atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

Aliağa‘nın Şenliği Yeniden Başlıyor.

WhatsApp_Image_2019-09-12_at_11.03.32

Türkiye’nin aydınlarını, gazetecilerini ve kültür sanat insanlarını Aliağa’da buluşturan; gösteriler, sergiler, şiir- müzik dinletileri ve söyleşilerin gerçekleştirildiği Emek ve Barış Şenlikleri 5 yıl aradan sonra yeniden başlayacak.

20-21 Eylül tarihlerinde Aliağa Demokrasi Meydanı’nda düzenlenecek “Emek ve Barış Şenlikleri”nin duyurusunu yapan Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Platform adına Genel-İş Sendikası Aliağa Belediyesi baştemsilcisi Doğanşah Aydın yaptı . Basın açıklamasını okuyan Doğan Şah “Bu şehir uzun bir zamandır duygularından, yüreğinden kimliğinden koparılmak isteniyor. Emeğin başkenti yakıştırılması yapılan, Türkiye ve Uluslararası kamuoyunda da bu yakıştırmanın benimsendiği bu kent, yani güzel Aliağa’mızın emek ve mücadele geçmişi ile ilgili her türlü bağı unutturularak iş güvenliği ve nitelikli iş gücünün ve sendikal örgütlenmenin olmadığı ucuz iş gücü cennetine dönüşmüş bir Aliağa yaratılmak isteniyor.

Oysa bu kenti geçmişinden, değerlerinden koparmanın o kadar da kolay olmadığını bilmeliler bu kentin zenginliklerine göz koyanlar.

Aliağa’mızı değerlerinden koparmak isteyenlerin hep karşısında olduk bu kentin demokratik ve ilerici güçleri olarak. Bugün de Aliağa Emek ve Demokrasi platformu olarak emek kenti Aliağa’mızın tarihinde önemli bir yer tutan ve geçmişten geleceğe aydınlık bir yol gösteren “Emek ve Barış Şenliklerini yeniden Aliağa halkıyla buluşturmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

Aliağa’da gün geçtikçe değişen bir yapı olduğunun ve bu tablonun değişmesi adına, barış ve kardeşliğin egemen olduğu bir Aliağa için ‘Emek ve Barış Şenlikleri’ni yaşatmanın çok önemli olduğuna değinen Aydın “Aliağa Belediyesinden haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan ve 118 gündür Demokrasi Meydanında emeğin hakları için mücadele eden Genel-iş Sendikasına üye işçilerin önerisi üzerine Emek ve Demokrasi Platformu olarak kentimizde yok edilmeye çalışılan Emek ve Barış Şenlikleri geleneğini yeniden sürdürme kararı aldık.

Bu fikrimizi, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İzmir’in emek ve demokrasi güçlerinin de desteklemesiyle birlikte, iki günlük bir program hazırladık. İki günlük bu programın, Aliağa’mızın emek tarihine önemli bir katkı sunacağına olan inancımızla, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve ekibine, İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerine, Platform bileşenlerimize Aliağa halkı adına teşekkürü bir borç biliriz” diye konuştu.

Emek ve Barış Şenlikleri 1990 yılından başladı.

Aliağa’da dönemin Belediye Başkanı Hakkı Ülkü tarafından 1990 yılında başlatılan, 23 yıl boyunca yaz döneminde gerçekleştirilen Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri 2014 yılından bu yana yapılmıyor. İşçi ve emekçi kenti Aliağa’da bir yılın yorgunluğunun ve stresinin atıldığı, 7’den 70’e herkesin büyük ilgi gösterdiği Emek Şenlikleri’nde, Türkiye’nin aydınları, gazetecileri, kültür- sanat insanları Aliağalılar ile bir araya geliyor, gösteriler, sergiler, şiir-müzik dinletileri, konserler ve söyleşiler yapılıyordu. Birçok ünlü sanatçı konser organizasyonlarında binlerce hayranıyla buluşuyor, şenlikler renkli görüntülere sahne oluyordu.

Tansu Kaya Döneminde İsmi Değiştirildi

Belediye Başkanı Tansu Kaya döneminde ‘Şenlik’ yerine ‘Festival’ kelimesi tercih edilmiş, 3 gün olan şenlik süresi 6 güne çıkarılmış, daha sonra ise ismi ‘Barış ve Hoşgörü Kültür Sanat Festivali’ olarak değiştirilmişti. Tansu Kaya’nın ardından göreve gelen Belediye Başkanı Turgut Oğuz da, emek kelimesinden rahatsız olanların ismini değiştirdiklerini belirterek, festivali tekrar şenliğe dönüştürmüş adını da ‘Emek ve Barış Şenlikleri’ olarak değiştirmişti. Turgut Oğuz döneminde sadece 2011 yılında terör saldırıları sonucunda şehit olan askerler nedeniyle şenlik iptal edilmiş, Oğuz’un görev süresinin sona erip Belediye Başkanlığı’na Serkan Acar’ın seçilmesiyle de şenlikler tamamen tarihe karışmıştı.

IMG_20190912_101915-1-300x225

Serkan Acar Döneminde Tamamen Kaldırıldı

2014 yılında Serkan Acar’ın Belediye Başkanı seçilmesi ile birlikte Aliağa Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilecek kültür ve sanat faaliyetlerinin tümü Kültür ve Sanat Danışmanı olarak bir süre sinema ve tiyatro oyuncusu Volkan Severcan tarafından yürütülmüştü. Acar’ın göreve başladığı yıl Emek ve Barış Şenlikleri tamamen kaldırılmış, yerine “Aliağa’da Kültür Buluşmaları” getirilmiş, ilçede yaşayan farklı kültürlerin kendi geleneklerini diğer dostları, kapı komşuları ile paylaştığı, her gece bir yörenin ev sahibi olduğu kültür buluşmaları gerçekleştirilmişti. 1-14 Eylül 2014 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen “Aliağa’da Kültür Buluşmaları”nın da sonraki yıl ilçedeki hemşehri derneklerinin onayıyla yapılmaması kararlaştırılmıştı.

Aliağa’da trafik kazası: 1 Yaralı

Aliağa 'da bir otomobilin bariyerlere çarpması sonucu 1 kişi yaralandı .

125f0f73-4fda-492e-8dee-a474ef186f93-169x300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edinilen bilgilere göre kaza İzmir –Çanakkale karayolu Hacı Ömerli mahallesinde meydana geldi. İzmir’den Bergama istikametine seyir halinde olan A.G. yönetimindeki 45 DC 890 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. Meydana gelen kazada araç içerisinde bulunan yolculardan G.T. yaralandı.

Yaralı kaza yerine çağrılan ambulansla Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

www.aliagamedya.com

 

Tse’den Başkan Serkan Acar’a Teşekkür

aliaga-belediyesi-izmirde-birinci-300x201

Kent genelinde asansörlerin periyodik denetimlerini yapan Aliağa Belediyesi, denetim ve belgelendirmede İzmir ilçeleri arasında birinci sırada yer aldı.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Ege Bölge Koordinatörü Kürşat Yılmaz, asansör denetimine verdiği önem ve başarılı çalışmalarından ötürü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette İzmir İthalat Müdürü Hakan Ozan ile Ege Bölge Asansör Teknik Yöneticisi Tamer Çakmak da yer aldı. Sohbet havasında geçen ziyarette Aliağa Belediyesi ile TSE arasında geleceğe dönük yapılması planlanan projeler görüşüldü. TSE Ege Bölge Koordinatörü Kürşat Yılmaz, ziyaret sonrasında Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür şilti ve TSE’nin ilk yayınına ait kitapçık hediye etti.

Aliağa’da 800’e yakın asansörün bulunduğu belirten Aliağa Belediyesi Asansör Birim Sorumlusu Orhan Bölek, yapılan denetimler sırasında kullanılabilir durumda olanlara yeşil etiket yapıştırılırken, kullanıma uygun olmayan asansörlere kırmızı etiket yapıştırılarak hizmet dışı bırakıldığını söyledi.

Aliağa Belediyesi olarak vatandaşların can güvenliğine büyük önem verdiklerini ve periyodik denetimlere devam edeceklerini de ifade eden Bölek, “Aliağa genelinde hastane, okul, ibadethane, iş yeri, kamu kurumları ve konutlarda bulunan asansörlerin denetimlerini aksatmadan sürdürüyoruz. Daha sonra TSE görevlileri bu asansörlerin uygunluğunu denetliyor. Bu sayede asansör arızasından kaynaklanabilecek kazaların da önüne geçerek vatandaşlarımızın güvenliğini sağlıyoruz” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Basketbol sahaları gençleri spora teşvik edecek

1568188236_Gorsel-300x200

Türkiye’nin tek entegre petrokimya tesisi olan Petkim, faaliyette bulunduğu bölgede, spor ve eğitim alanında yaptığı yatırımlarla da destek veriyor. Bu kapsamda Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin,İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov’un katılımıyla Aliağa’da üç basketbol sahasının açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren Petkim, hayata geçirdiği projelerle Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerini kalkındırırken Aliağa’ya yönelik sosyal sorumluk projelerine de devam ediyor.

Türkiye Basketbol Ligi’nde mücadele eden Petkimspor’a verdiği destek ile ülkemizde ve bölgemizde basketbolu yaygınlaştırmaya dönük çalışmalar yapan Petkim, bu kez basketbola ilgi duyan Aliağalıları sevindirecek bir sosyal sorumluluk çalışmasını hayata geçirdi. Aliağa Kaymakamı Kazım Tekin,İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov’un katıldığı törenle Aliağa Avcı Ramadan Parkı’nda üç basketbol sahası açıldı.

Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Hizmete açtığımız bu üç basketbol sahasıyla Aliağalı gençlerin spor yapma olanaklarını artırıyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye Basketbol Ligi’nde yer alan Petkimspor basketbol takımımız ve diğer amatör branşların olduğu bir spor kulübümüz de var. Bu yıl, bu kulüp bünyesinde basketbol ve voleybol spor okullarımız ücretsiz olarak Aliağa halkına hizmet verecek. Spora ilgi duyan çocuklarımız bu okullara ücretsiz olarak kaydolabilir. Umarım ki bu yeni sahalarla spora ilgi duyan, sağlıklı nesiller için küçük de olsa bir katkımız olur. Yeni sahalarımız Aliağalılara ve çocuklarımıza hayırlı ve uğurlu olsun”dedi.

1568188227_Gorsel__2_-1-300x200ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Ülkü Ocakları’ndan ‘Vatan Yahut Silistre’

DSC_0217-300x201

İzmir’in Aliağa  ilçesinde Ülkü Ocakları tarafından “Vatan Yahut Silistre” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

“Vatan Yahut Silitsre ” adlı tiyatro oyunu Tüpraş Halk  Merkezinde sergilendi. Namık Kemal’ın aynı adlı eserinden uyarlanan oyunu İzmir  Ülkü Ocakları Bekir Sıtkı Hastürk , MHP Aliağa  İlçe Başkanı AbduRrahim Aydemir , Aliağa Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmedali Özkurt, Türk Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Ragıp Cerrahoğlu ,Aliağa Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Gencer, MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Yaşar   ve  vatandaşlar seyretti.

Tiyatro oyunu öncesi konuşan İzmir  Ülkü Ocakları Başkanı Bekir Sıtkı Hastürk, “Aliağa’mıza ,  böylesi bir kültürel faaliyet ile buluşturmuş olmaktan dolayı  mutluyuz. Türk milliyetçileri en önemlisi Türk kültürü. Türk kültürüne aktarıldığı bu eserleri Ülkü ocakları içerisinde izliyor olmak izletici olmak bizim için gurur verici bir olay İnşallah daha geniş kapsamlı daha büyük çalışmaya imza atmak hepimize nasip olur dedi

Aliağa Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Gencer ise Türk gençliğinin geleceklere daha iyi şekil verebilmesi için milliyetçi ve ahlak penceresinden bakabilmesi için hayatımızın zorluklarını bilerekten en iyi şekilde gençlerimizi yönlendirmek ve yetiştirmek için böyle sanat etkinliklerini  devam edileceğini ,başarılı güzel etkinliklerle Aliağa’ya faydalı  olacaklarını  söyledi.

www.aliagamedya.com

Diğer Makaleler...

Sayfa 7 / 269

7