atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

DENİZLERDE AV SEZONU AÇILIYOR

Balıkçılıkta yeni av sezonu, 1 Eylül’de av yasaklarının kalkmasıyla başlayacak. Balıkçılar yeni sezon için teknelerinde ve av ekipmanlarında son hazırlıklarını tamamlarken, bereketli bir sezon geçirmeyi ümit ediyor. Yaz aylarında balığa ara veren tüketiciler de yeni sezonun başlamasıyla beraber balığa doyacak.

denizlerde-av-sezonu-aciliyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, denize açılmaya hazırlanan balıkçılara bereketli bir sezon dilerken, tüketicilere yeni sezonda bol bol balık yemelerini tavsiye etti. Bu sezon denizlerimizde balığın bol olacağının işaretlerinin geldiğini dile getiren Öztürk, “Balıkçılarımız ve balıkçılığımız daha fazla desteklendikçe, balığımız sofralarda başköşede yer aldıkça ülkemizin kalkınması ve sağlıklı nesillerin yetişmesi mümkün olacaktır” dedi.

“HAK ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ”

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olduğunu belirten Öztürk, “Ülkemizin deniz ve iç su kaynakları yüzey alanlarının toplamı 25 milyon hektar. Bu büyüklük, ülkenin toplam tarım alanlarına yakın. Ancak Dünya Gıda Örgütü’nün verilerine göre dünya su ürünleri üretimi 170 milyon ton iken, ülkemiz 500-700 bin ton üretim ile ancak binde 5 pay alabiliyor.TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2017’de avcılık yoluyla 354 bin 318 ton, yetiştiricilik yoluyla 253 bin 395 ton olmak üzere 630 bin 820 ton su ürünleri üretimi gerçekleştirildi. Bu rakamlar, bir yarımada olan ülkemizin potansiyeline göre yeterli değil. Balıkçılıkta hak ettiğimiz yerde değiliz” diye konuştu.

Toplam 629 kilometre kıyı şeridine sahip İzmir’in, gerek yetiştiricilik gerekse avcılık üretimi açısından su ürünleri üretimi için önemli potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Öztürk, “2016 yılında yüzde 10,6 olan ülkemiz deniz ürünleri avcılığında Ege Bölgesi’nin payı geçen yıl yüzde 14,8’e yükseldi. Balıkçı gemisi sayısında İstanbul’dan sonra 2. sıradaİzmir yer alıyor. İzmir’de 44 su ürünleri kooperatifi, toplamda 28 balıkçı barınağı var. Türkiye’nin deniz balıkları yetiştiricilik tesislerinin toplam üretim kapasitesinin yüzde 35’lik kısmı ilimizde bulunuyor. 850 milyon dolara ulaşan su ürünleri ihracatının yüzde 29’u İzmir’den yapıldı” bilgisini verdi.

HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM

Türk balıkçılığının temel sorununun sürdürülebilir üretim olduğunu belirten Öztürk, avlanma kotası uygulaması, yasadışı avcılığın önlenmesi, Kuşadası gibi bölgelerdeki aşırı avlanma baskısının kaldırılmasının yanı sıra daha sağlıklı istatistikler tutularak balıkçılığın gelecek nesillere daha bereketli şekilde devredilebileceğini söyledi.

Öztürk, şöyle devam etti: “Bölgemiz balıkçılığının bir sorunu kıta sahanlığının kısıtlı olmasıdır. 8 kilogram olan kişi başı tüketimi KDV indirimi ve tüketim kampanyaları ile artırmak durumundayız. Balıkçı gemilerinin lojistik liman eksikliği, balıkçı barınaklarının kooperatiflere kiralanmasında yaşanan gecikmeler, kooperatifler üzerinde Milli Emlak payı yükü, barınakların balıkçılık ve turizm arasında dengeli kullanımı, balıkçı barınaklarına yeni atık alım tesisleri kurulması diğer konular arasında yer alıyor. Yetiştiricilikte üretim planlaması, yeni türlerin üretiminin teşviki veSu Ürünleri Organize Bölgesi kurulması son derece önemlidir. Kıyı balıkçılığı konusunda tüketici bilinçlendirilmeli, balıkçı teknelerine hizmet verecek nitelikte yeni çekek yeri imkânı sağlanmalı, balıkçılara uygun faizli ve vadeli kredi sağlanmalıdır.”

www.aliagamedya.com

HIDRELLEZ ZAMANI” TİYATRO SEVERLER İLE BULUŞACAK

40310640_2184905711582573_2209327114023337984_n-214x300“HIDRELLEZ ZAMANI” TİYATRO SEVERLER İLE BULUŞACAK

Tiyatro Seyir Aliağa tarafından hazırlanan “Hıdrellez Zamanı” isimli tiyatro oyunu Aliağalı tiyatro severler ile buluşacak.

Aliağa Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında organize edilen “Aliağa’da Tiyatro Günleri” tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin birbirinden değerli oyunlarını ve tiyatro sanatçılarını Aliağalılar ile buluşturan Aliağa Belediyesi bu kez Aliağalı tiyatrocuların rol aldığı “Hıdrellez Zamanı” isimli oyunu tiyatro severler ile buluşturacak.

OYUNUN KONUSU
Yönetmenliğini Gülder Pınar’ın üstlendiği oyunda Romanların yaşantısı farklı bir gözle ele alınıyor. Bilindik yaşamlarının yanında dramatik bir aşk hikayesi de seyirciye aktarılıyor. Kareografisinden oyunculuğuna, canlı şarkı performanslarından müziklerine kadar ince ince işlenmiş bu oyunda herkes geçmiş yaşantısından bir parça kendinde bulacak.

DAVETİYELER HİLAL MASA’DA
31 Ağustos Cuma günü Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan oyun saat 21.15’te başlayacak. Tiyatro severlerin beğeniyle izleyecekleri oyunun davetiyeleri Aliağa Belediyesi Merkez Hizmet Binası giriş katında yer alan Hilal Masa biriminden ücretsiz olarak temin edilebilecek.

 

ALİAGA BLD.BSN.BLTN.

ALİAĞA BELEDİYESİ SENTETİK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI YAPTIRACAK

Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü sentetik çim yüzeyli (fifa recomended star 1) futbol sahası için ihaleye çıkıyor. İhale, 4734 Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesi gereği açık ihale usulünce yapılacak.

40279776_2184881024918375_299864042397237248_n-300x200

 

 

 

 

 

 

 

“Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi”nde 1 Adet Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası Yapım İşini kapsayan ihale 4 Eylül 2018 Salı günü saat 10.00’da Aliağa Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek. Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren beş gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacak. İşin süresi ise yer tesliminden itibaren kırk takvim günü olarak belirlendi. İstekliler ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşabilecek.

Duyurusu yapılan ihale ilanında ihaleye katılabilme şartları, istenilen belgeler ve yeterlilik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler ayrıntılarıyla yayımlandı. İhale dokümanı https://ekap.kik.gov.tr/EKAP web adresinden görülebileceği gibi 250 TL karşılığında Aliağa Belediyesi Destek Hizmetler Müdürlüğü İhale İşleri Servisi’nden de satın alınabilecek. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları veya EKAP üzerinden e-imza kullanarak indirmeleri zorunludur. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Aliağa Belediyesi Destek Hizmetler Müdürlüğü İhale İşleri Servisi adresine elden teslim edebileceği gibi aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderebilir.

ALİAGA BLD.BSN.BLTN.

DİKİLİ'DE FESTİVALE GERİ SAYIM

Dikili ilçesinde Dikili Kültür-Sanat, Bilim-Düşünce ve Emek Festivali, bu yıl ‘Cumhuriyete bağlılık’ temasıyla 30 Ağustos- 1 Eylül arasında yapılacak. Festivalde konserler, paneller, söyleşiler, sergiler, halkoyunları ve spor etkinlikleri düzenlenecek.

cd153a426b-300x200

 

 

 

 

 

 

 

Dikili Belediyesi tarafından bu yıl 30 ila 1 Eylül arasında düzenlenecek Dikili Kültür-Sanat, Bilim-Düşünce ve Emek Festivali, siyasetçi, sanatçı, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ağırlayacak. 30 Ağustos Perşembe günü başlayacak festivalin ilk gününde Leman Sam, ikinci gününde Onur Akın ve kapanışında ise Sümer Ezgü sahne alacak. Müziğin güçlü seslerinin sahne alacağı festivalde usta isimler, sevilen ezgilerini Dikili Atatürk Meydanı’nı dolduranlara seslendirecek. Festivalin ilk günü Dikili Atatürk Meydanı’nda, saat 20.00’de, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler ve Gazeteci Meliha Okur, ‘Türkiye’de Hukukun Üstünlüğü ve Ekonomik Kalkınma Yeniden Nasıl Tahsis Edilir?’ başlıklı panelde kent sakinleriyle buluşacak. Tarım ve hayvancılık politikaları konusunda analizlerin masaya yatırılacağı ikinci panel ise 31 Ağustos Cuma günü yine Dikili Atatürk Meydanı’nda, saat 20.00’de gerçekleştirilecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın da konuşmacı olacağı, ‘2002’den Günümüze Tarım ve Hayvancılık Politikalarının İzdüşümü’ başlıklı panelin diğer katılımcıları, Dikili Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Tosun ve Gazeteci Ali Ekber Yıldırım olacak.

www.aliagamedya.com

 

NEBİL ÖZGENTÜRK’TEN BERGAMA KERMESİ BELGESELİ

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisiyle 1937 yılında başlayan ve Türkiye’nin ilk yerel festivali olan 82 yıllık Bergama Kermesi’nin hikâyesi Nebil Özgentürk tarafından belgesel ve bir kitapta toplandı.

00-1-300x231

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazeteci-yazar Nebil Özgentürk’ün tarafından “Tarihin Işığında Cumhuriyet’in İlk Şenliği Bergama Kermesi” adıyla hazırlanan ve bir saat 10 dakika süren belgeselin seslendirmesi ise ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Levent Üzümcü tarafından yapıldı. Birinci bölümde “Uygarlığın İzinde Bergama ve Ata’nın Vasiyeti”, ikinci bölümde ise “Yakın Tarihin ve Bugünün Şenliği” anlatıldı. Aynı isimle 112 sayfa olarak çıkarılan kitabın metin yazarları ve araştırma ekibi ise Nebil Özgentürk, Melda Davran ve Deniz Özdemir tarafından oluşturuldu. Kitapta “Bergama’nın Renkli ve Görkemli Tarihi”, “Bergama’nın Tacı Zeus Sunağı”, “Bergama ve Parşömen”, “Osmanlı’nın Bergama’sı” gibi başlıklara da yer verildi.

 

BERGAMA’NIN HİKÂYELERİ HİÇ BİTMEZ, BİTMEYECEK

 

Belgeselin 10 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten gazeteci-yazar Nebil Özgentürk yapılan çalışmayı; “Şairimizin, Nazım’ımızın dizelerinden yola çıkarak söyleyecek olursak, ‘En güzel hikâye henüz anlatılmamış olandır!’ elbet ama Bergama’ya 10 ay boyunca yaptığımız yolculuklardan anladım ki Bergama’nın hikâyeleri hiç bitmez, bitmeyecek! Bir Bergama Hikâyesi’ne daha öncülük ettiği için Başkan Mehmet Gönenç’e teşekkür ediyoruz.Bir Bergama filmi ve kitabını kapsayan projeyi önerdiğinde, kendi kariyeri için değil, bir kalıcı çalışmayı hayal etmişti. Ben ve bir yudum insan ekibi, bu sayede Bergama üzerine bir zaman tüneline girdi; kayıtlar, belgeler, kitaplar, bilgiler üzerine muazzam bir yolculuk yaptı. Ata, iyi ki gelmiş Bergama’ya, iyi ki şenliği işaret etmiş ve iyi ki Kermes günleri başlamış ve hiç aksamadan bugünlere gelmiş. Ve biz iyi ki o günlerden bugünlere olan bu hikâyeyi kayda aldık” ifadeleriyle anlattı.

 

SIRA DIŞI KERMES TARİHİ KAYDA GEÇİYOR

 

Bergama Belediye Başkan Mehmet Gönenç ise; “Neredeyse 2500 yıldır yaşamın, sanatın ve üretimin hiç kesintiye uğramadığı bu şehir günümüzde de adeta bir açık hava müzesi görünümüyle bu kimliğini korumaya devam ediyor. Bin yıllar öncesinin anıtsal eserleri, antik tiyatroları, köprüleri, suyolları, yüzlerce yıldır ayakta duran ve bugün hala kullanılan cami ve hamamları ile Bergama yalnızca ‘kadim’ değil kültürel birikimini ve emanetlerini koruyarak yaşayan bir antik dönem başkenti olma ayrıcalığını koruyor. İşte bu kitap ve belgesel Bergama’nın binlerce yıllık öyküsünü ve O’nun sıra dışı Kermesini tarihin ışığında kayda geçiriyor” dedi.

 

İLK GÖSTERİM 3 EYLÜL’DE

 

Belgeselin ilk gösterimi, Bergama Belediyesi tarafından 3 – 9 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan82.Uluslararası Bergama Kermesi’nin ilk gününde ve Cumhuriyet Meydanı’nda, Nebil Özgentürk’ün de katılımıyla gerçekleştirilecek.

 

“Tarihin Işığında Cumhuriyet’in İlk Şenliği Bergama Kermesi” adlı belgesel DVD olarak aynı ismi taşıyan kitap ile birlikteBergama Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayınlanacak.

www.aliagamedya.com

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 10 / 31

10