atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN YÜZDE 50 TASARUFLU LED ARMATÜRLER

aliaga-led-aydinlatmalar-11-1024x683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HEM ESTETİK HEM EKONOMİK

Alt ve üst yapı çalışmalarını aralıksız sürdüren Aliağa Belediyesi, kent estetiğine de büyük bir önem veriyor. Peyzaj ve park bahçe çalışmalarının yanı sıra eskimeye yüz tutmuş elektrik sarfiyatını maksimumda tutan aydınlatma direklerini de yeni nesil ekonomik aydınlatma sistemleri ile yenilendi.

Aliağa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün koordinesinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında bugüne kadar İnönü Bulvarı, Siteler Mahallesi, Fevzi Paşa Caddesi, Necmettin Giritlioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, İstiklal Caddesi, Hükümet Caddesi, Yeni Mahalle Cengiz Topel Caddesi, Plaj Caddesi ile sahil bandındaki tüm aydınlatma direklerini yeni nesil yüzde 50 daha ekonomik aydınlatma sistemleri il yeniledi. Yapılan çalışmalar kapsamında bugüne kadar muhtelif mahalle ve caddelere 340 adet yeni nesil aydınlatma armatürü yerleştirildi.

Selçuklu motiflerine hakim ışıl ışıl görünümüyle vatandaşların beğenisini toplayan yeni nesil aydınlatma armatürler, sökülen eski aydınlatma direklerine göre daha fazla dikilmesine rağmen yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Ekonomik olmasının yanı sıra daha fazla ışık sağlayan led aydınlatmalar trafik yoğunluğunun fazlaca olduğu caddelerde hem sürücülerin hem de yayaların görüş açısını olumlu etkiliyor.

Aliağa Belediyesi, ekonomik olmasının yanı sıra kent estetiğine de artı bir değer katan yeni nesil armatürlerin farklı mahalle ve sokaklara yerleştirilmesi çalışmalarını sürdürecek. Ayrıca kavşaklara konumlandırılan kent içi yönlendirme levhaları da led tabelalarla değiştirildi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek

1553151889_MuratLeCompte-300x214Ege Bölgesi’nin en büyük konteyner terminali Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek. 400 milyon dolarlık yatırımla kurulan ve 2017’de tam kapasite faaliyete geçen Petlim’in geçtiğimiz aylarda işletmesini de üstlenen SOCAR Türkiye, terminalin adını SOCAR Terminal olarak yeniledi. Limanın kurumsal kimliğinin de yenilendiğini söyleyen SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, terminalin operasyonel yapısını koruyacağını ve bölgenin en büyük ve en derin limanı olarak müşterilerine yenilikçi bir anlayışla hizmet vermeye devam edeceğini kaydetti.

SOCAR Türkiye’nin iştiraki Petlim Konteyner Terminali kurumsal kimliğini yeniledi. Aralık 2018’de işletmesi, SOCAR Türkiye tarafından APM Terminals (APMT) şirketinden devralınan Petlim’in unvanı ‘SOCAR Terminal’ olarak yenilendi. İsminin yanı sıra kurumsal kimliğini de yenileyerek değişim sürecine giren SOCAR Terminal, faaliyete başladığı süreçteki liman yönetim sistemi ve operasyonel yapısını korurken, SOCAR’ın Türkiye’deki entegrasyon vizyonu ve hedefleri doğrultusunda faaliyetlerine devam edecek.

SOCAR Terminal’in yenilenen adı ve kurumsal kimliğiyle Ege Bölgesi’nin dünyaya açılan kapısı olmaya devam edeceğini söyleyen SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, bu dönüşümle SOCAR’ın Türkiye için katma değer yaratma vizyonunu yansıtmak istediklerini belirterek, “SOCAR olarak Türkiye’yi ekonomik anlamda güçlendirecek, cari açığı azaltmaya yardımcı olacak stratejik yatırımlarımızla kalıcı değerler yaratmayı hedefliyoruz. SOCAR Terminal de, Ege Bölgesi’nde yeni nesil gemilere hizmet verebilen ilk ve tek liman olarak, hem İzmir Aliağa için hem bölge için hem de Türkiye için değer yaratmaya devam ediyor. SOCAR Terminal’in işletmesini üstlenen APM Terminals’e (APMT) ait şirketi satın alarak, terminalin işletmesini de Aralık 2018 itibarıyla SOCAR Türkiye üstlendi. Bu süreçle birlikte, SOCAR’ın entegrasyon vizyonunu en iyi şekilde yansıtabilmek amacıyla limanın unvanını ve logosunu yeniledik. Çok kısa bir süre içinde terminalde bulunan tüm logoları SOCAR Terminal olarak değiştireceğiz” diye konuştu.

EGE BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK LİMANI

Tamamı Türk mühendis ve müteahhitleri tarafından inşa edilerek Eylül 2017’de faaliyetine başlayan SOCAR Terminal, Ege Bölgesi’nde 18.000 TEU kapasiteli yeni nesil gemilere hizmet verebilen ilk ve tek liman unvanına sahip. 700 metrelik tek parça rıhtım yapısı ve 16 metrelik minimum su derinliği ile Ege Bölgesi’nin en büyük limanı konumunda olan SOCAR Terminal, müşterilerine ve gemi işletmecilerine getirdiği yenilikler, güçlü altyapısı ve değerler bütünü ile Ege Bölgesi ve Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor.

www.aliagamedya.com

Meslek Hastalıkları Hastanesi Yılda 10 Milyon Hastaya Hizmet Verecek

aliaga-sivaslilar-ziyaret-1-1-300x200Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, sivil toplum kuruluşlarına gerçekleştirdiği ziyaretlere Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile devam etti.

Dernek Başkanı Hamit Çelik ve yönetimi tarafından karşılanan Başkan Serkan Acar, Sivaslılar Derneğinin beş yıl boyunca kendisine verdiği manevi destekten ötürü kendilerine teşekkür etti. Gelecek beş yıllık süreçte Aliağa’ya yapılacak olan projelerden de bahseden Başkan Serkan Acar, Aliağa’nın marka bir şehir olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

YILDA 10 MİLYON HASTAYA HİZMET VERECEK

Aliağa için çok önemli bir proje olan meslek hastalıkları hastanesinin temellerinin atıldığını belirten Başkan Serkan Acar, “Aliağa’ya kurulacak olan meslek hastalıkları hastanesi Aliağa halkının her platformda dile getirdiği bir eksiklikti. Temelleri atılan meslek hastalıkları hastanesi sadece Aliağa için değil ülkemiz için de çok önemli bir projedir. Dünyanın en iyi meslek hastalıkları hastanesi Almanya’da bulunuyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin beyanına göre Aliağa’ya kurulacak olan hastane Almanya’dakinden daha kaliteli ve nitelikte bir hastane olacak. Yılda 10 milyon hastaya hizmet verecek. 200 ve üstü yatak kapasitesine sahip olacak hastanede mikrocerrahiden yanık ünitesine, kök hücre tedavisinden tanı merkezine kadar çok önemli bölümleri barındıracak” dedi.

ALİAĞA’YA BEŞ YILDA BEŞ BİN KONUT

TOKİ kayıtlarının Aliağa’da devam ettiğinin altını çizen Başkan Serkan Acar, “TOKİ ile yaptığımız görüşmelerde kendilerinden Aliağa için 5 bin konutluk bir proje talebinde bulunduk. Kendileri de bu talebimize sıcak baktı ve ilk etapta 600 konutluk proje için talep toplamaya başlandı. Yeni Mahalle mezarlık bölgesine yapılacak konutlar için ilk üç günde dört bin başvuru yapıldı. Bu sayı da her geçen gün artıyor. 600 konutun tamamlanmasının ardından diğer etaplar içinde talep toplanacak. Beş yıl içerisinde Aliağa’ya beş bin konut yapılacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN YETENEKLİ SANATÇILARI ALİAĞA’DA YETİŞECEK

Yapılacak olan projelerle Aliağa’nın cazibe merkezi haline geleceğini ifade eden Başkan Serkan Acar, “Çaltılıdere bölgesine Türkiye’de ilk pilot uygulaması olacak sekiz yıllık ilkokul sonrası bir güzel sanatlar okulu yapılacak. Okulun ödeneği valiliğe geldi. Yakın bir zamanda çalışmalar başlayacak. Kentimizin bir sanat merkezi haline dönüşmesi yolunda çok önemli olan bu okulda Türkiye’nin en yetenekli sanatçıları yetişecek” dedi.

BATTI ÇIKTI İÇİN GERİ SAYIM

Eski garaj mevkiine yapılacak battı çıktı projesi hakkında da bilgiler veren Başkan Serkan Acar, “Tüpraş kavşağından emniyetin olduğu bölgeye kadar Çanakkale asfaltı yer altına alınacak. Projenin ihalesi tamamlandı fakat kurdan dolayı yaşanan değişimler nedeniyle ihale bütçesi revize edildi. Proje yaz ayı sonunda başlayacak ve yaklaşık beş aylık bir süreçte tamamlanacak” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren dernek Başkanı Hamit Çelik ise Başkan Serkan Acar’a Aliağa’ya yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür ederek yerel seçimlerde başarılar diledi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

İDDİALAR ÇİRKİN, SİYASİ NEZAKET VE AHLAK DIŞIDIR

WhatsApp_Image_2019-03-22_at_15.30.48İDDİALAR ÇİRKİN, SİYASİ NEZAKET VE AHLAK DIŞIDIR

Hamza Dağ’ın CHP’yi terörle bağlantılı göstermeye yönelik bazı yayın organlarında çıkan iddialarına Cirit ve Ulaşzade tepki gösterdi.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit ve CHP Aliağa Belediye Meclis Üyeliğine aday olan Orhan Ulaşzade, bazı yayın organlarında yer alan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“BU VEBALİN ALTINDA KALACAKLAR”

Hamza Dağ’ın dile getirdiği ithamların çirkin ve kabul edilemez olduğunu belirten CHP Aliağa İlçe Başkanı Cirit “Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili sayın Hamza Dağ’ın çirkin iddiaları siyasi nezaket ve ahlak kuralları dışıdır. Sadece seçim kazanma hırsıyla insanları karalamak, mesnetsiz iddialarla kişilerin onurunu zedelemek kabul edilebilir bir davranış değildir. Aliağa Belediyesi Meclis Üyeliği için kontenjan adayı gösterdiğimiz sayın Orhan Ulaşzade tüm Aliağa’nın yakinen tanıdığı, sevdiği saygın bir iş insanıdır. Sayın Hamza Dağ’ın da çok yakından tanıdığı, köklü bir ailenin ferdidir. Kaldı ki, aynı aileye mensup Ak Parti üyeleri de bulunmaktadır. Sayın Ulaşzade’ye 20 yıl önce atılan bir iftira ile açılan dava beraat kararıyla neticelenmiştir. Bunun bilinmesine rağmen, birkaç oy devşirmek amacıyla eski defterlerden medet ummak ve kişileri karalamak, bu ülkenin iktidar partisinin genel başkan yardımcılığı mevkiini işgal eden bir milletvekiline yakışmamıştır. Halkımız yalan ve iftira üzerine kurulan bu çirkin ve kirli siyaset tarzına gerekli cevabı sandıkta verecektir. Kendisini Türk yargısının üstünde görenler, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde suçsuzluğunu kanıtlamış insanları yaftalamaya çalışanlar, CHP üzerine sürmeye çalıştıkları çamurun lekesini ellerinden çıkaramayacak, bu vebalin altında kalacaklardır. Başka Belediye Başkan Adayımız Sayın Özcan Durmaz olmak üzere tüm Belediye Meclis Üyesi adaylarımız Aliağa’nın yakinen tanıdığı, bildiği, tek derdi Aliağa’mıza daha iyi hizmet etmek olan arkadaşlarımızdır. Halkımızın bu tür mesnetsiz seçim propagandalarına prim vermeyeceğine inancımız tamdır.” şeklinde konuştu.

“HAMZA DAĞ’I ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”

CHP Aliağa Belediye Meclis Üyeliği Adayı Orhan Ulaşzade ise hakkında çıkan haberi kişilik haklarına saldırı olarak gördüğünü belirterek “Aliağa’mıza hizmet için çıktığımız bu yoldan beni geri döndürmek için atılan iftiralar son derece onur kırıcıdır. Ülkesini seven, ay yıldızlı bayrak altında yaşamaktan şeref duyan bir vatandaş olarak sayın Hamza Dağ’ın şahsıma yönelttiği suçlamalarla ilgili almış olduğum  hiçbir ceza bulunmamaktadır. 20 sene önce, tarafıma atılan bir iftira sonucu görülen mahkemenin ilk celsesinde aldığım beraat kararı da bunun belgesidir. Aliağa’da yaşayan, Aliağa’da kazanan, Aliağa aşığı olan bir ailenin ferdiyim. Ailemizin içerisinde her siyasi görüşten olduğu gibi Ak Parti üyesi ve partinin çeşitli yönetim kadrolarında yer alan aile bireylerimiz de bulunmaktadır. Şahsıma atılan iftira onları da derinden yaralamıştır. Kişilik haklarıma saldırı olarak gördüğüm ve bana maddi manevi zarar veren bu ithamlar karşısında ben ve ailem her mecrada konuyla ilgili girişimlerde bulunacak, yasal hak arama sürecini de sonuna kadar işleteceğiz. Bu ülkenin iktidar partisinin en yetkili makamlarından birini işgal eden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili sayın Hamza Dağ’ı bir an önce hatadan dönmeye, söyledikleri için özür dilemeye ve halkı ayrıştırıcı üslubundan vazgeçmeye davet ediyorum.” dedi.

WhatsApp_Image_2019-03-22_at_15.31.03

 

Millet İttifakı Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında oluşturduğu projeleri Aliağa Ticaret Odası’nda (ALTO) organize edilen bir sunumla detaylı olarak paylaştı.

njqAoZxWjQuxaIHQIPZTHqiVqeCadlvFWbIaFWaIRLCDCyPxXNkAbjLiUwSEpUAP_thumbMillet İttifakı Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, yerel seçim çalışmaları kapsamında oluşturduğu projeleri Aliağa Ticaret Odası’nda (ALTO) organize edilen bir sunumla detaylı olarak paylaştı. Millet İttifakı Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz projelerini paylaştı. Aliağa Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda (ALTO) gerçekleştirilen proje sunumuna ALTO Başkanı Ömer Ertürk, ALTO Meclis Başkanı Adnan Saka, CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, İYİ Parti İlçe Başkanı Yavuz Adar, ALTO üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Özcan Durmaz, “ Biz iddialı bir belediyecilik yapacağız. Aliağa halkının, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının karar alma süreçlerine eksiksiz katıldığı, demokratik ve katılımcı bir belediyecilik yapacağız. Bu bizim bir numaralı belediyecilik anlayışımız ve bunu hayata geçireceğiz. Aliağa halkının bize emanet ettiği bütçeyi etkin, verimli, doğru ve usulüne uygun kullanan bir belediyecilik yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Giriş konuşmasının ardından projelerini paylaşmaya başlayan Durmaz, “Aliağa’da ‘Akıllı Belediyecilik’ dönemini başlatacağız. Getireceğimiz e Belediyecilik uygulamasıyla Aliağalı hemşehrilerimiz tüm belediye çalışmalarını mobilden 7/24 takip edebilecek. Aliağa’nın en önemli ihtiyacı otopark. Katlı otopark ve yeraltı otoparkı ile Aliağa’da otopark çilesini bitireceğiz. Meslek eğitim atölyeleri kurarak Aliağa’da genç işsizliğe son vereceğiz. Aliağa’nın önemli sorunlarından birisi de hastane Aliağa’ya üniversite eğitim ve araştırma hastanesi getireceğiz. Arsayı belediyeden vererek bünyesinde Tıp Fakültesi olan bir vakıf üniversitesinin Aliağa’ya Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurmasını sağlayacağız. Otogar, minibüs garajı, TIR otoparkı kompleksi yapacağız. Her mahalleye bir kreş ve anaokulu kuracağız. Tüm mahallelerimize yeni çocuk parkları ve oyun alanları yapacağız. Eğitimi her alanda destekleyeceğiz. Her mahallede etüt merkezleri açarak öğrencilerimizin derslerine destek vereceğiz. Modern hayvan satış yeri ve kurban kesim merkezi yapacağız. Sokak hayvanları için doğal yaşam alanı yapacağız. Kırsal alanda ve kolay ulaşılır bir yerde bu merkezi yapacağız. Açık Hava Tiyatrosu’nu kültür sanat merkezine dönüştüreceğiz. Mobil sağlık ekibi, mobil ziraat aracı ve mobil veteriner kliniği köylerimizde ücretsiz hizmet edecek. Küçük Sanayi Sitesi’nin sosyal donatı ihtiyacı son bulacak. Milletin ekibi işinin siyasallaştığını ve reklam aracı haline geldiğini düşünüyoruz. İhtiyaç sahiplerini tespit edip Acil Gel ekipleri kuracağız. Kadınlarımız ürettikleriyle kazanacak. Kadın emeği Kooperatifleriyle kadınlarımızın para kazanacağı bir sistem kuracağız. Yaşlı bakım evi kuracağız. Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği’ni destekleyecek ve gelişimine katkı koyacağız. Kadın sığınma evini yeniden kuracağız. Hazır ol kuzey tayfa. Yeşil beyazlı renkleriyle Aliağaspor’u yeniden hayata geçireceğiz. Yeni düğün salonları yapacağız. Halkımız sembolik bir bedelle düğününü yapabilecek. Aliağa korusu ve mesire alanı halkımızın huzur bulduğu yer olacak. Toplu konut projelerimizle hemşehrilerimizi ev sahibi yapacağız. Aliağa gaz değil çiçek kokacak. ” İfadelerini kullandı.

“Belediye, tarihinin en ağır borç yüküyle karşı karşıya”

Proje sunumunun ardından soru cevap kısmına geçildi. Özcan Durmaz’a belediyenin borçları hakkında bir soru yöneltti. Durmaz cevap olarak “ Belediye bu dönemde çok sebebini anlamadığımız şekilde çok ağır bir borç yükü altında. Elbette yapılan işler var. Ama Aliağa Belediyesi tarihinin en ağır borç yüküyle karşı karşıya. 2014 yılında bu yönetime belediye devredilirken 35 milyon lira borcu vardı belediyenin. Bu 35 milyon borçta üç belediyenin toplam borcuydu. Şakran, Helvacı ve Aliağa’nın ortak borcuydu yani bu borç. Kentin 40 yıllık tarihi boyunca üretilen borç 35 milyonken, bu borç çok afaki boyutlara çıkmış durumda. Denetim komisyonunda hesapların incelenmesinden biliyoruz bu borçları. 31 Aralık 2018 tarihine kadar belediye meclisi denetim komisyonu raporu tamamlandı. 235 milyon lira toplam borç. 205 milyon lira belediyenin kendi borcu var. 30 milyon lirada belediye şirketlerinin borcu gözüküyor. Bu 31.12.2018 tarihli rakamlar. 2019 1 Ocak ayından itibaren de seçim dolayısıyla kesenin ağzı da açılmış durumda tabi ki. Borç yükünün daha da arttığını tahmin etmek mümkün tabi. Son günlerde üç ayrı firmanın belediye hakkında icra takibi başlattığını öğrendik. Kullanılan kaynaklara bakılırsa beş yıllık bütçe, sponsor destekleri, arazi satışlarından gelen paralar hepsini topladığınızda çok büyük bir miktar ortaya çıkıyor. Yapılan işlere baktığınızda da hepimizin gözleri önünde işte. Yapılan işlerin çok üzerinde bir kaynak kullanımı söz konusu. 2018 bütçesi ile ilgili bir detay paylaşabilirim. Eylül ayından sonra belediyenin kasasına 50 milyon lira arazi satış parası girdi. 2018 yılında belediyenin 98 milyon lira net geliri var. 57 milyon lirada arazi satışlarından bir geliri oldu. Böylelikle 155 milyon lira bir geliri var. Ama gider 235 milyon lira. Sadece 2018 gelir gider oranı bile korkunç.” şeklinde konuştu.

Soru cevap kısmının ardından ALTO Başkanı Ömer Ertürk söz alarak Aliağa aynı ticari caddelerle yaşamak zorunda kaldığını belirtti. Ertürk, Aliağa’da alternatif bir ticari çarşı projesi konusunda çalışma yapılması talebinde bulundu.

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 5 / 31

5