atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

Haberler

ALİAĞA ESNAFINA 1 YILDA 24 MİLYON TL KREDİ

aliaga-adal-altay

Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Adal Altay, 2019 yılında Aliağa esnafına 24 milyon lira kredi verdiklerini söyledi. Altay ayrıca, Aliağa esnafı üzerinde toplam 71 milyon liralık kredinin bulunduğunu da belirtti.

Bugüne kadarki en fazla krediyi bu yıl verdiklerini ifade eden Altay, “Kooperatif olarak binin üzerinde esnafa kredi sağlıyoruz. Kredi limitimiz kişi başı 200 bin lira. Beş yıl vade ile verdiğimiz bu kredinin ödemeleri üç aydan üç aya yapılıyor. Vadesi gelen ödemeleri üç ay daha bekliyoruz” dedi.

ALİAĞA ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ BAŞKANI ADAL ALTAY, “ALİAĞA’DA HER SEKTÖRDEN ESNAF KREDİ KULLANABİLİR”

Kredi faizlerinin yüzde 6 olduğunun altını çizen Altay, gecikme faizlerinin ise yüzde 24’lerden yüzde 20’lere gerilediğini söyledi. Altay, “Kooperatif olarak 5 bin liraya kadar tek kefil, 15 bin liraya kadar iki kefil,15 bin lira üzerinde kredi kullanmak isteyen esnafımıza ipotek şartı koyuyoruz. Günü geçen krediler için yıllık yüzde 20 faiz uygulanıyor. Vadesi gelen ödemeleri üç ay daha bekliyoruz. Aliağa’da her sektörden esnaf kredi kullanabilir” dedi.

“İZMİR’DE EN FAZLA KREDİYİ MERKEZ BİRLİK KOOPERATİFİ SAĞLIYOR”

Aliağa esnafının geçmiş yıllara göre daha iyi bir ödeme gücünün olduğuna da değinen Altay, “Aliağa’yı İzmir ile kıyaslayabiliriz. İzmir’de şu anda 51 tane kooperatif faaliyet gösteriyor. İzmir’de en fazla krediyi merkez birlik kooperatifi sağlıyor. Hem verilen kredi miktarı hem de ödeme gücü yönünden Aliağa’nın durumunun iyi düzeyde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

VERGİ ÖDEMELERİNDE SON GÜN 2 ARALIK PAZARTESİ

aliaga-belediyesinden-vergi-hatirlatmasi

Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, 2019 Yılı Emlak ve Çevre Temizlik vergisi ikinci taksit ödeme süresinin 2 Aralık 2019 Pazartesi günü sona ereceğini hatırlattı.

Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Borç yükümlülüğü olan vatandaşlar cezalı duruma düşmemesi için 2019 yılı Emlak ve Çevre Temizlik Vergilerinin ikinci taksit ödemelerini 2 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar belediye veznesine nakit veya kredi kartı ile yapabilecek. Vergi ödemelerini hafta sonu yapmak isteyen vatandaşlar için belediye veznesi 30 Kasım Cumartesi günü de saat 17.00’ye kadar açık olacak. Vatandaşlar ödemelerini https://ebelediye.aliaga.bel.tr/Innosa.EBL.Web/ üzerinden online olarak da gerçekleştirebilecek.

Ayrıca, 6736, 7020 ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandıran borçlar için taksit ödeme süresi de 2 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 17.00’de son bulacak.

Emlak vergi ödemelerini banka şubesinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşların taksit ödemelerini Türkiye Halk Bankası Aliağa Şubesi, Aliağa Belediye Başkanlığı’nın TR95 0001 2009 7270 0007 0000 05 no’lu İBAN hesabına veya posta çeki ile 233101 no’lu hesabına yatırabilecekleri duyuruldu.

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜROSU

SANAYİ ESNAFINA ÇIRAKLIK EĞİTİMİNDEKİ YENİLİKLER ANLATILDI

ewLPUgpfiUAceRCnJgbdkNpGIrxYOPuDKeeOeWWBiFgznvUgchsLGPAPkEVbKmuN_thumb

HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bilgehan Kurtcebe ve okul bünyesindeki Mesleki Eğitim Merkezi’nin idareci ve öğretmenleri, Aliağa Sanayi Sitesi esnafına çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta eğiticilik kursları hakkında bilgilendirme yaptı.

HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bilgehan Kurtcebe ile okul bünyesindeki Mesleki Eğitim Merkezi’nin idareci ve öğretmenleri, Aliağa Sanayi Sitesi’nde gerçekleştirilen toplantıda sanayi esnafına ilçedeki çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta eğiticilik kursları hakkında bilgilendirmede bulundu. Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk’in de hazır bulunduğu toplantıda konuşan HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bilgehan Kurtcebe “Aliağa’da mesleki eğitim merkezi bizim okulumuzun bünyesinde. Bize en yakın mesleki eğitim merkezi Menemen’de. Ama biz öğrencilerimizi Menemen’e veya İzmir’e yönlendirme taraftarı değiliz. Açabildiğimiz ölçüde yeni alanlar açarak öğrencilerimizin ilçemizde eğitim almasını istiyoruz. Çıraklık, kalfalık, ustalık, usta eğiticilik kurslarını okulumuzda veriyoruz.” dedi.

“Çıraklık sistemi yeniden hareketlenecek”

Statülerinin meslek lisesi olduğunu ancak buradaki çıraklık eğitim merkezini de biraz daha aktif hale getirmek için emek harcadıklarını vurgulayan Kurtcebe, “Hem öğretmen kadromuzu genişletiyoruz. Hem atölyelerimizi daha donanımlı hale getiriyoruz. Bakanlığımız geçen sene özellikle çıraklık eğitim merkezlerine yatırımlar yapmaya başladı. Yaklaşık 10 yıl önce çıraklık sistemi güzel bir şekilde gidiyordu. O zamanlar 12 yıllık kesintisiz eğitim yoktu. Ne zaman 12 yıllık kesintisiz eğitim geldi çıraklık eğitimi biraz geri kaldı. Ama geçen sene bakanımız çıraklık eğitim merkezi öğrencilerinin çıraklık okurken aynı zamanda da liseden mezun olabilmesinin önünü açtı. Şu anda çırak olan öğrenciler haftada 2 saatlik fark derslerini vererek 3-4 yıl sonra liseden de mezun olabiliyorlar. Bu bağlamda çıraklık sisteminin yeniden hareketleneceğini düşünüyorum. Biz de çıraklık eğitimini Aliağa’da biraz daha etkin hale getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Okul Müdürü Kurtcebe’nin konuşmasının ardından Teknik Müdür Yardımcısı Ümit Ayaz ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Nermin Özkan çıraklık eğitimindeki yenilikler hakkında sanayi sitesi esnafını bilgilendirerek esnafın çıraklık eğitimi ile ilgili beklentilerini dinledi. Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk toplantı sonrasında HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenlerine katkıları için sanayi sitesi esnafı adına teşekkürlerini iletti.

www.aliagaekspres.com.tr

YENİ ŞAKRAN’DA DOĞALGAZ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

aliaga-sakran-dogalgaz_4

İzmir bölgesinde doğalgazın dağıtımı ve mahalli gaz boru hattı şebekesi ile nakli faaliyetlerini yapmaya yetkili İzmir Gaz Genel Müdürlüğü tarafından Yeni Şakran Mahallesinde temmuz ayında başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

TEST ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın girişimleriyle çözüme kavuşan Yeni Şakran Mahallesi’nin doğalgaz sorunu çalışmaların tamamlanması ile birlikte sona eriyor. Dört ay süren hummalı çalışma ile Yeni Şakran doğalgaz dağıtım ağı tamamlandı. Başarı ile gerçekleşen test çalışmaları sonucunda Yeni Şakran Mahallesi abonelerine gaz dağıtımı başlıyor.

HACIÖMERLİ MAHALLESİ DOĞALGAZ ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

İzmirgaz tarafından ilk kez, nüfus oranına bakılmaksızın genişleme alanı kapsamında dâhil edilen Hacıömerli Mahallesinin doğalgaz çalışmaları gelecek hafta başlıyor.

BİR MÜJDE DE ÖRNEKKENT’E

Başkan Serkan Acar’ın yoğun mesaileri neticesinde Yeni Şakran Mahallesi’nin çalışmalarının tamamlanmasının ardından İzmirgaz’ın bir sonraki projesi Örnekkent Mahallesinde gerçekleşecek.

BOZULAN TÜM CADDE VE SOKAKLAR ONARILIYOR

Doğalgaz çalışmaları nedeniyle kazılan ve deforme olan cadde ve yollar Aliağa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından onarılıyor. Devam eden doğalgaz çalışması nedeniyle kazılacak tüm sokak ve caddeler çalışma programına dâhil edilecek.

BAŞVURU İÇİN

Vatandaşlarhttp://www.izmirgaz.com.tr/ ziyaret ederek çalışmalarla ilgili detaylı bilgi alabilecek ve İzmirgaz Aliağa şubesini Kazım Dirik, Atatürk Cd. No:105 adresinden ziyaret ederek başvurularını gerçekleştirecek. Vatandaşlar 0850 222 3335 numaralı çağrı merkezinden de detaylı bilgiye ulaşabilirler.

aliaga-izmirgaz-yenisakran_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

 

ALİAĞA KUŞ CENNETİ HER MEVSİM RENGARENK

aliaga-kus-cenneti

İzmir’in Aliağa ilçesi plajlar mevkiinde bulunan ve Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’üne ev sahipliği yapan ‘Aliağa Kuş Cenneti’nde flamingolar rengarenk görüntüler oluşturuyor.

Yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliğe sahip olan Aliağa Kuş Cenneti, kartpostallık görüntüsü ile ziyaretçilerine doğal yaşamın tüm güzelliklerini yansıtıyor. 27 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en değerli sulak alanlarından olan ‘Aliağa Kuş Cenneti’ Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’ünü misafir ediyor. Aliağa Kuş Cennetini kendilerine adeta ev edinen yüzlerce kuş türü sanayi kenti Aliağa’nın başka bir yüzü olarak da görenleri mutlu ediyor.

Özellikle flamingoların boy gösterdiği Aliağa Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ile doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez rotaları arasında bulunuyor. Uzun ince bacakları ve rosa rengi tüyleri ile dikkat çeken flamingoların sunduğu manzara görenlere huzur dolu dakikalar yaşatıyor. Aliağa'nın doğal güzelliklerine güzellik katan flamingolar ilçe sakinlerinin olduğu kadar ilçe dışından gelen turistlerin de beğenisini topluyor.

ALİAĞA YÖRESİNİN KUŞ DEMOGRAFİSİ

Aliağa yöresinde tespit edilen kuş türleri ve sayıları ise şöyle; “Ak Pelikan, Akça Cılıbıt, Angıt, Bahri, Boz Ördek, Büyük Ak Balıkçıl, Çamurcun, Çamurçulluğu, Elmabaş Patka, Fiyu, Flamingo, Gri Balıkçıl, Gümüş Martı, Gümüş Yağmurcun, İnce Gagalı Martı, Kara Boyunlu Batağan, Kara Karınlı Kumkuşu, Karabaş Martı, Karabatak, Kaşıkgaga, Kervançulluğu, Kılkuyruk, Kızılbacak, Kuğu, Küçük Ak Balıkçıl, Küçük Batağan, Küçük Karabatak, Küçük Kumkuşu, Pasbaş Patka, Sakarca, Sakarmeke, Suna, Sutavuğu, Tarakdiş, Yeşilbaş

aliaga-kus-cenneti_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALİAĞA BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

Diğer Makaleler...

Sayfa 2 / 32

2