atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ÜÇ KİTAP BİRDEN

aliaga-belediyesinden-uc-kitap-birden_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“MYRİNA VE GRYNEİON, ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMALARI, 2.CİLT” OKUYUCU İLE BULUŞUYOR

Akademik çalışmalara verdiği destek ile Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık kültür mirasını geleceğe taşıyan Aliağa Belediyesi, 2018-2019 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte öğrencilere üç kitap birden hediye ediyor.

Aliağa Belediyesi’nin “Oku, Okut” projesi kapsamında sürdürdüğü her ay bir kitap kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda yeni eğitim öğretim sezonunun başlaması ile birlikte Aliağa Kent Kitaplığı dizisin 398 sayfalık “Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu Bildirileri”, 431 sayfalık “Aliağa Çevresi İle Birlikte Güzelhisar” ile serinin altıncı ve yeni çıkan kitabı 448 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, 2.Cilt” eseri tüm okuyuculara hediye ediliyor. Toplam bin 277 sayfalık sete sahip olmak isteyen okuyucular bu kitapları Mahalle Muhtarlıkları, Nadir Nadi Kütüphanesi ve belediye merkez binasının giriş katında hizmet veren Hilal Masa’dan ücretsiz olarak temin edebilecekler. Aliağa dışında ikamet eden tarih severler kitapların pdf’lerine Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sayfasında yer alan yayımlarımız bölümünden ulaşabilirler.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN ALTINCI KİTABI OKUYUCU İLE BULUŞUYOR
Aliağa’nın antik çağlara dayanan uygarlık birikimini gün yüzüne çıkartmak ve bunu gelecek nesillere aktarmak isteyen Aliağa Belediyesi, Aliağa Kent Kitaplığı’nın altıncı kitabı olan “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, 2.Cilt”i de okuyucuyla buluşuyor. Yrd. Doç. Dr. Murat Çekilmez, Dr. Emel Dereboylu Poulain ve Dr.Emre Erdan’ın editörlüğünü üstlendiği kitapta yüzey araştırmaları sırasında bulunan arkeolojik kültür varlıklarının tespitiyle ilgili makaleler, Gryneion’daki Apollon tapınağı ve çevresinde yapılan jeofizik araştırmaları gibi çok sayıda önemli bilgiler yer alıyor.

Kitapta 2017 yılında yapılan yüzey araştırmalarında elde edilen arkeolojik kültür varlıklarının tespitiyle ilgili makaleler bulunuyor. Myrina ve Gryneion antik kentlerinden çıkan seramikler üzerinde çalışmalar yapan Dr. Emel Dereboylu’nun çalışma sonuçları ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden Dr. Serdar Vardar’ın paleocoğrafyasıyla ilgili çalışmaları bulunuyor. Ayrıca Gryneion’daki bitki ve flora ile ilgili araştırmalar yayımlandı. Kendi alanında uzman akademisyenler tarafından yapılan çalışmalar ile sikkesinden seramiğine, mimari malzemeden heykeltıraşlığa kadar birçok önemli bilgi Myrina ve Gryneion 2 kitabında okuyucuya sunuldu.

ALİAGA BLD.BSN.BLTN.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NDAN ALİAĞA’YA SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE DESTEK SÖZÜ

mer-Ertrk-Rifat-Hisarcklolu-225x300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alman Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (DIHK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan protokol gereği 2004 yılında Köln merkezli olarak kurulan Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK)’nın 13. Genel Kurul Toplantısı Almanya’nın başkenti Berlin’de yapıldı.

Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan 13. Genel Kurul toplantısına Aliağa’yı temsilen Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk katıldı.

Genel kurul toplantısı sonrasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya gelen ALTO Başkanı Ömer Ertürk, Aliağa İstişare ve Çözüm Platformu Yürütme Kurulunda gündeme alınan konular ile ilgili bilgi paylaşımı yaptı ve sorunların çözümleri noktasında ilgili bakanlıklar nezdinde destek sözü aldı.

TD-IHK’nın Genel kurul toplantısı için TOBB öncülüğünde Türkiye’den Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 80 Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Berlin’e gitti. Genel Kurul’da Aliağa’yı temsil eden Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, genel kurulunun ardından Alman Odalar Birliği (DIHK) Başkanı Dr. Eric Schweitzer’inde katıldığı Türkiye- Almanya Ekonomi Diyalogu toplantısına katılarak çeşitli temaslarda bulundu.

Hisarcıklıoğlu: AB bizden, biz AB’den vazgeçemeyiz

Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası 13. Genel Kurulu’nda Türkiye ve AB ilişkilerini değerlendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek, AB’nin Türkiye’ye ve Türkiye’nin de AB’ye olan ihtiyaç ve bağlılıklarından söz etti. TOBB olarak Türkiye – AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Avrupa’daki odalarla Türkiye’deki odaları birbirine yaklaştıracak 5 milyon euroluk yeni bir AB projesi başlattık. Türk ve AB özel sektörü arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan proje, 2020 yılının sonuna kadar devam edecek. Bu proje, aynı zamanda, son yıllarda soğumaya yüz tutmuş AB – Türkiye ilişkisini yeniden canlandırmaya yönelik bir girişim. AB bizden, biz AB’den vazgeçemeyiz. Bu projelerle, oda ve borsalarımızın hizmet kapasitelerine destek sağlamak yanında, Türkiye’nin AB üyelik sürecine de katkı veriyoruz” dedi.

Ertürk: Alman iş adamlarına Aliağa’nın yatırım fırsatlarını sunduk

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası 13. Genel Kurulu’na ilişkin izlenimlerini paylaşan Başkan Ertürk, “Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nda 14 yıldan beri Türkiye ve Almanya iş dünyası arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve ortak girişimlerin gerçekleştirilmesi anlamında önemli hizmetler veriliyor. Ülkemizin en büyük ticari partnerlerinden biri olan ve en fazla vatandaşımızın yaşadığı dünyanın da en büyük dördüncü ekonomik gücü olan Almanya ile olan ilişkilerimizin her zaman çok büyük önemi bulunmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde gerek ülkemizin gerek te bünyesinde barındırdığı stratejik sektörler ile Aliağa’mızın yatırımcılara oldukça cazip fırsatlar sunduğunu Alman yatırımcılara aktararak; ekonomik ilişkileri güçlendirmek ve yeni işbirliği imkanlarına zemin hazırlamak amacıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk ve kendilerini Aliağa’ya davet ettik. Bu anlamda başarılı geçen genel kurulumuzun ve gerçekleştirdiğimiz temaslar ile toplantıların Türkiye ve Almanya iş dünyasına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

ALTO BSN.BLTN.

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sedar Berk’in, 31. Ahilik Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

esnaf-1-300x192

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sedar Berk, Ahilik Kültür Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk mesajında, Ahilik anlayışında, din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese eşit muamele yapıldığını, Ahilikte çalışmak, üretmek ve alın teri ile kazanmanın bir ahlak kuralı olduğunu ahiliğin halkın sanat ve meslek alanında yetişmesini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma hayatında iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğunu ifade etti.

Ahiliğin sevgi, kardeşlik ve dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültür olduğunu belirten Başkan Berk “Kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik, dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Anadolu’da ticaret erbabının yaşattığı Ahilik, dünyaya örnek olacak insani değerleri ve uygulama örneklerini içinde barındırmaktadır. Bugün modern dünyada ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standardı olarak ifade edilen birçok kavram Ahilik Teşkilatı çatısı altında asırlar öncesinde Anadolu topraklarında hayata geçirilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin mayasında Ahilik vardır. Osmanlı Devletini cihan devleti yapan sır Ahiliktir” dedi.

Ahilik teşkilatının, günümüzün esnaf birlikleri ve meslek odalarının da temelini oluşturduğunu söyleyen Başkan Berk”Ahiliğin kardeşlik ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkârlarımız; “elini, kapını ve sofranı açık tut” öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Ahilik kültürü; milli birlik ve beraberliğimizin coğrafyamızda her zaman en büyük teminatlarından birisi olmuştur. Ahilik Teşkilatı millet olmamızı, devlet olmamızı temin ve tesis eden önemli değerlerimizdendir. Ahiliğin kurucusuAhi Evran Veli‘nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkarlarımıza yol göstermektedir. Sanayi Kentimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkarlarımız, geleneksel el sanatları ustalarından en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar Ahilik ilkelerini yaşatma gayreti içerisindedirler. Ahilik haftasının, başta esnaflarımız olmak üzere Aliağamıza hayırlar, bereketler,bol ve helal kazanç getirmesine vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

www.aliagamedya.com

Başkan Yiyitalp’dan Sürücülere ‘Okullar Açıldı Dikkatli Ol’ Çağrısı

salih-1024x684-332x250-300x226

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Şöförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp,okulların açılması nedeniyle ticari araç sürücülerini trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı.

2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle tüm öğretmen ve öğrencilere başarılı bir yıl geçirmeleri dileğinde bulanan başkan Yiyitalp, Binlerce ailenin, çocuklarını gerek okul servis araçları, gerek diğer ticari araçlar ile okullarına daha güvenli bir erişimde gidip gelmelerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi

Başkan Yiyitalp “Eğitim ve öğretim dönemi süresince İlçemizin cadde ve sokaklar, sabahın çok erken saatlerinde kalkarak okullarına gitmek zorunda kalan yüzlerce çocukla dolacaktır. Çocuklar sabahın çok erken saatlerinde okullarına gitmek zorunda kaldıklarından uykusuz, dalgın ve kuralları yetişkinler kadar bilemeyecekleri için dikkatsiz olabilirler. O nedenle çok dikkatli olmak ve kurallara uymak sorumluluğunda öncelikte sürücülere düşmektedir. O nedenle de dikkatli olamayacaklarını varsayarak her zaman çok ama çok dikkatli olmalıyız. Kazalara araçların değil, sürücülerin neden olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayarak, bilhassa okul önlerinde, yavaş seyir etmek ve korna çalmak gibi gereksiz gürültü yapmaktan da kaçınmak gerekmektedir.”
Velilerin okula giden çocuklarını servis ve taksi şoförlerine emanet ettiklerini, ticari araç sürücülerinin trafik kurallarına önem ve özen göstererek çocukların güven içinde olacaklarına inandıklarını belirten Yiyitalp,” Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha güvenli bir eğitim ve öğretim yılı geçirmeleri için mutlaka yardımcı personeli ve ilgili mesleki odaya kayıtlı olan servis araçlarının tercih edilmesi daha güvenli olmaktadır.Öğrenci servis taşımacılığı yapan şoför arkadaşlarımıza okulların açılması ile birlikte büyük görevler düşmektedir. Anne ve babaların gözlerinin arkada kalmaması, çocuklarını okullara güvenli şekilde gidip geldiklerini bilmeleri için şoför esnafımız bütün gayretini ve çabasını bu yönde sarf etmesi gerekmektedir” dedi.

www.aliagamedya.com

Aliağaspor, hazırlık maçında berabere kaldı

2648317

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sezon öncesi son hazırlık maçında Bölgesel Amatör Lig’in (BAL) iddialı takımlarından Somaspor ile karşılaşan Aliağaspor rakibi ile golsüz berabere kaldı.

BAL 8. Grup’ta mücadele edecek olan Aliağaspor, 9. Grup’un şampiyonluk adaylarından Somaspor’u sahasında ağırladı. Petkim Stadında çekişmeli geçen karşılaşma golsüz berabere tamamlandı.

Sahaya ideale yakın kadroları ile çıkan iki takım da oyuna kontrollü başladı. Rakibi üzerinde baskı kurmaya çalışan Aliağaspor, kanat organizasyonları ile etkili olmaya çalıştı. Güçlü fiziği ile rakip savunmayı yıpratan Quesi Jonathan Weston’un 55. dakikada attığı gol ofsayt gerekçesi ile geçersiz sayıldı. Konuk ekip Somaspor ise orta alanda yaptığı sıkı pres ile Aliağaspor’a geçit vermedi. BAL’ın iddialı iki takımının mücadelesi golsüz beraberlikle sonuçlandı. Zorlu mücadelede Aliağa taraftarı da sarı-siyahlı takımı yalnız bırakmadı.

Sezona galibiyetle başlamak isteyen Aliağaspor, sezonu kendi sahasında açacak. Sarı-siyahlılar 23 Eylül Pazar günü Kütahya Çamlıcaspor’u ağırlayacak. Petkim stadında oynanacak olan karşılaşma saat 15.00’de başlayacak.

www.aliagamedya.com

Diğer Makaleler...

Sayfa 10 / 32

10