atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

Gemi yangınında yaralanan 14 kişi taburcu oldu

2964428-300x160

Dün gece saatlerinde İzmir’in Aliağa ilçesinde Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR’a ait Petkim Limanı’nda demirli, İtalya bayraklı gemide patlamanın ardından yangın çıktı. Yangın nedeniyle bir kişi hayatını kaybederken, yaralanan 14 kişi de Aliağa Devlet Hastanesinden taburcu oldu.

Dün gece İzmir’in Aliağa ilçesinde Petkim Limanı’nda demirli, İtalya bayraklı gemide patlamanın ardından çıkan yangın çıktı. Gemide çalışan İtalyan vatandaşı Roberto Montegurdia’nın hayatını kaybettiği olayda yaralanan 15 İtalyan, bir Romen ve bir Türk’ün ise hayati tehlikelerinin olmadığı ve tedavilerinin devam ettiği belirtildi. Yaralı olarak tedavi altına alınan 14 kişi Aliağa Devlet Hastanesinden taburcu edildi ve ilçedeki iki otele yerleştirildi. Olayda hayatını kaybeden Roberto Montegurdia’n cenazesi sabah saatlerinde İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Öte yandan İzmir İtalyan Konsolosu da Aliağa’ya geldi. Konsolos, Olayla ilgili adli ve idari soruşturma için Ulaştırma Bakanlığından ekip gönderileceği öğrenildi.

www.aliagamedya.com

ALİAĞA BELEDİYESİ TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİSİ TOPLANDI

aliaga-belediyesi-temmuz-meclisi_1

Aliağa Belediyesi temmuz ayı olağan meclisi Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi.

Meclis salonunda yapılan toplantının gündeminde başkanlıktan gelen önergeler, komisyondan gelen raporlar ve gündem dışı önergeler yer aldı. Meclis üyelerinin oylamasına sunulan 49 madde tek tek oylandı.

10 Haziran 2019 tarihli meclis tutanaklarının okunup oylanması ile başlayan toplantı beş adet gündem dışı önergenin meclis gündemine alınması ile devam etti. Ardından başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesine geçildi.

BAŞKANLIKTAN GELEN ÖNERGELER

Başkanlıktan gelen önergeler kapsamında 1-2-3-4-5-6-7-8-10-11-13 ve 15’inci maddeler oy çokluğu ile İmar Komisyonu’na havale edildi. 9-12-16 ve 18’inci maddeler oy çokluğu ile kabul edilirken 14 ve 17’inci maddeler İmar ve Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi.

KOMİSYONDAN GELEN RAPORLAR

Komisyondan gelen raporlar kapsamındaki 17 ve 18’inci maddeler oy çokluğu ile reddedilirken geri kalan tüm raporlar komisyonlardan geldiği şekliyle oy çokluğu ile kabul edildi.

Temmuz ayı olağan meclisi oturuma katılmayan Sami Toydemir ile Seçil Adalet Işık’ın mazeretlerinin oylanması ve bir sonraki meclisin 6 Ağustos 2019 Salı günü saat 18.00’da toplanmasına karar verilmesiyle son buldu.

aliagabelediye-baskani-serkan-acaraliaga-belediyesi-temmuz-meclisi_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI ALİAĞA’DA KUTLANDI

aliaga-kabotaj-bayrami-kutlandi_4

Tarihi şanlı zaferlerle dolu Türk Denizciliğinin dönüm noktalarından olan ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’üncü yıl dönümü Aliağa’da düzenlenen tören ile kutlandı.

Kutlamalar Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek ile Aliağa Liman Başkanı Levent Köleteli’nin Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Römorkörler tarafından yapılan su gösterisi ise beğeni topladı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından protokol üyeleri ‘Atılgan-32’ isimli pilot katamaran bot ile denize açıldı. Protokol üyeleri deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktı.

Kutlamalar Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’nda Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği ile Aliağa Sualtı Sporları ve Yelken Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinliklerle devam etti. 7’den 77’ye çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte çocuklara patlamış mısır ve pamuk helva ikram edildi. Su jeti gösterileri ise vatandaşlar tarafından beğeni ile izlendi.

Kutlama programına; Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek, Aliağa Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmedali Özkurt, Aliağa Liman Başkanı Levent Köleteli, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) Başkanı Naci Biçer, sahil güvenlik personeli ile kurum amirleri katıldı.

aliaga-kabotaj-bayrami-kutlandi_1aliaga-kabotaj-bayrami-kutlandi_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aliaga-kabotaj-bayrami-kutlandi_5aliaga-kabotaj-bayrami-kutlandi_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

EGE ÜNİVERSİTESİ GÜZELHİSAR’DA

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_9

“Ege Üniversitesi Köyümüzde” projesi kapsamındaki ilk buluşma Aliağa’nın Güzelhisar Mahallesinde gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen programda; Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Emel Akın Meslek Yüksek Okulu, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, Astronomi ve Uzay Bilimlerinden akademisyenler yer aldı. Akademisyenler Güzelhisar ve çevre mahallelerden gelen vatandaşlara madde bağımlılığı, ağız ve diş sağlığı ile zirai konularda bilgilendirmeler yaptı. Geleneksel giysi sergisinin yanı sıra teleskop ile gökyüzü incelemesine de yoğun ilgi gösteren vatandaşlara tıp fakültesi doktorları tarafından sağlık taraması yapıldı.

Güzelhisar Mahallesi Çamlık Tepe’de organize edilen programa; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, kurum müdürleri, STK’lar, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR, “EGE ÜNİVERSİTESİ AİLESİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yoğun ilgi gören program Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın konuşması ile başladı. Sanayi ve liman şehri olmasına rağmen Aliağa’nın verimli topraklara sahip olduğunu belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağa’nın su kaynakları, jeotermali, denizi, doğası ve tarihi değerleri var. Bizler Allah’ın verdiği bu nimetlere sahip çıkmalıyız. Aliağa sadece bir sanayi şehri değil. Aliağa aynı zamanda bir tarım şehri. Aliağa turizm şehri de olmalı. Bu yolda bizlere kılavuzluk eden başta Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak olmak üzere tüm Ege Üniversitesi ailesine çok teşekkür ediyorum” dedi.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “TARIMSAL KALKINMAYI HEP BİRLİKTE SAĞLAYABİLİRİZ”

Başkan Serkan Acar ayrıca, Aliağa Belediyesi olarak Aliağalı çiftçilerin ürettiği kaliteli ve sertifikalı ürünleri satın almaya talip olduklarını söyledi. Başkan Serkan Acar, “Aliağa Belediyesi çatısı altında bir kooperatif kurmak ve bu kooperatif sayesinde üretilen ürünlerin pazarlanması gibi bir hedefimiz var. Aliağa olarak ürettiğimizi tüketebiliriz. Bu konuda ciddi bir potansiyele sahibiz. Bu sayede tarımsal kalkınmayı hep birlikte sağlayabiliriz” dedi.

EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. NECDET BUDAK: “KATMA DEĞER OLUŞTURMAK ADINA BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

“Ege Üniversitesi Köyümüzde” projesi ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise şunları söyledi: “Aliağa bölgesinin sanayi ve turizm alanındaki atılımların yanı sıra tarımsal alanda ciddi bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Türkiye kolay bir ülke değil, bedelli bir ülke. Bunun temeli de ekonomik rekabetten geçer. Bu ülkenin her karış toprağı daha fazla ürün, kalite ve katma değer oluşturması adına birlikte çalışmalıyız”

Açılış konuşmalarının ardından hediye takdimleri gerçekleştirildi. TÜHAD Türk Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisi beğeniyle izlendi. Stant ve tarama alanlarını ziyaret eden protokol üyeleri vatandaşlarla bol bol sohbet ettiler. Ziraat Fakültesi öğretim görevlileri Güzelhisar bölgesinde yapılabilecek tarımsal faaliyetler konusunda sunumlar yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Program protokol üyelerinin Güzelhisar Muhtarlığı ile köy meydanı ziyaretleri ile son buldu.

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_2

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aliaga-ege-universitesi-guzelhisar_5

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Denizciler Kabotaj Bayramı’na hazırlanıyor

ADEM-MEK-500x3691 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında milli bayram ilan edilen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’nci yılı, yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu yıl Aliağa Liman Başkanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği ve Aliağa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyecek olduğu 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı etkinliklerinin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikler 1 Temmuz Pazartesi günü sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek olan çelenk töreni ve Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bırakılması ile başlayacak olan program Avcı Ramadan Rekreasyon alanında çeşitli etkinlikler devam edecek.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebetiyle İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek açıklamada bulundu. Şimşek açıklamasında şunları ifade etti: Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde TBMM’de kabul edilmiş olan Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu kanunla; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü Ülkemizde “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.”

“İHRACAT VE İTHALATIN YÜZDE DOKSANI DENİZ YOLU İLE SAĞLANIYOR”

Dünya ticaretinin yüzde 80’i, Türkiye’nin ise ithalat ve ihracatının yüzde 90’nın deniz yolu ile sağladığını belirten Şimşek; “Kıtalara ve okyanuslara açılan bir köprü konumundaki ülkemizde denizciliğin önemi oldukça büyük. Denizleri birbirine bağlayan iki önemli suyoluna ve bir iç denize sahip ülkemizin, tarih boyunca stratejik konumu nedeniyle önemini her geçen gün artmaktadır” dedi.

“ÜLKE OLARAK DENİZCİLİKTE DAHA DA İLERİYE GİTMELİYİZ”

Deniz ticaretinin ülke açısından önemine değinen Başkan Adem Şimşek şunları dile getirdi: “80 yıllık tarihimizde rekor kıran ihracat mallarımızın zamanında ve düzgün bir şekilde ilerlemesi ve gelişimini sürdürmesi için denizlerimize ve denizciliğimizin daha da gelişmesine ülkemizin ihtiyacı var. Üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik açıdan büyük önem taşıyan konumunu ve zengin potansiyeli ülkemiz denizciliği açısından da en iyi biçimde değerlendirmek gerekmektedir. Ülkemiz deniz taşımacılığını geliştirmek için her türlü avantaja sahip. İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olarak sorumlusu olduğumuz Foça, Aliağa, Dikili ve Ayvalık bölgelerinde denizlerden sağlanan imkânların arttırılması için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Bu anlamda 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebeti ile sorumluluk sahamız içerisinde yer alan bu bölgelerde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Denize sırtına dönen değil, denizle yaşayan, denizden ekmeğini çıkaran bir millet yaratmak için ellerinden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceklerini belirten başkan Şimşek; “Denizcilikte istediğimiz seviyelere ulaşmak temennisiyle, tüm denizcilik camiasının ve halkımızın ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ALİAĞA ŞUBESİ BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 4 / 32

4