atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

’Askıda Ekmek’ projesine bir destek de İzmir’den

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin başlatmış olduğu ’Askıda Ekmek’ projesi kampanyasına bir destek de İzmir’den geldi.

2586357

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Ekmeğe yüzde 15 zam insani ve vicdani değil. ’Askıda Ekmek’ projesini başlatıyorum” açıklamalarının ardından bir destek de MHP İzmir İl Başkanlığından geldi.

MHP İl Başkanı Necat Karataş, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Bayraklı ve Karabağlar ilçelerinde iki fırını ziyaret etti.

“Projemizin yaygınlaşmasını istiyoruz”

Projesi başlatması üzerine harekete geçtiklerini ifade eden MHP İl Başkanı Necat Karataş, “Biz de MHP İzmir İl Teşkilatı olarak Bayraklı ve Karabağlar ilçemizde bu kampanyayı başlatmış bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde her bölgeden iki ilçemiz olmak kaydıyla bu kampanya başlatılacak. Fakat bu kampanya 1-2 aylık olmayacak, sürekli olacak. Bir ekmek kendime, bir ekmek askıya düşüncesiyle bunun yaygınlaşmasını, İzmirli hemşehrilerimizin de bu kampanyaya katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

“İhtiyaç sahiplerinin onurunu kırmayın”

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, “Türk-İslam geleneğinde var olan bir organizasyonu genel başkanımız başlattı. Türkiye genelinde ihtiyaç sahiplerinin onurlarını kırmadan, alan eli veren elin görmediği bir kampanya başlattık. Biz de İzmir’de komşusu aç iken tok yatan bizden değildir anlayışıyla tüm teşkilatlarımızla bu kampanyaya destek vereceğiz. ’Askıda Ekmek’ kampanyası sürekli yapılmalı. Biz bu kampanyanın takipçisi olacağız, İzmir’deki MHP örgütlerimiz son derece duyarlı. İnşallah çok uzun süre devam eder. Gönül ister ki kimsenin ihtiyaç sahibi olmadığı bir ülkede yaşayalım. Ama toplumumuzun gerçeklerini de biliyoruz. Ülkemiz için İzmir için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatı üzerine harekete geçtiklerini belirterek, askıda ekmek kampanyası çerçevesinde 500 aileye ekmek dağıtarak başladıklarını açıkladı.

www.aliagamedya.com

AK Partili Çalışkan: “Foça Tatil Köyü ilçeye büyük katkı sağlayacak”

Foça ilçesinde 1967 yılında açılan Türkiye’nin ilk tatil köyü Foça Tatil Köyü’nün ihalesinin yapılmasının ardından AK Parti Foça İlçe BaşkanI İrfan Çalışkan, tatil köyünün turizmden ekonomiye ilçeye büyük getiri sağlayacağını söyledi.

 

2586262

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foçalılara katkıda bulunacaktırTürkiye’nin ilk tatil köylerinden biri olan ve 51 yıl önce açılan Foça Tatil Köyü’ne ilişkin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Av. Hamza Dağ’ı ihale müjdesini vermesinin ardından ihalesi yapıldı. İstanbul merkezli bir firmanın kazandığı ihalenin ardından AK Parti Foça İlçe Başkanı İrfan Çalışkan basın açıklaması yaptı. Çalışkan, “Bu sürecin başlaması ve verimli bir şekilde devam etmesini ve sonuca ulaştırması konusunda öncelikle Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Av. Hamza Dağ’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bunun yanında İl başkanımız Aydın Şengül ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Göreve başladığımız 3 aylık kısa bir süre içersinde Ak Partiye uygun bir şekilde sözle değil, icraatlarımızla Foça ve Foçalı kardeşlerimize hizmet etmektedir. Tatil Köyümüz tesciline uygun bir şekilde modernize edilip, ilçe turizmine, ekonomisine, esnafımıza, taksicimize, otobüscümüze yani bütün Foçalılara katkıda bulunacaktır ve doğrudan 250 Foçalı kardeşimize iş olanağı sağlamış olacağız. Bütün Foçalı kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun. Foça AK Parti hükümeti ile herkes tarafından ziyaret edilen ve Türkiye’nin en gözde tatil noktası olacaktır. İlk adımımızı Foça Tatil Köyü ile başladık, diğer müjdelerimiz sırası ile gelecek” dedi.

Foça Tatil Köyü, 800 odası ve yaklaşık 140 dönümlük arazisinde plajı, spor tesisleri, yüzme havuzu, Türk hamamı, tiyatrosu, ağaçlarıyla Türkiye’nin en önemli tatil köyü özelliğine sahip.

www.aliagamedya.com

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN KÜLTÜR GEZİLERİ YOĞUN İLGİYLE DEVAM EDİYOR

aliaga-belediyesi-kultur-mahallesi-gezi-8-300x225Aliağa Belediyesi ile muhtarlıklar işbirliğinde her hafta düzenli olarak yapılan Kültür Gezileri kapsamında, Kültür Mahallesi Muhtarlığına bağlı vatandaşlar, İzmir’in gözde turistik bölgelerinden olan Şirince, Maket Köy ve Alaçatı gezisi gerçekleştirdi.

Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Kültür Gezileri Aliağalılardan yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Belirlenen kontenjan dahilinde Kültür Mahallesi Muhtarlığına kayıt yaptıran vatandaşlar günü birlik tur ile İzmir’in en popüler köylerinden olan Şirince, Maket Köy ve Alaçatı yerinde görme imkanı buldu.

Geziye katılanlar Şirince gezisinden sonra Selçuk’ta Nazmiye ve Ayhan Çetin çiftinin çocukluk öykülerinin silinip gitmemesi için kurdukları Maket Köy Müzede, Anadolu köy yaşamı ve geleneklerini bütün ayrıntılarıyla görme şansını buldu. Vatandaşlar ikinci turda ise İzmir’in tarihi taş evleri ve rüzgar sörfüne elverişli plajları ile ünlü Alaçatı’yı gezdi.

KÜLTÜR GEZİLERİ DEVAM EDECEK
Kentte yaşayan vatandaşların sosyal hayatına katkı sağlamak, bölge tarihini tanıtmak ve vatandaşları Anadolu’nun farklı kültürleriyle buluşturmak amacı ile gerçekleştirilen Kültür Gezileri devam edecek. Gezilere katılmak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarına müracaat ederek kayıt yaptırabilecek.

KÜLTÜR MAHALLESİ MUHTARI MUHARREM ŞEN, ÖZELLİKLE MADDİ İMKÂNI OLMAYAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUM
Kültür gezilerinden vatandaşların memnuniyet duyduğunu belirten Kültür Mahallesi Muhtarı Muharrem Şen, “Bugüne kadar çok sayıda vatandaşımız muhtarlığa gelerek kültür gezileri için müracaatta bulundu. İki kez Şirince, Maket Köy ve Alaçatı gezilerine katıldık. Vatandaşlarımız farklı bölgelere günübirlik ziyaretler yapma konusunda taleplerde bulunuyor. Özellikle maddi imkânı olmayan vatandaşlarımızın bu gezilere katılmaları yönünde çaba sarf ediyorum” dedi.

www.aliagamedya.com

İzmir’de Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı yapıldı

DSC_0511

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzmir’deki Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı’na katılan AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot, “Torunlarımıza temiz bir çevre bırakmak gibi büyük bir sorumluluğumuz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu zorlu mücadele için çalışıyor; uygulamaları gelecek vaat ediyor. İzmir, Türkiye’de öncü olan bir şehir. Sadece güzelliğiyle değil, yenilik şehri olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor” dedi.

İzmir, kentlerin ulaşım sorunlarına yönelik toplu taşıma, trafik ve ulaşım altyapısı odaklı çözümlerin ele alındığı Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı’na evsahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliği ile düzenlenen “İzmir’de Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Çalıştayı”nda İzmir’deki mevcut ulaşım yapısı incelenirken, uluslararası en iyi uygulamalar sunuldu ve İzmir’de planlanan Akıllı Ulaşım Sistemi projelerine yönelik değerlendirilmeler yapıldı.

Adım adım hedefe
AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot ile Dünya Bankası Akıllı Ulaştırma Mimarisi ve Restorasyonu Uzmanı Dr. Khaled El Araby’in de katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Akıllı Ulaşım Sistemi’ne yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirildiğini belirterek, “Toplu taşımı özendiren yeni politikalar geliştiriyoruz. Kent merkezlerinin genellikle yaya ve bisiklet ulaşımına yönelmesini öncelik alan bir seçimimiz var. İzmir’de Türkiye’ye öncü, örnek işler yapılıyor. Bunun genel çerçevesini de karbon salımını azaltmak ana fikri üzerine kuruyoruz.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020’ye kadar taahhüt ettiği ‘yüzde 20 karbon salımını azaltma’ sözünü adım adım yerine getiriyor” dedi.

İzmir’i örnek alın ona yaklaşın
İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik ve Denetim Şube Müdürü Mehmet Ali Bodur ise İzmir’de hayata geçirilen Akıllı Ulaşım Sistemleri ve mevcut durum hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Münih Üniversitesi’nde Sistem Mimarisi dersi de veren, Dünya Bankası’nda Akıllı Ulaştırma Mimarisi ve Restorasyonu Uzmanı Dr. Khaled El Araby, İzmir’e ilk defa geldiğini belirterek Türkiye’nin her şehrinde İzmir gibi ulaşımda ‘tek kart’ın geçerli olması gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği’nde önceden bu sorunun yaşandığını ama artık tek kart modeline geçildiğini hatırlatan El Araby, “Dünya Bankası olarak teknik desek sağlıyoruz. Fiber optikle ilgili olarak çalışmalar da yaptık. İzmir’de en büyük fiber optik ağı var ve bu ağ farklı bir yapıya sahip. Akıllı bir ağdan bahsediyoruz. Akıllı bir şehir olarak İzmir’i örnek almanızı, ona yaklaşmanızı öneriyorum” dedi.

İzmir sadece güzelliğiyle değil yenilikçiliğiyle de büyülüyor
İzmir’de olmaktan son derece memnun olduğunu ifade eden AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot ise “İzmir insanı büyülüyor. İzmir sadece güzelliğiyle değil yenilik şehri, inovasyon şehri olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor” dedi.
Ulaşım ve üretimde çevreci model konusunda 21. yüzyılda tüm zorlukları yenmeye çalıştıklarını belirten Begeot sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim büyük bir sorumluluğumuz var. Çocuklarımıza, torunlarımıza temiz bir çevre bırakmak gibi.. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu zorlu mücadele için çalışıyor; uygulamaları gelecek vaat ediyor. İzmir’de farklı bir şey var. Bu bölge eşsiz bir karaktere sahip. Türkiye’nin pek çok yere gittim ama İzmir’in benzersiz olduğunu düşünüyorum. İzmir Türkiye’de öncü olan bir şehir. İzmir her konuda olduğu gibi, çevre konusunda da bizim yanımızda. İzmir ayrıca bisiklet kullanımı ve bunun organizasyonunda da yine öncü.”

 

www.aliagamedya.com

Aliağa’da Türk Dünyası ve Yörük Türkmenler paneline yoğun ilgi

 

DSC_0511

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Aliağa Yörükler Derneği, ’Türk Dünyası ve Yörük Türkmenler’ konulu bir panel düzenledi.

2583328

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Yörükler Derneği, merakla beklenen ’Türk Dünyası ve Yörük Türkmenler’ isimli paneli yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Panele katılan Prof. Dr. Mustafa Talas, Doçent Dr. Shurubu Kayhan ile Öğretim Üyesi Çağrı Pala bilgi ve birikimlerini katılımcılar ile paylaştı. Prof. Dr. Harun Demirkaya’nın moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Türk dünyasının geçmişten bugüne gelişimi ve Yörük-Türkmen kültürünün günümüze yansımaları katılımcılara aktarıldı ve yörük hayatının nasıl ortaya çıktığı ve tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verildi. Toplantıda ayrıca,Türk örf ve adetlerinde önemli bir yere sahip olan Yörük Türkmen geleneğinden kesitler sunuldu.

DSC_0515-300x201

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Shurubu Kayhan, ’Türk Dünyasının Ortak Kültürü-Gelenekler’ konulu sunumunda Türk Cumhuriyetleri, Türk Özerk Cumhuriyetleri ve Türk topluluklarının doğumdan ölüme kadar süren ortak geleneklerini yerinde yaptığı araştırmalarıyla anlattı. Kayhan, ortak değerlerin araştırılması, korunması ve yaşatılarak nesilden nesile aktarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, Türk Dünyası ve Yörük Türkmenler konusunda Aliağa’da ilk defa panel düzenlendiğini belirten Küçük, “Aliağa Yörükler Derneği olarak bir yılı tamamladıklarını Aliağa’nın 18 köyünde 16’sı yörüktür. Yaklaşık yüzde 90 yörük Türkmen’dir. Türklüğü yaşatmak boynumuzun borcudur. Aliağa’da yörük kültürünü yaşatmak için bir yola baş koyduk. Allah’ın izni ile de bunu her zaman sürdüreceğiz. Aliağa’da ilk defa gerçekleştireceğimiz Uluslararası Aliağa Yörük Türkmen Şöleni’ne yarın imza atacağız. Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılarımız olacak. 13 Türk devletinden temsilci katılacak. Bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’a ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Aliağa’da Yörük-Türkmen panelinin düzenlenmesinin onur verici olduğunu ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise, “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz paneli her yıl düzenli olarak devam ettireceğiz. Henüz bir yıllık olmalarına rağmen Aliağa Yörükler Derneği’nin bu organizasyonlarda ciddi emekleri var. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Aliağa’ya gelerek panelimize ve şölenimize katılım sağlayan tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Panelimiz Yörüklere ve ülkemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

DSC_0670-300x201

 

 

 

 

 

 

 

“Türk Dünyası Birliği, Kızıl Elma olarak belirlendi”

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eski Rektörü ve Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Akdemir, panel sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Prof. Harun Demirkaya’nın başkanlık yaptığı Panelde çeşitli üniversitelerden araştırmacılar sunum yaptılar. Orta Asya Türklerinin doğumdan ölüme yasamın her alanında seremoni, tören ve ritüel toplulukları olduklarını öğrendik. Türk Dünyası Birliği, Kızıl Elma olarak belirlendi. Değerler zengini Türkler, Türk dünyasına ve dünyaya yeni politikalar belirlemelidir. Türk Dünyası Ortak Değerler ve Ekonomik Birliği kurulmalıdır. Kızıl Elma bu olmalıdır. Türk topluluklarının ve devletlerinin derinliği bunu gerektirir.”

Panel sonunda katılımcılara teşekkür plaketi de verildi.

www.aliagamedya.com

 

 

 

 

 

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 7 / 27

7