atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

ÇALTILIDERE KİRLİLİKTEN EĞİTİMLE KURTULACAK

aliaga-universiteALİAĞA’YA DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

50 BİN ÖĞRENCİ ALİAĞA’YA GELECEK

EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA’NIN ŞEHİR OLMA SÜRECİNİ HIZLANDIRACAK

Aliağa’yı bilimin, kültürün, eğitim ve gençliğin başkenti yapma vizyonundan vazgeçmeyen Aliağa Belediyesi, bu hedefine Ege Üniversitesi ile birlikte hayata geçireceği dev üniversite kampüsüyle ulaşacak.

Avrupa’da 21 ülkenin altına imza attığı protokol ile yükseköğretim uluslararası standarta kavuşuyor. Türkiye’deki pilot uygulama ise Ege Üniversitesi’ne verildi. Ege Üniversitesi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın da girişimleriyle uluslararası standartlarda yapacağı dev üniversite kampüsünü Çaltılıdere bölgesine kurma kararı aldı.

50 BİN ÖĞRENCİ ALİAĞA’YA GELECEK

Kurulduğu 1952’den bugüne kente bir üniversite kampüsü kurulması için çaba sarf eden Aliağa Belediyesi’nin özlemi Başkan Serkan Acar’ın son dört yıldır gösterdiği yoğun mesaisi sayesinde son buluyor. Aliağa Belediyesi ile Ege Üniversitesi’nin birlikte hareket ettiği kampüs projesinde Onkoloji bölümü de dâhil birçok fakülte ve yüksekokul yer alıyor. Uluslararası uygunluk açısından Türkiye'de ilk olacak kampüs Ege Üniversitesi'nin merkezden sonraki en büyük kampüsü olacak. Tamamlandığında 50 bin öğrenciye eğitim verecek olan dev kampüs Aliağa’nın şehir olma sürecini de hızlandıracak.

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI HIZ KAZANACAK

Aliağa’nın tarihini değiştirecek olan Avrupa standartlarındaki üniversite kampüsü kentin ekonomik kalkınmasına ve istihdamına önemli katkılar sunacağı gibi Aliağa’yı bilimin, kültürün, sanatın, eğitimin ve gençliğin adresi yapacak. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Aliağa’da sanayi ve eğitim arasında güçlü bir bağ oluşturulacak. Kampüsün hizmete açılması ile birlikte bölgede özel sektör yatırımları da hız kazanacak.

ÇALTILIDERE KİRLİLİKTEN EĞİTİMLE KURTULACAK

Çaltılıdere bölgesinde kurulması planlan dev kampüs, bölgede bulunan taş ocaklarının oluşturduğu çevre kirliliğini de sonlandıracak. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları ile yemyeşil bir alana dönüşecek olan kampüs ve çevresi, Avrupa’nın nadide kampüsleri arasındaki yerini alacak.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

DURMAZ “KOMİSYON RAPORU, YÖNETİLEMEYEN BÜTÇENİN TABLOSUDUR.”

IMG_7322CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Aliağa Belediyesi’nin 2018 Denetim Komisyon Raporu’nu değerlendirdi.

Aliağa Belediyesi’nin 2018 yılına ait gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerine ait Denetim Komisyonu Raporu açıklandı. Rapordaki verilere göre, Aliağa Belediyesi’nin ortağı olduğu şirketlerle birlikte toplam borç stoku 236 milyon 336 bin 924 lira 48 kuruş olarak tespit edildi.

Komisyon raporunun oldukça ilginç veriler barındırdığını ifade eden CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz “Bu rapor, Aliağalıların parasının nasıl sorumsuzca dağıtıldığının, belediye bütçesinin nasıl yönetilemediğinin çok açık göstergesidir. Daha önceden kulağımıza çalınan bazı hususlar dolayısıyla zaten bu tabloyu tahmin ediyorduk. Komisyon raporu Aliağa Belediyesi’nin neden borç batağına düştüğünü, neden pek çok firmayla icralık olduğunu ve kimlere çıkar sağlandığını da net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

“BORÇLANMA BİR MECBURİYET HALİNE GELMİŞ”

Raporda bazı hesaplamaların yanlış yapıldığını da ifade eden Durmaz “2018 yılı Aliağa Belediyesi’nin varlıkları toplamı 189.070.410,77 TL olarak belirtilmesine rağmen, gerçekte varlıkların net toplamı amortismanlardan arındırılmış haliyle 131.288.474,57 TL’dir. Bu haliyle Aliağa Belediyesi’nin varlıklarının toplamının borçları karşılamaya yetmediği, borçlanmadaki artışın beraberinde faiz yükündeki artışı da getireceği ve belediyenin mevcut faaliyetlerini devam ettirebilmesi için borçlanmanın bir mecburiyet haline geldiği açıkça görülüyor. Bu tablonun kabul edilebilmesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

BORÇ YÜKÜNDE YÜZDE 572 ARTIŞ

Aliağa Belediyesi’nin 2014 yılı borç toplamı 41 milyon lira iken 2017 yılı hesaplarında bu borcun yüzde 268 oranında artarak 110 milyon lirayı aştığını belirten CHP Aliağa Belediye Başkanı Özcan Durmaz “2017 yılından 2018’e kadar ise mevcut borç tutarı yüzde 86 artarak 236 milyona ulaşmıştır. Yani Aliağa Belediyesi’nin mevcut borç stoku 2014-2018 yılları arasında tam yüzde 572,4 oranında artış göstermiştir. Dönem içinde bazı belediye arazilerinin satışı ile elde edilen gelirler olmasa mevcut rakam 300 milyon liralara ulaşacak seviyededir. Belediye varlıklarının neredeyse iki katına yaklaşan bir borç miktarının izahı hiçbir şekilde yapılamaz” diyerek raporda yer alan bazı noktalara değindi.

“DOĞRUDAN TEMİNLE İHALEDEN KAÇILMIŞ”

“Raporda açıkça görülüyor ki, pek çok mal ve hizmet alımı ihaleden kaçmak için doğrudan temini mümkün kılacak parçalara ayrılarak piyasadan temin edilmiş, bu alımlar da hep aynı firma üzerinden yapılmıştır. Örneğin bir çiçek marketten toplamda 2.145.688,40 TL tutarında mal alımı görülürken, sözkonusu alımlar 47 ayrı fatura ile belgelendirilerek ödemelerin doğrudan temin bedeli altında kalması sağlanmıştır. Yine aynı şekilde, bir filo kiralama firmasından 98 adet alışla 457.712 TL ödeme yapılmıştır. Bu ve buna benzer 43 ayrı işlemde ihaleden kaçmak için doğrudan temin yöntemiyle mal ve hizmet alımına gidilmiştir.

Bu alımlara ilişkin piyasa araştırmasında fiyat teklifi alınan diğer firmaların da ya aynı adreste faaliyette bulunduğu ya da firma yetkilileri arasında akrabalık ilişkisi olduğu açıkça görülmekte. Bazı firmalara aynı gün içinde 2 ayrı fatura ile 2 ayrı ödeme yapılmış olması da, işi doğrudan temine dahil etmek için kurulan kumpasın bariz delilidir.”

95 BİN NÜFUSA 206 BİN BAYRAK

“Bütün bunların dışında, geçtiğimiz bir yıllık süre zarfında Aliağa belediyesi tarafından 150’si ilçe dışına gönderilmek üzere toplam 1000 adet cenaze çelengi alımı yapılmıştır. Oysa TÜİK 2017 yılı verilerine göre Aliağa’da toplam 415 kişi vefat etmiştir. Dolayısıyla, Özel Kalem Müdürlüğü’nce gerçek ihtiyaca uygun talep müzekkeresi oluşturulmadığı da açıkça görülmektedir. Yine benzer bir örnek verecek olursak, Aliağa Belediyesi geçtiğimiz bir yıl içerisinde toplam 206 bin bayrak yaptırmıştır. Aliağa’nın nüfusunu göz önüne alacak olursak, ortalama olarak kişi başına iki bayrak düşmektedir.

Yine 2018 yılı içinde çıkılan ihalelerde oluşturulan ihale komisyonlarının da uygun personelle oluşturulmadığı raporda açıkça görülmektedir.”

274 FİRMAYA BORÇ

“Belediyeler, meclis kararı olsa dahi bütçe gelirlerinin yüzde 10’undan fazla borçlanma için İçişleri bakanlığı iznine ihtiyaç duymaktadır. Oysa ki Aliağa Belediyesi, faizleriyle birlikte toplamda 30 milyon lira iç borçlanma yapmıştır. Bu rakamın yüzde 10 sınırını aşan 20.284.243.26 TL’lik bölümü için gerekli izin alınmamış olup 5393 Sayılı Belediye kanunu’nun 68/e maddesine aykırı davranılmıştır.

Aliağa Belediyesi’nin 2018 yıl sonu itibariyle piyasada 274 firmaya borcu bulunmaktadır. Alacaklı firmaların 215’inin 10 bin liranın üzerinde faturası olduğu ve bunların 13’ünün 1 milyon liradan fazla alacağı olduğu göz önüne alınırsa ne kadar vahim bir tabloyla karşı karşıya kalındığını daha iyi anlaşılabilir.”

104 İŞÇİNİN NE GÜNAHI VARDI?

“Hepinizin bildiği gibi, gelir gelmez kadro fazlalığını gerekçe göstererek 104 personeli işten atan sayın Serkan Acar, şu an Aliağa Belediyesi’nde 933 personelle hizmet vermektedir. Bu personelin 664’ü Aliağa Belediyesi Personel Limited Şirketi yüklenici firma personeli olarak görülmektedir. Madem ki bu kadar personel ihtiyacı vardı, o 104 emekçinin ne suçu vardı? Belediye kasasından bu kadar gereksiz harcama yapılırken 104 işçinin maliyeti mi fazla gelmişti?”

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE BİR KONSER BEDELİ KADAR YARDIM

Aliağa Belediyesi’nde savurganlığın had safhaya eriştiğini vurgulayan Özcan Durmaz “Kiralanan araç sayısının fazlalığından tutun da Sosyal ve Kültürel İşler bünyesinde kullanılmak üzere alınan marka telefonlara kadar sayısız gereksiz harcama yapılmıştır. Piyasa araştırması doğru dürüst yapılmadan, ihalesiz ve adrese teslim şartnamelerle satın alınan mal ve hizmetlerle Aliağa Belediyesi çok büyük zarara uğratılmıştır. Bunun vebalini kimse kaldıramaz. Bir yandan har vurup harman savrulurken, öte yandan gerçek harcama kalemleri sadece göstermelik tutulmuştur. Örneğin bir tek Sertap Erener konseri için 318 bin lira harcama yapılıp business class uçak biletleri, 7-8 bin liraları bulan yemek faturaları çıkartılırken, ilçemizdeki ihtiyaç sahiplerine yapılan ayni ve nakdi yardımların toplamı sadece 355 bin lira olarak gerçekleşmiştir. Sosyal belediyecilik bu değildir. Aliağa halkı bunun hesabını mutlaka soracak, sorumlulara gereken cezayı kesecektir” şeklinde konuştu.

KAYNAKLAR DOĞRU VE VERİMLİ KULLANILMIYOR

Serkan Acar döneminde gerçekleştirilen ve ‘prestij projeleri’ olarak adlandırılan Avcı Ramadan, Ağapark, Sanat Sokağı, İzmir Caddesi gibi yatırımların toplam bedelinin ise 20 milyon lira bile tutmadığını ifade eden CHP Aliağa Belediye Başkanı Özcan Durmaz “Sayın Belediye Başkanının 5 yılda eline geçen bütçe ile gerçekleştirdiği yatırımlar ortadadır. Aliağa’da kaynak var, bu kadar büyük borç yüküyle karşı karşıya kalınmasının nedeni, kaynakların doğru ve verimli şekilde kullanılmamasıdır. Biz göreve geldiğimizde tüm harcamalarımız halka açık, şeffaf şekilde yapılacak, mal ve hizmet alımları en uygun fiyatla Aliağa esnafından temin edilecektir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla ilçemizde refah artacak, belediyemiz de bu borç yükünden en kısa sürede kurtulacaktır.” dedi.

 

ALİAĞA’DA KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLERİ BAŞLADI

aliaga-kutuphane-haftasi_1Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi, bu yıl 55’incisi kutlanan Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerin ziyaretçi akınına uğruyor. Düzenlenen etkinlikler ile öğrencilerde okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin arttırılması amaçlanıyor.

Aliağa Helvacı Ortaokulu beşinci sınıf öğrencileri kütüphaneler haftası etkinlikleri kapsamında 14 bin kitap envanterine sahip ve 11 bin kayıtlı üyesi olan Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi’nin konuğu oldu. Öğretmenleri eşliğinde kütüphaneye gelen öğrenciler, kitapları inceledikten sonra Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin’den kütüphane ve kitaplar hakkında bilgi aldı. Uzun süre kitapları inceleyen öğrenciler Aliağa Kent Kitaplığı’nın 10.yayını Atlas Coğrafyası’na da büyük ilgi gösterdi.

ALİAĞA HELVACI ORTAOKULU MÜDÜR YARDIMCISI JÜLİDE YAZGANARIKAN: “OKUDUKÇA GELECEĞİMİZ AYDINLANACAK”

Okumaya ve okuma etkinliklerine büyük önem verdiklerini belirten Aliağa Helvacı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Jülide Yazganarıkan, “Kaymakamlığımızın başlattığı kitaba dokunan eller projesini destekliyoruz. Hem bu sebeple hem de kütüphaneler haftası dolayısıyla Nadir Nadi Kütüphanesine ziyarette bulunduk. Okudukça geleceğimizin güzelleşeceğine ve aydınlanacağına inanıyoruz” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ SOSYAL, KÜLTÜREL VE İDARİ İŞLER MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KARATEKİN: “ÖĞRENCİLERİMİZİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin erken yaşta kazandırılması gerektiğini ifade eden Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, “Aliağa Belediyesi olarak 1991’den bugüne tüm Aliağa’ya hizmet veriyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kütüphaneler haftası etkinlikleri kapsamında tüm öğrencilerimizi kütüphanemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Geleceğimizin mirasçıları olan çocuklarımıza kütüphanemizi ve kitaplarımızı tanıttık. Bilgiyi öğrenmenin ve hayatta başarılı olmanın birincil koşulu okumakla sağlanacağını anlattık. Kitapların solmayan birer çiçek olduğunu okumanın ise çağdaşlaşmayı ve kültürel birikimi arttıracağını anlattık. Hafta boyunca da her okuldan öğrencilerimizi kütüphanemizde ağırlamaya devam edeceğiz” dedi.

aliaga-kutuphane-haftasi_4

aliaga-kutuphane-haftasi_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN SERDAR BERK’TEN ESNAFA HATIRLATMA

aliaga-serdar-berkHafta sonu yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde günü boyunca alkollü içki satışının yasaklandığına dair genelge yayınlandı.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 79.Maddesi ve Yüksek Seçim Kurulunun 28 sayılı kararı gereğince oy verme günü olan 31 Mart 2019 Pazar günü sabah 06.00’dan gece 24.00’e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallelerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, seçim günü yasaklarına ilişkin olarak şunları söyledi: Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar hariç olmak üzere, köy kasaba ve şehirlerde ateşli silahların, patlayıcı maddelerin, saldırı ve savunmada kullanmak üzere yapılmış, her türlü kesici ve delici aletin, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddelerin taşınması yasak olacak”

Başkan Berk ayrıca, Oy verme günü oy verme süresince 08.00 – 17.00 saatleri arasında kahvehane, kıraathane, internet kafeler gibi bütün umumi eğlene yerlerinin kapalı kalacağı ve eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verebilecek. Seçim yasaklarına ve kurallarına uymak şartıyla oy verme günü saat 18.00’den sonra düğün yapılabilecektir” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI TÜYAP’TA SERGİLENECEK

aliaga-kent-kitapligi-tuyap-fuari_1Son beş yılda ücretsiz olarak dağıttığı kültür yayınları ile okurlarına dev bir kültür arşivi sunan Aliağa Belediyesi, Aliağa Kent Kitaplığı adı altında yayınladığı tüm eserleri 6-14 Nisan tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan TÜYAP Kitap Fuarı’nda sergileyecek. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da kitap fuarına bizzat katılarak Aliağa Kent Kitaplığı’na ait kitapları tüm Türkiye’ye tanıtacak.

Aliağa Belediyesi TÜYAP Kitap Fuarı’nda şu kitapları tanıtacak; 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa” ile 120 sayfalık “Aliağa Coğrafyası”

 

Fuarda ayrıca kitapların hazırlanmasında emeği geçen akademisyenlerin yer alacağını belirten Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, “Fuarda kitap tanıtımlarının yanı sıra imza ve söyleşi günleri de olacak. Aliağalıları şimdiden TÜYAP fuarına davet ediyoruz” dedi.

Fuara Aliağa Kent Kitaplığı’nın tüm eserleri ile katılacaklarını da sözlerine ekleyen Karatekin, “Fuara başka hiçbir ilçeye nasip olmayacak zengin bir yayın içeriğiyle katılacağız. Aliağa’nın bu kültür iklimini nasıl oluşturduğunu bir kez de orada dinlemelerini rica ediyorum. Aliağa’da kültür vizyonu ortaya koyan ve bizleri her zaman kültürel çabalarımızda motive eden, yol gösteren, önümüzü açan Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

aliaga-kent-kitapligi-tuyap-fuari_2

Diğer Makaleler...

Sayfa 6 / 32

6