atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

ZAFER BAYRAMI ALİAĞA’DA TÖRENLE KUTLANDI

aliaga-zafer-bayramini-kutladi_5

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi İzmir’in Aliağa ilçesinde de düzenlenen törenle kutlandı.

Kutlama törenine; Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Salman, Aliağa İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, daire amirleri, askeri erkân, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, gaziler, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Aliağa Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Aliağa Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu ile başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı eşliğinde şanlı bayrağımız göndere çekildi.

ALP OĞUZ ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ ALİ GÜRLEK: “TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi Müdürü Ali Gürlek yaptı. 30 Ağustos ve büyük taarruzun Türk tarihi açından öneminden bahseden Gürlek, şöyle konuştu: “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir, İleri’ emrinden sonra Türk Ordusu bu emrin heyecanıyla düşman kuvvetlerini takibe başlamış 9 Eylül 1922’de İzmir’e girerek Türk Bayrağının yeniden Kadifekale burçlarında dalgalandırılmasıyla Batı Anadolu düşmandan tamamen kurtarılmıştır. Ordumuzun kazandığı bu büyük zafer, tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır. Bilindiği gibi Anadolu’nun kapıları Malazgirt zaferi ile Türklere açılmıştı. Miryakefalon zaferi ile Türk yurdu olmuş, son olarak kazanılan büyük taarruz ve Başkumandanlık meydan muharebesi ile de Anadolu’nun sonsuza kadar Türk yurdu olarak kalacağı bütün dünyaya duyurulmuştur.”

TEBRİKATLAR KABUL EDİLDİ

Tören programı, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun’un kaymakamlık makamında tebrikatı kabul etmesiyle devam etti. Program şehitlik ziyareti ile son buldu.

aliaga-zafer-bayramini-kutladi_1aliaga-zafer-bayramini-kutladi_2aliaga-zafer-bayramini-kutladi_3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

BAL LİGİNDE HEYECAN 21-22 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

aliagasporfk-afyon-kampi_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre; Spor Toto Bölgesel Amatör Lig'de 2019-2020 sezonu katılım başvuruları tamamlandı. Spor Toto BAL'da bu sezon oynama hakkı olan 160 takımdan 153'ünün başvurusu kabul edildi. Katılacak takımların 82'si geçen sezon Spor Toto BAL'da yer alan takımlardan, 63'ü yerel liglerden Spor Toto BAL'a yükselen takımlardan, 1'i FIFA Disiplin Kurulu kararıyla olmak üzere 8'i geçen sezon TFF 3.Lig'den düşen takımlardan oluşuyor. 29 Ağustos 2019 tarihine kadar yapılacak ikinci saha denetiminden sonra, gruplandırma ve statünün açıklanması sonrası ise grup kuraları çekilecek. İlk hafta karşılaşmaları ise 21-22 Eylül’de tarihlerinde oynanacak.

ALİAĞASPOR FK AFYON’DA GÜÇ DEPOLUYOR

BAL Liginin en iddialı takımlarından olan Aliağaspor FK, ikinci etap hazırlıkları için gittiği Afyon kampında çalışmalarını sürdürüyor. Sarı siyahlılar günde yaptığı çift antrenmanlar ile sezon öncesi güç depoluyor. Takımın yeni Teknik Sorumlusu Bilal Özkurt yönetiminde hazırlıklarına devam eden sarı siyahlılar, dayanıklılık, pas ve taktik ağırlıklı çalışmalar gerçekleştiriyor. Sarı siyahlılar 2 Eylül’de bitecek olan Afyon kampının ardından kente dönerek çalışmalarına Aliağa’da devam edecek.

Tamamen başarıya odaklandıklarını belirten Aliağaspor FK Teknik Sorumlusu Bilal Özkurt, takım içerisindeki uyumu ve yardımlaşmayı üst seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

aliagafk-bilal-ozkurt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞASPOR FK TEKNİK SORUMLUSU BİLAL ÖZKURT: “İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK İSTİYORUZ”

Kamp süresince takımın eksiklerini gördüklerini de ifade eden Özkurt, “Genç ve tecrübeli oyunculardan kurulu çok kaliteli bir takıma sahibiz. Afyon kampı eksiklerimizi görmemiz için önemli bir çalışma ortamı sağladı. Eksik gördüğümüz bölgelere takviyeler yapabiliriz. Lige en iyi şekilde hazırlanıp iyi bir başlangıç yapmak istiyoruz. Geçen yıl elimizden kaçırdığımız şampiyonluğu bu sene Aliağa’ya yaşatmak istiyoruz” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

BALIKÇI KASABASINDAN CAZİBE MERKEZİNE

aliaga-balikci-kasabasindan-cazibe-merkezine_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uygarlık tarihi 8 bin 500 yıl öncesine dayanan Aliağa, bu uzun süreçte nüfus özellikleri bakımından oldukça köklü bir değişime aynı zamanda da zengin bir kültür birikimine sahip önemli bir kent haline geldi.

Kuruluş özellikleri itibariyle tarım, hayvancılık ve balıkçılık gibi temel geçim faaliyetlerine dayalı bir sosyo-ekonomik yapının şekillendiği Aliağa, 1937 yılında Menemen’e bağlı bucak statüsü kazandı. 1952’de Belediye teşkilatı kurulan Aliağa, 14 Ocak 1982 tarihli 2585 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle de ilçe statüsüne kavuştu. 1970’lerden itibaren gerek devlet gerekse de özel sektör yatırımlarıyla hızlı bir sanayileşme süreci yaşandı. Bu süreçle birlikte Aliağa çok yakın bir süre zarfında Türkiye’nin dört bir yanından önemli ölçüde nüfusu kendine çekmeye başladı. Günümüzde TÜPRAŞ, PETKİM, Star Rafinerisi, ALOSBİ gibi dev sanayi üretim tesislerine ve önemli liman işletmelerine ev sahipliği yapan Aliağa, balıkçı kasabası hürriyetin Türkiye’nin cazibe merkezi haline geldi. Türkiye'nin en değerli üretim tesislerinin yer aldığı Aliağa, ekonomik anlamda hızlı bir yükseliş gösterdi.

NÜFUSTA HIZLI YÜKSELİŞ

1935 yılında 8 bin 805 kişinin kayıtlı olduğu Aliağa ilçe nüfusu, 1950 yıllarında 11 bin 303 kişiye, 1975 yılında 18 bin 72 kişiye, 2000 yılında 57 bin 192 kişiye, 2010 yılında 65 bin 753 kişiye, 2016 yılında 91 bin 26 kişiye, 2017 yılında 94 bin 70 kişiye, 2018 yılında ise 95 Bin 392 kişiye ulaştı. Kent nüfusu 1935-1975 yılları arasında yüzde 105.2 oranında (9.267 kişi) artarken, sanayileşmenin yaşandığı 1975-2017 yıllarında yüzde 420.5 oranında (75.998 kişi) arttı.

aliaga-balikci-kasabasindan-cazibe-merkezine_6

EN KALABALIK YENİ MAHALLE

Son istatistiklere göre kent nüfusunun büyük bir bölümü merkez mahallelerde ikamet etmeyi tercih ediyor. Kırsal nüfusun dağılışı ise geniş tarım ve mera arazilerinin varlığı, su kaynaklarına kolay erişim, ulaşım imkânları ile sanayi alanlarının konumu gibi çeşitli türden faktörlere bağlı olarak şekilleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verilerine göre 30 Mahallesi bulunan kentte en kalabalık nüfus 19 Bin 595 kişinin ikamet ettiği Yeni Mahalle olurken en az nüfus 51 kişinin ikamet ettiği Çoraklar Mahallesi’nde bulunuyor.

NÜFUS 25-39 YAŞ ARALIĞINDA YOĞUNLAŞIYOR

TUİK’in 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla açıkladığı verilere göre 95 Bin 392 kişinin yaşadığı Aliağa’da erkek nüfusu 52 bin 320, kadın nüfusu ise 43 bin 72’dir. İzmir’in genç nüfusa sahip ilçelerinden olan Aliağa’da nüfus daha çok 25-39 yaş aralığında yoğunlaşıyor. Bu yaş aralığındaki erkek nüfusu 16 bin 54, kadın nüfusu 12 bin 26 toplamda da 28 bin 80. 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta 7 bin 382 erkek, 5 bin 175 kadın yer alıyor. En az nüfus ise 153 kişi ile 90 yaş ve üstünde bulunuyor.

SİVAS BİRİNCİ SIRADA

Günümüzde Türkiye’nin dört bir yanından göç almaya devam Aliağa’da İzmir ili dışında ilçede nüfus çoğunluğuna 4 bin 87 kişi ile Sivas iline bağlı yaşayanlar sahipken Sivas ilini sırasıyla 3 bin 762 kişi ile Manisa, 3 bin 74 kişi ile Mardin, 2 bin 728 kişi ile Erzurum, 2 bin 449 kişi ile Ağrılılar takip ediyor. İzmir iline bağlı yaşayan kişi sayısı ise 31 bin 615.

aliaga-balikci-kasabasindan-cazibe-merkezine_7aliaga-balikci-kasabasindan-cazibe-merkezine_4

aliaga-balikci-kasabasindan-cazibe-merkezine_8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

GDZ ELEKTRİK ALİAĞA’DA KESİNTİ YAPACAK

aliaga-elektrik-kesintisi

GDZ Elektrik, şebeke bakım çalışmaları nedeniyle Aliağa’da planlı elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

GDZ Elektrik resmi internet sayfasından yapılan duyuruya göre 29 Ağustos 2019 Perşembe günü Aliağa’nın bazı cadde ve sokaklarına elektrik verilemeyecek. 09:00-17:00 saatleri arasında Helvacı Mahallesinin Tamamı, Gübretürk Aş.Agromey Depoları, Avea -Dr Tarsa Tarım, Forsa Denizclik, Aca Pet, Yasemin Tarım, Mimeta Kalıp, Relog Lojistik, Öğünler Hurda Metal, Sevindik Zeytinyağı, Hanport Lojistik-Se Petrol, Gübre Taş, Cem Bilgin, Tümsan Kimya-Gs Petrol, Penar Teks ve civarına; 17:00-18:00 saatlerinde ise Cemdemir,Kocaer-1 Kocaer -3, Kardemir bölgelerine şebeke bakım çalışmaları nedeniyle elektrik verilemeyecek.

GDZ ELEKTRİKTEN ÖNEMLİ HATIRLATMA

GDZ İzmir İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, kesinti öncesinde; Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması ve jeneratörlerin şebeke ayırıcılarının açılması gerektiği bildirildi.

Altyapı çalışmaları nedeniyle bildirimli elektrik kesintileri için; GDZ Elektrik çağrı merkezini (186) arayabilirsiniz.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA’NIN SORUNLARI İÇİN TEKRAR GELDİ

vKLHShyIhHTjLfSGQzMBfPGPbPEuQwmknQfEYLIpSKlxxQylPiDvoEqjPndkkTVG_thumb

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, yerel seçim sürecinde kendisine sunulan “Aliağa’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri” ile ilgili dosya hakkında tekrar görüş alışverişinde bulunmak üzere Aliağa Ticaret Odası’nı (ALTO) ziyaret etti.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, AK Parti İlçe Başkanı Kazım Sayın ile birlikte Aliağa Ticaret Odası’nı (ALTO) ziyaret ederek odanın yönetim kurulu üyeleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. ALTO Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda ALTO Başkanı Ömer Ertürk, Meclis Başkanı Adnan Saka ile yönetim kurulu üyeleri Hamdi Erdem, Abbas Gidici ve Kemal Aygün hazır bulundu. Karşılıklı sohbet ortamında gerçekleştirilen toplantıda AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde ALTO yönetimi tarafından kendisine sunulan “Aliağa’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri” ile ilgili dosya hakkında tekrar görüş alışverişinde bulundu.

300 yataklı hastane yatırım programına alındı

Aliağa’nın sorunlarının takipçisi olduğunu, sorunların çözümü noktasında gerekli girişimlerde bulunduklarını ve bulunmaya da devam edeceklerini söyleyen Necip Nasır, hastane sorununun çözümü noktasında önemli adımları atıldığını vurguladı. Daha önceleri 150 yataklı olması düşünülen ancak sonrasında 250 yataklı olarak planlanan yeni Aliağa Devlet Hastanesi’nin yatırım programına alındığını ve ihale aşamasında olduğunu belirtti. Nasır, hastanenin 300 yatak kapasitesine çıkarılması için yetkililerle gerekli görüşmelerde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

İZBAN güzergahı hakkında aktarılan sorunları dinledi

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, ALTO yönetimi tarafından Aliağa’nın giriş yolları ile İZBAN hattının geçeceği güzergah hakkında aktarılan sorunları da dinledi. ALTO üyelerinin özellikle tren yolu hattının ilçeyi ikiyi bölmemesi yönündeki hassasiyetini dikkate alacağını ve bu konuya ortak akılla çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Nasır yaklaşık 1 saat süren toplantı sonrası kendisine iletilen sorunlarla bizzat ilgileneceğini ifade ede ederek ALTO’dan ayrıldı.

Hemşehrileriyle ve partililerle bir araya geldi

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, ALTO’daki toplantının ardından ilçedeki Bitlisli hemşehrileriyle bir araya geldi. Nasır, daha sonra da partisinin ilçe başkanlığı binasına geçerek AK Parti Aliağa İlçe Teşkilatı ile bir toplantı yapıp ilçeden ayrıldı.

 

KAYNAK: www.aliagaekspres.com.tr

Diğer Makaleler...

Sayfa 3 / 32

3