atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

Aliağa’da bir yılda 89 buçuk milyon groston elleçleme yapıldı

65961028_620x410

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi aralık ayı olağan meclis toplantısında konuşan şube başkanı Adem Şimşek, “Aliağa’ya bir yılda gelen 5 bin 241 adet gemiden 89 buçuk milyon groston elleçleme yapıldı” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi aralık ayı olağan meclis toplantısı, şube başkanı Adem Şimşek’in yönetiminde gerçekleştirildi. M. Ender Özer Seminer Salonunda yapılan toplantıya Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Özgür Acar, Aliağa Liman Başkanı Levent Köleteli, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, Dokuz Eylül Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer, Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Aday ile İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi yönetim kurulu üyeleri katıldı. Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin 2018 yılında gösterdiği performansa dikkat çekerek ihracatta rekor kırıldığını, bunun artarak devam edeceğini söyledi.

“Aliağa’da 89,5 milyon groston elleçleme yapıldı”
Yönetim olarak denizcilere hizmete etmeye hızlı başladıklarını belirten Şimşek, “Kısa sürede 170 üyeye ulaştık. Denizci kardeşlerimizin faaliyet belgeleri çok hızlı bir şekilde dağıtılıyor. İlerleyen günlerde etkinliklerimize hız kesmeden devam edeceğiz” dedi. Aliağa’da 17 liman bulunduğunu hatırlatan Şimşek, “Aliağa’ya bir yılda gelen 5 bin 241 adet gemiden 89 buçuk milyon groston elleçleme yapıldı. Türkiye’ye gelen gemilerin yüzde 7,2’si Aliağa’ya geldi. Aliağa, Türkiye’de elleçlenen yükün yüzde 11,7’sine ev sahipliği yaptı” diye konuştu.

“İhracatımız 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi”
2017 itibari ile Türkiye’nin dünyada 17’nci, Avrupa’da ise 6’ncı büyük ekonomiye sahip olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Türkiye ekonomisi 2017 yılında 7,4 büyüme performansı sergiledi. Türkiye 2018 yılının ikinci çeyreğinde 5,2 oranında büyüme kaydetti. Kasım ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı oranına göre yüzde 9.49 oranında artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi. İhracat performansımız en fazla kasım ayında yükseldi ve rekor kırdı” ifadelerini kullandı.

“Deniz taşımacılığı 12 milyar tonluk hacime ulaştı”
Şimşek’in konuşmasının ardından toplantıya katılan Dokuz Eylül Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer, dünya ve Türkiye’deki limanların güncel durumu hakkında sunum gerçekleştirdi. Liman kapasiteleri, ekonomik krizin limancılığa olası etkileri gibi konular hakkında katılımcılara bilgiler veren Esmer, şöyle konuştu: “2018 yılında deniz taşımacılığı yaklaşık 12 milyar tonluk bir hacme ulaştı. Bunun parasal karşılığı yaklaşık 18 trilyon dolar. Dünya üzerinde yaklaşık 5 bin 200, Türkiye’de ise yaklaşık 200 liman var. Limanlarda Çin’in çok önde olduğunu görüyoruz. Dünya’daki ilk 10 liman arasındaki 7 liman Çin’de bulunuyor.”

Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Aday ise okulun Aliağa Deniz Ticaret Odasının sorumluluk sahasındaki tek okul olduğunu ve denizci bir nesil yetiştirmek için faaliyet gösterdiklerini kaydetti. Toplantı çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.

www.aliagamedya.com

GDZ ELEKTRİKTEN ALİAĞA’DA KESİNTİ DUYURUSU

aliaga-elektrik-kesintisi-1024x684

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GDZ Elektrik, güvenlik ve şebeke bakım çalışması nedeniyle Aliağa’da planlı elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

GDZ Elektrik resmi internet sayfasından yapılan duyuruya göre Aliağa’nın bazı bölgelerinde elektrik kesintisi yapılacak. 10 Ocak 2019 Perşembe günü 03.00-05.00 saatleri arasında Cumhuriyet, Namık Kemal, İstiklal, Prof Dr Zekeriya Aydın, Fatih Caddeleri, Zekeriya Aydın Caddesi, 290, 299, 300, 301, Öğretmen Hasan Mirasçı Sokak-Namık Kemal İlköğretim Okulu’nda güvenlik nedeniyle kesinti yapılacak.

09.00-15.00 saatlerinde ise Samurlu Köyü Kantar-Çamlık, Dere, Yaren, Samurlu Yolu-Üçsel-Ges Genel Elektrik-Duygu Gül Şimşek-Selmarin Liman-Opet Benzin İstasyonu ve civarında şebeke bakım çalışması nedeniyle elektrik kesintisi uygulanacak.

GDZ ELEKTRİK ÇAĞRI MERKEZİ 186
GDZ İzmir İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, kesinti öncesinde; Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması ve jeneratörlerin şebeke ayırıcılarının açılması gerektiği bildirildi.

Altyapı çalışmaları nedeniyle bildirimli elektrik kesintileri için; GDZ Elektrik çağrı merkezini (186) arayabilirsiniz.

ALİAĞA BLD.BSN.BLTN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN TARİHSEVERLERE İKİ GÜZELHİSAR KİTABI BİRDEN

aliaga-hilal-ortac-1-1024x576

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR” OKUYUCUYLA BULUŞTU

ÖĞRETİM ÜYESİ HİLAL ORTAÇ: “BİLİM DÜNYASININ BAŞUCU VE KILAVUZ KİTABI OLACAK”

Son dört buçuk yıldır akademik çalışmalara verdiği destekle Aliağa yerel tarihinin tüm yönlerine ışık tutan Aliağa Belediyesi, kültür yayınlarıyla Aliağalı tarihseverlerin takdirini toplamaya devam ediyor. Kültür yayınlarını “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında tarihseverlere ücretsiz olarak dağıtan Aliağa Belediyesi, bu kapsamda her ay kitap kampanyalarına da devam ediyor.

Aliağa Belediyesi gerçekleştirdiği her ay bir kitap kampanyası ile ocak ayı sonuna kadar iki Güzelhisar kitabını tarihseverlerle buluşturmaya devam edecek. “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinin ikinci yayını olan 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi İle Birlikte, Güzelhisar 3.Baskısı’ ile yedinci yayını 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar” ayın kitabı olarak Aliağalıların beğenisine sunuldu. Toplam 647 sayfalık iki dev eser okurların kitaplıklarındaki yerini almaya başladı.

‘ALİAĞA ÇEVRESİ İLE BİRLİKTE, GÜZELHİSAR”
Yazar Cevat Yıldırım tarafından kaleme alınan 432 sayfalık dev eserde 1320’den 1864 yılına kadar Saruhanoğullarına ve Osmanlı Devletine 500 yıldan fazla kaza olan Güzelhisar ve çevresinin 20.Yüzyıl sonunda hızla gelişmesi, tarihi ve coğrafyası ile ele aldı.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 7’NCİ YAYINI “TAPU TAHRİR DEFTERLERİNE GÖRE 16. YÜZYILDA GÜZELHİSAR” KİTAPLIKLARDAKİ YERİNİ ALIYOR
Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık tarihini gün yüzüne çıkarmak ve bu tarihi kültür yayınları ile gelecek kuşaklara aktarmak isteyen Aliağa Belediyesi, 19 kitap olarak projelendirdiği Aliağa Kent Kitaplığı’nın yedinci eseri “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”ın basımını tamamlayarak akademi dünyasının hizmetine sundu.

aliaga-belediyesi-kent-kitapligi-2-1024x683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSMANLI ARŞİVLERİNDEN YARARLANILDI
Aliağalıların ve tarih severlerin başucu, akademi dünyasının ise kaynak kitabı olacak 215 sayfalık dev eser Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç tarafından kaleme alındı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivlerinden yararlanılarak hazırlanan kitapta Güzelhisar’ın dolayısıyla da Aliağa’nın 16.yüzyıldaki ekonomik ve sosyal yaşamı tapu tahrir defterleri ile ortaya konuluyor.

AKADEMİ DÜNYASINA IŞIK TUTACAK
Akademik bir dille bilimsel veriler ışığında hazırlanan eser, tüm üniversitelerin ve kütüphanelerin kitaplıklarını süsleyecek. Tarihe ilgi duyan akademisyenlerin de başucu kitabı olacak. Kitaba dijital platformdan ulaşmak isteyen okuyucular kitabın tam metnini Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası yayınlarımız bölümünden okuyabilir ya da pdf olarak indirebilir.

TAPU TAHRİR DEFTERLERİNİN ÖNEMİ
Osmanlı Devleti topraklarının ana ve asıl kayıtları olup, tapu hükmünde sayılan Tapu Tahrir Defterleri; 400-500 yıl öncesine ilişkin Osmanlı Devleti’nin dört bir yanındaki toprağa bağlı köylüyü, sipahileri, çeşitli mükellefiyetleri olan meslek gruplarını, üretilen mahsulleri, toplanan vergileri, pazar ve gümrük mahallerini, bölgenin askeri, ekonomik ve sosyal özelliklerini yansıtması açısından çok önemlidir.

Ayrıca üç kıtaya yayılmış İmparatorluğun topraklarında bugün kurulan yeni devletlerin tarihini tam olarak yazmak da ancak; bölgenin askeri, ekonomik ve sosyal yönünü ortaya koyan bu defterlerle mümkündür. Bugün elde mevcut bulunan tapu tahrir defterleri Başbakanlık Osmanlı Arşivi (BOA) ile Ankara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivinde bulunmaktadır.

ÖĞRETİM ÜYESİ HİLAL ORTAÇ: “BİLİM DÜNYASININ BAŞUCU VE KILAVUZ KİTABI OLACAK”
“Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar” tapu tahrir defterleri verilerinden yola çıkarak hazırladıklarını belirten Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hilal Ortaç, “Kitapta Güzelhisar kazasının 16. Yüzyıldaki sosyal ve ekonomi tarihini ortaya koymaya çalıştım. Okurlar bu kitapla birlikte geçmişe doğru bir yolculuk yapabilecek. O dönemde Güzelhisar ve çevresindeki köylerinde ve mahallelerinde yaşayan insanların ektikleri, biçtikleri, ne gibi ürünler ürettikleri bu kitapta anlatılıyor. Kitabın yazım aşaması yaklaşık 1 yıl sürdü. Güzelhisar ve çevresi beylikler döneminden var olan yerleşim yerleri olduğundan hepsi zengin bir kültüre sahipler. Bu dev eser bilim ve akademi dünyasının başucu ve kılavuz kitabı olacaktır” dedi.

“Aliağa Kent Kitaplığı”nın harika bir proje olduğunu da sözlerine ekleyen Ortaç, “Aliağa Belediyesi iyi bir kültür hizmeti sunuyor. Tüm yayınlar Aliağa’nın tarihi ve geçmişini ortaya koyarak okurların Aliağa geçmişine yolculuk yapmalarına olanak sağlıyor” dedi.

Toplam 647 sayfadan oluşan iki kitabın dağıtımı ocak ayı sonuna kadar devam edecek.

ALİAĞA BLD.BSN.BLTN.

ALİAĞA BELEDİYESİ OCAK AYI OLAĞAN MECLİSİ TOPLANDI

aliaga-belediye-meclisi-1-1024x683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA’YA MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ KURULUYOR

Aliağa Belediyesi ocak ayı olağan meclisi Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda yapılan oturumun gündeminde başkanlıktan gelen önergeler, komisyondan gelen raporlar ve gündem dışı önergeler yer aldı. Meclis üyelerinin görüşüne sunulan 45 madde tek tek oylandı. Dokuz Eylül Üniversitesi ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde Aliağa’ya yapılması planlanan meslek hastalıkları hastanesi konusu da ocak ayı olağan meclisinin gündemine geldi.

4 Aralık 2018 ve 6 Aralık 2018 tarihli meclis tutanağının okunup oylanması ile başlayan 2019 yılının ilk meclisi başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesiyle devam etti. Başkanlıktan gelen önergeler kapsamında; 1-2-6-10-11-12-16-17-18-19-20 ve 22. maddeler oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edilirken 23.madde oy birliği ile İmar, Çevre-Sağlık ve Esnaf Komisyonlarına havale edildi.

DENETİM KOMİSYONU BELİRLENDİ
2019 yılının ilk meclis toplantısında denetim komisyonunda görev yapacak olan meclis üyeleri de gizli oylama yöntemi ile belirlendi. Buna göre 5 kişiden oluşan Denetim Komisyonuna; Rahmi Keskinoğlu, Selma Orhan, Ulviye Öztürk, Kazım Ulaş ve Fatma Bayar seçildi.

2019 yılında Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerine oturum başına ödenecek olan huzur hakkı ücretinin belirlenmesi ve yıl içinde olabilecek artışların yansıtılması hususlarının görüşüldüğü 7.madde meclis üyelerine oturum başına belediye başkan maaşının günlük brüt tutarının 1/3 oranında ücret ödenmesi oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Meclisinin 2019 yılında her ayın ilk haftasında yapılacak olan toplantı günü ve saati ile mutat toplantı yeri ve bir aylık tatil ayının belirlenmesi hususlarının görüşüldüğü 9.madde; meclis toplantılarının her ayın ilk haftası salı günü saat 18.00’de meclis salonunda yapılmasına oy birliği ile kabul edildi.

2019 yılında Meclis Toplantılarının sesli ve görüntülü cihazlarla kaydedilmesi ve belediye internet sitesi üzerinden canlı yayınlanması hususlarının görüşüldüğü 8.madde oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Başkan Yardımcısına 2019 yılı için ödenecek aylık ücretin belirlenmesi ve yıl içinde gelebilecek artışların aynen yansıtılması hususunun görüşüldüğü 3.madde, belediye başkanı aylık brüt ödeneğinin 2/3 oranında ve yıl içindeki artışların aynen yansıtılması oy birliği ile kabul edildi.

5620 Sayılı Kanun gereği; Sözleşmeli Personel statüsüne geçmeyi kabul etmeyen Çevre Teknikeri Murat Gel’in 2019 yılı için (01.01.2019-31.12.2019) geçici iş pozisyonunda çalıştırılması ve vize cetvelinin onaylanması hususu oy birliği ile kabul edildi.

Zabıta Memurlarına 2019 yılında ödenecek olan aylık maktu mesai ücretinin 701 TL olarak belirlenmesine oy birliği ile karar verildi.

Siteler Mahallesi ile ilgili içkili yer bölgesi çalışması yapılması talebinin görüşüldüğü 23.madde oy birliği ile İmar, Çevre-Sağlık ve Esnaf Komisyonlarına havale edildi.

aliaga-belediye-meclisi-2-1024x625

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA’YA MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ
Dokuz Eylül Üniversitesi ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde Aliağa’ya yapılması planlanan meslek hastalıkları hastanesi konusu da ocak ayı olağan meclisine gündem dışı önerge olarak geldi. Aliağalıların yıllardır her platformda dile getirerek talep ettiği meslek hastalıkları hastanesi için önemli bir adım atıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nden Aliağa Belediyesi’ne gönderilen yer tahsisi talep yazısı meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın imzasıyla meclise sunulan “İzmir ili Aliağa ilçesi, Karşıyaka mevkii sınırları içerisinde bulunan Çaltılıdere Mahallesi 0 ada 425 numaralı parselde 50.500 metrekarelik ve yine Aliağa ilçesi Akçaağıl Tepe mevki sınırları içinde bulunan Kalabak Mahallesi 0 ada 1269 parseldeki 74.264 metrekarelik taşınmazların her birinin 5 bin TL iz bedelle üniversitelerine gayri kabili rücu şartıyla devredilmesi istenmektedir” konulu talep yazısı oy çokluğu ile kabul edildi.

KOMİSYONDAN GELEN RAPORLAR
Komisyondan gelen raporlarda 1-2-3-4-5-6-7-10-11-12-13-14-15-16-17-18 ve 19.maddeler oy birliği ile 8-9-20 ve 21.maddeler ise oy çokluğu ile komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi.

Ocak ayı olağan meclisi bir sonraki meclis toplantısının 5 Şubat 2019 Salı günü saat 18.00’de yapılmasına karar verilmesi ile son buldu.

ALİAGA BLD.BSN.BLTN.

KUZEY EGE’DE FIRTINA VE DON UYARISI

aliaga-firtina-don-uyarisi-1-1024x680

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA’DA TAHMİN EDİLEN BEŞ GÜNLÜK HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İzmir’in kıyı ve kuzey kesimlerinde kuvvetli fırtına beklendiğini aynı zamanda zirai don riski bulunduğunu açıkladı.

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nin resmi internet sayfasından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Ege Denizi’nde rüzgarın 9 Ocak 2019 Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren güneyli yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/saat) fırtına; Orta ve Kuzey Ege’de 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/saat) kuvvetli fırtına, zaman zaman 10 kuvvetinde (105 km/saat) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın 11 Ocak 2019 Cuma günü sabah ilk saatlerden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. Fırtına nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı başta denizcilerimiz olmak üzere ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.”

ZİRAİ DON UYARISI
İzmir için zirai don riski uyarısında da bulunan Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, açıklamasına şöyle devam etti: “Zirai faaliyetlerin devam ettiği bölgemizde gece saatlerinden başlamak üzere 9 Ocak 2019 Çarşamba günü sabah ilk saatlerde kıyı kesimlerde hafif, iç ve kuzey kesimlerde orta kuvvette, Manisa ve Çanakkale’nin doğu ilçeleri ile Balıkesir’in güneydoğu ilçelerinde yer yer kuvvetli zirai don riski bulunduğundan, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı üreticilerimizin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir”

ALİAĞA’DA TAHMİN EDİLEN BEŞ GÜNLÜK HAVA DURUMU
Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden elde edilen bilgilere göre Aliağa’da tahmin edilen beş günlük hava durumu şöyle olacak;

9 Ocak 2019 Çarşamba: Hava sağanak yağışlı, sıcaklık en düşük -1, en yüksek 9 derece
10 Ocak 2019 Perşembe: Hava kuvvetli sağanak yağışlı, sıcaklık en düşük 7, en yüksek 13 derece
11 Ocak 2019 Cuma: Hava kuvvetli sağanak yağışlı, sıcaklık en düşük 10, en yüksek 13 derece
12 Ocak 2019 Cumartesi: Hava çok bulutlu, sıcaklık en düşük 9, en yüksek 12 derece
13 Ocak 2019 Pazar: Hava parçalı bulutlu, sıcaklık en düşük 8, en yüksek 12 derece

ALİAGA BLD. BSN. BLTN.

Diğer Makaleler...

Sayfa 9 / 32

9