atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

SAĞLIK VE ÜNİVERSİTE YATIRIMLARI ALİAĞA’NIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

aliaga-serkan-acar-tek-yurek-derne-ziyareti_4Aliağa Tek Yürek Kadın Dayanışma Derneği yönetimi ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Serkan Acar, meslek hastalıkları hastanesinden yeni devlet hastanesine kadar beş yıllık süreçte kente kazandırılacak olan sağlık projeleri hakkında bilgiler verdi.

Dernek binasında gerçekleşen ziyarette Başkan Serkan Acar’ı dernek başkanı Berrin Argunhan ile üyeler karşıladı. Argunhan, yaklaşık iki saat süren ziyarette Başkan Serkan Acar’a beş yıl süresince yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür etti.

Aliağa’nın önemli projelerle yıldızının parlayacağını ve kaderinin değişeceğini belirten Başkan Serkan Acar, Türkiye’nin dördüncü İzmir’in ise ilk meslek hastalıkları hastanesinin temelini atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 

TÜRKİYE’NİN İLK İLK MESLEK VE ÇEVRESEL HASTALIKLAR HASTANESİ ALİAĞA’YA AÇILACAK

Aliağa’ya kurulacak olan meslek hastalıkları hastanesinin özgün bir hastane olacağını ifade eden Başkan Serkan Acar, “Türkiye’de meslek hastalıkları hastanesi Ankara, İstanbul ve Zonguldak’ta bulunuyor. İlk meslek ve çevresel hastalıklar hastanesi de Aliağa’da açılacak. Sadece iş kazaları değil mikrocerrahi, yanık ünitesi, kök hücre laboratuvarları ile tanı merkezi yer alacak. 200 yatak ve üstü kapasite ile hizmet verecek olan hastanenin yılda 10 milyon ziyaretçisi olacak” dedi.

A SINIFI BÖLGE HASTANESİ

Yeni devlet hastanesi için de imar plan tadilatlarında sona gelindiğinin altını çizen Başkan Serkan Acar, “Yeni Mahalle mezarlık bölgesine 253 dönümlük alan üzerine inşa edilecek olan yeni devlet hastanesi Aliağamızın uzun yıllardır var olan sağlık problemini çözüme kavuşturacak. 301 yataklı A sınıfı tam teşekküllü bölge hastanesi sadece Aliağa’nın değil bölgenin de sağlık ihtiyacına cevap verecek nitelikte olacak. İmar tadilatlarından hemen sonra ihale aşamasına geçilecek ve iki yıl içerisinde hizmete açılacak” dedi.

EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA’YA AYRI BİR VİZYON KATACAK

Aliağa’nın Ege Üniversitesi kampüsü ile onkoloji gibi sağlık bölümlerine de ev sahipliği yapacağını sözlerine ekleyen Başkan Serkan Acar, “Çaltılıdere bölgesine kurulacak Ege Üniversitesi Aliağa’ya ayrı bir vizyon katacak. Onkoloji, sağlık bilimleri, fen bilimleri, mühendislik bölümlerinin yanı sıra sanayi kuruluşları ile entegre çalışabilecek arge merkezleri de kampüs içerisinde yer alacak” dedi.

aliaga-serkan-acar-tek-yurek-derne-ziyareti_2

aliaga-serkan-acar-tek-yurek-derne-ziyareti_1ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

DURMAZ’DAN HAYATI UCUZLATACAK PROJELER

55512130_2080904945545496_3497875332126474240_o

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, halkın seçimden önce geçimi düşündüğünü belirterek Aliağa’da refah seviyesini artıracak projelerini anlattı.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlere günler kala, CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz seçim heyecanının sokağa yansımadığını, bunun sebebinin ise ekonomideki kötü gidişat olduğunu ifade etti. Durmaz, Aliağa’da hayatın konforunu artıracak projeleri hayata geçireceklerini ancak esas yapmak istediklerinin vatandaşın rahat nefes almasını sağlamak olduğunu söyledi. Durmaz “Halkımız şu anda seçimden çok geçim derdine düşmüş durumda. Pahalılık had safhada, ekonomideki daralma toplumun her kesimini olumsuz şekilde etkilemekte. Her şeyden önce, bu hale nasıl geldiğimizi sorgulamamız lazım. Sürekli cepten harcayan, üretim yapmayan, betona, yola ve binaya yatırım yapan bir devlet politikası sonucunda bu yaşananların ortaya çıkması kaçınılmaz bir sonuçtur. Yerel yönetimler de üretimi ve yatırımı teşvik edici projeler yerine hizmet adına sadece yol, park yapmakla yetinip ‘makyaj belediyeciliği’ ile halkın gözünü boyama kolaycılığına kaçınca, Aliağa gibi sanayi devlerinin bulunduğu bir ilçede bile işsizlik tavan yapmış, küçük ve orta ölçekli esnafımız maalesef kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Biz, belediye başkanı olduğumuzda elbette Aliağa’mızda hayatın konforunu artıracak projelerimizi hayata geçireceğiz. Bunların hepsini köylerde, esnaf ziyaretlerimizde ve ev toplantılarında anlatıyoruz. Ancak projelerimizin hepsinde göreceğiniz gibi, önceliğimiz halkın cebine dokunmak, vatandaşımızın rahat nefes almasını sağlamak, ek gelir kaynakları oluşturmak ve varsa cebinden çıkan fazlalık masraflara engel olmaktır.” dedi.

İSTİHDAM ALİAĞA’DAN SAĞLANACAK

Bununla ilgili olarak eğitimden kadın emeğini değerlendirmeye kadar pek çok konuda proje geliştirdiklerini söyleyen Durmaz “Mesela eğitimde hemşerilerimizin sırtına yüklenen kamburu hafifleteceğiz. Taşımalı eğitimle her ay hemşerilerimizin cebinden çıkan 300-400 lira ek masrafı engelleyeceğiz. Açacağımız kreş, etüd merkezi ve lise/üniversiteye hazırlık kurslarıyla dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarına ücretsiz, daha iyi eğitim imkanı sunacağız. Üniversiteyi kazanan kardeşlerimiz için kuracağımız ‘Toplumsal Destek Fonu’ aracılığı ile burs vereceğiz. Bütün bunların yanı sıra, mesleki eğitim atölyelerimizde genç kardeşlerimizi bölgemizdeki kuruluşların ihtiyacına göre meslek sahibi yapacak, istihdamın öncelikle Aliağalı hemşerilerimiz arasından sağlanması konusunda ısrarcı olacağız.” diye konuştu.

KADIN EMEĞİ VE ÜRETİCİ KOOPERATİFLERİ

Kuracakları Kadın Emeği Kooperatifi ile ilçedeki tüm kadınların çalışma hayatında daha aktif yer almasını ve ekonomik bağımsızlığını kazanmasını hedeflediklerini belirten Özcan Durmaz, aynı şekilde çiftçi emeğinin de değer kazanacağını söyledi. Durmaz “Kadın emeğini ve köylümüzün, çiftçimizin emeğini kooperatifler aracılığıyla değerlendireceğiz. Kadınlarımız evlerinde ürettiği el emeği göz nuru ürünleri, reçelini, sarmasını kooperatif aracılığıyla satacak, ekonomiye katkı koyacak. Çiftçilerimizin ürünü tarlada kalmayacak, aracıların elinde üç otuz paraya mahkum bırakmayacağız. Etini, sütünü yine kooperatif aracılığıyla alıp cebine daha fazla para girmesini sağlayacağız. Bütün bu ürünleri, ilçemizin belirli noktalarında kuracağımız gıda satış noktaları ve yerli esnafımız aracılığıyla halkımıza aracısız ulaştırıp daha ucuza, daha kaliteli ürün almasını sağlayacağız.” dedi.

“ÜRETİCİ PAZARI MARKA OLACAK”

Daha önce eski belediye binasının altında faaliyet gösteren ekmek fabrikasını tam kapasitesiyle çalışır hale getireceklerini de söyleyen Durmaz, halkın temel tüketim malzemelerini en uygun fiyata almaları için çalışacaklarını sözlerine ekleyerek “Aliağa Kapalı Pazaryeri’nde pazar günleri ‘Kadın ve Köylü Pazarı’ kuracağız. Kadınlarımızın ve köylülerimizin ürettiklerini satmalarına aracılık edeceğiz. Bu pazarın tanıtımını da İzmir genelinde çok iyi yaparak çevre ilçelerden kendi araçlarıyla ya da İZBAN’la vatandaşların gelmesini sağlayacağız. İZBAN’la pazaryeri arasında minibüs esnafımızla ring hatları düzenleyerek tüketicilere de ücretsiz ulaşım sağlayacağız.” diyerek bütün bunların yanı sıra belediye aşevlerinin ihtiyaç sahiplerinin hizmetinde olacağını ve buralarda yerli üreticiden alınan malzemelerle Aliağalı kadınların yemek yapacağını sözlerine ekledi.

51047883_2054524291516895_6908065449456435200_o

 

Şakran’da Otomobil Devrildi. 2 yaralı

DSC_0227-300x201Aliağa ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, yan devrilerek park Halinde araçlara çarparak durabildi . Kazada 2 kişi yaralandı.

Kaza, öğle saatlerinde , Şakran Mahallesi’nde meydana geldi. İzmir’den Çanakkale yönünde giden N . K yönetimindeki 35 MSG 56 plakalı otomobil, İnönü caddesi kavşağında , kontrolden çıkıp, yan yatarak sürüklenen otomobil park halinde bulunan iki otomobile çarparak durdu. Yan yatan otomobilde bulunan yolcular S. K. , KY. yaralandı yaralılar, olay yerine sevk edilen ambulansla Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yaşanan olayla ilgili Jandarma soruşturma başlattı.

www.yasamtuk.com

 

Helvacı’ya Meslek Lisesi

aliaga-pir-sultan-abdal-dernek-ziyareti-4-300x219Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne ziyarette bulunan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Helvacı’da yapılacak olan çalışmalar ile temelleri atılan meslek ve çevresel hastalıklar hastanesi hakkında bilgiler verdi.

Dernek binasında gerçekleşen ziyaret Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alca’nın yanı sıra üyeler yer aldı. Sohbet havasında gerçekleşen ziyaret yaklaşık bir saat sürdü. Aliağa’nın 81 ilden 100 bine yakın insanın yaşadığı küçük bir Türkiye olduğunu belirten Başkan Serkan Acar, aynı zamanda huzurun da sürekli daim olduğunu söyledi.

İnsanların birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı sürece barışın, huzurun, hoşgörünün, sevginin ve saygının eksilmeyeceğini ifade eden Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alca ise “Hepimiz bir arada yaşamak zorundayız. Başka bir Türkiye yok” dedi.

HELVACI’YA MESLEK LİSESİ

Beş yıl süresince Aliağa’nın hiçbir mahallesini diğerlerinden ayırt etmediklerini eşit bir şekilde hizmet götürmeye çalıştıklarını belirten Başkan Serkan Acar, “Önümüzdeki dönemde Helvacı’ya bir meslek lisesi kazandırılması yönünde çalışmalar devam ediyor. Okulun ödeneği geldi. Yer tahsisinden sonra okulun yapımına başlanacak” dedi.

DOĞAL GAZ’DA SONA DOĞRU

Helvacı’nın doğal gaz talebini karşılamak için çalışmalarda sona yaklaştıklarını belirten Başkan Serkan Acar, imar planlarının kesinleşmesini beklediklerini yakın bir zamanda da müjdeyi vereceklerini söyledi.

HELVACI’YA SOSYAL YAŞAM TESİSİ

Vatandaşları talebi üzerine Helvacı’ya kapalı modern bir pazar yeri kazandırdıklarının altını çizen Başkan Serkan Acar, “Kapalı pazar yeri önümüzdeki günlerde hizmete açılacak. Bunun yanı sıra Helvacı’ya vatandaşların ve çocukların huzurla vakit geçirebilecekleri mesire alanı projesini hayata geçireceğiz. Açıkhava düğün salonu ve kafeteryalardan oluşan bir sosyal yaşam tesisini Helvacı’da vatandaşlarımızın hizmetine vereceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ÖZGÜN BİR HASTANESİ OLACAK”

Türkiye’nin ilk meslek ve çevresel hastalıklar hastanesinin Aliağa’ya kurulacağını da sözlerine ekleyen Başkan Serkan Acar, “Çaltılıdere mahallesine kurulacak olan meslek hastalıkları hastanesi için temel atma törenimizi gerçekleştirdik. 200 ve üstü yatak kapasitesine sahip olacak hastane mikrocerrahiden yanık ünitesine kök hücre laboratuvarından tanı merkezine kadar birçok bölümü içerisinde barındıracak. Türkiye’nin özgün bir hastanesi olacak. Türkiye’de 12 milyon insanın hastalığına tanı konulamıyor. Bu noktada da önemli bir tanı merkezi olacak. Yılda 10 milyon hastaya hizmet verecek” dedi.

aliaga-pir-sultan-abdal-dernek-ziyareti-1-300x168

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Aliağa’ya Yeni Galericiler Sitesi

aliaga-serkan-acar-galericiler-ziyaret-2-300x210Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, galerici esnafı ile kahvaltıda bir araya geldi. Galerici esnafının taleplerini dinleyen Başkan Serkan Acar, Aliağa’ya yakışır bir galericiler sitesinin yapılması noktasında projelerinin hazır olduğunu söyledi.

Göreve geldiklerinde küçük sanayi sitesi bölgesinde bir galericiler sitesi yapımı için proje çalışması yaptıklarını ve ödeneğini de ayırdıklarını belirten Başkan Serkan Acar, bölgede yer alan yüksek gerilim hatlarından dolayı projeyi hayata geçiremediklerini ifade etti. Başkan Serkan Acar, çevre yolunun tamamlanması ve yer seçimi ile projeyi hayata geçireceklerinin altını çizdi.

Çevre yolu ile birlikte şehir merkezinin yeniden şekilleneceğini söyleyen Başkan Serkan Acar, “Çevre yolu 9 Eylül tarihinde hizmete açılacak. Battı çıktının da tamamlanması ile Çanakkale asfaltı Tüpraş kavşağından emniyetin bulunduğu bölgeye kadar yer altına alınacak. Çanakkale asfaltı şehrin tam ortasında kalacak. Şehir yeniden şekillenecek. Bununla birlikte galericiler sitesinin yapılacağı yerin seçimi de netlik kazanacak” dedi.

Yapılacak olan galericiler sitesinin kooperatif şeklinde yapılması doğru olacağını da sözlerine ekleyen Başkan Serkan Acar, galericilerin kiracı değil hak sahibi olması gerektiğini söyledi. Yaklaşık bir saat süren program çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.

aliaga-serkan-acar-galericiler-ziyaret-4-300x174ALİAGA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 32

6