atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

Aliağa’daki okullarda renkli nevruz kutlaması

55458231_570284330116216_2239820724694941696_n-300x168

 

 

 

 

 

 

Aliağa ‘da okullarda düzenlenen nevruz kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu.

Her yıl, “yeni yılın başlangıcı”, “baharın müjdecisi” ve “doğa bayramı” olarak kabul gören ve Türk dünyasında 18 asrı aşkın süredir kutlandığı bilinenNevruz Bayramı, Aliağa’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Aliağa Fen Bilimleri Okulları tarafından düzenlenen etkinliğie Aliağa Kaymakamı Erhan GÜNAY, Aliağa Belediye Başkan yardımcısı Mehmetdali Özkurt Garnizon Komutanı Alb. Faruk Altun, Aliağa Jandarma Komutanı Binbaşı Rıfkı Kulaksız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan , daire amirleri, okul ve kurum müdürlerinin katıldı.

Günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okudular, folklor oynadılar. Etkinliğe katılanlar demir dövdü, Nevruz ateşinden atladı, yumurta tokuşturdu, dilek ağacına dilek bağladı.

Öğrenciler yumurta taşıma ve çuval yarışı ve halat çekme yarışması yaptılar.

54433812_570284843449498_1927576864268746752_n-300x168

 

 

 

 

 

 

“Atatürk Ortaokulundaki etkinlik “

Atatürk Ortaokulun bahçesinde düzenlenen programdaAliağa Engelsiz Mehteran Takımının dinletisi ile başlayan etkinliğeAliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hayati Yavuz, Okul Müdürü Habib Bilgiç ve Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük katıldı. programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların sonrasında Nevruz Ateşi İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hayati Yavuz, Okul Müdürü Habib Bilgiç veAliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük katılımı ile yakıldı. Daha sonra halk oyunları gösterileri, müzik dinletisi ve yarışmalar gerçekleştirildi. Gün boyu süren etkinliklerde öğrenciler Türk gelenek ve göreneklerini öğrenme fırsatı yakaladı.

54515956_570289223449060_1426049070643806208_n-300x168

 

 

 

 

 

 

54515500_570289466782369_1347969051988590592_n-300x168

 

 

 

 

 

 

www.aliagamedya.com

Bölgenin en büyük yat limanı Yeni Şakran’a yapılacak

aliaga-egitim-bir-sen-ziyaret-1-1-300x198Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Eğitim-Bir-Sen Aliağa Temsilciliğine ziyarette bulundu.

Dernek binasında gerçekleşen ziyarete Eğitim-Bir-Sen Aliağa Temsilcisi Serkan Yılmaz ve çok sayıda üye katıldı. Yaklaşık bir saat süren ziyarette Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan da bulundu.

Aliağa’ya özel yatırımların gelmesi noktasında önemli girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Serkan Acar, bu girişimlerden en önemlisinin Ege Üniversitesi kampüs olduğunu söyledi. Aliağa Çaltılıdere Mahallesi’ne kurulacak olan uluslararası nitelikteki dev üniversite kampüsüne 50 bin öğrencinin geleceğini ifade den Başkan Serkan Acar, bu kampüsle beraber Aliağa’ya olan özel yatırımlarda hız kazanacak dedi.

YENİ DEVLET HASTANESİ İKİ YIL İÇİNDE HİZMETE AÇILACAK

Aliağa’nın en önemli problemlerinden olan sağlık sorunun yapılacak olan yeni devlet hastanesi ile son bulacağının altını çizen Başkan Serkan Acar, “Yeni Mahalle yeni mezarlık bölgesinde yaklaşık 253 dönümlük bir alan üzerine 301 yataklı A sınıfı tam teşekküllü bir devlet hastanesi kazandırılacak. İmar tadilat planları bakanlıkça onaylanır onaylanmaz ihalesi yapılarak iki yıl içerisinde hizmete açılacak” dedi.

BATTI ÇIKTI İÇİN GERİ SAYIM

Çevre yolunun 9 Eylül 2019 tarihinde açılışa hazır hale getirileceğini ifade eden Başkan Serkan Acar, “Battı çıktı projesi ile Tüpraş kavşağından emniyetin bulunduğu noktaya kadar Çanakkale asfaltı yerin altına alınacak. Bu sayede eski garaj mevkiindeki trafik önemli ölçüde rahatlayacak. Battı çıktının ihalesi sekiz ay önce tamamlandı fakat kurun değişim göstermesi nedeniyle ihale revize ediliyor. Proje eylül ayında başlayacak ve yaklaşık beş aylık bir süre içerisinde bitirilmesi planlanıyor” dedi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK YAT LİMANI YENİ ŞAKRAN’A YAPILACAK

TOKİ’nin 600 konutluk ilk etap çalışmalarına başladığına da değinen Başkan Serkan Acar, “TOKİ’den Aliağa için 5 bin konut talebinde bulunduk. TOKİ’de u talebimize sıcak baktı ve ilk etabı 600 konuttan oluşan bir projenin talep toplama sürecini başlattı. TOKİ’ye başvuru sayısı ilk üç günde dört bini aştı. 600 konutun tamamlanmasının ardından diğer etaplar için de çalışmalar başlayacak ve beş yılda beş bin konut Aliağa’ya kazandırılacak. Yapılacak tüm projelerle Aliağa’ya yaklaşık beş milyar liralık bir yatırım planlanıyor. Ayrıca Yeni Şakran’a bölgenin en büyük yat limanı yapılacak. Yat limanıyla ilgili planlar onayladı, ihale sürecine gelindi. Tüm bu projelerle Aliağa Türkiye’nin ve bölgenin cazibe merkezi olacak ” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Üçüncü kafilede ilk kez gideceklere öncelik verilecek

aliaga-belediyesi-canakkale-1-500x333

Aliağa Belediyesi’nin “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104.Yılı ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlediği Çanakkale Şehitliği ve Tarihi Yarımada ziyaretleri için kayıtlar Hilal Masada devam ediyor.

10 ve 17 Mart tarihlerinde 100 otobüsle ziyaretler gerçekleştirenAliağa Belediyesi iki ziyarette toplam 5 bin Aliağalıyı Çanakkale Şehitliğine götürdü. Aliağalıların yoğun ilgi gösterdiği ziyaretler kapsamında üçüncü kafile 23 Mart Cumartesi gecesi yola çıkacak.Üçüncü kafilede Çanakkale Şehitliği ve Tarihi Yarımada ziyaretlerine daha önce hiç katılmamış kişilere öncelik verilecek.Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da ziyaret süresince Aliağalılara eşlik edecek.

ÇANAKKALE ZİYARETLERİ NİSAN AYINDA DA DEVAM EDECEK

Dördüncü kafile 13 Nisan, beşinci kafile 27 Nisan gecesi yola çıkacak. Vatandaşlardan gelen talebe göre Ramazan ayından sonra ziyaretler devam edecek.Çanakkale Şehitliği,Anıtkabir gibi manevi duyguların yüksek yaşandığı mekânlara yapılacak olan ziyaretlerleAliağalıların görmediği yer kalmayacak.

REHBERLER EŞLİĞİNDE

Aliağalılar günübirlik ziyaret ile ŞanlıTürk Destanın yazıldığı topraklarda tarihe yolculuk yapacak. Rehberler eşliğinde; Kilitbahir Kaleleri, Namazgah Tabyaları, Mecidiye Tabyaları, Mecidiye Şehitliği ve Seyit Onbaşının Görev Yaptığı Top ve Anıt, Gerçek Şehit Mezarlıklarının Olduğu Şahindere Şehitliği, Zığındere Hastane Şehitliği, Seddülbahir Ertuğrul Tabyaları, Ertuğrul Koyu veYahya Çavuş Şehitliği, ArıburnuAnzak Koyu, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bomba Sırtı Bölgesi, 57.Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği ziyaret edilecek.

KAYITLAR HİLAL MASA’DA DEVAM EDİYOR

Aliağa Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Çanakkale şehitlik ziyaretlerine katılmak isteyen vatandaşlar merkez hizmet binası giriş katında hizmet verenHilal Masaya kimlik fotokopileri ile şahsen müracaat edebilir. Helvacı ve Yeni Şakran’da ikamet eden vatandaşlar da Aliağa Belediyesi Hizmet Binalarında faaliyet gösteren Hilal Masa Birimine başvuru yapabilecek. Vatandaşlar ayrıca153 numaralı Hilal Masa hattından bilgi edinebilecek.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Üçüncü kafilede ilk kez gideceklere öncelik verilecek

aliaga-belediyesi-canakkale-1-500x333 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Belediyesi’nin “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104.Yılı ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlediği Çanakkale Şehitliği ve Tarihi Yarımada ziyaretleri için kayıtlar Hilal Masada devam ediyor.

10 ve 17 Mart tarihlerinde 100 otobüsle ziyaretler gerçekleştiren Aliağa Belediyesi iki ziyarette toplam 5 bin Aliağalıyı Çanakkale Şehitliğine götürdü. Aliağalıların yoğun ilgi gösterdiği ziyaretler kapsamında üçüncü kafile 23 Mart Cumartesi gecesi yola çıkacak. Üçüncü kafilede Çanakkale Şehitliği ve Tarihi Yarımada ziyaretlerine daha önce hiç katılmamış kişilere öncelik verilecek. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da ziyaret süresince Aliağalılara eşlik edecek.

ÇANAKKALE ZİYARETLERİ NİSAN AYINDA DA DEVAM EDECEK

Dördüncü kafile 13 Nisan, beşinci kafile 27 Nisan gecesi yola çıkacak. Vatandaşlardan gelen talebe göre Ramazan ayından sonra ziyaretler devam edecek. Çanakkale Şehitliği, Anıtkabir gibi manevi duyguların yüksek yaşandığı mekânlara yapılacak olan ziyaretlerle Aliağalıların görmediği yer kalmayacak.

REHBERLER EŞLİĞİNDE

Aliağalılar günübirlik ziyaret ile Şanlı Türk Destanın yazıldığı topraklarda tarihe yolculuk yapacak. Rehberler eşliğinde; Kilitbahir Kaleleri, Namazgah Tabyaları, Mecidiye Tabyaları, Mecidiye Şehitliği ve Seyit Onbaşının Görev Yaptığı Top ve Anıt, Gerçek Şehit Mezarlıklarının Olduğu Şahindere Şehitliği, Zığındere Hastane Şehitliği, Seddülbahir Ertuğrul Tabyaları, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Şehitliği, Arıburnu Anzak Koyu, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bomba Sırtı Bölgesi, 57.Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği ziyaret edilecek.

KAYITLAR HİLAL MASA’DA DEVAM EDİYOR

Aliağa Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Çanakkale şehitlik ziyaretlerine katılmak isteyen vatandaşlar merkez hizmet binası giriş katında hizmet veren Hilal Masaya kimlik fotokopileri ile şahsen müracaat edebilir. Helvacı ve Yeni Şakran’da ikamet eden vatandaşlar da Aliağa Belediyesi Hizmet Binalarında faaliyet gösteren Hilal Masa Birimine başvuru yapabilecek. Vatandaşlar ayrıca 153 numaralı Hilal Masa hattından bilgi edinebilecek.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

down-sndr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Down Sendromu genetik bir farklılıktır. Hastalık değildir !!

Kanatsız Meleklerimizin Günü bugün...

Down Sendromu, genetik farklılıklar nedeniyle 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucu meydana geliyor. Uzmanlar, vücutta fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin gözlemlendiği Down Sendromunda, ergoterapinin önemine ve ergoterapinin, Down sendromlu birey için gelişim kaynağı olarak görülebildiğine vurgu yapıyor.

DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ BM TARAFINDAN TANINDI

Down Sendromu Günü 10 Kasım 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından tanındı. Tarihin 21 Mart olması ise tesadüf değil. 21. kromozomlarının 2 tane değil de, 3 tane olması nedeniyle Mart ayının 21'i Down Sendromu Günü olarak belirlendi. Bu özel günde down sendromu konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığa sahip durumda.

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 4 / 30

4