde, trafik ışıklarında bekleme yapmadan Çandarlı istikametine ulaşmış olacak. İlk kavşağımız Menemen kavşağı olacak. Buruncuk Tüneli dediğimiz, bizim kilometre 25 olarak adlandırdığımız yerde bir alım istasyonumuz olacak. Burada altı tane çıkış sistemimiz olacak. İzmir’den gelen araçların ücret toplama istasyonuyla karşılaşacağı nokta burası olacak. Bizim otoyolumuz bariyerli gişelerden oluşacak. Yani araç OGS’si ya da HGS’si var ise bariyer otomatik kalkacak ve otoyoldaki seyahatine başlayacak. Yoksa biz size bir bilet vereceğiz. O biletle beraber otoyola katılmış olacaksınız. Akabinde devam ettiğinde ilk kavşağımız eski Foça olacak. Bu kavşak Eski Foça kavşağının yoğunluğunu giderecek. Devamında toplam altı tane devlet yoluna bağlantınız olacak.” dedi.

“Ceza ödemeden ücretinizi ödeyebileceğiniz bir yapı kurguluyoruz”

Şuan Bozköy civarında Yeni Foça kavşağını inşa ettiklerini söyleyen Keskin, “Yine Aliağa içerisinde yapmış olduğumuz kavşakla Petkim’e bu araçların sevkiyatını yapabileceğiz. Devamında organize sanayi bölgesine bir kavşağımız olacak. Son iki kavşak yeni Şakran içerisinde olacak. İleride Çandarlı Limanı’nın kullanılmasıyla ciddi bir trafik beklediğimiz Çandarlı Liman istasyonumuz olacak. Burası da yine altı tane çıkış istasyonumuzdan oluşacak. Araçlar ilk girişte aldıkları etiketlerle çıkış istasyonuna geldiklerinde bariyerli sistemle karşılaşacak. Bu bariyerler elektronik geçiş biletiniz varsa otomatik olarak çıkmış olacaksınız. Ve tahsilatlarınızı burada yapmış olacaksınız. Biz ekstra bir şey daha yapıyoruz. Eğer OGS veya HGS’nizde o gün içerisinde bir bakiye yoksa geçişinizden sonra 15 gün içerisinde herhangi bir ceza ödemeden ücretinizi ödeyebileceğiniz bir yapı kurguluyoruz. Yani aracın o gün bakiyesi uygun değilse o 15 gün süre boyunca HSG ve ya OGS’lerinize bu yüklemeleri yaparsanız ceza ödemiyorsunuz. 15. Günden sonra dört katı bir ceza ödemeniz olacak. Bu da idarenin kanunen oluşturduğu bir cezadır. Takibini bu şekilde yapacağız. Genel itibariyle ücret toplama sistemleri bu kavşak kolları üzerinde oluşturulan gişelerden yapılacak. Umarım hayırlara vesile olur otoyolumuz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda bilgilendirmenin ardından soru cevap kısmına geçildi. Katılımcılar ücretlendirme, yüksek tonajlı araçların otoyola zorunlu giriş yapıp yapmayacağı, tehlikeli madde taşıyan araçların tünellerden geçip geçemeyeceği yönünde sorular sordu. Bu konularla ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirten yetkililer, bu soruları ilgili kurumlara ileteceklerini belirterek otoyol hizmete girmeden ikinci bir bilgilendirme toplantısı yapılabileceğini söylediler.

www.aliagamedya.com

Aliağa İlçesindeki Okullara temizlik ve Güvenlik görevlisi alınacak

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında okullarda görevlendirilmek üzere temizlik ve güvenlik görevlisi alacak.İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün sosyal medya hesabında yaptığı duyuruda,''Toplum yararına Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda temizlik ve güvenlik personeli olarak çalıştırılmak üzere npersonel alımı yapılacağı,başvuru yapmak isteyenlerin 25 Eylül ile-29 Eylül tarihleri arasında İŞKUR Merkezlerine bizzat başvurmaları gerektiği belirtildi.

Screenshot_20190925_093644-287x300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

Aliağa’da Çöp Konteynerlerine Özel Temizlik

Vatandaşlarının daha temiz bir çevrede yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla çalışmalarını 7 gün 24 saat esasıyla sürdüren Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, kentteki tüm çöp konteynerlerini dezenfekte ederek steril hale getiriyor. Yıl içerisinde periyodik olarak yapılan bu işlem sayesinde tüm cadde ve sokaklarda hem görüntü kirliliğinin hem de pis konunun önüne geçiliyor.

Konteynerlerin yıkama işlemi Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde yer alan ‘Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfekte Aracı’ ile yapılıyor. Çevrede oluşabilecek pis koku, sinek ve haşere oluşumunun önlenmesi amacıyla konteynerleri dezenfekte ederek steril bir hale getiren araç günde 100 konteyner temizliği yapabilme kapasitesine sahip.  

Steril olmayan, çevreye pis koku yayan ve görüntü kirliliğine neden olan çöp konteynerleri ilk olarak ilaçlı suyla dezenfekte ediliyor. Daha sonra son teknolojiye sahip olan ‘Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfekte Aracı’; çöp konteynerini içerisine alarak sıcak ve soğuk su vasıtasıyla yıkama işlemini gerçekleştiriyor. Araç, pis suyu da kendi içerisinde barındırarak dışarıya vermiyor. Bu sayede cadde ve sokaklardaki çöp konteynerleri en son teknoloji kullanılarak yerinde, hızlı, ekonomik ve etkin bir şekilde dezenfekte ediliyor.

aliaga-belediyesi-cop-konteyneri-yikama-5-645x430

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 4 / 269

4