atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

EGE BÖLGESİ’NİN İHRACAT VE İTHALATININ YARISI ALİAĞA’DAN

aliaga-liman2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- ALİAĞA LİMANLARININ DIŞ TİCARET HACMİ DİKKAT ÇEKİYOR

Türkiye ekonomisinde sanayi ve ticaret deyince akla ilk gelen merkezler arasında yer alan Aliağa, son yıllarda yapılan liman yatırımlarıyla atağa kalkarak deniz ticaretindeki hızlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

Aliağa’nın dış ticaret hacmi 22.8 milyar dolar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ege İhracatçılar Birlikleri’nden (EİB) elde edilen verilere göre 2018 yılında Aliağa limanlarından 11 milyar 958 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Aliağa limanlarından 2018 yılında gerçekleşen ithalat ise 10 milyar 859 milyon dolar oldu.

En fazla ihracat ‘çelik’te

2018’de Aliağa limanlarından en fazla ihracat yapılan fasıl 2 milyar 534 milyon dolarla ‘çelik’ olarak belirlendi. Bunu, 2 milyar 288 milyon dolarla ‘kimyevi maddeler ve mamulleri’, 1 milyar 969 milyon dolarla da ‘elektrik-elektronik’ ürünleri takip etti.

Aliağa, Türkiye’nin en yoğun ikinci limanı

Aliağa limanlarındaki ihracat ve ithalat başarısı, yük ve gemi hareket istatistiklerine de yansıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan elde edilen verilere göre, 2018 yılında Aliağa limanlarında toplam yük elleçlemesi 53 milyon 985 bin ton rakamına ulaştı. 2017 yılında 794 bin TEU olan konteyner yük hareketleri ise 2018 yılında artış göstererek toplam 944 bin TEU olarak gerçekleşti. 2018 yılında toplam 5 bin 241 gemi hareketi olurken; Aliağa limanları İzmit’ten sonra Türkiye’nin en yoğun ikinci limanı oldu.

İhracatçı ve İthalatçılar Aliağa’yı tercih ediyor

Aliağa limanlarının 2018 yılı dış ticaret ve yük verilerini değerlendiren Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Aliağa limanlarının yalnızca bölgenin değil, ülkenin dış ticaret merkezi olma rolünde başarısını artırdığını ifade ederek, "Ege Bölgesi'nin 24.5 milyar dolar olan toplam ihracatının yüzde 48.8’i, Aliağa limanlarından gerçekleşiyor. 21.9 milyar dolar olan Ege Bölgesi ithalatının ise yüzde 49.3’ü Aliağa’dan gerçekleşiyor. Türkiye’nin 391 milyar dolar olan dış ticaret hacminin yüzde 5.8’i Aliağa’dan gerçekleşiyor. Bakıldığı zaman Aliağa tek başına 22.8 milyar dolar bir dış ticaret hacmine sahip. Bu muazzam bir rakam. İstatistikler de gösteriyor ki Aliağa, Ege Bölgesi’nin ve ülkenin dış ticaret merkezi konumunda" dedi.

Aliağa’nın başarıları bölgenin yatırım cazibesini artırıyor

Kara, deniz, demiryolu ulaşım ağlarının odağında yer alan Aliağa limanlarının, İzmir ve Manisa başta olmak üzere, Batı Anadolu'nun dünya ticaretine açıldığı bir nokta haline geldiğini ifade eden Başkan Ertürk, “İhracat fasıllarına baktığımızda Aliağa limanlarını yalnızca İzmir’in değil özellikle Manisa ve Denizli’deki ihracatçılarımızın da yoğun olarak kullandığını görüyoruz. Deniz yolu taşımacılığında bu bölgeyi kullanan Batı Anadolu’daki ihracatçılarımız ile ithalatçılarımıza düzenli, gecikmesiz seferler ile çalışabilmeleri, ayrıca ithalatçılarımıza aynı gün içerisinde mallarını limandan çekebilme imkanları sunulduğundan dolayı Aliağa limanları tercih ediliyor. Menemen - Aliağa - Çandarlı otoyolu yapımının devam etmesi, limanların ve çevresindeki işletmelerin demiryolu bağlantısı projesi ile Anadolu yük taşımacılığının Aliağa’ya bağlanacak olması bölgenin yatırım cazibesinin artmasına da büyük katkı sağlıyor” diye konuştu.

‘Aliağa’nın sorunlarının çözümüne yönelik birlikte hareket etmeliyiz’

Aliağa’nın yatırımlarla hızla geliştiğini ve bu gelişimi sürdürülebilir hale getirebilmek için gelişime giden yoldaki sorunların kurumlar arası birliktelik içerisinde iyi irdelenmesi ve bu sorunlara çözümler üretilmesi gerektiğini belirten Ertürk, “Bölgenin sanayi ve ticaret hacmi büyük ama bununla birlikte sorunları da oldukça büyük. İlçede hızlı büyüme ile biriken sorunların ve artan yatırımlarla firmasal ve toplumsal yaşamda ortaya çıkan başta ulaşım, hastane, eğitim ve altyapı gibi sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu noktada Aliağa’nın sorunlarının çözümüne yönelik birlikte hareket etme amacıyla oluşturduğumuz 'Aliağa İstişare ve Çözüm Platformu' aracılığıyla söz konusu sorunların çözümü noktasında bakanlıklar nezdinde gerekli görüşmeleri sürdürüyoruz ve bazı noktalarda da çözüme kavuştuk. Bizler Aliağa gibi önemli bir sanayi ve ticaret kentini; yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve merkezi yönetim işbirliği halinde, bölgesel fırsatlar ve ihtiyaçları tespit ederek şehrimizin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Aliağa'nın sağlıklı büyüyen bir sanayi ve ticaret kenti olması sadece Aliağa için değil İzmir ve ülkemiz için de son derece önemli” dedi.

ALTO BSN. BLTN.

 

 

GARANTİ MORTGAGE, ALİAĞA’DAKİ KONUT ÜRETİCİLERİ VE EMLAK OFİSLERİ İLE BİR ARAYA GELİYOR

 

MORTGAGE_AF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Ticaret Odası, Garanti Mortgage ortaklığı ile “Konut Üreticileri ve Emlak Ofislerine Yönelik Uygulamalar” konulu seminer düzenliyor.

Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde Garanti Mortgage yetkilileri; Aliağa’da konut sektörünü değerlendirmek, sektörün gelişim alanları, genel piyasa durumu ve taraflar için daha verimli sonuçlar ulaşabilmesi için işbirliği fırsatlarını konuşmak üzere Aliağalı konut üreticileri ve emlak ofisleriyle bir araya geliyor.

5 Şubat Salı günü saat 11.00’da Aliağa Ticaret Odası M. Ender Özer Seminer Salonu’nda gerçekleştirilecek seminere, Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Songül Yeşilçimenli konuşmacı olarak katılacak.

ALTO BSN.BLTN.

AĞA SPOR KULÜBÜ’NDEN BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Aliağa Göztepe Futbol Okulları’nda eğitim alan sporcuların yarışmacı olarak bölgesel liglerde maçlara çıkabilmesi amacı ile kurulan Ağa Spor Kulübü tarafından “Çocuk ve Spor” adlı bilgilendirme semineri düzenlendi.

aliaga-agaspor-seminer-3-300x200

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Ağa Spor Kulübü Başkanı Mesut İçöz, Türkiye Futbol Federasyonu Antrenör Eğitmeni Namet Ateş, kulüp antrenörleri, tüm yaş kategorilerindeki futbolcular ile aileleri katıldı. Bilgilendirme seminerine katılan 200 futbolcu ve aileleri salonu tıklım tıklım doldurdu.

Bilgilendirme semineri tanıtım slaytı ve Türkiye Futbol Federasyonu Antrenör Eğitmeni Namet Ateş’in sunumu ile başladı. Namet Ateş, küçük yaşta futbol eğitiminin önemi ve ailelere düşen sorumluluk hakkında bilgiler verdi. Namet Ateş, farklı yaş gruplarındaki futbolcuların antrenörleri tarafından fiziksel ve psikolojik olarak iyi bir değerlendirmeden geçirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Bilgilendirme sunumunun ardından Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Ağa Spor Kulübü Başkanı Mesut İçöz, Türkiye Futbol Federasyonu Antrenör Eğitmeni Namet Ateş ve kulüp antrenörleri tarafından tüm sporculara başarı sertifikası takdim etti.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “ÇOCUKLARIMIZIN BAŞARILARI BİZLERİ ONURLANDIRIYOR”

Sporcuların futbola dair sorularını yanıtlayan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim temel gayemiz, çocuklarımızın öncelikle vatanına, anne ve babalarına hayırlı evlat olmalarıdır. Başarılı bir spor eğitimi alarak yetişmeleridir. Spor kulüplerimiz çocuklarımızın sadece iyi birer sporcu olmaları için değil, daha aktif bir sosyal hayata sahip olmaları için de önemli bir misyon üstleniyor. Göztepe Futbol Okullarımızın da bu konuda çok başarılı bir eğitici kadrosu var. Temel gayemiz Aliağalı çocuklarımızın daha iyi şartlarda spor yapmaları, eğitim almaları ve sosyal hayata dahil olmalarıdır. Aliağaspor’umuz bu sezonun sonunda şampiyonluk sevinci yaşatarak üçüncü lige çıkacak. Bununla birlikte akademi lig hakkına da sahip olunacak. Aliağaspor Futbol Okulları’na doğacak olan akademik lig hakkından Göztepe Futbol Okulları’da faydalanabilecek. Çocuklarımızın başarıları bizleri onurlandırıyor, gururlandırıyor. Çocuklarımızın hepsi bizler için çok değerli fakat siz değerli velilere de çocuklarınıza verdiğiniz destekten ötürü çok teşekkür ediyorum”

“ALİAĞA HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

Aliağa Değirmendere Futbol Tesisleri’nin fifa standartlarına kavuşturulduğunu ve sertifikasını aldığını da sözlerine ekleyen Başkan Serkan Acar, “Aliağasporumuz, Helvacı Sporumuz ve Çakmaklısporumuz kendi liglerinde önemli başarılar elde ederken şimdi de Ağa Sporumuz ikinci amatör ligde boy gösterecek. Tüm takımlarımıza başarılar diliyorum. Aliağa her şeyin en iyisini hak ediyor” dedi.

Seminerde kura ile sporculara çeşitli hediyeler verilirken Başkan Serkan Acar, tüm sporculara imzalı Aliağaspor FK forma sözü verdi. Ağa Spor Kulübü Başkanı Mesut İçöz, spora ve sporcuya verdiği destekten ötürü Başkan Serkan Acar’a plaket takdiminde bulundu. Seminer çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.

ALİAĞA BLD. BSN. BLTN.

ALİAĞA’DA UNUTULMAZ YARIYIL TATİLİ SONA ERDİ

Aliağa Belediyesi’nin yarıyıl tatiline özel olarak haftada dört gün olarak planladığı “Aliağa’da Tatil Var” etkinlikleri eğlenceli aktivitelerle final yaptı.

51161325_2488670287872779_6244704963155460096_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiyatrodan kaşık kukla yapımına, çizgi sinemadan pandomim gösterilerine kadar en eğlenceli kültür sanat etkinliklerini Aliağalı çocuklarla buluşturan Aliağa Belediyesi, çocuklara unutulmaz bir yarıyıl tatili yaşattı.

Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’na kurulan Aliağa’nın ilk geçici gösteri merkezinde gerçekleştirilen dolu dolu kültür sanat etkinlikleri ile çocuklara hem keyifli hem de verimli bir tatil imkanı sunuldu.

ÇOCUKLAR İÇİN TİYATRO
“Aliağa’da Tatil Var” etkinliklerinin son günü her zaman olduğu gibi Aliağalı çocukların yoğun ilgisini gördü. Etkinliklerin son gününde ilk olarak sahne alan “Prensesin Rüyası” isimli müzikli danslı oyun çocuklara tiyatro keyfi sundu.

51696994_2488670231206118_8088013804572508160_n

 

 

 

 

 

 

ÇOCUKLARDAN YOĞUN İLGİ
Tiyatro oyunun hemen ardından çocukların çok sevdiği Marmelat Kukla sahne aldı. Marmelat Kukla, çocukların eğlencesini ikiye katladı. Marmelat Kuklayı yakından izlemek isteyen çocuklar aileleriyle birlikte Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’na akın ederek gösteri merkezinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

ÇOCUKLAR İÇİN ÇİZGİ SİNEMA
Gün boyu süren etkinlikler “Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” isimli çizgi sinema gösterimi ile son buldu. Etkinlikler boyunca çocuklara pamuk helva, kek ve süt ikramları yapılarak balon dağıtıldı. Anne ve babalara ise çay ve su ikramlarında bulunuldu.

ALİAĞA BLD. BSN.BLTN.

ALİAĞA ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİNE OKTAY ATALAY DİKMEN ATANDI.

51168178_562789110856506_6426026860211077120_n-225x300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzmir Orman İşletme Müdürlüğü Aliağa Orman İşletme Şefliğine atanan Oktay Atalay Dikmen görevine başladı.

Aliağa Orman İşletme Şefliği olarak ormanlık alanları genişletmeyi, orman ve ağaç sevgisini arttırmayı hedeflediklerini belirten İşletme Şefi Mühendis Oktay Atalay Dikmen“Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında yer alan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü İzmir Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde Aliağa Orman İşletme Şefliği 05.05.2017 tarih ve 2 sayılı Bakanlık Oluru ile kuruluşu yapılmıştır. Aliağa Orman İşletme Şefliği Aliağa ve Foça ilçelerini kapsamakta olup, ormanlık saha 12843,4 ha, açıklık saha 40257,5 ha olmak üzere toplam 53100,9 ha dır. Aliağa Orman İşletme Şefliği İdari Binası, İzmir ili Aliağa ilçesi Yalı Mahallesi 152. Sokakta kalmaktadır. 2019 yılı itibari ile hizmet binamızda faaliyetlerimize başladık. Ormanİşletme Şefliği olarak ormanlık alanları genişletmeyi, orman ve ağaç sevgisini arttırmayı hedefliyoruz. ”dedi

Oktay Atalay Dikmen; 1984 Çanakkale doğumlu. İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği mezunu. Evli ve 1 çocuk babası.

www.aliagamedya.com

Diğer Makaleler...

Sayfa 8 / 31

8