atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

PSİKOLOG BAYRAM ŞİMŞEK’TEN KARNE ÖNCESİ AİLELERE ÖNERİLER

aliaga-bayram-simsek

PSİKOLOG BAYRAM ŞİMŞEK, “KIYASLANMAK OLUMSUZ BENLİK ALGISINA NEDEN OLUR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019-2020 Eğitim- Öğretim takvimine göre öğrenciler 17 Ocak 2020 Cuma günü karnelerini alarak yarıyıl tatiline girecek. Uzman Aile Danışmanı ve Klinik Psikolog Bayram Şimşek, yarıyıl tatiline girecek olan çocukların tatillerini nasıl değerlendirmeleri, anne-babaların yoğun bir yarıyıl geçiren çocukların karnelerini nasıl karşılaması ile çocukların nasıl yönlendirilmesi konusunda ailelere önerilerde bulundu.

Karneye verilecek olan tepkinin doğrudan çocuğun kişiliğine verilecek bir tepki olduğunu belirten Şimşek, “Anne-Baba olarak karneye vereceğiniz her söz çok risklidir. Olumsuzluk içeren sözler çocuklarınızın minik yüreklerinde büyük yaralara neden olabilir. Çocuğunuzun karnesinde göreceğiniz ilk şey güzel notlar olsun ve olumsuz kötü notlarla ilgili yorum yapmayın, çabasını takdir edin. Bu, çocuğunuzun ikinci dönem notlarını düzeltmek için daha çok çaba sarf etmesini sağlar. Çocuğunuz karnesini alıp eve geldiğinde ailesinden bir tepki beklerler ve birçok farklı duyguyla baş başa kalabilirsiniz. Aileler ise beklentileri ve yaşadıkları durum doğrultusunda çocuklara geri bildirimde bulunurlar. Çocuklar ailelerinden aldıkları bu tepkilere göre özgüven ve kimlik oluşturma süreçlerini yaşarlar. Karne, çocukların sadece okuldaki akademik başarılarını veya başarısızlıklarını somut olarak gösteren bir belge niteliğinde değildir. Aynı zamanda çocukların okuldaki davranışları, zayıf ve güçlü yönleri, sosyal ilişkileri ile ilgili bilgi verme niteliğindedir” dedi.

“KIYASLANMAK OLUMSUZ BENLİK ALGISINA NEDEN OLUR”

Karnenin benlik algısını, çalışma motivasyonunu ve okula karşı olan tutumu önemli ölçüde değiştirdiğini ifade eden Şimşek, “Özellikle ilköğretimin ilk yıllarında karne günü akademik olarak arkadaşlarıyla kıyaslanması çocuklarda olumsuz benlik algısına neden olur. Karnedeki kötü notlar çocuğun kendisini başarısız, yetersiz hissetmesine sebep olur. Ben başarısızım, ben zaten yapamam, ailemin istediği gibi bir öğrenci olamadım gibi kendiyle ilgili olumsuz inanç geliştirmeleri ve buna ilerleyen yıllarda inanmalarına sebep olur.

“HER ÇOCUĞUN YETENEK VE BECERİLERİ FARKLIDIR”

Karnedeki notların bir sonuç olmadığının altını çizen Şimşek, “Okul yönetimi ve öğretmenleri ile sürekli iletişim halinde olun. Böylece dönem sonunda istemediğiniz bir durum ile karşılaşmanız sürpriz olmayacaktır. Problemler fark edildiğinde önlem almak için çalışmalar yapabilirsiniz. Bu süreçte pedagog yardımı alarak başarısızlığı önleme çalışmaları da yapabilirsiniz. Her çocuğun yetenek ve becerileri farklıdır. Onların akademik başarısı için verdikleri çabaları destekleyin. Birbirinden farklı ilgi ve yetenekleri olan çocuklardan aynı hedefleri gerçekleştirmesini beklemek ve bu sorumluluğu onlara vermek çocukta yaşanan kaygıyı yükseltecektir. Çocuklarınıza gerçekleştiremeyeceğini düşündüğünüz sorumluluklar vermeyin” dedi.

“AİLE BİREYLERİNİN BİRLİKTE TATİL PLANI YAPMALARI ÖNEMLİDİR”

Yarıyıl tatilinin dinlenme ve bir sonraki döneme en iyi şekilde hazırlanılması açısından önemli bir fırsat olduğunu da sözlerine ekleyen Şimşek, “Tatil demek çocuğun her istediğini yapabilme serbestliği şeklinde olmamalıdır. Bütün kararlar çocuğa bırakılmamalı, esneklikler gösterilirken çocuğun sorumlulukları dikkate alınmalıdır. Yaşı, ilgisi ve yetenekleri göze alınarak çocuğun istediği programlar sağlanarak gelişimine katkı sağlanmalıdır. Tatil öncesi aile bireylerinin birlikte tatil planı yapmaları önemlidir. Çocuk belirsizlikten uzaklaşmış olacaktır. Bunu yaparken mutlaka bu sürece çocuk da katılmalı, yönlendirilmeli ve planı benimsemesi sağlanmalıdır. Eksik dersler sınav kaygısı oluşumu olmadan, başarısızlık duygusu verilmeden tamamlanmaya ve destek olmaya çalışılmalıdır. Okulun açılmasına üç dört gün kala ise düzenin sağlanmaya çalışılması ve çocuğun okul düzenine hazır oluş aşamasına geçmesi beklentileri için önemlidir. Tatilden sonra çocuğunuzun okula hazırlanmasına yardımcı olup ve destekleyin böylelikle ev içinde genel düzenlemelerin yapılması çocuğu rahatlatacaktır” dedi.

aliaga-okul-ogrenci_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Meteorolojiden Aliağa İçin Yağış Uyarısı

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, hafta sonundan itibaren Aliağa ve çevresinde sağanak yağışların etkili olacağı uyarısında bulundu.

meteorolojiden-aliaga-icin-yagis-uyarisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi resmi internet sayfasından derlenen bilgilere göre Aliağa’da sağanak yağışlar 5 Ocak Pazar gününden itibaren etkisini gösterecek. Yağışların yanı sıra soğuk havanın da etkisini sürdürmesi tahmin edilirken hava sıcaklığı 3 ile 12 dereceler arasında değişiklik gösterecek. Yağışların 7 Ocak Salı gününe kadar etkisini göstermesi bekleniyor.

Yetkililer, kuvvetli olması beklenen yağışların oluşturabileceği ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği yönünde vatandaşlara uyarılarda bulundu.

ALİAĞA’DA TAHMİN EDİLEN BEŞ GÜNLÜK HAVA DURUMU

Meteoroloji’nin yayınladığı son hava raporuna göre Aliağa’da tahmin edilen beş günlük hava durumu şöyle olacak;

6 Ocak 2020 Pazartesi: Hava yağmurlu, sıcaklık en yüksek 8, en düşük 6 derece

7 Ocak 2020 Salı: Hava yağmurlu, sıcaklık en yüksek 7, en düşük 4 derece

8 Ocak 2020 Çarşamba: Hava çok bulutlu, sıcaklık en yüksek 8, en düşük 3 derece

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Petkim Spor: 80– Bandırma Kırmızı: 72

Türkiye Basketbol Ligi'nin 14. haftasında Petkim Spor, evinde Bandırma Kırmızı’yı 80- 72 mağlup etti.

petkim-spor-80-bandirma-kirmizi-72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Basketbol Ligi'nin 14. haftasında Petkim Spor, evinde Bandırma Kırmızı’yı 80- 72 mağlup etti. 
Salon: Enka
Hakemler: Sertan Kırklar, Abdullah Koputan, Niyazi Yasin Kahraman
Petkimspor: Recep Doğrusöz 19, Hakan Yapar 15, Patrick Ronald Rembert  13, Yancy Derınger Gates 12, Şahin Ekmen 7, Mert Çevik 5, Yiğitcan Turna 4, Koray Uzunhasan 3, Cemal Nalga 2, Berkay Bayar ?
Antrenör: Arda Vekiloğlu
Bandırma Kırmızı: Ercan Osmani 19, Sedat Ali Karagülle 16, Boran Güler 14, Sadık Emir Kabaca 10, Eray Akyüz 9, Arda Çete 2, Hakan Sayılı 2, Önder Atun ?
Antrenör: Ali Yıldırım
1. Periyot: 19- 14 (Petkimspor lehine)
Devre: 34- 29  (Petkimspor lehine)
3. Periyot: 59- 46 (Petkimspor lehine)

www.aliagamedya.com

YENİ ÜROLOJİ UZMANI GÖREVE BAŞLADI

Aliağa Devlet Hastanesi’ne ataması yapılan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Serdar Kuşdemir görevine başladı.

kqbhEqsaklmZvDzoOunQQVFCwdMxtmZTOcgSCaKHqOEtPzcRXkmEeRKQPsyaKDAa_thumbÜroloji Uzmanı Op. Dr. Serdar Kuşdemir, Aliağa Devlet Hastanesi'nde tam zamanlı hasta kabulüne başladı. Alanının önemli hekimlerinden Kuşdemir, uzun yıllar çeşitli hastanelerde sürdürdüğü meslek yaşantısına Aliağa Devlet Hastanesi’nde devam edecek. Tanınmış hekim, kapalı böbrek taşı ameliyatı, taş tanısı, prostat büyümesi ve hastalıkları, mikrocerrahi varikosel gibi halk arasında sıklıkla görülen hastalıklar ile sağlıklı cinsel yaşam başta olmak üzere ürolojinin tüm alanlarında hizmet verecek. Op. Dr. Serdar Kuşdemir’in tıbbi ilgi ve uzmanlık alanları arasında; endoüroloji, üroonkoloji, ürolojik taş cerrahisi, prostat hastalıkları cerrahisi, pediatrik üroloji, androloji ve üroradyoloji yer alıyor.

www.aliagaekspres.com.tr

FABRİKA GİBİ MESLEK LİSESİ

Aliağa’da bulunan HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, SMYRNA markasıyla sıvı temizlik maddeleri üretiyor. Öğrencilerin ürettiği temizlik ürünleri kamu kurum ve kuruşları ile okullara satılıyor.

FANDEwmEUNJBWLKDHLCSTEJkwBfWcvOJnRUWIxeUgJoSyItratqOaCsiqjZGrAcm_thumb

Kimya Teknolojisi Bölümü öğretmenlerinin desteğiyle üretim yapan öğrenciler, okullarına katkı sağlamanın yanı sıra hem mesleklerini öğreniyor, hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor. Kurdukları döner sermaye işletmesinde, kimya teknolojileri alanında geliştirilen temizlik ürünlerinin üretimi, Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tescillenen Smyrna markası ile gerçekleştiriliyor. Ürünlerden elde edilen gelir hem okula, hem de öğrencilere kalıyor. Üretimde yer alarak bilgi ve beceri sahibi olan öğrencilerin mezun olduktan sonra da kolayca iş bulabilecekleri belirtiliyor.

HB SMYRNA ismini koydukları ürünleri üreten okul, il ve diğer ilçelerdeki kamu kurum ve kuruşları ile Aliağa’daki diğer okulların da ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyor. Projeyi düşünce aşamasından hayata geçirdiklerinde, öğrencilerin de istihdamına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Okul Müdürü Bilge Han Kurtcebe , "Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Planlaması’nda, Mesleki ve Teknik Eğitime atfedilen hedeflerden biri de Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Döner Sermaye İşletmeleri açması ve öğrencilerin üretim yaparak öğrenmelerinin önünün açılmasıdır. Aynı zamanda üretilen ürünlerin kalite ve çeşitliliğinin arttırılması da okulumuzun hedefleri arasındadır. Bu kapsamda okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin gerçek üretim ortamlarındaki mesleki gelişimi sürekli desteklenmektedir. Biz okullarımız için 5 farklı kalemde temizlik malzemeleri üretebileceğimizi bunları daha düzenli bir şekilde dağıtabileceğimizi düşündük. Projemizde başlangıçta, İzmir Kredi Yurtlar Kurumu ile temasa geçtik. Eğitim destekli projemizdi. Görüşmelerden sonra iki kazan ve numunelik malzemeleri de aldık. Üretime başladık. Daha sonra okulumuz HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Anadolubank A.Ş. arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü neticesinde, Kimya Teknolojisi Alanı Döner Sermaye İşletmesi kapsamında yapılacak üretim çalışmalarında kullanılmak üzere 2’şer ton kapasiteli iki (2) adet üretim kazanını Kimya Alanı imalathanesine kazandırdık. Böylece okul - İşletme arasında deneyimlerin paylaşılmasına olanak sağlanmıştır. Talep gelirse yaklaşık olarak günlük 9-10 ton üretimimiz olacak. Ama daha ileriki dönemlerde kapasitemizi artırarak bu işi daha üst seviyelere çıkartmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Mesleki liseler Gayri Safi Milli Hasıla’ya fayda sağlamalıdır”

Anadolu Bankası ile lise arasında yapılan imzalan protokolde açıklama yapan Aliağa ilçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, HABAŞ Hamdi Başaran Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi. Bayhan” Meslek liselerinin en önemli görevlerinden bir tanesi de ülkeye katma değer kazandırmaktır . Bu anlamda bakıldığında çok önemlidir. Herkesin bildiği gibi meslek lisesi memleket meselesidir. HABAŞ Hamdi Başaran Meslek Lisesi bakıldığında fiziki ve donanım açısından İzmir'in çok önemli klasman okullarından bir tanesidir.Okulumuzun müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri döner sermaye de temizlik malzemesi üretimi gerçekleştirdiler. Meslek lisesinin yapması gereken en önemli konulardan bir tanesidir bu. Şimdi kamu kurum vekuruluşlarına ürettikleri bu malzemeleri satıyorlar. Kanaatimce meslek liselerinin sınıflandırılmasında HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin üst klasman bir okul olduğunda bu şekilde ispat etmiş olduk. Çünkü Meslek liselerinden beklenen en önemli özellik üretim yapması ve bu üretimi katma değer olarak oluşturulması hem öğrenciye hem öğretmene okulun kendisine ve memleketin gayri safi milli hasılata faydası sağlaması beklenir. Bu anlamda meslek lisesinde sadece akademik anlamda değil ,uygulamalı bir eğitimle birlikte mesleğin iş için de öğrenme açısından da kazanıma ulaşmasını sağladık “ dedi

“Öğrenciler meslek liselerinin gücünün farkında değiller”

Aliağa Anadolu Bankası Şube Müdürü Seda Karakaya ise meslek lisesi öğrencilerinin kendi kıymetlerini bilmediklerini söyledi. Karakaya; “Sektör olarak birçok firma ziyaretlerinde bulunuyoruz. Firmalara ve sektörlere baktığımızda genelde firma sahiplerinin meslek lisesi mezunu olduklarını görüyoruz. Yanlarındaki çalışanlar ise iyi üniversitelerden mezun olan insanlar. Çünkü meslek lisesi mezunu olan bu insanları küçük yaşta bu işe başladıkları için ticareti daha çabuk ve iyi kavrıyorlar. Çocuklar bunun farkında değiller. Aslında çocuklara bu konuda rehberlik yapmak gerekiyor. Çocukların kendi güçlerin farkına vardırılması gerekiyor. Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bunu yapıyor. Genel Müdür ve şubemiz olarak bu projeye destek vermemiz gerekiyor ve de vereceğiz.” Dedi.

www.aliagaekspres.com.tr

Diğer Makaleler...

Sayfa 10 / 285

10