atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

EGE ÜNİVERSİTESİ GÜZELHİSAR’DA

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_9

“Ege Üniversitesi Köyümüzde” projesi kapsamındaki ilk buluşma Aliağa’nın Güzelhisar Mahallesinde gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen programda; Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Emel Akın Meslek Yüksek Okulu, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, Astronomi ve Uzay Bilimlerinden akademisyenler yer aldı. Akademisyenler Güzelhisar ve çevre mahallelerden gelen vatandaşlara madde bağımlılığı, ağız ve diş sağlığı ile zirai konularda bilgilendirmeler yaptı. Geleneksel giysi sergisinin yanı sıra teleskop ile gökyüzü incelemesine de yoğun ilgi gösteren vatandaşlara tıp fakültesi doktorları tarafından sağlık taraması yapıldı.

Güzelhisar Mahallesi Çamlık Tepe’de organize edilen programa; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, kurum müdürleri, STK’lar, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR, “EGE ÜNİVERSİTESİ AİLESİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yoğun ilgi gören program Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın konuşması ile başladı. Sanayi ve liman şehri olmasına rağmen Aliağa’nın verimli topraklara sahip olduğunu belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağa’nın su kaynakları, jeotermali, denizi, doğası ve tarihi değerleri var. Bizler Allah’ın verdiği bu nimetlere sahip çıkmalıyız. Aliağa sadece bir sanayi şehri değil. Aliağa aynı zamanda bir tarım şehri. Aliağa turizm şehri de olmalı. Bu yolda bizlere kılavuzluk eden başta Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak olmak üzere tüm Ege Üniversitesi ailesine çok teşekkür ediyorum” dedi.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “TARIMSAL KALKINMAYI HEP BİRLİKTE SAĞLAYABİLİRİZ”

Başkan Serkan Acar ayrıca, Aliağa Belediyesi olarak Aliağalı çiftçilerin ürettiği kaliteli ve sertifikalı ürünleri satın almaya talip olduklarını söyledi. Başkan Serkan Acar, “Aliağa Belediyesi çatısı altında bir kooperatif kurmak ve bu kooperatif sayesinde üretilen ürünlerin pazarlanması gibi bir hedefimiz var. Aliağa olarak ürettiğimizi tüketebiliriz. Bu konuda ciddi bir potansiyele sahibiz. Bu sayede tarımsal kalkınmayı hep birlikte sağlayabiliriz” dedi.

EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. NECDET BUDAK: “KATMA DEĞER OLUŞTURMAK ADINA BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

“Ege Üniversitesi Köyümüzde” projesi ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise şunları söyledi: “Aliağa bölgesinin sanayi ve turizm alanındaki atılımların yanı sıra tarımsal alanda ciddi bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Türkiye kolay bir ülke değil, bedelli bir ülke. Bunun temeli de ekonomik rekabetten geçer. Bu ülkenin her karış toprağı daha fazla ürün, kalite ve katma değer oluşturması adına birlikte çalışmalıyız”

Açılış konuşmalarının ardından hediye takdimleri gerçekleştirildi. TÜHAD Türk Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisi beğeniyle izlendi. Stant ve tarama alanlarını ziyaret eden protokol üyeleri vatandaşlarla bol bol sohbet ettiler. Ziraat Fakültesi öğretim görevlileri Güzelhisar bölgesinde yapılabilecek tarımsal faaliyetler konusunda sunumlar yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Program protokol üyelerinin Güzelhisar Muhtarlığı ile köy meydanı ziyaretleri ile son buldu.

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_2

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_5

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Denizciler Kabotaj Bayramı’na hazırlanıyor

ADEM-MEK-500x3691 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında milli bayram ilan edilen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’nci yılı, yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu yıl Aliağa Liman Başkanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği ve Aliağa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyecek olduğu 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı etkinliklerinin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikler 1 Temmuz Pazartesi günü sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek olan çelenk töreni ve Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bırakılması ile başlayacak olan program Avcı Ramadan Rekreasyon alanında çeşitli etkinlikler devam edecek.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebetiyle İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek açıklamada bulundu. Şimşek açıklamasında şunları ifade etti: Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde TBMM’de kabul edilmiş olan Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu kanunla; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü Ülkemizde “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.”

“İHRACAT VE İTHALATIN YÜZDE DOKSANI DENİZ YOLU İLE SAĞLANIYOR”

Dünya ticaretinin yüzde 80’i, Türkiye’nin ise ithalat ve ihracatının yüzde 90’nın deniz yolu ile sağladığını belirten Şimşek; “Kıtalara ve okyanuslara açılan bir köprü konumundaki ülkemizde denizciliğin önemi oldukça büyük. Denizleri birbirine bağlayan iki önemli suyoluna ve bir iç denize sahip ülkemizin, tarih boyunca stratejik konumu nedeniyle önemini her geçen gün artmaktadır” dedi.

“ÜLKE OLARAK DENİZCİLİKTE DAHA DA İLERİYE GİTMELİYİZ”

Deniz ticaretinin ülke açısından önemine değinen Başkan Adem Şimşek şunları dile getirdi: “80 yıllık tarihimizde rekor kıran ihracat mallarımızın zamanında ve düzgün bir şekilde ilerlemesi ve gelişimini sürdürmesi için denizlerimize ve denizciliğimizin daha da gelişmesine ülkemizin ihtiyacı var. Üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik açıdan büyük önem taşıyan konumunu ve zengin potansiyeli ülkemiz denizciliği açısından da en iyi biçimde değerlendirmek gerekmektedir. Ülkemiz deniz taşımacılığını geliştirmek için her türlü avantaja sahip. İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olarak sorumlusu olduğumuz Foça, Aliağa, Dikili ve Ayvalık bölgelerinde denizlerden sağlanan imkânların arttırılması için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Bu anlamda 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebeti ile sorumluluk sahamız içerisinde yer alan bu bölgelerde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Denize sırtına dönen değil, denizle yaşayan, denizden ekmeğini çıkaran bir millet yaratmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceklerini belirten başkan Şimşek; “Denizcilikte istediğimiz seviyelere ulaşmak temennisiyle, tüm denizcilik camiasının ve halkımızın ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ALİAĞA ŞUBESİ BASIN BÜLTENİ

KABOTAJ BAYRAMI ALİAĞA’DA COŞKUYLA KUTLANACAK

aliaga-kabotaj-bayramini-kutlayacak_31 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında milli bayram ilan edilen ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’üncü yılı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Aliağa’da coşkuyla kutlanacak.

Aliağa Belediyesi, Aliağa Liman Başkanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi ile Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği iş birliğinde düzenlenecek olan kutlama etkinlikleri gün boyu sürecek.

Kutlama programı 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayacak, ardından protokol üyeleri deniz şehitleri anısına denize çelenk bırakacak. Kutlamalar 14.00 ile 18.00 saatleri arasında Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’nda çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 

aliaga-kabotaj-bayramini-kutlayacak_5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Ege Üniversitesi Köy Ziyaretlerinin İlk Durağı Güzelhisar

aliaga-guzelhisar-mahallesi-2-300x179

Ege Üniversitesi köy ziyaretleri projesi kapsamında Aliağa’nın Güzelhisar Mahallesi’ne geliyor. Ziyaret kapsamında Güzelhisar ve çevre mahallelerden gelecek olan vatandaşlara madde bağımlılığı, ağız ve diş sağlığı ile zirai konularda bilgilendirmeler yapılacak.

Yedi farklı bölümden akademisyenlerin katılacağı Güzelhisar ziyaretinde sağlık taraması, madde bağımlılığı bilgilendirmesi, çocuk etkinlikleri, geleneksel giysi sergisinin yanı sıra teleskop ile gökyüzü incelemesi de yapılacak.

Ege Üniversitesi’nin köy ziyaretleri projesi kapsamında ilk kez Güzelhisar Mahallesi’nde gerçekleştireceği program 27 Haziran 2019 Perşembe günü saat 10.30’da başlayacak. Programa; Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Emel Akın Meslek Yüksek Okulu, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, Astronomi ve Uzay Bilimlerinden akademisyenler katılacak.

Program; açılış konuşmalarının ardından hediye takdimi, halk dansları gösterisi, stant, tarama alanları ve köy meydanı ziyaretleri ile son bulacak.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Aliağa da çakıl yüklü TIR devrildi.

IMG_20190627_001301-300x225

Aliağa ilçesinde, çakıl yüklü TIR’ın devrilmesi neticesinde meydana gelen trafik kazasında sürücü yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, S.Y. (32) idaresindeki 41 YE 578 plakalı çakıl yüklü TIR, Aliağa istikametinden Aliağa Organize Sanayi Bölgesi istikametine seyir halinde iken organize sanayi yolu su pompaları mevkiinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle devrildi. Kazada, yaralanan sürücü, 112 Acil Servis ekiplerince Aliağa Devlet Hastanesi kaldırıldı. Tırdaki hafriyatın yola dökülmesi sonucu Organize sanayi istikametine tek taraflı kapanan yol bir saatlik çalışmanın ardından yeniden ulaşıma açıldı.

Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 

www.aliagamedya.com

Diğer Makaleler...

Sayfa 7 / 258

7