atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

ALİAĞASPOR U 14 FUTBOL TAKIMI UŞAK’TA

ALİAĞASPOR U 14 FUTBOL TAKIMI UŞAK’TA

Türkiye Şampiyonası Uşak finallerinde mücadele edecek olan Aliağaspor U 14 futbol takımı kentten ayrıldı. Aliağaspor Kulübü Yöneticileri, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren ve sporcu ailelerinin katıldığı uğurlama töreninde genç futbolcular başarı sözü verdi. İzmir grubunda şampiyon olarak Türkiye Şampiyonası Uşak finallerine gitmeye hak kazanan Aliağaspor U 14 futbol takımı Uşak'ta çektiği kura sonrasında B grubunda Marmaris ve Eskişehir Demirspor ile mücadele edecek. A grubunda yer alan Aydınspor, Kütahyaspor ve Salihli Belediye Spor mücadeleleri sonrasında gruplarında birinci olan takımlar 8 Mayıs Pazar günü saat 11.00'de Uşak 1 Eylül Stadyumunda final karşılaşmasına çıkacaklar. Final maçının galibi Türkiye Şampiyonasında mücadele edecek 16 takım arasına girecek. Uşak finallerine gelen her takımın büyük başarı yakalayan güçlü rakipler olduğunu belirten Aliağaspor U 14 Futbol Takımı Antrenörü Alper Peker "İlk gün rakiplerimiz birbiri ile karşılaşırken biz bay takım olacağız. Bu sayede rakiplerimizi yakından tanıma şansımız olacak. 6 Mayıs Cuma günü saat 15.00’te Marmaris – Eskişehir Demirspor maçının galibi ile karşılaşacağız. İzmir gruplarında gösterdiğimiz başarıyı Uşak’ta da göstereceğiz." dedi.

ALAATTİN YÜKSEL ALİAĞA YA GELDİ

ALAATTİN YÜKSEL ALİAĞA YA GELDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge 1. sıra milletvekili adayı Alaattin Yüksel Aliağa’da partililerle ve yurttaşlarla buluştu.  Önce ilçe örgütünü ziyaret eden ardından İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ile birlikte esnafları ziyaret eden Yüksel yolda karşılaştığı genç-yaşlı karşına çıkan herkesle sohbet etti, dert dinledi.  Yurttaşların gösterdiği ilgiden ve partisine gösterilen olumlu tepkilerden moral bulan Genel Başkan Yardımcısı Yüksel yolda karşılaştığı yurttaşların ricasını da kırmadı. Önce bir yurttaşın kolundaki alçıyı imzalayan Yüksel genç garsonun da ricasının kırmayarak hatıra fotoğrafı çektirdi ve çay tepsisi ile gazetecilere poz verdi.  Yüksel son olarak tamamen ilçedeki partililerin katkılarıyla alınan ve tadilatı devam eden CHP Aliağa İlçe Örgütü binasını gezdi. İlçe başkanı Oğuzhan’ın isteği üzerine Yüksel,  11 Haziran 2011 tarihinde yeni ilçe binasının Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından açılması konusunda aracı olmaya söz verdi. 

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan demokrasiye kurşun sıkmaktır.”

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, 22. Dönem Milletvekili Hakkı Ülkü, belediye meclis üyeleri  ve partililerle ilçe örgütünde bir araya gelen Yüksel İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonu “demokrasiye sıkılan kurşun” olarak nitelendirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin her zaman şeffaflıktan yana olduğunu belirterek; “Biz parti olarak her zaman denetimi savunduk. Mecliste dokunulmazlıların kaldırılması gerektiğini her zaman söyledik. CHP iktidarında kesin hesap komisyonu başkanının muhalefetten olacağının sözünü verdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gelince zaten sürekli çalışan İç Denetim Birim Başkanlığı mevcut. Şeffaflık adına Maliye Bakanlığı’nca örnek gösterilen bir belediye. Ayrıca tabii ki demokratik ülkelerde denetim olur. Ancak sabaha karşı polis baskını olmaz. Zaten 7 yıldır aralıksız büyükşehir belediyesinde Sayıştay denetçileri, müfettiş denetimi var. Hatta Ankara’da İstanbul’da olmayan Maliye denetimi var, şirketleri denetliyor. Bu şirketler kar amacı için kurulmadığı için de zaten zarar ediyor. Hal böyle iken İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan muamele aslında demokrasiye kurşun sıkmaktır.” dedi.

YALI MAHALLESİ DOĞAL GAZ İSTİYOR

YALI MAHALLESİ DOĞAL GAZ İSTİYOR

Aliağa’ya doğalgaz geleli 7 yıl olmasına karşın Aliağa’nın en lüks evlerinin bulunduğu Yalı Mahallesi’nin büyük bir bölümünde hala doğal gaz ulaşmadığını belirten semt sakinleri, İzmir gaz’a karşı eyleme başlattı.

Mahalle halkı; ‘Hakkımız Olan Doğalgazı İstiyoruz’, ‘Doğalgaz hakkımızı istiyoruz’, ‘Ucuza Isınmak Hakkımız’ yazılı pankartlarla çoğunluğu kadın olan eylemciler seslerini İzmir Gaz ve Aliağa Belediye yetkililerine duyurmak için eylem yaptıklarını belirttiler..


Yalı Mahallesi sakinleri “Aliağa’da birçok yerde doğalgaz varken bizim doğalgazımız 2004′den beri yaptığımız tüm taleplere rağmen karşılanmıyor. İzmir Gaz bizi adam yerine koymuyor mu?  Alt yapısı olmayan bir mahalleyiz. Burada asfalt falan kesilmeyecek gelecekler kepçeyle kazıp boruları döşeyecekler. Bu kadar kolay bir işi neden yapmıyorlar bize cevap versinler. Burasını yazlık site gibi görüyorlar. Burada yaz kış oturuyor bütün sakinler. İzmir Gaz’dan, Alper beyle görüştük. Buradan talep gitmediğini söylüyor.   Biz dediğim gibi belediyeye ve İzmir Gaz’a 2004 yılında ve daha sonra muhtelif kereler talepte bulunduk.  Herkes birbirine atıyor topu burada olmasını istediğimiz doğalgaz Rusya’dan dağdan tepeden geçerek geliyor. Bizim mahallemize nedense bir türlü gelemiyor. Burada yol aşımına uğramasın. Çocuklarımızın ısınması için emekli olarak 500 lira elektrik faturası ödüyoruz. 100 lira tüp parası veriyoruz. Dört dörtlük ısınamıyor, istediklerimizi dört dörtlük kullanamıyoruz. Doğalgaz hakkımız ve bu hakkımızı istiyoruz” diyerek isyan etiler.


Yalı Mahallesi Muhtarı Mehmet Örnek “Mahallemizin yarısında doğalgaz var. Bu bölümünde doğalgazı yok. Burada 200 hane var. 800 kişi burada ikamet ediyor. Vatandaşlar isyanında haklı. Nasıl doğalgaz Aliağa’nın merkezinde varsa, Yalı Mahallesi’nde de olmalı. Yalı Mahallesi denize yakınlığı ile Aliağa’da en çok vergiyi veren mahalle. Ama bu vatandaşların doğal hakkı olan Doğalgaz buraya yapılan tüm müracaatlara rağmen nedendir bilemiyoruz buraya İzmir Gaz doğalgaz bağlama girişiminde bulunmuyor. Aliağa belediyesi ve İzmir Gaz vatandaşın sesine nedense kulak vermiyor. Yetkililer bu insanların çığlıklarına kulak vermek zorunda. Burasının alt yapısı henüz yapılmadı. Asfalt falan da kesilmeyecek. Hemen girip burayı kazacaklar ve doğalgaz boruları yerleştirilecek. Olay bu. Bu insanların bu talebi bir an önce kayda alınmalı. İzmir Gaz vatandaşın sesine kulak vermek zorunda” diye konuştu.

ALİAĞA 1 MAYIS İÇİN DEMOKRASİ MEYDANI’NDA BULUŞTU

ALİAĞA 1 MAYIS İÇİN DEMOKRASİ MEYDANI’NDA BULUŞTU

 

Türkiye’nin emekçi kenti Aliağa’da 1 Mayıs coşkusu yaşanıyor. Demokrasi Platformu tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamaları öncesi 2 ayrı koldan yürüyen işçiler Demokrasi Meydanı’nda buluştu. Petrol-İş Sendikasına bağlı işçiler ve çeşitli sivil toplum örgütleri Atatürk Caddesi üzerinden, Aliağa Belediyesi’nde örgütlü Disk Genel-İş Sendikasına bağlı işçilerde İstiklal Caddesi üzerinden başlattıkları yürüyüş sonrası Çağlayan Durağı’nda birleşerek Demokrasi Meydanı’na dek Hükümet, İMF ve ABD aleyhine sloganlar eşliğinde yürüdüler.

 

CHP Adayı Eyipişren de emekçilerin yanında

 

İşçilerin aileleri ile birlikte katıldığı yürüyüşe Aliağa Belediyesi Başkanı Turgut Oğuz, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren ve Hakan Arıcı, belediye meclis üyeleri, CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın,  CHP İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Levet Eyipişiren’in yanı sıra Aliağa Belediyesi’nde çalışan taşeron işçilerde katıldı.

 

Her yer Taksim her yer direniş

 

1 Mayıs Marşı ile Demokrasi Meydanı’nı şenlendiren işçiler; “şifreli hükümet istemiyoruz”, “gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “parasız eğitim, parasız sağlık”, “direnen işçi asla yenilmez”, “kölelik düzenine hayır”, “her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla sokakları inlettiler. Sloganlarıyla sokakları inleten, ellerindeki flama bayrak ve afişleriyle renkli görüntüler oluşturan işçilerin yürüyüşüne yurttaşlar evlerinin balkonlarından, esnaflar işyerlerinin önünden alkışlarıyla destek verdiler.

 

Kölelik düzenine hayır

 

Aliağa Petrol-İş Şubesi Aliağa Başkanı İsmail Doğan Aliağa’nın emekçi kenti olmasına karşın bir çok kurumda iş güvencesiz işçi çalıştırıldığını belirterek; “Aliağa TÜPRAŞ, PETKİM, demir çelik tesisleri, kâğıt fabrikası, organize sanayisi ile sanayi kenti. Ancak buralarda birçok emekçi sendikasız, asgari ücrete mahkûm edilerek çalıştırılmaktadır. Bu hükümet döneminde taşeronlaşma iyice azmıştır. İşsizliğin yoğun olduğunu bilen işveren işçileri karın tokluğuna çalıştırma derdindedir. Bu bir kölelik düzenidir. Bu sistemin değişmesini,  düzelmesini, hakça ücret, insanca yaşam, örgütlü emekçi istiyoruz” dedi. Doğan Aliağa’nın gelecek yıl Bakırçay Havzası’nın  1 Mayıs’ın kutlamaları için  merkez olması için çalışacaklarını belirtti.

MİNİK ELLERDEN PROJE SUNUMU

MİNİK ELLERDEN PROJE SUNUMU

 

Aliağa Belediyesi Çocuk Evi öğrencileri 1 aylık çalışmalarını tamamlayarak proje sunumu yaptılar. Tüm yaş

 

gruplarının farklı konuları ele alarak gerçekleştirdiği proje çalışmasının aynı zamanda son basamağı olan

 

sunumda veliler, çocuklarının projenin başından sonuna dek tüm aşamalarını slâyt sunumu şeklinde izleme

 

fırsatı buldu. Öğrenciler proje çerçevesinde sundukları; beyin fırtınası, scamper çalışması, aşamaların

 

resimlenmesi, inceleme gezileri, deneyler, ölçüm yapma ve grafik çıkarma gibi çalışmaları sunum sonrası

 

sergileyerek bir kez daha anne-babalarının beğenisine sundular.  Dünyada ve Türkiye’de farklı eğitim

 

programı ve modelleri uyguladığını hepsinin ortak yönünün çocuğun gelişimi ve eğitimi için en yararlı olanı

 

uygulamak olduğunu belirten Aliağa Belediyesi Çocuk Evi Müdiresi Necla Evren; ”Çocuk evi olarak bizim

 

uyguladığımız projelerden bir tanesi de okul öncesi eğitim programı olan ‘Proje Yaklaşımı’ adlı çalışmadır.

 

Bu çalışma, öğretmenin yönlendirmesi sonucu,  çocukların tercihleriyle belirlenir. Konular üzerinde çok

 

geniş araştırma yapılabilen, yaşlarına uygun, amacı olan,  zamana ve mevsime uygun, sunuma uygun,

 

ilgilerini çekebilecek ve uzun zaman süren bir çalışma olması esastır.  Bu modelde öğretmen yardımcı ve

 

yönlendirici,  öğrenci ise özerk ve kurgulayıcıdır. Bu modeli, okulumuzda bir süredir uygulanmakta olan

 

High Scope (Etkin Öğrenme) eğitim programının da özellikleri olan aktif katılım, bilişsel aktiviteler, sosyal

 

beceriler ve hayat becerilerini birlikte ele alması nedeniyle tercih ettiğimiz bir modeldir” dedi. Evren bundan

 

sonra da proje yaklaşımının farklı konu ve temalarla eğitim programındaki yerini almaya devam edeceğini

 

belirtti.

Diğer Makaleler...