atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güncel Haberler

İŞÇİLER TOPLADIKLARI İMZALARI BELEDİYEYE İLETTİ

vfvDOWoRYCRYVjogHxUbzJQOlIjOSdIuLszHeKhDsOfpxxSiSMVyReiMyNkqgDyZ_thumb

Aliağa Belediyesi'ndeki işlerinden çıkarılan işçiler direnişleri boyunca topladıkları imzaları belediyeye iletti.

İşlerinden çıkarılan 250 belediye işçisinin işe iade edilmesi ve işten çıkarmaların son bulması için Aliağa Demokrasi Meydanı'nda direnen belediye işçileri, direnişleri boyunca Aliağa halkından topladıkları imzaları basın açıklaması ile ilgili kurumlara iletti. Belediye binası önünde bir basın açıklaması yapan işçiler adına konuşan Genel-İş 5 No'lu Şube Yöneticisi Sinan Uğur, "Bugün Direnişimizin 197’inci günü, 197 gündür direnişimizin simgesi olan Demokrasi Meydanından, haksızlıklara, yoksullaştırmalara, sendikasızlaştırma ve esnek çalışma modeli üzerinden yaratılmak istenen vahşi sosyal politikalara, doğanın rant uğruna talan edilmesine hayır şiarıyla haklı mücadelemizi yürüttük." dedi.

“Davalarımıza tüm dostlarımızı bekliyoruz”

Aliağa’nın sokaklarında, pazarında, yağmur, çamur demeden en azı 8 yıllık çalışmış olan 250 belediye işçisinin işten çıkarıldığını Aliağa halkına anlattıklarını ve imza topladıklarını dile getiren Uğur, "Topladığımız bu imzalar, bizi işimizden edenlere 'Yetkilerinin sınırını bil, hiç bir halk iradesi insanların işinden olmasını istemez' mesajıdır. Biz de bu mesajı başta Aliağa Belediye başkanı Serkan Acar olmak üzere bizim işimizden olmamıza neden olan siyası parti merkezlerine ileteceğiz. 12 Aralık’ta başlayacak davalarımıza tüm dostlarımızı bekliyoruz." diye konuştu.

www.aliagaekspres.com.tr

ALİAĞA, TBMM 2020 YILI BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE YER ALDI

aliaga-tamer-osmanagaoglu-serkan-acar

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Myk Üyesi ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmalar ile ülke sorunlarının yanı sıra İzmir ve Aliağa’nın sorunlarını da gündeme getirerek çözüm önerilerinde bulundu. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın da yakından takip ettiği konular bakanlıkların 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yerini aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi komisyon görüşmeleri esnasında söz alan Osmanağaoğlu, İzmir’in kültür mirasıyla, doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca misafiri ağırlayan kültür ve turizm cenneti bir kent olduğunu söyledi.

ALİAĞA ROL MODEL POZİSYONUNDA

Tarihi ören yerleriyle turizm alanında atılım yapmayı bekleyen Dikili, Bergama, Aliağa, Foça, Menemen, Çiğli, Karaburun Çeşme, Urla, Seferihisar, Menderes ve Selçuk gibi birçok ilçenin olduğundan bahseden Osmanağaoğlu, özellikle Aliağa’nın hem sanayinin hem de turizmin birbirine paralel şekilde gelişebileceğini göstermesi açısından rol model pozisyonunda olduğunu ifade etti. Osmanağaoğlu, “Aliağa örneğini İzmirimizin geneline uygulanabilecek bir ‘sanayi ve turizm stratejisi’ olması açısından önemli görüyorum” dedi.

ALİAĞA’YA FEN LİSESİ

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi komisyon görüşmelerinde söz alan Osmanağaoğlu, Aliağa’da Aliağa Bilim ve Sanat Merkezi binası olarak tahsis edilen binanın tespit edilen zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için tahmini 267 bin Türk lirası gibi bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Osmanağaoğlu ayrıca, Aliağa’da yapılması planlanan Fen Lisesinin yer tahsisi için gerekli yazışmaların yapıldığını, sürecin hızlandırılması hususunda da Milli Eğitim Bakanlığı’nın tam destek vereceğine inandığını söyledi.

ALİAĞA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE MESLEK LİSESİ TALEBİ

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösterecek bir meslek lisesine de ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Osmanağaoğlu, “Meslek lisesi Aliağa'ya yatırım yapan yatırımcılarımızın beklentileri arasında yer almaktadır. Bu beklentinin yerine getirilebilmesi için sadece gereken kredinin sağlanması gerekmektedir. Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğini yanımızda hissetmek istiyoruz” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ BU KİTAPTA

aliaga-antik-kentler_2

Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında kasım ayının kitabı olarak dağıtıma sunulan “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler” ay sonuna kadar okuyucu ile buluşmaya devam edecek.

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 9.yayın olan 200 sayfalık eserde Aliağa ve çevresinde yer alan Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa antik kentlerinde elde edilen bilimsel bulgular okuyucuya aktarılıyor. Adnan Menderes Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez’in editörlüğünü üstlendiği eser arkeoloji ve akademi dünyasının ilgisini kısa sürede çekmeyi başarmıştı. Arkeolojik yüzey araştırmalarının derlendiği kitap akademik bir dille yazılmış olup arkeoloji dünyası için de kaynak niteliği taşıyor.

HİLAL MASA’DAN ÜCRETSİZ EDİNEBİLİRSİNİZ

Bölge tarihi ve arkeolojisi hakkında temel bilgilerin yer aldığı eseri okuyucular Aliağa Belediyesi merkez hizmet binasında faaliyet gösteren Hilal Masa’dan ücretsiz temin edebiliyor. Kitaba dijital platformdan ulaşmak isteyen okuyucular kitapların tam metinlerini Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası https://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkinden okuyabilir ya da pdf olarak indirebilir.

 

Aliağa’nın tarih, kültür ve kent belleğine katkı koyan kitapta;

KYME

Aliağa’nın 6 kilometre güneyinde ve ilçe sınırlarında yer alan Kyme antik kentinde, 2008 yılından itibaren İtalya’daki Calabria Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Antonio La Marca kazı başkanlığını yürütüyor. Son yıllardaki çalışmalar agora, stoa, tiyatro, küçük tapınak, sütunlu yol, yerleşim bölgesi ve Helenistik sur duvarında devam ediyor.

MYRİNA VE GRYNEİON

Myrina ve Gryneion kentlerindeki arkeolojik yüzey araştırmaları ve elde edilen buluntular ayrıntılı olarak Araştırma Başkanı Doç. Dr. Murat Çekilmez tarafından ele alındı.

TİSNA

Aliağa’nın doğusunda, Uzunhasanlar Mahallesi sınırları içerisinde yer Çandarlı Körfezi’ne tepeden bakar şekilde yaklaşık 250-300 metre yüksekliğinde kurulduğu tespit edilen Tisna antik kentine ait buluntular ayrıntılı olarak Araştırma Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Erdan tarafından sunuldu.

ELAİA

Elaia antik kenti, Aliağa’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde, Çandarlı Körfezi kıyısında, kalıntıları bugünkü Zeytindağ-Kazıkbağları mevkiinde uzanan eski bir Aiol liman kentidir. Pergamon Kazı Başkanı Prof. Dr. F. Pirson yönetiminde gerçekleştirilen Elaia yüzey araştırmalarında elde edilen son veriler, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi. Güler Ateş tarafından sunuldu.

AİGAİ

Manisa il sınırında yer alan Aigai, Kazılar 2004-2016 yılları arasında, Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Prof. Dr. Ersin Doğer başkanlığındaki ekip tarafından yürütüldü. 2017 yılından itibaren gerçekleştirilen çalışmalar ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Yusuf Sezgin’in başkanlığındaki bilim insanları ve öğrencilerin katılımıyla yürütülüyor. Eserde, kentin adının anlamı ve ekonomisi, araştırma tarihçesi ve kentte saptanan yapılar yer alıyor.

LARİSA

Menemen ile Aliağa arasında, Buruncuk Mahallesi’nin üst kısımlarında yer alan Antik kent ve burada yapılan çalışmalarda elde edilen veriler İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Larisa yüzey araştırmaları başkanı Prof. Dr. Turgut Saner tarafından ele alındı.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Oda Başkanlarından AK Parti İlçe Başkanı Erdem’e Ziyaret

akp-239x300

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, Ak Parti Aliağa İlçe Başkanlığı görevine atanan Hamit Erdem’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Oda başkanları , yeni görevinde başarılar dilediği Erdem’e bölgemizin ve ilçemizin gelişimine katkı sağlayacak her türlü dayanışma ve işbirliği için her daim hazır olduklarını ifade etti.

Ak Parti İlçe Başkanı Hamdi Erdem, oda başkanlarının yapmış oldukları ziyaretten memnun kaldıklarını belirterek teşekkür etti.

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

Aliağa Tarihi Ve Doğal Güzellikleriyle İlgi Çekiyor

Doğal güzellikleri ve kültürel farklılıkları ile özgün bir coğrafyada yer alan Aliağa, sanayi tesislerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra turistik alanlarıyla da ön plana çıkıyor.

Gelecekte turizmin önemli merkezlerinden biri olmayı hedefleyen Aliağa’da çeşitli türlerden birçok doğal ve kültürel kaynak bulunuyor. Turizm bölgesi olmayı bekleyen Yeni Şakran, Saruhanlı Beyliği’ne ve Osmanlı Devleti’ne yıllarca Kazalık yapmış Güzelhisar, kent sınırları içerisinde yer alan antik kentler, höyükler, tarihi camiler, Aliağa Kuş Cenneti, Suuçan Şelalesi gibi birçok tarihi ve doğal güzellikler Aliağa’nın önemli turistik değerlerini oluşturuyor. Termal kaynakları, Mavi Bayraklı plajı, sosyal donatı alanları, yürüyüş ve dağ rotaları ile 13 kilometrelik bisiklet yoluyla da ön plana çıkan Aliağa, turizm için büyük bir potansiyeli içerisinde barındırıyor.

Yöre tarihine ışık tutan Ege Gübre Bölgesi, Bozköy Höyücek, Helvacı Höyücek, Araptepe, Melengiç Sekisi, Çaltılıdere höyükleri şeklinde isimlendirilmiş yerleşim kalıntıları da önemli turizm varlıkları arasında yer alıyor. Türk-İslam kültürüne ait izlerin görüldüğü Güzelhisar Balaban Paşa Camii, Güzelhisar Ali Ağa Camii, Aliağa Çarşı (Merkez) Camii, Yukarışakran Camii, Yenişakran Reşadiye (İskele-Abdülkadir Geylani) Camii, Eski Hacıömerli Camii ve Helvacı Yukarı Camii yöredeki diğer tarihi eserler olarak biliniyor. Uygarlık tarihinin yaklaşık 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı Aliağa ve çevresinde bulunan başlıca antik kentler; Myrina, Gryneion, Tisna, Kyme, Aigai, Larisa ve Elaia’dır. Yine yörenin eski yerleşimlerinden olan Güzelhisar Mahallesi’nin güneydoğusundaki Sivriler Tepe üzerinde Helenistik yol kontrol kulesine ait kalıntılar da araştırmacılar tarafından tespit edildi.

ALİAĞA KUŞ CENNETİ

Güzelhisar Çayı tarafından oluşturulmuş delta ovası ile Yalı Mahallesi Plajlar mevkisinde yer alan ve Osmanlı döneminde önemli bir tuzla olan Aliağa Kuş Cenneti, oldukça önemli ve hassas bir doğal mekân olma özelliğini koruyor. 27 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en değerli sulak alanlarından olan ‘Aliağa Kuş Cenneti’ Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’ünü misafir ediyor. Özellikle flamingoların boy gösterdiği Aliağa Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ile doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez rotaları arasında bulunuyor.

ALİAĞA’YA 10 KİLOMETRELİK DAĞ BİSİKLET ROTASI

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Aliağa’yı kültür turizminin öncü kentlerinden biri yapmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, “Bergama’dan Smyrna’ya Aliağa Kervan Yolu” projesi kapsamında dış mahallelere ilk etapta 10 kilometrelik dağ bisiklet rotası kazandıracak. Aliağa Belediyesi Güzelhisar Mahallesi, Çıtak Mahallesi, Uzunhasanlar Mahallesi, Karaköy Mahallesi ve Hacıömerli Mahallesi’nden Bergama’ya kadar uzanan tarihi kervan yolu projesini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile birlikte yürütülüyor. Projenin tamamlanması ile birlikte tarihi kervan yolu güzergâhında bisiklet tutkunları için ilk etapta 10 kilometrelik dağ bisikleti rotası eklenecek. Bunun yanı sıra bisiklet grupları için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri güvenli kamp merkezleri kurulacak. Bisiklet tutkunları belirlenen rota üzerinden Aliağa’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edebilecek.

aliaga-turizm-kus-cenneti-1-500x333aliaga-turizm-kyme-antik-kent-2-300x199aliaga-turizm-balaban-cami-mezar-taslari-6-300x200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 2 / 274

2