atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

PETROKENT HAYALERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

PETROKENT HAYALERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Aliağa’da faaliyetlerine devam eden S.S. Petrokent Konut Yapı Kooperatifi düzenlediği tören ile 64 konutluk ikinci etap ve 96 konutluk üçüncü etap yapılan konutların anahtar teslim töreni yapıldı.
Törene; Ak parti il başkanı Ömer Cihat Akay, Ak Parti Gümüşhane eski Milletvekili Prof. Dr. Yahya Doğan , Aliağa eski Belediye Başkanı Tansu Kaya Petrokent üyeleri ve  Aliağalılar katıldı.

Törende konuşan S.S Petrokent Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Özay İpek, zorlu ve çetin geçen bürokratik engellemelere rağmen 18 ayda 216 konutu tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
İpek, “Bugün burada olan üyelerimizin yüzlerininin güldüğünü gördükçe çektiğimiz bütün sıkıntıları bir anda unuttuk, bize güvenen insanlara  toplu konut imalatını 80 bin TL. gibi bir fiyat ile yaptık. Üyelerimize verdiğimiz teslim tarihini de aşmadan gününde teslim ettik. Toplamda 216 olan konut olan imalatımız bugün gerçekleştirdiğimiz anahtar teslim töreni ile sona erdi.  Üyelerimize verdikleri destekten ve duydukları güvenden dolayı bir kez daha teşekkür ederken S,S, Petrokent konut yapı kooperatifi  yönetim kurulumuz adına yüklenici firmamız Nurem İnşaatın yönetim kurulu başkanı Nurettin Uzun’a  teşekkür’ü borç bilirim” dedi


PETROKENT PULUS’UN TEMELLERİ ATILDI
Müteahhit firma Nurem işbirliği ile 308 konutluk yeni bir etaba başlamanın mutluğu içerisinde olduklarını belirten Özay İpek, bundan sonraki süreci şu sözlerle anlattı;
“Petrokent- Nurem işbirliği ile  Petrokent Plus adı altında 128+180 konutluk yeni projeye başlıyoruz.  Petrokent Plus’un  128 konutluk ilk etabının temellerini sizlerle birlikte attık.  Petrokent önümüzdeki 3 yıl içinde 216+ 308 konut olmak üzere toplam 524 konut ile birlikte bin konut üretmeyi planladı. Aliağalıların bize olan güvenine teşekkür ederim.” dedi.


NUREM, 20 YILLIK DENEYİMLİ BİR FİRMA
S.S Petrokent Konut Yapı Kooperatifi yüklenici firma Nurem İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Uzun, Petrokent 2 ve 3 etap imalatlarının hızla sonlandırdıklarını, yedi bloktan oluşan 216 konutun Yaklaşık 30 bin metrekare Kapalı alanın 18 ayda tamamladıklarını söyledi.
Türkiye’nin ve Aliağa’nın global kriz ortamında kaybedecek, boşa geçirecek bir saniyesi bile olmadığını belirten Uzun, şirket olarak kaliteden ödün vermeyen, güvenli ve hızlı konut  üretimini şirket politikası olarak gördüklerini söyledi.
Uzun, “1992 yılından bu güne kadar inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. 20 yıl boyunca Toplu Konut inşaatları yanında, ESBAŞ, BEGOS, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, ITOB, gibi İzmir ve çevresindeki sanayi bölgelerinde Endüstriyel bina projeleri gerçekleştirdik. Kuruluşumuzdan bu güne kadar altına imzamızı attığımız, yanına adımızı koyduğumuz her projeden anlımızın akı ile çıktık. Bugüne kadar yüklenici firma olarak,  şirketimizin ana hedefi kalite ve hızdan ödün vermemek, yani bir  inşaatın tamamlanması aşamalarını çok iyi planlayıp programlayıp bir an evvel o işin bitirilmesi hususunda şirketimiz çok hassas hareket etmeye çalışıyor. Petrokent gibi geciktirilmiş bir projeyi bu temel esas ile hayata geçirtip mutlu sona ulaştırabildik.
Aliağa’da ve  Bölgede bu imalatların kaliteli ve hızlı bir şekilde sonlandırılması bize olan güveni arttırdı. Bugün 216 konutun tamamının anahtarları üyeleri tarafından teslim alındı. Yeni talepleri karşılamak için aynı bölgede tapusu şirketimize ait 7.200 metre kare olan arsada, 2.500 metre kare inşaat alanı olan 128 konutluk yeni etabı  yine siz üyelerimiz desteği ile başladık. Şu  anda 128 konuttan oluşan Petrokent Plus konutlarımızın yarısından çoğu satıldı ve rezerve edilmiş durumdadır. Petrokent Kent Yapı Kooperatifi ve Nurem inşaat işbirliği ile  Aliağa’ya bin adet konut imalatı hedefimizi kamuoyu ile daha önce paylaşmıştık . 18 ay gibi bir sürede bunun yüzde yirmi beşini tamamlamanın huzurunu yaşıyoruz. Petrokent Plus birinci etabı 128 konutluk olan  bu rakamda  taleplere yeterli gelmediği için yine aynı saha yakınlarından 180 konutluk bir etap ile aynı titizlik ve hızda konut üretimine devam edeceğiz. Toplam 524 konutun üretimi sonunda üç yıl içinde arsaları şirketimize ait olacak şekilde toplamda bin konut üreteceğiz. “dedi.
Nurettin Uzun, Nurem İnşaat’ın Petrokent Konut Yapı Kooperatifi’nin yüklenici firma olmasından sonra kamuoyunda sürekli tartışılan ve yıpratılan bir kooperatifin 216 konut talebine ulaşmasının tesadüf olmadığını, 20 yıllık  tecrübesi ile bölgede sanayi ve konut üretimindeki titizliğin ve kalitenin Aliağa’ya getirilmesi ile talep patlaması yaşadığını söyledi.


UZUN, ‘PETROKENT PLUS, ALİAĞA’DA ÖRNEK PROJE OLACAK’
Aliağa’da yaşanacak konut denilince akla Petrokent ve Nurem işbirliği iler yapılan konutlar geleceğini söyleyen Nurettin Uzun, “Aliağa gerçekten  İzmir’in gözbebeği yatırım açısından Tüpraş, Petkim ve diğer sanayi kuruluşları açısından burada ciddi sirkülasyona sebep oluyor. Aliağa ekonomisi büyüdükçe iç göç nedeni ile ciddi bir konut açığı olduğunu da görüyoruz. Aliağa da bizim üyelerle ve gelen müşterilerle temaslarımızda ciddi bir konut açığı olduğu ve nitelikli konutların Aliağa da çok az olduğunu gözlemledik. Bu yüzden 128 konutluk yeni etap projemizde sadece konut değil yaşam alanı olarak Aliağa’ya örnek bir proje kazandıracağız.  Petrokent Plus birinci etabı 7127 metrekare yapı alanı, 4 blok 8’er katlı ve  128 daireden oluşuyor. Nitelikli konut ihtiyacı göz önünde bulundurularak hazırlanan projede katlı ve kapalı otopark, 420 metrekare basketbol sahası, 15 metre boyunda 162 metreküp yüzme havuzu, havuzbaşı cafe, çocuk oyun parkı, binalara ulaşım için panaromik asansör, bina içlerinde çift asansör, merkezi doğalgaz ısıtma sistemi, 3+1 daireler, mutfaklarında 10 metrekarelik  kış bahçesi, yatak odalarında ebeveyn banyosu ve giyinme odaları ile Aliağa’nın  konut içi yaşam hikayesi yeniden yazılıyor. Bunların hepsi zamanı kaliteli kullanmak adına tasarlandı” diye konutları anlattı.


‘ALİAĞA’YA KALICI OLMAK İÇİN GELDİK’
Aliağa’ya Nurem İnşaat olarak kalıcı olmak için geldiklerinin altını çizen Nurettin Uzun, “Finansman sorunu olmayan, yapımız ile Aliağa’ya örnek olacak projeleri başarma gibi bir sorumluluğumuz var. Bu anlamda önümüzdeki üç yıl içinde sahip olduğumuz arsalara  yaşamın  tadına vardıracak ve Aliağa da pek çok ilki içinde bulunduracak toplam bin konut üreteceğiz. Sözümüzü yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”dedi.
Konuşmaların ardından; 2. ve 3. etapda yapılan toplam 160 konutun anahtarları törenle sahiplerine teslim edildi.

PETKİM’DE MUTLU SON

PETKİM’DE MUTLU SON

Petkim ile Petrol İş Sendikası arasında Şubat ayında başlayan ve anlaşmazlık zaptı tutulması sonucu 12 Temmuz 2011 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) gönderilen Toplu iş sözleşmesi, YHK’nın gündemine gelmeden taraflar arasında tatlı sonuca bağlandı.
Petkim işçilerinin bir haftalık eylemlerinden sonra, hafta sonu İstanbul’da Petkim üst yöneticileri ile bir araya gelen Petrol İş yöneticileri, toplu sözleşmeyi YHK’dan önce bağıtlamak için iki gün süresince çözüm arandı.
Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan, Şube Mali Sekreter Cemal Topçu, Petkim işyeri Baş temsilcisi Ahmet Oktay, ve işyeri temsilcisi Murat Türkoğlu’nun da katıldığı toplantı sonucu anlaşma sağlandı.


ÇALIŞANLARIMIZI MUTLU EDECEK BİR SÖZLEŞME’
Yapılan toplu sözleşmede büyük oranda taleplerinin yerine geldiğini belirten Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan, ‘Bu sözleşme ile ücretler arasındaki dengesizliğin giderilmesi anlamında sorunların büyük oranda çözümlendiğine inanıyorum. Eski skalamız aynen geçerli olacak. 2006 yılı öncesi çalışanlarımız için herhangi bir değişiklik olmadı. 2006 sonrası girenler için ise yeni bir düzenleme getirdik. Yani başta yeni bir iş değerlendirmesi yapılması ve bu iş değerlendirmesine uygun ücret skalasının oluşması, herkesi kapsayacak şekilde iyi bir ücret zammı, 2006 ve sonrası işe girenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi taleplerimiz olumlu şekilde sonuçlanmıştır” dedi.
Hafta sonu İstanbul’da yapılan görüşmelerde hem iş değerlendirmesi, hem de bu iş değerlendirmesine bağlı yeni bir ücret skalası üzerinde anlaşma sağlandığını ifade eden İsmail Doğan “Böylelikle 2006 ve sonrası işe girenlerin ücretleri iyileştirildi. Genel ücretlere de birinci 6 ay için yüzde 5.5, ikinci 6 ay için yüzde 5. 5, üç ve dördüncü altı aylar için ise enflasyon oranında zam yapılacak” dedi.
Bir hafta süresince Petkim işçilerinin onurlu bir mücadele örneği gösterdiğini ifade eden Doğan, “Petkim’de çalışan bütün üyelerimizi ortaya koydukları mücadeleden dolayı kutluyor, mücadelemize destek veren bütün emek dostlarına ve sözleşmenin imzalanmasında emeği geçen herkese yönetim kurulu adına teşekkür ediyoruz” dedi.


SÖZLEŞMEDEN PETKİM DE MUTLU
Petkim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ise; Petkim’in Petrol-İş Sendikası ile sürdürdüğü, 2011 ve 2012 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde mutabakat sağladığı belirtilerek; “Sözleşmeye göre kapsam içi (mavi yakalı) çalışanlar için 6 ay için yüzde 5.5, ikinci 6 ay için yüzde 5.5 oranında zam yapılacak. Birinci yılı takip eden her altı ayda da ücretler, gerçekleşen enflasyon oranında artırılacak. Ayrıca, yapılan iş değerlendirmesi, 2006 yılı ve sonraki yıllarda işbaşı yapan personel için uygulamaya alınarak skalaları yeniden düzenlenecek” denildi.


GENEL MÜDÜRHAYATİ ÖZTÜRK: ‘ARTIK HEM ALIN TERİMİZİ, HEM AKIL TERİMİZİ KULLANMA ZAMANI’
Toplu İş Sözleşmesi’nde varılan mutabakat sonrası bir açıklama yapan Petkim Genel Müdürü Hayati Öztürk, Petkim’in dünya petrokimya üretiminin binde üçünü gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Bu üretimi büyütmek şart. Petkim’i büyütmek için güç kazanmak zorundayız. Bizler şirketi yönetenler olarak yatırımlara kaynak ayırırken, çalışanlarımızla, hissedarlarımızla bir denge kurmak zorundayız.” dedi.
Petkim’in her zaman çalışanlarına iyi imkanlar sunan ve onları sonuna kadar koruyan bir şirket olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: “Petkim’de çalışmak bir ayrıcalıktır. Bu duyguyu her çalışanımızın hissetmesini ve şirketine, geleceğine sahip çıkmasını istiyorum. Toplu sözleşme görüşmeleri bitti, artık hepimiz işimize odaklanacağız. Şirketimiz için hem alın terimizi hem akıl terimizi sonuna kadar kullanacağız” dedi.
Bugünden itibaren Genel Müdüründen operatörüne, formeninden teknisyenine kadar herkese çok önemli görevler düştüğünü, sözleşmede çalışanlar için fevkalade önemli bir noktaya gelindiğini kaydeden Hayati Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunun hakkını vermeye mecburuz. Bu bizim borcumuz.  Veremezsek yarın çok geç olur. Temel sorun Petkim’in rekabet gücü ve sürdürülebilir şekilde büyümesidir. Hepimizin önceliği bu olmalıdır. Petkim, Türkiye’nin içine girdiği pek çok ekonomik krizde tek bir işçisini bile kapının önüne koymayan Türkiye’deki birkaç şirketten biridir. 2008 ve 2009 krizinde de işçi çıkarmak bir yana, işe aldığımız genç teknisyenlerimizle istihdamımızı artırmayı sürdürdük”dedi.

KÖRFEZDE CAN PAZARI

KÖRFEZDE CAN PAZARI

Konak İskelesi'nde deniz fenerine çarparak su almaya başlayan vapur, yolcuların indirilmesinden yaklaşık 2 saat sonra sulara gömüldü

Konak'tan 250 yolcusuyla Karşıyaka'ya hareket eden 59 yıllık İhsan Alyanak vapuru, dümeni kilitlenince deniz fenerine çarptı. Yaklaşık 250 yolcu panik yaşarken gemi, çarpmanın etkisiyle açılan delikten su almaya başladı. 20 yıllık kaptan Abdurrahim Özdemir, makina dairesindeki yedek dümeni devreye soktu, vapuru yeniden iskeleye yanaştırdı. Yolcular korkuyla kendilerini dışarı attı. Yarısı sulara gömülen 483 grostonluk gemi, kontrollü şekilde batırıldı.

BAŞKANIN ADAŞI
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2000 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden (TDİ) devraldığı 7 yolcu vapurundan birisi olan İhsan Alyanak Vapuru, dün Karşıyaka seferi için 250 yolcusuyla saat 11.50'de Konak İskelesi'nden ayrıldı. Kalkış manevrasının ardından iddiaya göre dümeni kilitlenen vapur, sancak baş omuzluktan Konak İskelesi önündeki mendireğin ucuna çarptı. Çarpmanın etkisiyle su almaya başlayan gemide de korkulu anlar yaşandı. Gemi çarpmanın etkisi ile açılan delikten su almaya başladı ve hafif yan yattı. Geminin kaptanı Abdurrahman Özdemir, makina dairesindeki sadece el ile çalışan yedek dümeni devreye soktu. Soğukkanlılığını koruyan Özdemir ve 4 mürettebat, vapuru geri manevra yaptırarak Konak Vapur İskelesi'ne yanaştırdı. Gemi su alırken güverteye çıkan kaptan, "Hemen tahliye" diye bağırdı. İskeledeki görevlilerin de yardımıyla 250 yolcu tahliye edildi.

YORGUN GEMİ İDDİASI
İhsan Alyanak gemisi 1952 yılında Hollanda'da inşa edildi. 59 yaşındaki 483 grosstonluk geminin daha öncesi ismi İstinye gemisiydi. Ancak Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devri sırasında geminin adı İhsan Alyanak olarak değiştirildi. İZDENİZ'e ait Bergama gemisi 1951 yılında, Gölcük gemisi 1962 yılında, Dokuz Eylül gemisi 1976 yılında, Alaybey gemisi 1977 yılında, Kordon gemisi 1987 yılında, Yalova-1 gemisi ise 1988 yılında inşa edildi. Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, "Yıllardır söylediğimiz oldu. Bu filo yenilenmeli, gençleştirilmeli. Bunlar yorgun gemiler. Normal gemilerin 15-20 yıl ömrü var. Maksimum 30-35 yaşına kadar kullanılabilir. Batma nedeninin incelenmesi lazım ama mutlaka filonun yenilenmesi gerekiyordu. Keşke bu yaşanmadan yenilenme yapılsaydı" dedi.

ALİAĞA LİMAN SORUNLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

ALİAĞA LİMAN SORUNLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Aliağa’da liman sorunlarına çözüm bulmak için Aliağa Ticaret Odası ve liman yetkilileri ile yapılan çözüm toplantıları devam ediyor

Bilindiği gibi geçtiğimiz ayın sonunda, 30 Haziranda Aliağa Ticaret Odası tarafından üst düzey ve yoğun katılımın olduğu bir sempozyum düzenlenmişti. Aliağa’nın lojistik merkez olması ve liman sorunlarının gündeme getirilerek çözüm bulması için düzenlenen bu sempozyumun ardından, Aliağa Ticaret Odası’nda, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka’nın, Oda Genel Sekreteri Takdir Yarış’ın, TCEEGE Konteynır Terminali ve Nemport Liman müdürlerinin katıldığı liman sorunlarını değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Önümüzdeki süreçte liman sorunlarının ortadan kalkması için izlenecek yol hakkında görüşlerini ifade eden TCEEGE Konteynır Terminali Müdürü Vahdet Keleş, Aliağa’daki yükün her geçen gün arttığını, dolayısıyla liman sorunlarının daha fazla büyümeden çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Nemport Liman Müdürü Oğuz Tüm iş, bölgedeki konteynır trafiğinin, tır parklarının ve konteynır depolarının artmasına bağlı olarak en büyük sorunlardan biri olan nakliye farklılıklarının ortadan kalmasının söz konusu olduğunu, bazı uygulamalarda mesafe farklılığına rağmen İzmir ile aynı fiyatların verildiğini, ancak yeterli sayıda teminatlı araç tedariki konusunda sıkıntılarının devam ettiğini belirtti.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka liman müdürlerini dinledikten sonra; “Ticaret Odası olarak üzerimize düşen neyse, ne gerekiyorsa elimizden geldiğince yaparız. Liman müdürleri olarak sizler ön girişimlerinizi yaptıktan sonra biz de oda olarak ilgili makamlarla yapılacak gerekli görüşmeleri organize eder, kendimizi en iyi şekilde ifade ederiz. Biz sorunların üzerine gittiğimiz ve ilgili makamlara kendimizi doğru şekilde anlattığımız takdirde bu sorunlar ortadan kalkacaktır” dedi.

 

 

PLASTİK KAPAKLAR ENGELLİYE İŞ KAPISI OLACAK

PLASTİK KAPAKLAR ENGELLİYE İŞ KAPISI OLACAK

BAŞKAN OĞUZ; ALİAĞA’DA ENGELLERİ SOSYAL PROJELERLE KALDIRDIK

Aliağa Kent Konseyi tarafından geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan, plastik kapakların toplanarak satışında elde edilecek gelir ile engelli yurttaşların meslek edinmelerini ve istihdamını amaçlayan    “Gülümseyen Kapaklar Gülümseyen Yüzler Projesi” Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’un plastik kapak kumbarasına ilk kapağı atmasıyla resmen başladı. Kentin çeşitli noktalarına yerleştirilecek plastik kapak kumbaralarında toplanarak elde edilen gelirler engellilerin yararına kullanılacak. Projenin sponsorlarından TRT’de Engelsiz Yaşam Park Cafe’de çekimler ve röportajlar yaptı. TRT Projenin Türkiye kamuoyuna duyurulmasına katkı sağlayacak.

Aliağa Belediyesi’nin Engelliler Derneğine tahsis edilmek üzere yaptığı ve geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Engelsiz Yaşam Park Cafe’de yapılan törende konuşan Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz engellileri hiç bir zaman göz ardı etmediklerini belirterek; “ Engelli yurttaşlarımızın spor yapabilecekleri, aileleri ile  vakit geçirebilecekleri, akülü araçlarını şarj edebilecekleri bir park oluşturarak onlara verdiğimiz değeri gösterdik. Bugün ise Kent konseyimizin başlatmış olduğu sosyal bir projeyi hayata geçiriyoruz. Plastik şişe kapaklarının toplanması ile engelli yurttaşlarımız gelir elde edecek ve bu gelirlerle meslek edinmeleri sağlanacak. Tüm yurttaşlarımızı kampanyaya katılmaya ve destek olmaya çağırıyorum.”dedi.

Bld.bsn.bülteni

 

Diğer Makaleler...