atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

Trafik terörüne sayısal takograflı önlem

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmeliğe göre 31 Aralık 2019’dan itibaren otobüs ve kamyonlardaki sayısal takograflardan veri indirme ve bu verilerin bakanlığa gönderimi zorunlu olacak. Sürücü verilerinin analiz edileceği bu sistemle kazaların önüne geçilecek.

1-ocak-tan-sonra-yollar-daha-guvenli-olacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Karayolu Yönetmeliği’ne göre 31.12.2019 tarihinden itibaren ticari araçlarda sayısal takograf veri analizi başlıyor. Araçların tüm sürüş bilgileri özellikle kaç saat kullanıldığı ve ne kadar hız aşımı yaptığı sayısal takograflar tarafından kayıt altına alınacak. Otobüs ve kamyonlarda kullanılması zorunlu olan sayısal takograflar, bu araçların kara kutusu niteliğinde.

Sürüş saatleri ve hız aşımları analiz edilecek

Sayısal takograf verileri, 1 Ocak 2020’den itibaren araç sahipleri tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderilecek. Bu verilerin ilgili elektronik sistemleri tarafından sürüş saatleri ve hız aşımları analiz edilecek. Aynı zamanda projenin devreye alınmasıyla sürüş saatleri esnetilmeyecek ve şoförler hız limitlerine uymak zorunda kalacak.

Trafik kazalarının önüne geçilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından kurulan bu sistemle trafik kazalarının ve maddi hasarların önüne geçilecek. Ayrıca yolcuların ve sürücülerin trafikte kendilerini güvende hissetmeleri sağlanacak.

271 bin 993 kaza meydana geldi

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre, 2019 yılının ilk 8 ayında toplam 271 bin 993 kaza meydana geldi. 1.363 kaza “ölümlü kaza” olarak kayıtlara geçti, bu kazalarda 1.644 kişi hayatını kaybetti.

27587 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı

Ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanan 133 bin 31 kazanın 117 bin 727’sinin sürücü hatalarından kaynaklandığına dikkat çeken TachoMobile Genel Müdürü Burak Çiga, şu açıklamada bulundu: “27587 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Takograf Cihazları Yönetmeliği kapsamında, otobüs ve kamyonlarda sayısal takograf kullanımı zorunlu hale geldi. Takograf cihazı, aracın kat ettiği mesafeyi, hızını, sürüş zamanını, çalışma aralıklarını ve günlük dinlenme sürelerini kayıt altına alıyor. Veri indirme ve Analiz sistemi ile birlikte yeni bir otokontrol sistemi hayata geçecek. Bu sayede yollardaki trafik terörünün biteceğini öngörüyoruz.”

www.aliagamedya.com

“ALİAĞA’YI BBG EVİNE BENZETTİNİZ”

OnAYmtvWZpvJfoVnkkQFuPTcdBAHSJnKkGzGhIBDqOzlCiulsUiRPoedJcPzQsPo_thumb

CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, partililerin sosyal medya üzerinden yaptığı tartışmalara tepki gösterdi. CHP'nin sosyal medyaya malzeme edildiğini söyleyen Cirit, “BBG evine benzettiniz Aliağa’yı koca koca adamlar.” ifadelerini kullandı.

Şahsi sosyal medya hesabında “Susun Artık” başlığıyla bir açıklama paylaşan CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, partililerin sosyal medya üzerinden yaptığı tartışmalara sitem etti. Evinde oturan, gönlünde CHP olan Aliağalıların bu kavgalar nedeniyle her seçimde hayal kırıklığı yaşadığını vurgulayan Cirit yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; “Susun artık. Dilinden CHP'yi düşürmeyen bütün herkese sözüm. O oraya gitti, bu burada şununla konuştu, filan şurada görüldü... Yeter. BBG evine benzettiniz Aliağa’yı koca koca adamlar.

CHP'nin iktidara en yakın olduğu bu dönemde herkes, ‘Birlik olalım ama benim olduğum yerde’ diyor ve bütün bu tartışmaları sosyal medyadan yapıyor. Konuşmak, anlaşmak, dertleşmek, günah çıkarmak veya affetmek hasletleri yerine sadece Facebook'a güvenip konuşuyorsunuz. Bu yazımı da bu nedenle bu ortamda paylaşmak zorunda kaldım.

Olmaz denileni yapan, Saadet Partisi ve İYİ Parti ile el sıkışıp ortaklık yapan bir genel başkan bile örnek olmuyor mu size? Kaldı ki aynı ideolojiye sahip insanlarız. Devam edin, ayrışın biraz daha, birbirinize iyice düşman olun, bir sonraki dönem bir daha kaldığınız yerden devam edersiniz. Hepi topu kaç kişisiniz. CHP’ye oy veren seçmenlere karşı da mı sorumluluk duymuyorsunuz. Evinde oturan, gönlünde CHP olan Aliağalılar da sizin bu kavgalarınız nedeniyle her seçimde hayal kırıklığı yaşıyor. Varsa birikiminiz, kendinize güveniniz muhatabınızla yüz yüze konuşun. CHP'yi malzeme etmeyin sosyal medyaya.”

www.aliagaekspres.com.tr

SAADET PARTİSİ'NDE YENİ BAŞKAN MAHMUT KOÇ

EmffSVNcrcKPlcuQEcsaquJkrmJrYIUfCbHKESTeEbZUNjDHCAAWHOHptCoOBeSG_thumb

Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanlığı 7. Olağan Genel Kurulu'nu Aliağa Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.

Aliağa Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda Pazar günü gerçekleştirilen genel kurul toplantısına Saadet Partisi İzmir İl ve İlçe Yönetimi, CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Orhan Ulaşzade, İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar ve İlçe Yönetimi, İYİ Parti’li Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı, DİSK Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe ve şube yönetimi, Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş ile partililer katıldı

Kongre divan heyetinin teşekkülü ile başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra faaliyet ve hesap raporları okundu. Toplantıda 2 dönem başkanlık yapan mevcut İlçe Başkanı Halil Fevzi Özkaptan'a İzmir İl Yöneticileri tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucu tek adayla gidilen seçimde, İmamlık görevinden emekli olduktan sonra aktif siyaset yapmaya başlamış olan Mahmut Koç'un listesi seçildi.

www.aliagaekspres.com.tr

ALEVİLERİN SORUNLARI KONUŞULDU

FVIHTDjwoeZFlGcyfRkbsbVKOeCqurZQmjnTFwpKvmVDcsIQchfaKUlDVuLBQWzy_thumb

İzmir'de Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği tarafından Narlıdere Cemevi Konferans Salonu’nda "Aleviler ve Sosyalistler, Sosyalistler ve Aleviler – Kendisinin Ötekisi, Ötekinin Kendisi” başlıklı sempozyum düzenlendi. Sempozyuma, Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü de katıldı.

İzmir'de Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği'nin düzenlediği "Aleviler ve Sosyalistler, Sosyalistler ve Aleviler – Kendisinin Ötekisi, Ötekinin Kendisi” başlıklı sempozyum hafta sonu Narlıdere Cemevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sempozyuma İzmir bölgesindeki bütün alevi kurumlar ve sosyalistler katılım sağladı. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü’nün de katıldığı sempozyumda birçok önemli konu masaya yatırıldı. Verimli sunumlar yapıldı, Aleviliği tarif ve yaklaşımlar eleştirildi. 1980 sonrası, 12 Eylül Darbesi, sosyalist sistemin yıkılması sonrası ortaya çıkan kimlik siyaseti, günümüz Aleviliği ve Alevilerin sorunlarının tartışıldığı sempozyuma ilgi yoğun oldu.

Sempozyuma konuşmacı olarak Prof. Ayhan Yalçınkaya, Prof. Şükrü Aslan, Dr. Cemal Salman, Dr. Mehmet Ertan, gazeteci Ali Duran Topuz, eski milletvekili Hüseyin Aygün, gazeteci Necdet Saraç, yazar Kelime Ata, yazar Erdoğan Aydın, yazar İbrahim Bahadır, yazar Rıza Aydın, Öğr. Gör. Seçil Arslan ve Doktorant Menekşe Aykan, HDP milletvekili Ali Kenanoğlu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’den Canan Yüce, Emek Partisi’nden İhsan Çaralan, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkan Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül katıldı.

www.aliagaekspres.com.tr

Yarı Olimpik Havuz Her Mevsim Hizmet Veriyor

Havuzda bünyesinde faaliyet gösteren yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da yüzme severlere hizmet veriyor.

Havuz suyu sıcaklığı, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın kapalı havuz kriterleri doğrultusunda maksimum 28 buçuk dereceye kadar yükseltilerek ideal bir ısıya kavuşturuldu. Sıcak hava fan ve yerden ısıtma sistemi ile istenilen ortam sıcaklığına getirilen dış ortam sayesinde vatandaşlar soğuk havalarda dahi havuzun tadını doyasıya çıkartabiliyor.

aliaga-genclik-merkezi-havuz-2-300x200

 

 

 

 

 

 

 

25 metre uzunluğa, 12 buçuk metre genişliğe ve 2 buçuk metre derinliğe sahip yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kurslar dışında kalan saatlerde vatandaşlara hizmet veriyor. Kurslardan faydalanmak isteyenler ya da yüzme dersi almak isteyen vatandaşlar Aliağa Gençlik Merkezi’nin web sayfası olanwww.aliagagenclikmerkezi.com adresi üzerinden üye olup kayıt yaptırabiliyor.

HEM BÜYÜKLERE HEM KÜÇÜKLERE HİZMET VERİYOR

Günün stresini atmak ve yarı olimpik havuzda yüzmenin keyfini doyasıya çıkartmak isteyen vatandaşlar hafta içi salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 19.00-21.00 saatleri arasında; cumartesi ve pazar günlerinde ise 10.00-20.00 saatleri arasında rezervasyon yaptırarak günlük kullanımdan faydalanabiliyor. Ayrıca her pazar 15.30-17.30 saatleri arasında sadece kadınlara özel kullanım imkanı da sunuluyor.

UZMAN EĞİTMENLER VE CANKURTARANLAR GÖREV YAPIYOR

Öğrencilere hizmet veren uzman eğitmenlerin yanı sıra uluslararası sertifikalara sahip cankurtaran ekibi de havuzun açık olduğu saatlerde görev yapıyor. Öğrencilere verilen yüzme eğitimleri; başlangıç, öğrenim, gelişim ve performans olarak dört gruba ayrılıyor. Büyükler ise günlük kullanım dışında stil yüzme dersleri için de havuza kayıt yaptırabiliyor.

CAN GÜVENLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI ÖN PLANDA TUTULUYOR

Havuzda can güvenliğine ve insan sağlığına büyük önem veriliyor. Havuz her pazartesi genel bakıma alındığı gibi her gün otomatik şekilde robotlar tarafından dip temizliği gerçekleştiriliyor. Dünya kapalı havuz değerlerine göre otomatik olarak ilaçlama yapılıyor. Havuza gelen vatandaşlar havuzdaki klor, su sıcaklığı ve suyun PH derecesini dijital panelden anlık olarak takip edebiliyor.

ENGELLİLER İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK

Yüzde 100 engelli erişimine uygun bir mimari ile tasarlanan Aliağa Gençlik Merkezi’nde, fiziksel engelli bireyler de havuz keyfini doyasıya yaşıyor. Fiziksel engeli bulunan bireyler haftanın belirli gün ve saatlerinde havuzdan ücretsiz yararlanıyor. Yarı olimpik yüzme havuzundan faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar, Aliağa Belediyesi’nin kendileri için özel olarak temin ettiği portatif engelli havuz lifti ile güvenli bir şekilde havuzun tadını çıkartıyor.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 274

6