atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

CİRİT “VAZGEÇMEK CHP'NİN İLKELERİNE TERS”

aliaga-belediyesi-iftar_4Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden 6 kişi ilçe yönetimindeki görevlerinden istifa etti. İstifa haberinin ardından CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit basın açıklamasında bulundu. Cirit, “Biz olarak girdiğimiz bu seçimden belediye başkanlığını alamadığımız için vazgeçmek, CHP'nin temel ilkelerine de ters düşmektir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunan Zafer Maden, Fikri Temur, Barış Özkan, Ali Şahinoğlu, Namık Kaçar ve Hasan Hüseyin Erden ilçe yönetimindeki görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. Yönetim kurulu üyeleri istifa gerekçesi olarak seçim sürecinde ve öncesinde partinin kendi içerisinde bütünlüğü sağlayamadığını gösterdi. İlçe bakanlığına yazılı istifalarını bırakan yönetim kurulu üyeleri dilekçelerinde, temel değerleri umursamayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin evrensel, sosyal ve demokrasi anlayışına uyum sağlamayan yönetim kaynaklı tutum ve davranışların yenilgiye sebep olan önemli unsurlardan biri olduğunu belirttiler. Ayrıca yönetimin mevcut fikri ve yönetim anlayışıyla devam etmesi halinde ileriye dönük sıkıntıların daha da büyüyeceğini, yönetimin değişime, yenilenmeye direnç gösterdiğini vurguladılar.

“Sosyal demokrasinin temel dayanağı biz olabilmektir”

İstifaların ardından CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Cirit, “2017 Aralık ayında olağan kongre süreci sonucu Sayın Özcan Durmaz başkanlığında CHP Aliağa ilçe yönetimi olarak görev yapmaya başladık. 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle Sn. Özcan Durmaz belediye başkanlığı adaylığı için istifa ettiğinden yönetim kurulundan 13 kişinin oyunu alarak ilçe başkanlığına seçildim. Özcan Durmaz belediye başkanı adayı olduğunda her bakımdan kazanması için yönetim olarak her birimiz çaba gösterdik. Büyükşehir % 56,8 ile birinci oldu. Daha önce 5 belediye meclisi üyesi ile mecliste temsil hakkı kazanmışken % 49 ile ilçede birinci parti olup, 14 meclis üyesi ile çoğunluğu sağladık ama maalesef belediye başkanlığını %46,6 ile kaybettik. Bu seçim için temel iki çalışmamız vardı. Doğal olarak adayımızın kendi çalışmaları ve yönetim olarak ona vereceğimiz destek, teknik altyapı ve CHP anlayışını tanıtmak. Sn. Özcan Durmaz 5 yıl ilçe başkanlığı yaptığı ve çok seçim geçirdiği için başkanlık seçimi onun komutasında yürüdü. Biz yönetim olarak alan raporlama, başkan adayımızın projelerini tanıtma, CHP'nin belediyecilik anlayışını halkımıza anlatma, Büyükşehirin çalışmalarını Aliağa halkına anlatma, sandık örgütlenmesi ve başkan adayımızın isteklerini yerine getirmeye çalışarak ve de zaman zaman uyarılarda bulunarak ve zaman zaman da öneriler sunarak süreci yönetmek için gayret gösterdik. Fakat maalesef belediye başkanlığını kaybettik. Sosyal demokrasinin temel dayanağı biz olabilmektir. Biz olarak girdiğimiz bu seçimden belediye başkanlığını alamadığımız için vazgeçmek, özellikle ittifakların bile çok önemli olduğu bu dönemde CHP'nin temel ilkelerine de ters düşmektir. Seçim değerlendirmesi için il başkanımız ve il yöneticilerimizle genişletilmiş danışma kurulu toplanmış ve seçim sonucu değerlendirilmiştir. Yönetim kurulunda da değerlendirme toplantısı yapılmış ancak 6 arkadaşımız seçim sonucunu farklı değerlendirmişler ve bu nedenle yönetim kuruluna istifalarını vermişlerdir. Kendilerine bugüne kadar partimiz adına yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

www.aliagaekspres.com.tr

TÜRK KIZILAYI ALİAĞA’DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLEYECEK

aliaga-turk-kizilayi_3

Halkından aldığı güç ve destekle kan hizmetleri alanında faaliyet gösteren Türk Kızılayı, “Ulusal Güvenli Kan Temini” programı kapsamında Aliağa’da kan bağışı kampanyası düzenleyecek.

Kampanya kapsamında Türk Kızılayı’na kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar 17-18-19-24-26-31 Mayıs ile 1-2 Haziran tarihlerinde 12.00-24.00 saatleri arasında Aliağa Demokrasi Meydanı’ndaki kan bağış aracına müracaat edebilecek.

KİMLER KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR

Ege Bölge Kan Merkezi ekipleri tarafından kurulan kan bağışı mobil aracında; 18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan tüm gönüllüler, yapılan sağlık muayenesinin ardından kan bağışında bulunabilecek.

“ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ” PROGRAMI

Türk Kızılayı, “Ulusal Güvenli Kan Temini” programı kapsamında 18 Bölge Kan Merkezi ve Bölge Kan Merkezlerine bağlı 65 kan bağışı merkezi ile çalışmalarını yürütüyor. Ege Bölge Kan Merkezi’ne bağlı; İzmir, Aydın, Manisa illerinde dört kan bağışı merkezi bulunuyor. Kan bağışı merkezleri tarafından toplanan kanlar uygun koşullarda Ege Bölge Kan Merkezi’ne ulaştırılıyor. Kanlara; kan yoluyla bulaşan HIV/AİDS, Hepatit-B, Hepatit-C, Sifiliz tarama testleri ve kan grubu tespiti yapılmakta ve bileşenlerine ayrılarak üç ürün elde ediliyor. Elde edilen bu ürünler kan arama, bulma ve taşıma konusunda vatandaşların mağduriyetlerini gideriyor.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

CHP ALİAĞA İLÇE YÖNETİMİNDE İSTİFA

chp-20181024171150-1024x619-480x250

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Aliağa İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinden Zafer Maden, Fikri Temur, Barış Özkan, Ali Şahinoğlu, Namık Kaçar ve Hasan Hüseyin Erden olmak üzere 6 kişi yönetimden istifa etti.

İstifa gerekçesi olarak seçim sürecinde ve öncesinde kendi içerisinde bütünlüğü sağlayamadan seçime gidildiğini belirten yönetim kurulu üyeleri  ‘temel değerleri umursamayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin evrensel, sosyal ve demokrasi anlayışına uyum sağlamayan yönetim kaynaklı tutum ve davranışların yenilgiye sebep olan önemli unsurlardan biri olduğunu yönetimin mevcut fikri ve yönetim anlayışıyla devam etmesi halinde ileriye dönük sıkıntıların daha da büyüyeceğini, yönetimin değişime yenilenmeye direnç gösterdiğini müşahede ettiği’ yazılı istifa dilekçelerini ilçe başkanlığına vererek yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiklerini duyurdular.

www.aliagamedya.com

MYRİNA VE GRYNEİON YÜZEY ARAŞTIRMALARI TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Aliağa’da bulunan antik kentler içinde tarihte “Apollon Tapınağı” ile bilinen “Gryneion” ve “toprak heykelcikleriyle” arkeoloji dünyasını şaşırtan “Myrina” antik kentlerinde 2019 yılı yüzey araştırmaları 11-25 Temmuz tarihlerinde başlıyor.

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını ve arkeolojisini gün yüzüne çıkartmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, bu kapsamda akademik yüzey araştırmalarına verdiği desteği de sürdürüyor.

Aiolis'in 12 Antik Kenti’nden olan Myrina ve Gryneion’da arkeolojik yüzey araştırmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleriyle 2015 yılında başladı. Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle yapılan çalışmalar Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez başkanlığında yürütülüyor.

KAZI ÇALIŞMALARINA IŞIK TUTACAK

2015 yılından bu yana her yaz döneminde yapılan çalışmalar bu yaz döneminde de devam edecek. Bu kapsamda 11-25 Temmuz 2019 tarihlerinde 15 gün süresince 15 kişilik akademik heyet Myrina ve Gryneion antik kentlerinde yüzey araştırması yapacak. Yapılacak olan arkeolojik yüzey araştırmaları gelecek dönemdeki kazı çalışmalarına da ışık tutacak.

ARAŞTIRMALAR GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Aliağa Belediyesi, antik kentlerde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarına destek vermekle de yetinmiyor. Yüzey araştırmalardan çıkan sonuçların akademik platformda derlenmesini sağlayarak kitaplaştırıyor. “Aliağa Kent Kitaplığı”nın bir parçası olan bu kitaplar hem gelecek nesillere aktarılıyor hem de akademi dünyasına önemli bir kaynak oluyor.

KİTAPLAR TARİHSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Aliağa Belediyesi kültür yayınları kapsamında son beş yılda 11 kitabı ücretsiz olarak okuyucu ile buluşturdu. 11 kitap içerisinde Myrina ve Gryneion hakkında 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt” ile 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”  kitaplarını tarihseverlerin beğenisine sundu.

aliaga-myrina-gryneion_7 aliaga-myrina-gryneion_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aliaga-myrina-gryneion_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN 2018 MALİ YILI KESİN HESABI ONAYLANDI

aliaga-belediyesi-mayis-ikinci-birlesim_1Aliağa Belediye meclisi mayıs ayı ikinci birleşimi Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde toplandı. Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda; Aliağa Belediyesi 2018 mali yılı kesin hesap kararı oybirliğiyle onaylandı.

2018 MALİ YILI BÜTÇE GİDERİ

Aliağa Belediye Meclisi’nde 2018 mali yılı bütçe giderleri 237 milyon 342 bin 838 lira 17 kuruş olarak onaylandı. Buna göre; Personel giderleri 29 Milyon 451 bin 294 lira 24 kuruş, Sosyal Güvenlik Kurumuna Devlet Primi Giderleri 4 Milyon 647 bin 449 lira 75 kuruş, Mal ve Hizmet Alımları 160 milyon 483 bin 407 lira 89 kuruş, Faiz Giderleri 2 milyon 840 bin 971 lira 58 kuruş, Cari Transferler 1 milyon 418 bin 223 lira 4 kuruş, Sermaye Giderleri 38 milyon 491 bin 220 lira 14 kuruş, Sermaye Transferleri 10 milyon 271 bin 53 lira kuruş olarak gerçekleşti.

 

2018 MALİ YILI BÜTÇE TAHSİLATI

2018 Mali Yılı Bütçe Tahsilatı 157 milyon 3 bin 898 lira 47 kuruş olarak onaylandı. Buna göre; Vergi Gelirleri 63 milyon 72 bin 619 lira 25 kuruş, Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri 6 milyon 953 bin 554 lira 99 kuruş, Diğer Gelirler 29 milyon 476 bin 444 lira 18 kuruş, Sermaye Gelirleri 57 milyon 501 bin 280 lira 5 kuruş, Red ve İadeler 1 milyon 589 bin 740 lira 92 kuruş olarak gerçekleşti.

 

Kurumsal ve Fonksiyonel Sınıflandırma Düzeyinde Gider Kesin Hesabı Müdürlükler bazında şöyle oluştu:

 

Özel Kalem Müdürlüğü Yasama Ve Yürütme Organları Hizmetleri 8.886.454,93 TL

İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürlüğü Genel Personel Hizmetleri 907.218,75 TL

Yazı İşleri Müdürlüğü Diğer Genel Hizmetler 830.851,17

Destek Hizmetleri Müdürlüğü Diğer Genel Hizmetler 934.534,53 TL

Hukuk İşleri Müdürlüğü Diğer Genel Hizmetler 1.293.708,79 TL

Emlak Ve İstimlak Müdürlüğü Diğer Genel Hizmetler 1.775.859,01 TL

Mali Hizmetler Müdürlüğü Finansal Ve Mali İşler Ve Hizmetleri 4.895.835,49 TL

Zabıta Müdürlüğü Sınıflandırmaya Girmeyen Kamu Düzeni Ve Güvenlik Hizmetleri 3.533.456,67 TL

Temizlik İşleri Müdürlüğü Atık Yönetimi Hizmetleri 19.031.545,82 TL

Çevre Koruma Ve Kontrol Müdürlüğü Kirliliğin Azaltılması Hizmetleri 771.628,84 TL

İmar Ve Şehircilik Müdürlüğü İskan İşleri Ve Hizmetleri 831.226,34 TL

Plan Proje Müdürlüğü İskan İşleri Ve Hizmetleri 824.100,86 TL

Fen İşleri Müdürlüğü Toplum Refahı Hizmetleri 83.634.185,52 TL

İşletme Müdürlüğü Toplum Refahı Hizmetleri 15.107.961,54 TL

Muhtarlık İşleri Müdürlüğü Toplum Refahı Hizmetleri 370.510,25 TL

Sosyal, Kültürel Ve İdari İşler Müdürlüğü Sınıflandırmaya Girmeyen Dinlenme Kültür Ve Din Hizmetleri 46.068.586,30 TL

Park Ve Bahçeler Müdürlüğü Dinlenme Ve Spor Hizmetleri 46.445.415,90 TL

Basın, Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Yayın Ve Yayım Hizmetleri1.199.757,46 TL

 

Müdürlükler bazında Özel Kalem Müdürlüğü, Sosyal, Kültürel Ve İdari İşler Müdürlüğü ile Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne ait gider kesin hesabı oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Aliağa Belediyesi mayıs ayı meclisi ikinci birleşimi birleşime katılmayan Musa Özcan ve Oğuzhan Özşahin’in mazeretlerinin oylanması ile bir sonraki meclisin 10 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 18.00’de yapılmasına karar verilmesiyle son buldu.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 5 / 32

5