atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ BU KİTAPTA

aliaga-antik-kentler_2

Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında kasım ayının kitabı olarak dağıtıma sunulan “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler” ay sonuna kadar okuyucu ile buluşmaya devam edecek.

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 9.yayın olan 200 sayfalık eserde Aliağa ve çevresinde yer alan Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa antik kentlerinde elde edilen bilimsel bulgular okuyucuya aktarılıyor. Adnan Menderes Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez’in editörlüğünü üstlendiği eser arkeoloji ve akademi dünyasının ilgisini kısa sürede çekmeyi başarmıştı. Arkeolojik yüzey araştırmalarının derlendiği kitap akademik bir dille yazılmış olup arkeoloji dünyası için de kaynak niteliği taşıyor.

HİLAL MASA’DAN ÜCRETSİZ EDİNEBİLİRSİNİZ

Bölge tarihi ve arkeolojisi hakkında temel bilgilerin yer aldığı eseri okuyucular Aliağa Belediyesi merkez hizmet binasında faaliyet gösteren Hilal Masa’dan ücretsiz temin edebiliyor. Kitaba dijital platformdan ulaşmak isteyen okuyucular kitapların tam metinlerini Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası https://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkinden okuyabilir ya da pdf olarak indirebilir.

 

Aliağa’nın tarih, kültür ve kent belleğine katkı koyan kitapta;

KYME

Aliağa’nın 6 kilometre güneyinde ve ilçe sınırlarında yer alan Kyme antik kentinde, 2008 yılından itibaren İtalya’daki Calabria Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Antonio La Marca kazı başkanlığını yürütüyor. Son yıllardaki çalışmalar agora, stoa, tiyatro, küçük tapınak, sütunlu yol, yerleşim bölgesi ve Helenistik sur duvarında devam ediyor.

MYRİNA VE GRYNEİON

Myrina ve Gryneion kentlerindeki arkeolojik yüzey araştırmaları ve elde edilen buluntular ayrıntılı olarak Araştırma Başkanı Doç. Dr. Murat Çekilmez tarafından ele alındı.

TİSNA

Aliağa’nın doğusunda, Uzunhasanlar Mahallesi sınırları içerisinde yer Çandarlı Körfezi’ne tepeden bakar şekilde yaklaşık 250-300 metre yüksekliğinde kurulduğu tespit edilen Tisna antik kentine ait buluntular ayrıntılı olarak Araştırma Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Erdan tarafından sunuldu.

ELAİA

Elaia antik kenti, Aliağa’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde, Çandarlı Körfezi kıyısında, kalıntıları bugünkü Zeytindağ-Kazıkbağları mevkiinde uzanan eski bir Aiol liman kentidir. Pergamon Kazı Başkanı Prof. Dr. F. Pirson yönetiminde gerçekleştirilen Elaia yüzey araştırmalarında elde edilen son veriler, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi. Güler Ateş tarafından sunuldu.

AİGAİ

Manisa il sınırında yer alan Aigai, Kazılar 2004-2016 yılları arasında, Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Prof. Dr. Ersin Doğer başkanlığındaki ekip tarafından yürütüldü. 2017 yılından itibaren gerçekleştirilen çalışmalar ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Yusuf Sezgin’in başkanlığındaki bilim insanları ve öğrencilerin katılımıyla yürütülüyor. Eserde, kentin adının anlamı ve ekonomisi, araştırma tarihçesi ve kentte saptanan yapılar yer alıyor.

LARİSA

Menemen ile Aliağa arasında, Buruncuk Mahallesi’nin üst kısımlarında yer alan Antik kent ve burada yapılan çalışmalarda elde edilen veriler İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Larisa yüzey araştırmaları başkanı Prof. Dr. Turgut Saner tarafından ele alındı.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Oda Başkanlarından AK Parti İlçe Başkanı Erdem’e Ziyaret

akp-239x300

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, Ak Parti Aliağa İlçe Başkanlığı görevine atanan Hamit Erdem’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Oda başkanları , yeni görevinde başarılar dilediği Erdem’e bölgemizin ve ilçemizin gelişimine katkı sağlayacak her türlü dayanışma ve işbirliği için her daim hazır olduklarını ifade etti.

Ak Parti İlçe Başkanı Hamdi Erdem, oda başkanlarının yapmış oldukları ziyaretten memnun kaldıklarını belirterek teşekkür etti.

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

Aliağa Tarihi Ve Doğal Güzellikleriyle İlgi Çekiyor

Doğal güzellikleri ve kültürel farklılıkları ile özgün bir coğrafyada yer alan Aliağa, sanayi tesislerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra turistik alanlarıyla da ön plana çıkıyor.

Gelecekte turizmin önemli merkezlerinden biri olmayı hedefleyen Aliağa’da çeşitli türlerden birçok doğal ve kültürel kaynak bulunuyor. Turizm bölgesi olmayı bekleyen Yeni Şakran, Saruhanlı Beyliği’ne ve Osmanlı Devleti’ne yıllarca Kazalık yapmış Güzelhisar, kent sınırları içerisinde yer alan antik kentler, höyükler, tarihi camiler, Aliağa Kuş Cenneti, Suuçan Şelalesi gibi birçok tarihi ve doğal güzellikler Aliağa’nın önemli turistik değerlerini oluşturuyor. Termal kaynakları, Mavi Bayraklı plajı, sosyal donatı alanları, yürüyüş ve dağ rotaları ile 13 kilometrelik bisiklet yoluyla da ön plana çıkan Aliağa, turizm için büyük bir potansiyeli içerisinde barındırıyor.

Yöre tarihine ışık tutan Ege Gübre Bölgesi, Bozköy Höyücek, Helvacı Höyücek, Araptepe, Melengiç Sekisi, Çaltılıdere höyükleri şeklinde isimlendirilmiş yerleşim kalıntıları da önemli turizm varlıkları arasında yer alıyor. Türk-İslam kültürüne ait izlerin görüldüğü Güzelhisar Balaban Paşa Camii, Güzelhisar Ali Ağa Camii, Aliağa Çarşı (Merkez) Camii, Yukarışakran Camii, Yenişakran Reşadiye (İskele-Abdülkadir Geylani) Camii, Eski Hacıömerli Camii ve Helvacı Yukarı Camii yöredeki diğer tarihi eserler olarak biliniyor. Uygarlık tarihinin yaklaşık 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı Aliağa ve çevresinde bulunan başlıca antik kentler; Myrina, Gryneion, Tisna, Kyme, Aigai, Larisa ve Elaia’dır. Yine yörenin eski yerleşimlerinden olan Güzelhisar Mahallesi’nin güneydoğusundaki Sivriler Tepe üzerinde Helenistik yol kontrol kulesine ait kalıntılar da araştırmacılar tarafından tespit edildi.

ALİAĞA KUŞ CENNETİ

Güzelhisar Çayı tarafından oluşturulmuş delta ovası ile Yalı Mahallesi Plajlar mevkisinde yer alan ve Osmanlı döneminde önemli bir tuzla olan Aliağa Kuş Cenneti, oldukça önemli ve hassas bir doğal mekân olma özelliğini koruyor. 27 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en değerli sulak alanlarından olan ‘Aliağa Kuş Cenneti’ Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’ünü misafir ediyor. Özellikle flamingoların boy gösterdiği Aliağa Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ile doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez rotaları arasında bulunuyor.

ALİAĞA’YA 10 KİLOMETRELİK DAĞ BİSİKLET ROTASI

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Aliağa’yı kültür turizminin öncü kentlerinden biri yapmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, “Bergama’dan Smyrna’ya Aliağa Kervan Yolu” projesi kapsamında dış mahallelere ilk etapta 10 kilometrelik dağ bisiklet rotası kazandıracak. Aliağa Belediyesi Güzelhisar Mahallesi, Çıtak Mahallesi, Uzunhasanlar Mahallesi, Karaköy Mahallesi ve Hacıömerli Mahallesi’nden Bergama’ya kadar uzanan tarihi kervan yolu projesini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile birlikte yürütülüyor. Projenin tamamlanması ile birlikte tarihi kervan yolu güzergâhında bisiklet tutkunları için ilk etapta 10 kilometrelik dağ bisikleti rotası eklenecek. Bunun yanı sıra bisiklet grupları için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri güvenli kamp merkezleri kurulacak. Bisiklet tutkunları belirlenen rota üzerinden Aliağa’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edebilecek.

aliaga-turizm-kus-cenneti-1-500x333aliaga-turizm-kyme-antik-kent-2-300x199aliaga-turizm-balaban-cami-mezar-taslari-6-300x200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Belediyesi “Aliağa Kent Kitaplığı” Yayınları İle Geçmişi Geleceğe Taşıyacak

Aliaann-Antik-Kentleri-1

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu.

Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

2020’DE 9 KİTAP DAHA GELİYOR
19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılan, çocuk kitabı haricinde, 10 kitap basılarak okuyucu ile buluştu. 4 kitap baskı aşamasında 5 kitabın ise yazımı devam ediyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Gençlik Merkezi’nde bulunan Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, 120 sayfalık “Aliağa Coğrafya Atlası” ile serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” okurlarla buluşturdu.

http://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

“ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI”NIN İLK ESERİ “ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ”
“Aliağa Kent Kitaplığı”nın ilk eseri olan “Aliağa’nın Antik Kentleri” Yerel Tarih Araştırmacısı Sabahattin Karaca tarafından kaleme alındı.

Uluslararası kaynaklarla birinci baskısı 95 sayfadan oluşan eser Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan 12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa sınırları içerisinde kalan kısmının kısa tarihini okuyucuya aktarıyor.

Yabancı kaynaklara ulaşma ve tercüme noktasında çalışma arkadaşı Wili Weber’in kendisine büyük destek olduğunu ve Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklarından yararlandıklarını ifade eden Karaca, “Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan ‘12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa ilçesi sınırları içinde olanlarının kısa tarihini aktarmaya çalıştık. Anadolu’nun batısındaki en eski uygarlıklardan olan bu şehirlerin sadece bizim hazırladığımız kitapçıkta değil, daha nice yazılı ve görsel kaynaklarda yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İlk baskısı 2015 yılında yapılan eserin genişletilmiş ikinci basımı ise 2017 yılında 120 sayfa olarak okuyucuya sunuldu. Eserin içeriği şu bölümlerden oluşuyor;

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ

Aigai
Aigai nerededir? Nasıl gidilir?
Aiolis’te bir dağ kenti: Aigai
Adı nereden geliyor?
Tarihsel süreç
Aigai’nin görülmeye değer yerleri
Bouleuterion (Kent Meclis binası)
Agora (Çarşı) binası
Macellum (Et Balık Pazarı
Yağmur suları Aigai için çok önemli

Elaia
Elaia nerededir? Nasıl ulaşılır?
Pergamon’un Limanı Elaia
Adı nereden geliyor? Tarihsel süreç
Bir diplomat gezginin gözüyle Elaia ve bölgemiz
Bölgede kazılar
Liman yapısı
Günümüzde Elaia
Sakar Tepe
Elaia’nın ünlüleri
Alkidamas (MÖ 4. yüzyıl)

Gryneion
Gryneion nerededir, nasıl ulaşılır?
Gryneion adı nereden geliyor?
Tarihsel süreç
Kehanet Merkezi Gryneion
Apollon Tapınağı nerede?
Midye ve istiridyeleriyle ünlü kent
Antik kentte kazı ve yüzey araştırmaları

Kyme
Kyme nerededir, önemi nedir?
Tarihsel süreç
Aioller, Ege’nin bereketli topraklarında
Kyme tarih sahnesine çıkıyor
Strabon, Kyme’yi anlatıyor
Persler Ege kentlerini tehdit ediyor
Persler gitti, Büyük İskender geldi
Kyme, Bergama Krallığı’nın bir kenti
Ekonomik-siyasi durum
Kyme’de ilk araştırmalar
Cumhuriyet kuruldu, Çekler Kyme’yi kazmaya başladı
Son 40 yıldaki kazılarla İtalyanlar Kyme’yi araştırıyor
İzmir Demir Çelik (İDÇ) sahasındaki kazılar
Batı Limanı sahası kazıları
HABAŞ Fabrikası sahasındaki kazılar
Kyme’nin ünlüleri
Ephoros (MÖ 405-330)
Hesiodos (MÖ 8.yüzyıl)
Gaius Blossius (MÖ 2. yüzyıl)
Homeros (MÖ 8. yüzyıl)
Archippe (MÖ 2. yüzyıl)
Hermodice (MÖ 7. yüzyıl)
Herakleides (MÖ 4. yüzyıl)

Myrina
Myrina adı nereden geliyor?
Myrina nerededir, nasıl gidilir?
Tarihsel süreç
Bölgede kazılar
Pişmiş toprak heykelcikler
Nekropol kazılarında elde edilenler
George E. Bean’in Myrina araştırmaları
Baltazzi ailesinin arkeolojiye ilgisi

www.aliagamedya.com

Cezaevinde üretilen el emeği ve göz nuru ürünler sergileniyor

İzmir 4 No’lu T tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutuklular, katıldıkları kursların ardından ürünlerini Aliağa Ticaret Odası Sergi Salonunda ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde yer alan İzmir 4 No’lu T tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutuklular, iş yurtları atölyeleri ile kurslar sayesinde dikkat çeken ürünler üretiyor. Hükümlü ve tutukluların bu ürünleri de, Aliağa Ticaret Odası Sergi Salonundaki açılış töreninin ardından ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergi, ilk günden ilgi gördü.

Protokol üyeleri de, geleneksel el sanatlarından; tezhip, filografi, kağıt telkari ve üç boyutlu rölyef tablolarından oluşan 110 adet eseri inceleyerek yetkililerden eserler hakkında bilgi aldı.

Aliağa Ticaret Odası Sergi Salonunda açılan serginin, 15 Kasım 2019 tarihine kadar açık kalacağı ifade edildi. Düzenlenen sergiye ayrıca; İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Mustafa Gümüş, Aliağa Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Aliağa Müftüsü Süleyman Demiryürek, Aliağa ilçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, 4 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Sürgün, Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Ömer Ertürk, ALTO Meclis Başkanı Adnan Saka, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde bulunan ceza infaz kurumlarının müdürleri, atölye öğretmenleri katıldı.

3100182-300x160

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 277

6