atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

EL EMEĞİ ÜRÜNLER HELVACI’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nin Helvacı’da açtığı kurslarda ortaya çıkan el emeği ürünler görücüye çıktı.

Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nin 2018-2019 eğitim dönemi boyunca açılan kurslarında üretilen eserler Aliağa’nın farklı mahallelerinde sergileniyor. Helvacı’da açılan kurslara katılan kadınlar iğne oyasından çeyizlik ürünlere kadar birçok el emeği ürünü ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Helvacı Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen sergiye; Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Aras, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Aliağa Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmedali Özkurt, Tüpraş Halk Eğitimi Merkez Müdürü Fevzi Bayır, siyasi parti temsilcileri ile kursiyerler katıldı.

Protokol üyeleri kurdele kesiminin ardından görücüye çıkan ürünlerin bulunduğu sergileri gezerek ürün sahiplerinden bilgi aldı. Sergi açılışı çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

aliaga-helvaci-sergi-2-300x200ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Berberler kahvaltıda buluştu

Aliağalı berberler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk’in tertiplediği kahvaltı programında bir araya gelerek, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Öğretmen evindedüzenlenen kahvaltı programında konuşan Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, bu tür programların esnafların kaynaşması için çok önemli olduğunu vurgulayarak etkinliklerine devam edeceklerini söyledi.

Başkan Berk, ”Bizim amacımız bu kahvaltı bahanesi ile birlik ve beraberlik içerisinde berber arkadaşlarımızla kaynaşmak için bir araya gelip, sorunlarımızı tartışıp çözüm yolları aramak, halkımıza en iyi hizmet etmenin yollarını bulmaktır. Biz büyük bir aileyiz. Her zamanda birbirimize destek olarak ve arkadaş olmak zorundayız. Bizim ailede rekabet sadece müşterimize daha iyi hizmet vererek olur. Asla birbirimize karşı olumsuz tavırlar içerisinde olmayız. Acı günümüzde olduğu gibi iyi günümüzde de birbirimizi aramaya devam edelim. En iyi hizmeti vermek için de her zaman birbirimize yardımcı olalım” dedi.

DSC_0363-300x201

Hafta da bir gün tatil talebi

Hafta da bir günün tatil ilan edilmesini istediklerini belirten berberler bu konuda Berk’ten destek istedi. Esnaflarının isteklerine her zaman cevap vererek, her konuda yardımcı olacağını söyleyen Berk, “Oda yönetimi olarak elimizden geleni yapmak için hazırız. Siz hazırlığınızı yapın kendi aranızda kararınızı alın. Biz de gerekli yerlerle görüşelim, gerekeni yapalım”diye konuştu.

Programa, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk’in aynı sıra, Aliağa Belediye Zabıta Müdürü M.Tahir Acar ile çok sayıda esnaf ve sanatkar katıldı.

www.aliagamedya.com

 

Aliağa Belediyesinde İşten Çıkarmalar Devam Ediyor

Geçtiğimiz haftalarda Aliağa Belediyesinden 132 işçi işten çıkarılmasının ardından 47 işçininde iş akdini sonlandırıldığı iddia edildi.

İşten çıkarılan işçiler, işe geri dönmek için Aliağa Demokrasi Meydanı’ndaki direnişlerini sürdürürken Park Bahçe, Fen işleri ve Temizlik işyeri çalışanlarında iş bırakma eyleminde bulunduğu öğrenildi.

64631071_10157366149998024_8999653001496887296_n-300x223www.aliagamedya.com

 

 

 

 

 

 

 

www.aliagaekspres.com.tr

Aliağa Galatasaray Taraftarlar Derneği’nden İlçe Kaymakamına ziyaret

Aliağa Galatasaray Taraftarlar Derneği’nden İlçe Kaymakamına ziyaret.

Aliağa Galatasaray Taraftarlar Derneği’ni Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri Aliağa Kaymakamı Erhan Günay’ı ziyaret ettiler.

Aliağa Galatasaray Taraftarlar Derneğinin Yapılan 5.olağan genel kurulunda tekrar Başkan olarak seçilen Adem Koç ve yeni yönetim kurulu, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay’ a nezaket ziyaretinde bulundu. Dernek faaliyetleri hakkında bilgi alan Kaymakam Erhan Günay, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Aliağa Galatasaray Taraftarlar Derneğinin çalışmalarında başarılar diledi.

Kaymakamlık ziyareti ardın da Galatasaray Taraftarlar Derneği’ni Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Salman ile İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş’a ziyarette bulundular.

226ffc36-790b-4ada-97ee-b4b5f935f80d-300x22593a09640-2e7e-42d0-b5c0-ef33bc3f6a0c-300x225

 

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

İNŞAAT SEKTÖRÜ VE BANKACILAR ALTO’DA BULUŞTU

ALİAĞA TİCARET ODASI İNŞAAT SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNİ BANKA MÜDÜRLERİ İLE BİR ARAYA GETİRDİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) tarafından üye firmaların faaliyet gösterdikleri alanlarda sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla düzenlenen sektörel toplantılar devam ediyor.

Aliağa Ticaret Odası inşaat sektöründe faaliyet gösteren 2. Meslek Komitesi ve İnşaat malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren 6. Meslek Komitesi üyeleri ile Aliağa’da faaliyet gösteren kamu ve özel bankaların şube müdürleri, ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk’ün başkanlık ettiği toplantıda sektörel sorunları ve çözüm önerilerini görüştü.

Toplantıya Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Adnan Saka, Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Hamdi Erdem ve Uğur Akyıldız, Yönetim Kurulu Üyeleri Şaban Atalan, Burak Öztabak, Meclis Üyeleri ile banka müdürleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Aliağa Ticaret Odası, farklı sektörlerde yaşanan sorunların tespiti ve çözümü amacıyla sektör temsilcileriyle bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Sektörlerin güncel sorunlarının yanı sıra ekonomik konuların istişare edildiği ve farklı zamanlarda ilgili meslek gruplarının katılımıyla gerçekleşen toplantılar kapsamında düzenlenen İnşaat sektörü ve Bankacılık sektörünü buluşturan toplantısında, inşaat sektörünün bankalar nezdinde karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri, inşaat sektörünün bankalar tarafından desteklenmesi, iki sektörün iş birliğinin Aliağa ekonomisine katkıları ve iki sektörün beklentileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

İnşaat sektörü 250 alt sektöre katkı sağlıyor

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi, inşaat sektörünün yarattığı katma değer, kendisine bağlı 250 alt sektöre sağladığı katkı ve istihdam açısından Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olduğunu, geçen yılın ortalarında başlayan süreç nedeniyle yaşanılan ekonomik daralmanın inşaat sektörüne olan etkisinin de uzun sürmeyeceğini söyledi.

İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi

İnşaat ve bankacılık sektörlerinin iş birliği yaptığı alanları geliştirmesinin iki sektöre de olumlu katkı sağlayacağına dikkat çeken ALTO Başkanı Ertürk, “İnşaat sektörü ülkemizin ve Aliağa ekonomisinin lokomotif sektörlerindendir. Aynı şekilde bankacılık sektörü de ülke ekonomisinin gücünü ortaya koyması açısından büyük önem teşkil etmektedir. İki sektörün birlikte hareket etmesi ve birbirine destek olması sorunların çözümüne önemli katkı sağlayacaktır. İnşaat sektöründeki durgunluk veya hareketlilik diğer sektörleri de

etkilemektedir. Biz bankalarımızdan inşaat sektörü başta olmak üzere özellikle ilçemizdeki inşaat sektörünün paydaşı olan diğer sektörleri de desteklemesini bekliyoruz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. İki sektörün yapacağı güç birliğinin şehir ekonomisine fayda sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Fiyatların daha da düşeceği bir nokta yok

İnşaat sektöründe yaşanan daralmanın gerek kamunun düzenlemeleri gerekse firmaların hamleleri ile toparlanacağını ifade eden Ertürk, “İnşaat ruhsatlarında yüzde 50’leri bulan düşüş söz konusu. Yani konut üretimi azaldı, yeni ürün eskisi gibi yoğun gelmeyecek. Maliyetlere bir yıl içerisinde yüzde 50 ila 70 oranında artış var. Firmalar bunu satış fiyatlarına yansıtmadı. Ama bu durum sürdürülebilir değil. 50’ye ürettiğini ne zamana kadar 30’a satabilir. Fiyatların daha da düşeceği bir nokta yok. Bundan sonra artık fiyatlar yukarıya doğru ivme yapacaktır. Tabi konut kredi faizi yüksek ve o konuda vatandaş haklı. Ama bugün pek çok inşaat firması bankaların verdiği oranların çok altında cazip oranlar veriyor. O nedenle ihtiyacı olan, ödeme planını yapanların beklememesinde fayda var. Ayrıca kamu bankalarının açıkladığı TÜFE’ye endeksli konut kredi oranları, önümüzdeki çeyrekte TÜFE’nin düşeceği realitesi ile cazibe oluşturacaktır” diye konuştu.

Toplantıda, konuşulan ve belirlenen sektör sorunları ile ilgili gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde gerekse bakanlıklar düzeyinde görüşmeler yapılacağı ve sektördeki sorunların giderilmesi noktasında gerekli tüm adımların atılması kararı alındı.

İnşaat sektörü temsilcileri ve banka yetkililerinin toplantıda belirlediği ve üzerinde tartışılan sorunlar ise şöyle:

1- Sıfır konut ve işyeri satışlarında geçici bir süreliğine yeni yapılardaki alım satım tapu harçlarının sıfırlanması.

2- Belli sosyal vasıfları barındıranlara; Hiç evi olmayanlara, 150 metrekare altı, 250 bin TL, banka ve devlet desteği ile ucuz konut kredisi imkânı sağlanması, bu konuyla ilgili konut kredi (KGF) fonunun kurulması.

3- Kat karşılığı veya hasılat paylaşım modeli ile iş yapan müteahhitlerin genelde sözleşmelerinde olan formajör halleri maddesi işletilerek, bu durağan piyasada işleri zamanında yetiştirme riski oluştuğu için müteahhitlerin arsa sahipleri tarafından cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları için yapıların büyüklüğüne göre, 12-24 ay ek süre verilmesinin sağlanması.

4- Mevcut inşaat halindeki projelere devlet destekli ucuz tamamlama finansmanı sağlanarak projelerin sonlandırılmasına destek olunmalı.

5- Müteahhitlerin kat karşılığı yaptığı inşaatlardaki imalat ilerleme seviyesine göre, hak ediş payları olan gayrimenkul haklarını, sattıkları 3. şahıslar hariç, sadece yüklenici firmaların veya gerçek kişilerin, tapu harcı ödemeksizin bedelsiz devir almalarının sağlanması.

6- Bugün inşaat imalatındaki daralma yarın inşaat malzeme satıcılarını ve imalat sanayisini etkileyeceğinden bu sektörler için de tedbir alınmalı.

ALTO Başkanı Ertürk, 2. çeyrekten itibaren ekonomide olumlu bir hava oluşacağını, 3. çeyrekten itibaren de inşaat sektöründe hareketin artacağı göz önüne alındığında firmaların ve kuruluşların planlarını buna göre yapmalarının fayda sağlayacağını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Omer-Erturk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALTO BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 10 / 258

10