atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

Aliağa Sahil Bandında Balık Satış Polemiği

Balık avı yasağının kalkmasıyla birlikte yurdun değişik yerlerinden gelerek Aliağa ilçesinde trolle avlanan balıkçıların  geçmiş yıllarda olduğu gibi sahilde bandında  perakende satış yapmasını  Belediye zabıtaları  tarafından izin verilmedi .

Daha önceki  senelerde olduğu  gibi  trol teknelerinin Aliağa sahil bandına yanaşarak vatandaşlara satış yapmasının haksız rekabete yol açtığını belirten Aliağa’da  balık satan esnaflar , bu senede  perakende satışın durdurulması istemiyle şikayetçi oldu. Şikayet üzerine trol teknelerinden yapılan balık satışı belediye zabıta ekiplerince durduruldu. Ucuz ve taze balık satışı teknelerin yanında biriken vatandaşlar  balık alamadı. Satış sırasında herhangi bir olay yaşanmaması için polis ekiplerinin de tedbir aldığı görüldü.

İddialara  göre yeşil ruhsatlı trol teknelerinin  avlandıkları  balıkların   tekne üzerinden karaya çıkarmamak şartıyla  toptan ve perakende satış yapma haklarının  bulunduğu öğrenildi.

DSC_0106-300x201DSC_0096-300x201

 

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

 

ALİAĞA BELEDİYESİNDE BİR MÜDÜRLÜK KAPATILDI İKİ MÜDÜRLÜK KURULDU

ALİAĞA BELEDİYESİ EYLÜL MECLİSİ TOPLANDI

Aliağa Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclisi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde toplandı. Meclis salonunda yapılan toplantının gündeminde başkanlıktan gelen önergeler, komisyondan gelen raporlar ve gündem dışı önerge yer aldı. Meclis üyelerinin oylamasına sunulan 18 madde tek tek oylandı.

6 Ağustos 2019 meclis tutanaklarının okunup oylanması ile başlayan Aliağa Belediyesi meclis toplantısı başkanlıktan gelen önergelerin meclis üyelerinin görüşüne sunulmasıyla başladı.

BİLGİ İŞLEM İLE TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU
Başkanlıktan gelen önergeler kapsamında; Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün kapatılarak iş ve işlemlerinin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesine aktarılması hususunun görüşüldüğü 1’inci madde oy birliğiyle kabul edildi. Birinci dereceli Bilgi İşlem Müdürü kadrosunun 5393 sayılı Belediye Kanununun 49.maddesine göre ihdas edilmesi yönünde hazırlanan 2 sayılı boş kadro değişikliği cetvelinin onaylanması ve Bilgi İşlem Müdürlüğünün aynı Kanunun 48.maddesine göre teşkil edilmesi hususlarının görüşüldüğü 4’üncü madde oy birliğiyle; Tesisler Müdürlüğü’nün teşkilinin sağlanması hususunun görüşüldüğü 5’inci madde ise oy çokluğuyla kabul edildi.

5393 sayılı Belediye Kanununun 18/n bendi gereğince; mevcut mahalle sınırlarının tespitinin yapılması hususunu kapsayan 3’üncü madde ile takas talebini içeren 2’nci madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.

KOMİSYONDAN GELEN RAPORLAR
Komisyondan gelen raporlar kapsamında meclis üyelerinin oylamasına sunulan 1-2-3-4-5-6-8-10-11-12-13-14-15-16 ve 17’nci maddelerin komisyonlardan geldiği şekliyle kabulü oy birliğiyle onaylandı. 7’nci ve 9’uncu maddelerin komisyon gündeminde bırakılmasına karar verildi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU
Başkanlıktan gelen önergelerin ve komisyonlardan gelen raporların görüşülmesinin ardından gündem dışı önerge olarak meclise sunulan işçilerin iş den çıkarılması Araştırma Komisyonu kurulması önergesi de oy birliği ile kabul edildi. Üç kişiden oluşmasına karar verilen Araştırma Komisyonu’nda Seçil Adalet Işık, Hilal Çelik ve Hakan Turan görev yapacak.

Aliağa Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclisi, toplantıya katılmayan meclis üyesi İbrahim Halil Özer’in mazeretinin kabul edilmesi ve bir sonraki toplantının 1 Ekim 2019 Salı günü saat 18.00’da yapılmasına karar verilmesi ile son buldu.

69445251_3008120405927762_3373598026760192000_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

İşten Çıkarılan Belediye İşçileri “Açlıktan Ölmeyiz Biz Bu Yoldan Dönmeyiz”

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri direnişlerinin 109’uncu gününde Belediye başkanı Serkan Acar’a seslendi. İşçiler belediye binası önünde yaptıkları açıklamada “650 personel ile aldığınız belediyeyi 1150 kişiye, 35 milyon borç ile aldığınız belediyeyi 270 milyon borca çıkardınız. 250 işçiyi işinden ettiniz, onların ailelerini üzdünüz, hayallerini yıktınız.

Böyle bir tablo ile ‘Hayaller Gerçeğe Aliağa Geleceğe’ demeniz traji-komik bir ruh halinin yansımasıdır” dedi.

WhatsApp-Image-2019-09-04-at-00.31.06-300x169

Direnişleri 109’uncu güne ulaşan Aliağa Belediyesi işçilerine destek ziyaretleri sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve beraberindeki heyet işten çıkarılan Belediye işçilerinin direniş çadırını ziyaret ederek, işçilerin yaşadıkları sürece ilişkin bilgi aldı.

Vekil Orhan Sarıbal “Aliağa’da 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaşananlar, bir kadrolaşma ve tasfiye süreci olduğunu göstermektedir. Belediye başkanı belediyeyi yönetme yetkisinin kalmadığını, o koltukta bir partinin militanı, emek düşmanı olarak oturduğunu bu gün herkes görmektedir. Bizler bu süreçte buradaki 250 işçi arkadaşımızla birlikte hareket edecek ve mücadelenizi ilerletmek için elimizden geleni yapacağız”dedi.

Genel İş 5 nolu şubede örgütlü işçiler ziyaretlerin ardından belediye binası önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube Sekreteri Deniz Şahin Gümüştekin geçtiğimiz günlerde işten çıkarmalarla ilgili bir açıklama yayınlayan Belediye başkanı Serkan Acar’a seslenerek “Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle tedbirli ve tasarruflu adımlar atmak için 250 işçinin işine son verildiğini söylemektesin. Tedbiri ve tasarrufu bundan 3 ay önce mi fark edebildiniz? Belediye de çalışırken sizlere belediyenin borç yükünün gittikçe arttığını, cari harcama oranının çok ciddi seviyelere geldiğini, son dönemlerde seçim yatırımı adına personel sayısının arttığını, gelir arttırıcı gider azaltıcı adımlar atılması gerektiğini hatırlattığımızda yüzlerinizi buruşturdunuz. Bunca hayallerini yıktığınız çocuklarımızın geleceği sizin için %28 olarak anlam buluyorsa, sizin hayalleriniz ile Aliağa’nın Geleceği çok puslu ve karanlık gözüküyor.

İşten çıkardığınız işçilerin her türlü yasal alacaklarının büyük bir kısmını ödediğinizi ve ödemeye devam edeceğinizi belirtmişsiniz. İşe iade davası açmasın diye zorla protokol imzalattığınız personelden bahsediyorsanız, onların bir kısmı bile henüz alamadı alacaklarını”dedi

Gümüştekin,”Aliağa Halkı şunu iyi bilmelidir ki Aliağa Belediyesinde bir kadrolaşma, başka şehirlerden personel getirerek Aliağa halkını belediyeye yabancılaştırma operasyonu yapılmaktadır. Serkan Acar’ın işçi çıkarma ve kadrolaşma uygulamalarını alkışlayanlar, kentine ve kendine yabancılaşmış insanlardır.

650 personel ile aldığınız belediyeyi 1150 kişiye, 35 milyon borç ile aldığınız belediyeyi 270 milyon borca çıkardınız. 250 işçiyi işinden ettiniz, onların ailelerini üzdünüz, hayallerini yıktınız.”diyerek açıklamayı sonlandırdı.

İşçiler belediye önündeki eylemlerinde “açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları ataram işten atmaları protesto etti.

www.aliagamedya.com

Aliağa deniz ticaret odası kuruluşunun 1. yılını kutluyor

IMG_7995-645x430

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen meclis toplantısının açılışını Meclis Başkanı İsmail Önal yaptı.

Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve Şube Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen meclis toplantısında Ağustos ayı toplantı zabıtları onaylandı. Temmuz ayı mizanları onaya sunuldu, oy birliğiyle onaylandı.
Ağustos ayı faaliyet raporunun da üyelerle paylaşıldığı toplantı Deniz Temiz Derneği/TURMEPA İzmir Eğitim Proje Koordinatörü Saygın Yörük’ün derneğin faaliyetlerini anlatan sunumuyla devam etti. Yörük, sunumunda dernek faaliyetlerinin yanı sıra deniz ve çevre kirliliğine dikkat çekti.
Toplantı Saygın Yörük’ün sunumunun ardından IQ Plus Language Academy Koordinatörü Özlem Sağdıç Kıdık ve İngilizce Öğretmeni Burcu Sezen Tüker İngilizce eğitimleri hakkında üyeleri bilgilendirmesiyle devam etti. Daha sonra IQ Plus Language Academy’de eğitim alan Deniz Ticaret Odası üyesi firma çalışanlarına sertifikaları verildi.

dtoaliaga-300x200İMEAK DTO Aliağa Şubesi’nin Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısının son gündeminde ise Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek konuşma gerçekleştirdi. Başkan Adem Şimşek konuşmasında şunları dile getirdi: “İMEAK Deniz Ticaret Odamızın 37. Kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. 1982 yılında başlangıçta İstanbul Deniz Ticaret Odası olarak 734 üye ile kurulmuş olan bugün yaklaşık 10 bin üyesi bulunan Deniz Ticaret Odamızın 37.’nci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Ayrıca bugün Aliağa Şubemizin de kuruluşunun birinci yıl dönümü. Kuruluşumuzun bu meclis toplantımıza denk gelmesi de büyük bir tesadüf oldu ve ne güzel hep birlikteyiz, bu mutluluğu birlikte yaşıyoruz” dedi.
Sözlerine 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak devam eden Şimşek şunları ifade eti: “ Vatan topraklarımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramını bir kez daha huzurunuzda kutluyorum. Ayrıca Denizlerimizde 1 Eylül itibariyle sona eren avlanma yasağının kalkmasıyla da yeni balık avı sezonunun tüm balıkçılarımız için bereketli geçmesini diliyorum” dedi.
Ağustos ayında düzenlenen Aliağa1. Denizcilik Sektör toplantısına da değinen Başkan Şimşek “ Geçen ay birincisini gerçekleştirdiğimiz ve bundan sonra da geleneksel hale getireceğimiz sektör toplantımızı güzel bir katılımla gerçekleştirdik. Bu toplantımızda denizci kardeşlerimizin sorunlarını dinledik ve çözüm bulma yolunda neler yapabileceğimizi konuştuk. Ortak sohbet ve hareketle tüm sorunlarımızın üstesinden geleceğimize inancım sonsuzdur” dedi.
Şimşek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023’e kadar “1 milyon Amatör Denizci” hedefi doğrultusunda Aliağa Liman Başkanlığının, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi ve Aliağa’daki diğer meslek odalarının destekleri ile yaklaşık 200 kişiye “Amatör Denizci Eğitimi ve sınavı” uyguladıklarının da altını çizdi.
Şimşek, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın başlatmış olduğu Denizcilik Envanteri Çalışmasına değinerek şunları ifade etti: “ Odamızın başlatmış olduğu çalışma denizcilik sektörünün istatistiklerini içeren bir çalışmadır. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve ekibi bu çalışmaya çok önem veriyor. Denizciliğin tüm alt sektörlerinde başlangıç noktamızı ve sektörün mevcut durumunu tespit ederek, Türk denizciliğini küresel ölçekte öne çıkarmak amacıyla yapılan bu çalışmadan dolayı genel başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Şimşek Ağustos ayı faaliyetlerinin ardından Aliağa ve Türkiye genelinde gerçekleşmiş olan gemi, yük ve konteyner istatistikleri üzerine bilgilendirmelerde bulundu.
Toplantı dilek ve temennilerin dinlenmesinin ardından son buldu.

KAYNAK: www.aliagamedya.com

Aliağa zengin su kaynaklarıyla dikkat çekiyor

70556191_3007461919326944_1839531920191389696_n-300x200

Turizmdeki yüksek potansiyeli ve ticari yatırımların ilgi odağı oluşuyla dikkat çeken Aliağa, tüm bu özelliklerinin yanı sıra yer üstü ve yer altında bulunan su kaynaklarıyla da ön plana çıkıyor.

Yapılan inceleme ve araştırmalara göre Aliağa’da başlıca soğuk su kaynakları; Helvacı Umurlu kaynağı, Güzelhisar Hamam Kuyusu, Güzelhisar İnkaya kaynağı, Karayap Çeşmesi, İki Oluklu Çeşme, Sülüklü Çeşme, Zincirli Kuyu kaynağı, Böceli Çeşme kaynağı ve Kunduz Çeşme kaynaklarıdır. Suları düzenli olmayan bu kaynaklar, genellikle farklı debilere sahip. Diğer yandan Nemrut Koyu’nun kuzeyindeki Ilıca Burnu civarından çıkan sıcak su kaynağı ile Pınar Tepe’nin kuzeydoğusunda yer alan Biçer Kaplıcası sahanın en önemli sıcak su kaynakları olarak biliniyor. Ancak Biçer Kaplıcası, yer altı su tablasının alçalması neticesinde kurumaya yüz tuttu.

ALİAĞA’NIN EN ÖNEMLİ AKARSUYU GÜZELHİSAR ÇAYI

Aliağa’nın doğal ve yapay oluşumlar yoluyla önemli su kaynaklarına sahip olduğunu belirten Aliağa Coğrafya Atlası yazarlarından Öğretim Üyesi İlker Eroğlu, kentin en önemli akarsuyu olan Güzelhisar Çayı hakkında şu bilgileri verdi: “Kaynağını Yunt Dağı’ndan alan Koca Çay, Güzelhisar Barajı’ndan çıktıktan sonra Güzelhisar Çayı adını alır ve graben alanında kuzeybatı yönünde akarak Aliağa Koyu kuzeyinden Çandarlı Körfezi’ne dökülür.

Güzelhisar Çayı’nın başlıca kollarını Kunduz Dere, Sirçe Dere ve İbrim Dere oluşturur. Sahanın mevsimlik akışa sahip önemli akarsularını ise Tülüntü Dere, Karaali Dere, Karaosman Dere, Sazlık Dere, Karazeytin Dere, Uzunhasan Dere, Dedeköy Deresi, Himmet Dere, Çınarlı Dere, Zindan Dere, Hayıtlı Dere, Arap Deresi ve Hatun Dere meydana getirmektedir. Güzelhisar Çayı’nın yıllık ortalama akım miktarı saniyede 4.5 metreküptür. Bu akarsuyun en yüksek akım miktarı (saniyede 13,4 metreküp) şubat ayında, en düşük akım miktarı ise (saniyede 0,3 metreküp) Ağustos ayında tespit edilmiştir.

Akım değerlerinin yıl içinde gösterdikleri değişimlere göre Güzelhisar Çayı’nın rejim tipi yağmurlu Akdeniz rejimidir. Bu akarsuyun akım ve rejim şartları üzerinde en önemli rolü ise yöredeki iklim şartları oynamaktadır.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 9 / 269

9